Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
20. dub 2009

Elinka, to som rada, ze si uz doma. 🙂 Dufam, ze vela oddychujes.

rohacka
20. dub 2009

Jej, Elinka, dobre ze si sa ozvala! Tak sa liec, nech Ti je skoro dobre. Ako to zvladol Kubko bez teba par dni?

gucz
21. dub 2009

elinka super že si sa ozvala, dúfam že sa čoskoro uzdravíš 🙂 a bude Ti fajn

gucz
21. dub 2009

rohacka ako ste na tom s nocnikom??? my nic

rohacka
21. dub 2009

Gucz - pomaly sa rozbiehame 🙂 . Ale zacal fakticky az teraz, akurat okolo 2 rokov. Obcas sa mu podari vypiskat alebo vykakat do nocnika, davam ho napr. ked sa rano alebo poobede zobudi a ma suchu plienku, tak sedime na nocniku, ma za to slubene lizatko, ak tam nieco urobi, tak si stale opakuje "jizatko, jizatko, pišat ščem". A aj priebezne pocas dna vykrikuje "pišááááááááť, kakáááááááť" - ale casto je to vtedy, ked je to uz v plienke, ale obcas sa podari aj pred... Prave sme sa vratili z neurologie, tam mi vykrikoval na chodbe, ze chce kakat, hovorim mu, ze nemame nocnik, on na to "nočník hľadať", ale nakoniec aj tak posluzila plienka 🙂 . Ale konecne sa mi zda, ze rozumie, co sa od neho chce. Povodne som planovala ho odnaucat v lete, vonku u nasich na dvore, ze ho necham behat holeho.
No a nasa neurologia - napisali mi, ze odmieta spolupracovat 😀 , nechcel si lahnut ani za ten svet, tak len na mojich rukach ho vysetrovala, otvaral jej zasuvky s kartami, liezol pod vysetrovaci stol, samozrejme ze si udrel hlavu, ked vstaval, vesal sa na umyvadlo, pokusal sa zapnut ventilator - no hanba jak svet. Ma nadchu, takze sopel pod nosom a ideme.... 😀 😀 😀 . Tak nas poslala za psychologickou - asi si mysli, ze je hyperaktivny ci co. Ale vystrajal tam fakt ako hyperaktivny, tak uvidime. Mne sa zda, ze on sa len tak velmi tesi z toho, ze sa konecne hybe!!!! A cvicit mame dalej, samozrejme. Ked sa ploche nohy nezlepsia, budeme musiet ist na operaciu, nech mu tie kosticky poskladaju tak ako maju byt. Tak som z toho trochu vedla. Inac, priznavam, ze asi 2 tyzne necvicim, lebo som chora, beriem uz 3. antibiotika a stale mi nie je dobre - mala som akutnu laryngitidu, presla do faryngitidy a hrdlo ma boli tak, ako keby antibiotika ani nevidelo. Zajtra budem mat vysledky vyteru, to som zvedava. Aj Kubko je chory, tak sme si dali prestavku. Ale uz som si slubila, ze odo dnes opat zaciname 😖 😖 😖
Boli sme aj na ocnom, tam nam napisali ze stazena spolupraca. Lekarka chcela aby pozeral len ocami zo strany na stranu za takym svetielkom, on samozrejme jej to svetielko bud chcel zobrat alebo otacal aj hlavou. Ja sa uz z toho len smejem - co chcu od 2-rocneho dietata?????? Ze bude sediet ako pena a robit, co mu povedia?????

gucz
21. dub 2009

rohacka 😀 😀 😀 , že hanba, aká hanba ako svet, však to je dobré že je taký živý, hyperaktívny asi nebude, teda myslím, lebo v tom prípade sme asi aj my.... Laura tiež rada vymýšľa, teraz sa začala aj dosť hanbiť.
Dúfam, že čoskoro vyzdravieš, laryngitída a podobne to nieje nič moc... ☹ a tie Kubkove nožičky, ako myslím tú operáciu, no nie je to teda nič príjemné, dúfam, že sa mu to polepší aj samé cvičením, ale ak by aj na tú operáciu šiel, tak je to vždy lepšie, ako keby sa s tým nedalo nič robiť. Teda to je aspoň môj názor, budem Vám samozrejme držať palčeky aby sa to spravilo samo.

