Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
1. pro 2007

daši, ja som písala, že krupicu nie, len moja mama ma stále presvieča, čítajte poriadne 😠 hneď ma tu všetci zhadzujete.

k tomu lozeniu, ja tiež chcem aby lozili, len som napísala, ako to chodí v Afrike. Tiež pochybujem, že je na toto konkrétne vyskúm. To čo si napísala, že je dobré, aby dieťa lozilo čo najdlhšie je určite brané tak, aby nezačalo chodiť moc skoro a keďže tam deti vykladajú zo šatky v roku, tak to hádam skoro nie je. Ale fakt nemá zmysel o tom diskutovať, ani jedna nie sme odborníčky, sú to len dohady. Mne príde logické jedno, tebe druhé.

kili
1. pro 2007

petris, malá je vážne zlatučká 😵

sarahxa
1. pro 2007

ahoj 🙂
petris, na titulce jsem viděla tvoje album, ta fotka mi byla dost povědomá. moje natálka se totiž narodila podobně jako tvoje terezka ve 28tt, měla 960g. teď jsme skoro měsíc doma, máme necelá 3 kila.
jak to zvládáte?

denousek
1. pro 2007

holky od kdy si myslite ze se muze miminko narodit aby nemelo nejake potize a aby se slo z porodnice normalka za tech 5 dnu domu??...ve kterem tt ??kdyz ctu vase pribehy tak je mi to tak moc lito a jsem rada ze uz jsem o neco dal...mrzi me to za vas ale vy jste jiste silne a vasi drobci to zvladnou ze jo....

kili
1. pro 2007

denousek, od ukončeného 37tt (podľa MK 38tt) sa berie dieťa ako donosené, teda ak nemá žiadne problémy. Keď sa narodí o niečo skôr, tak to závisí aj od dieťaťa, môže mať matka skôr ovu aj o 2 týždne a tak by v podstate bolo donosené, len podľa MS to nesedí.

dashak
1. pro 2007

Kili, no ani jedna nejsme odborníci, ale já mám za sebou měsíce rehabilitací a každý neurolog, fyzioterapeut i pediatr ti řekne to stejné - lézt a co nejdéle to půjde, malá začla v 8 měsících a skončila ve 14, kdy už byla schopná chodit bez opory třeba o nábytek apod. (nekorigovaného věku).

Jak to funguje v Africe, pro mě není vůbec podstatné. Že dítě vytáhnou ze šátku a chodí, je blbost 😉 Podívej se na danou věc trochu dál a zamysli se, jaké má pak to dítě držení těla, jak vypadá ta chůze apod.. Lezení je o tom, že se tím posilují svaly, a to tak, aby pak bylo dítě na chůzi připravené, protože chůze je na páteř zátěž a pokud jen vegetuje v šátku, tak je to špatně. Tam je to o možnostech, ty máš jiné možnosti, tak nechávej děti na zemi a dej jim prostor, ať můžou objevovat svět.

A nemám v úmyslu tě shazovat 😕 Spíš nechápu, že se na koníkovi vždycky na něco ptáš, většina lidí ti napíše, že je to tak, ale ty si to myslíš jinak a uděláš to stejně podle sebe. A na všechno máš prostě svůj názor, i když není podložený, jako třeba že si myslíš, že kolika neexistuje, že je to jen výmluva matek, kterým dítě brečí. A s lezením podobně píšeš, že si nemyslíš, že je lezení nutné, protože v Africe to dělají jinak. Tak se nezlob, že v diskuzním foru holt nejsou jen příspěvky, ale i reakce na dané příspěvky, jinak by to nebyla diskuze, ale monolog 😉

A s tou krupicí - myslela jsem si, že když máš extrémně nezralé děti, že si na internetu budeš hledat informace a budeš mít přehled od kdy co můžou jíst. Takže dotaz na krupici jsem vůbec nechápala 😕 Vždyť máš přístup na net a spoustu možností, můžeš se obrátit na nedoklubko, myslím, že řídit se radama mamky, která žila v jiné době a nemá o nedonošencích ponětí, není ta správná volba 😉 Od 4. měsíce se dělají instatní rýžové kaše mléčné nebo nemléčné, takže jsou určitě vhodnější a navíc jsou v nich i vitamíny a příprava je narozdíl od krupice pár vteřin, takže proč se mordovat s krupicí, která je akorát zalepí, dyť je to samý lepek a ten oni ještě nemůžou 🤐

Jinak pro všechny, tady je takové chytré psaní něco o vývoji
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

a tady je rozepsaný psychomotorický vývoj po jednotlivých měsících
http://www.babyonline.cz/vyvoj-ditete/psychomot...