No a my a nočník..... na nervy som, ani nie tak kvôli malej, ale kvôli mame. Stále mi vraví, že však už by sa mohla vedieť pýtať, že je dosť veľká a rozumná, a že my sme nikto tak dlho plienky nemali a podobne.... mne až tak nevadí že má plienky, ale keby ich nemala, bolo by to samozrejme lepšie. Sem tam mi povie že kakala, po čine, a povie že kakala aj keď si len prdne. Vie že na nočníku sa kaká, aj že na wcku sa kaká, ale ona nespraví nič. Dám ju na nočník, posedí si a nič, prípadne zahlási že kakala (asi myslí to sedenie) a keď jej poviem že tam nič nieje, tak mi povie neni kaka. Včera som jej dala gačky, tak sa do nich pocikala, vadilo jej to, prezliekli sme sa, cvrklo jej, to jej ani nevadilo. Potom mala také nafúknuté bruško tak jej hovorím že poď ideme kakať, na to mi povedala nie a utiekla. Za pol minuty bola pos.aná v gaťkách a tešila sa, že sa pôjde kúpať. Pripadá mi to akoby sa pokakala naschvál do plienky alebo gatí, len aby sa mohla ísť umyť, ešte aj tak radostne vykrikuje že púpať, púpat.... ja neviem, ale tiež to asi nechám na leto. Len ma dosť vytáčajú tie reči okolo plienok, aj svokra sa ma každý týždeň pýta, či má plienku.... malá má v nej malú ritku, takmer jej to ani nieje vidno pod nohavicami.

gucz
21. dub 2009

a s tým očným, no našu musia zabaliť do takej látky keď jej chcú pozrieť do očí a držia ju dve sestričky aj ja, plače, tak neviem čo by od neho chceli.... niekedy mi to fakt pripadá na hlavu čo od tých detí chcú....

deina
21. dub 2009

Boze, ze hyperaktivny, vsak normalne zvedave dieta to je, nie? Chcela by som vidiet dvojrocne dieta, ktore vklude obsedi u doktorky - to skor u takehoto by som sa obavala, ze nieco nie je vporiadku.

Rohacka, to mi je luto, ze si takto chora a este aj Kubko. 😔

rohacka
21. dub 2009

Gucz - vdaka za podporu. K mamkam a svokram - moje uz pre istotu nehovoria nic 😀 . Viac krat som im pripomenula, ze ja som tu "veduca od Kubka" a "veduca od Dorotky", to znamena ze som veduca vyzivy, vyprazdnovania, obliekania, vychovy a vsetkeho ostatneho a oni to akceptovali. Vedia, ze citam aktualne casopisy, knihy, info na internete a odmietam sa zaoberat tym, co bolo pred 30-timi rokmi, ked sme my boli mali. K uceniu na nocnik - najnovsie info hovoria, ze pred 18-24 mesiacom je to len reflex vyprazdnovania a zvierace dozrievaju az okolo 3 rokov. Ja tomu nechavam viac-menej volny priebeh, ked sa ma niekto spyta, ci sa Kubko pyta na zachod - poviem, ze zacina a este ma dost casu. Nebudem si stresovat dieta, ktore ma tolko vsetkych moznych komplikacii, cviceni a doktorov este tym, ze ho budem nutit na nocnik. Este mu to znechutim. Ja som trochu opatrna aj preto, lebo Dorotku som dost tlacila na nocnik, lebo som chcela, aby bola uplne bez plienok, ked sa Kubko narodi, teda okolo 2 rokov a az som ju zablokovala - dlho sme potom mali problem, uplne sme na 1/2 roka prestali nocnik spominat a az v cca 2.5 roku zacala znova, sama sa pytala a uz to islo za par tyzdnov. Takze som sa poucila z vlastnej chyby, povedala som si, ze Kubkovi to uz nespravim.

gucz
21. dub 2009

myslím že máš s týmto pravdu, asi sa na to teraz vykašlem, nechám tomu voľný priebeh. Ja som malú od malinka na nočník nedávala, ale poznám z okolia i také prípady, že od 6 mesiacov na šerbel ukladajú dcérku, síce sa tam vyciká aj vykadí, ale to je len odchyt, ona sa sama nepýta. A pravdu povediac aby som malú dávala každých 30 min na šerbel na to som ja lenivá. Ja som to za posledný týždeň pár krát skúšala, ale ešte na to nemá rozum tá moja žabka malá, však je to ešte moje malé bábo keď sa to tak vezme.
Mne mama ani svokra tiež nejak nekecajú do výchovy, ale sem tam je nejaká poznámka... no kašlať na to

mirka.m
22. dub 2009

ahojte kocky, nevie mi niektora z vas poradit. mala by som UM pripravovat detickam v ryzovom odvare. len sa zabudla v nemocke opytat ako na to. ci mam varit ryzu a potom v tej vode? som asi blba ale neviem. s detickami so lezala so zapalom pluc, beru antibiotika s ktorych maju stolicu ako vodu. som z toho na nervy....
dakujem

rohacka
22. dub 2009

Mirka.m-
Ryžový odvar:
1 liter: 50g ryže varíme v 2 litroch vody asi 1,5 hodiny, precedíme a doplníme do litra prevarenou vodou.
alebo
Ryžový odvar: 25 g umytej bielej (lúpanej) ryže uvaríme v litri vody do mäkka. Rozmixujeme a doplníme prevarenou vodou do celkového objemu 0,5 l (ak chýba).

Nam ho v nemocnici davali bez mlieka, len silno osladeny.

mimi198
22. dub 2009

ahojte, no maly bol vcera ockovany prevenarom no uz druhy krat, ale prvy krat mal len zvysenu teplotu a bol mrzuty jeden den a potom v pohode, teraz prvy den bol trosku mrzuty a teplotu nemal ale dostal ju dnes rano mal uz po odpocitani 38,1, po sirupku mu ustupila ale je hroozne mrzuty este tak nebol a len by spal moze to byt este s toho ockovania aj takto na druhy den?
Rohacka prajem rychle uzdravenie..

maatkka
22. dub 2009

Ahojte babyyy ja sa chcem len pochvatit ake peknucke fotky sa mi dneska podarili ked sme skusali letne satocky 🙂 Ak by sa vam chcelo kuk na poslednych 10 foteciek do albumu 😀 Pa.

mathias
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mimi198
23. dub 2009

Dobre ranko, maly ma stale este tu teplotku, vcera sme zrazali aj zabalami a dnes sem sa docitala ze sa nemaju davat zabaly pokial ma babatko studene nohy a ruky, vzdy sa docitam nieco ine, mohli by ste mi z vasej vlastnej skusenosti napisat aako mam postuupovat pri horucke u dietata a este aj ked ma zimnicu? a tiez mi sestricka od lekara povedala ze to ma s toho ockovania ze to moze trvat aj dva az tri dni nejako sa mi to nezda ze by horucka po ockovani trvala tak dlho. uz som zufala, lebo vcera cely den preplakal ani spinkat nemohol chudacik, uplne je zniceny. ja uz neviem ako mu najlepsie pomoct. uz som aj lekarovi volala ten ma uz nakoiniec odbil a este mi aj vynadal ze som mu nedala zabal, len som nevedela vtedy ze ci mu to mam dat lebo mal nozicky studene aj rucicky a citala som ze je pri tom zastava srdca potom, ale to si lekar ani uz nedal vysvetlit proste mal na ponahlo a asi som ho otravovala.

maatkka
23. dub 2009

Mimi na tvojom mieste by som zmenila lekara!!!
Pri teplote sa u takychto malych deticiek studene zabaly neodporucaju sposobuju stiahnutie ciev cim sa znizovanie teploty spomaluje. Skor omyvanie vlaznou vodou alebo kupel vo vlaznej vode. Dietatko by nemalo byt moc naobliekane v izbe by mal byt prijemny chlad malo by mat dostatok tekutin pri teplote nad 38 stupnou podat paralenove cipky alebo brufenovy sirup atd. ale to asi vies. Dufam ze je to len z toho ockovania a coskoro mu bude fajn.
Horucka nie je choroba je to znamenie ze telo sa pokusa s chorobou bojovat (po ockovani vytvara protilatky). Vysoka teplota u deti do 5 rokov moze sposobit zachvaty krcov - som zvedava co by vam potom tan vas zaneprazdneny doktor povedal... ☹

mimi198
23. dub 2009

no zda sa ze mu je uz trosku lepsie uz nema taku vysoku teplotu, trosicku este ma tak este mu raz podam ten nurofen sirup. dali sme vcera len taky mierny zabal okolo hrudnicka na desat minut, troska mu to pomohlo, to su take soky ...najlepsie je ze vzdy mam vsetko dopredu nastudovane precitane a neviem co a ked dojde iste k istemu som v keli, to je tak prax je prax a s teoriou sa to neda zrovnat. dufam ze uz budem chytrejsia nabuduce ked sa nam to stane, lebo prvykrat je vsetko take vystrasujuce. a lekari by mali byt ohladuplnejsi v takychto situaciach, ved naco im volame no nie? je doktor tak ma poradit a nie rozculovat sa. ved ked budem v ordinacii este s nim tak sa snim este porozpravam lebo sa teraz citim ja ako nanic mama.