kili
1. pro 2007

dashak, ešte raz, to že o tom píšem, neznamená, že to tak budem robiť, však som to písala len ako príklad.
A nepísala som, že chodia hneď, ale ževraj behom pár dní, ale to je jedno. K svalstvu...nosením sa svali tiež posilujú, však pre ľudí, čo nevedia chodiť je dobrá hipoterapia.
Ale to píšem fakt len ako odhad, som pospájala rôzne veci dokopy ako mi dávajú zmysel, tak sa zas nerozčulujte, že píšem kraviny, ja tiež netvrdím, že je to pravda.

kili
1. pro 2007

daši, moc nechápem, že čo si tým myslela, že sa na niečo pýtam a potom dávaš dva príklady, čo vôbec neboli moje otázky ale len reakcia na nejaké otázky???. Moc mi to nedáva zmysel.

Ku krupici: som si myslela, že sa to nemá dávať, spomenula som si, že som to tu čítala tak som sa chcela len uistiť. Ja viem že ty pri svojom jednom ročnom máš kopec času surfovať do noci na netu, ale ja moc nie. A ešte k tomu som dyslektička a hladanie v množstve textu je pre mňa muka a trvalo by to večnosť.

Pred chvíľou prišla moja mama a priniesla nejaký nákup a aj krupicu, pritom som jej povedala, že nie 🙄 . Som jej zopakovala, ale si hudie svoje, sa zas budem musieť pohádať 😠

kili
1. pro 2007

pardón, už skoro dvojročnom detsku 😀 , bože, ten čas letí 😝

zezulka
1. pro 2007

Petris,
dekuji moc za povzbuzení a preju at dela Terezka uz jen radost.Vubec se Ti nedivim, ze jsi vystavena, me se zda, ze uz taky melu z posledniho a jeste to kazdodeni nemocnicni prostredi a houkani pristroju.Nase Nicolka se narodila s vahou 700g, 19.10. jeste porad ji mame v Motole a jak rikaz, kdyz jsme zacali klokankovat bylo to hned lepsi, ale borad mam veliky strach. Mlicko ji vozim kazdy den, i kdyz ho moc neni. Vcera vazila 900g a uz ji prandali z JIRP na to druhe oddeleni (snad to nebylo jen kvuli tomu, ze maji narvano)ale je sikovna uz vydrzi 3hodiny bez Cpapu (ale kdyz jsem takm tak se mi zda, ze dost houka).

sarahxa
1. pro 2007

zezulko, taky jsem měla hrůzu pokaždý když u naty houkal nějaký přístroj. zeptej se sester co je co, třeba pak budeš klidnější 😉
přeju nicol ať je co nejdřív u mámy doma 🙂

petris
1. pro 2007

Ahojky!Tak Zezulko, řeknu ti to co si mi psala o malé, tak si myslím, že už máte nejhorší za sebou, nejsem doktor, ale když si promítnu ty dva měsíce tam, tak je to moje souzení!Důležité je, že papa a už se zlepšuje v dejchání!Uvidíš jak to půjde nahoru ta váha, tak bude líp!Určitě budete muset mít doma monitor dechu,ale to je to nejmenší a pak vás čekají tedy rok doktoři pernamentně!Jinak jestli si se koukala tak jsem si udělala složku Terezky, možná právě kvůli tobě aby si měla představu, že to vypadá strašně v tuto chvili,ale oni to dokážou, je to zázrak a tam v tý složce máš důkaz!Jinak my jsme byli na všech třech odděleních, až vás daji na to poslední tak to už se bude blížit doba domu!A jaký doktror(ka) se o malou stará?Já bych řekla, že jsou tam velice příjemný všichni,až na vyjímku!a je moc hezký, když jsme se tam třeba zastavili tak si tam Terezku pamatujou, takže to svědčí o tom, že tam maji k tim mimčíkům vztah a to je dobře! 😉

petris
1. pro 2007

Sarahxa a jak jste byli dlouho v tý nemocnici?A kde?

petris
1. pro 2007

jinak jak se tady ptala maminka, v kolikátém týdnu se dítě může narodit bez potížít a abyho pustili za 5 dní.......můj názor je takový, že se to určit nedá, u každýho jedince je to individuální, a za druhý si myslím, že člověk když se mu narodí nemocný miminko nebo cokoli jinýho, tak neřeší, jestli půjde za 5 dní domu!