rohacka
23. dub 2009

Mimi - to poznam, nasa lekarka ma tiez vykrici, ked pridem skor ako po 3-dnovej teplote ci horucke, ale ja jednoducho niekedy nevydrzim, ked vidim, ako sa trapi 😔 .
A tiez mame ten problem, ze rucky, nozky studene ako lad, ale horucka vysoka. Vela som o tom studovala, len skoda, ze vacsinou pisu, ze zabaly nedavat v takom pripade, ale nepisu, co robit mozes 😒 . Nakoniec som sa k tomu nejako dopracovala - ked su studene ruky a nohy, znamena to, ze treba doplnit tekutiny!!!!!!!!!!! Ked kojis, tak casto kojit, hoci len po par hltoch, ked nekojis, tak prevarenu vodu, cajik - cokolvek, len nech je to tekute. A ochladzovat prirodzene, kedze nemozes zabaly, t.j. obliect len tenku bavlnenu kosielku alebo nieco podobne a nieco tenucke na nozicky - to mi lekarka mi poradila. A casto vetrat, aby bolo chladnejsie. Ja som aspon otierala vlaznou vodou hlavicku, celo - to bolo hrozne horuce, aj hrudnicek a chrbatik.

elinka27
23. dub 2009

ahojte, uz je lepsie, mala som dost bolesti ale vcera mi vybrali v nemocnici folie co fixovali aby sa to dobre zrastlo a uz to prestalo hned tak boliet.Fuj bolo na case,lebo tolko Ibalginu som za cely svoj zivot nepojedla co teraz za posledych par dni.Teda ale ked mi to vyberal doki, nebolo mi vsetko jedno 😢 ,ale hlavne ze to mam za sebou.

Chcem sa opytat, kedy je asi vhodny cas oducat dieta od plienok?Rozmyslala som ze by sme to skusili ked sa uz oteplilo,ale neviem si to dost dobre predstavit,kedze Jakubko este nerozprava,ako mu to vysvetlit a tak,zda sa mi ze je este na to maly.

sura66
23. dub 2009

nazdar Mimi, k tej teplote, vyborna vec http://www.provita.sk/mc-fever.htm my to máme doma na nástenke... keď sa ti stane, že bude mať dieťa studené nožičky, ručičky, neviem, či by to nejaký lekár odporučil, ale u nás to zaberá, ak má horúčku nad 39.5 a studené nohy, ruky, tak mu dám zábal a rukavice a hruhé ponožky....držte sa

rohacka
23. dub 2009

Mimi - este mi napadlo k tym studenym ruckam, nozkam - treba v nich rozprudit krv, t.j. jemne masirovat, postupne budes citit, ze su teplejsie + samozrejme tie tekutiny.
Elinka - juj, tak si si vytrpela svoje. Tak nech je uz len lepsie 🙂 . K oducaniu od plienok - nedavno sme sa o tom bavili s Gucz - ja si myslim, ze este mate cas, ved korigovane mate len nejakych 15 mesiacov, vsak? Ja si myslim, ze najskor v 18 - 24 mesiacoch, kludne aj neskor. Moja Dorotka bola decembrova a oducila som ju v lete, ked mala 2.5 roka, vtedy chodila lahsie oblecena, tak aj ked bola nehoda, nebolo to az take hrozne. A aj ked mas ty pocit, ze je este na to maly - tak daj na svoju intuiciu 😉 .

mimi198
24. dub 2009

dakujem za rady,urcite vyskusam na buduce, nastastie sme uz vcera nemuseli riesit teplotu ani sirupkom uz mal leen troska zvysenu, no dnes nemal ziadnu a dufam ze ani nebude. len co sa mi stale nepozdava je stale taky mrzuty neviem ci si to nenamyslam uz, manzelovi sa nezda, no neviem dufam ze zasa nebude chory po tom ockovani. alebo uz sa meni tym ze je starsi aj vase deti mali zmeny nalad? mozno je uz vnimavejsi a ked mu napriklad zoberem hracku zacne sa jedovat a to pred tym nerobieval, ale aj ked mu ju uz dam naspat tak zostane uz mrzuty, on bol vzdy taky usmievavy..

maatkka
25. dub 2009

Ahojte no co elinka uz si fit? Rohacka ja sa priznam ze som ani nevedela ze sa ploche nohy operuju 😲 dufam ze vam to nebude treba. A uz je lepsie? Uzdravujete sa ci?Deina co brusko uz vidno? 😀
My mame novy cvik na brusku - taky ze Lilu lezi na brusku tak ze nozicky trcia z podlozky hlavicku otocime do strany jednu rucku ma pri tele druhu pokrcenu v lakti kolienka dame pod brusko a s tym mame problem. Ja ju tak neudrzim nech robim co chcem tak max. 10-15 sekund aj to ju musim drzat tak silno ze ma potom otlacky mojich palcov na chrbatiku. Ako to mame cvicit? Staci ked ju podrzim tak kratko? Mali ste podobne problemy? Je uz takaaa silnaaa a to ma len 7 kg neviem co bude dalej 😝

elinka27
25. dub 2009

No fit som ešte úplne neni,ale už je to lepšie v stredu idem na kontrolu,tak dúfam,že to už bude posledná.

Inak ja som mala tiež ploché nohy a musela som chodiť bosá, aj po hrboch napríklad v lete na kúpalisku, a cvičila som tak,že som prstami na nohách zdvíhala kapesník zo zeme a tak, a teraz už je to asi iné.

rohacka
25. dub 2009

Maatkka - my sme tento cvik cvicili dlho, hrozne tazko sa to drzi, my by sme ho mali cvicit dalej, ale neudrzim ho, tak nam to zmenili. Skusal aj manzel, ale ani on neudrzal. Kubko ma teraz necelych 11 kil a ja 50 😀 . Fakt nevladzem. Urcite to povedz na rehabke, mozno Ti poradia - bud zmenia alebo ukazu, ako inac mas drzat. Ja som na nom uz priam lezala - resp. drzala som ho vnutornou stranou lakta a cele predlaktie som mala na stole, takze som sa mala o co opriet a tym som mala vacsiu silu. Neviem, ci si toto pochopila, to sa strasne tazko opisuje.

My sa uz mame lepsie, antibiotika som dobrala tretie, vo vytere nevyslo nic, takze asi som ich brala zbytocne 😝 alebo zobrali zle vyter. Aj deti su uz O.K., tak dufam ze nas caka aspon 2 - 3 tyzdne pokoja. Ale zajtra bude veselo - oslavujeme Kubkove narodky - dodatocne, ale konecne sme zdravi, takze mozeme.

K tej operacii plochych noh - aj ja som bola prekvapena- ale myslim, ze to je uz posledne riesenie, vraj az v 6 rokoch, ked sa to nezlepsi. Ale Elinka - to iste sa odporuca aj teraz, co niekedy - chodit po nerovnom povrchu, dvihat drobne predmety zo zeme, chodit po spickach, po patach, na bocnych hranach chodidiel a vsetko mozne.....ale vysvetlite to 2-rocnemu dietatu 😝 😝 😝 . Tak cvici len to, co s nim viec cvicit ja.A on si pozera rozpravku 🙂

mimi198
28. dub 2009

ahojky, mate niekto skusenosti s tym , ze vase deti ked boli v choditku alebo ked ste ich len tak postavili na nozicky ci nemali jednu taku capatucku? lebo nas to ma, davaa ju do boku a skusali sme len dat ho do choditka a tak sa zacal odrazat dozadu ale jednou nozkou dobre a druhu sa odraza bokom nozicky tak uz som ho tam radsej nedavala aby si ju eeste viac nevysmatlal,no neviem ci to je nejaka vada ci sa mu to upravi casom alebo bude treba nejake cvicenia alebo este len nie je na to pripraveny stupat na nozicky.

mimi198
28. dub 2009

estte sa chcem spytat kedy je vhodne davat dieta do choditka?

fajn
28. dub 2009

mimi myslím si že chodítko je úplně zbytečné a nezdravé. A ještě v 5 měsících to mu akorát tak ublížíš než nějak prospěješ.

mimi198
28. dub 2009

ahoj fajn tiez si myslim no to sme len tak raz vyskusali, este je na to moc malicky. ked ono je to take lakave.. no nic pockame radsej , urcite.