petris
1. pro 2007

A stima přístrojema....my jsme ztoho byli také ze začátku vyplašený,ale to si pak zvykneš,pak už jsme věděli i co máme dělat když to začne houkat a věděli jsme i co houká,takže se určo na to zeptej,aby jste to věděli!A přinesli jste jí tam nějaký gumový hračky?Fakt co nejvíc klokánkujte!Jinak zase na druhou stranu,my co chodíme takhle po tich doktorech a máme takový zkušenosti tak už nás nic tak nezaskočí!CO si čtu jinde tak většinou maminky některé dělaji z komára velblouda a nemaji k tomu důvod!Řekla bych že my co jsme tady se už pak nezabýváme banálnostma!

zezulka
1. pro 2007

Petris, Sarahxa,
dekuji za odpovedi. Petris koukala jsem na Terezky slozku je z ni nadherna zenska. Brecela jsem tu jak zelva.Doktori v Motole jsou opravdu odbornici a vsichni i sestricky jsou moc hodni.Nasi Nicolku ma na starosti takova pani Dr. tmavovlasa mlada myslim ze se jmanuje Lucia Haraszcakova nebo tak nejak (na cedulky jim kouka manzel ja moc ne) a nebo Dr. Tesarova, ale nemuzu si stezovat na nikoho.Klokankujem kazdy den,i tatka chova, jen dneska ne protoze jsem rano mela trochu rýmu, tak jsem ji jen s rouakou pohladila a radsi sla.

zezulka
1. pro 2007

Jo a hracku jsme male donesli ma v inkubatoru slonika pro stesti a byl s ni i na operaci srdicka a zvladla to.S tim lidskym pristupem dr. a sester mas pravdu.Nektere maminky tam nechodi (vubec je neodsuzuju taky jsem nevedela zda to zvladnu) a sestricky jejich mimca chovaj a povidaj si s nima.
Jeste jednou dekuji za podporu a pozdravuj Terezku a vyrid ji, ze je nas velky vzor!

kili
3. pro 2007

Zostalo mi jedno neotvorené mlieko Alprem, niekomu by som ho darovala, keby si preň prišiel.

dashak
4. pro 2007

Kili, no musím se k tomu ještě vrátit, sice po pár dnech, ale dřív jsem tu nebyla 😅 Fakt nesedím denně na koňovi a navíc do noci. Když už tak v noci 😅 Protože jindy čas nemám.

Ono to dvouleté dítě sežere více času než to malé miminko, které pije mlíčko a přes den několikrát spí a kde ho položíš tam ho najdeš 😅
Ivanka někdy ani po obědě už spát nejde. A když jde, tak večer jde spát až kolem půl jedenácté 😝 Manžel chodí kolem sedmi. Pořád musí člověk vymýšlet nějakou zábavu, pořád za mnou běhá atd., takže oproti tomu jak byla mimino, je to rozdíl. Navíc opět musíme cvičit 😠 .
Taky jídlo je náročnější, než když zakvedlá člověk mlíko. Ale to je jedno, tam časem taky dospějete, teď to stejně nemůžeš porovnat😉

Já vím, že máš sice dvě, i když bohužel Adamkovy dny doma se dají asi spočítat na pár týdnů, koukala jsem, že je zase v nemocnici. Tak ať je mu brzo líp 😒

Já jsem začla chodit na koníka až letos v lednu, kdy bylo malé necelých 10 měsíců. Dříve jsem nemohla, protože jsme museli 4x denně cvičit a malá navíc trpěla na ty neexistující koliky, takže jsem ji furt nosila 😅 😝
Tchýni mám 100km daleko a mamina byla na letním sídle a ani by mi stejně s ničím nepomohla (leda tak do hrobu, s těma svýma radama, v tom jsou všechny stejné 😀 ), protože se bála ji vzít i na ruky. A to samé MM, ten ji poprvé koupal v 7 měsících, dříve si netroufl 😝
Takže prostor na internet vůbec nebyl 😝

K tomu že jsi dysgrafik....já to vím a svědčí o tom i to, co jsi mi napsala v předchozím příspěvku. Buď jsi to špatně pochopila a nebo špatně přečetla😕 Protože já jsem tam neuvedla ty dva příklady jako tvoje dotazy. Psala jsem, že se na něco ptáš, a že to pak uděláš jinak, to ano.
Ale pak jsem psala, že na vše máš svůj názor, který není podložený, jako třeba kolika a to lezení - nic o otázkách tam zmíněno nebylo, naopak. Psala jsem, že to byly příspěvky a tudiž se daly čekat i reakce😉

Ale to je jedno, nechci se tu dohadovat. Holky tyhle naše drbky nezajímají 😅

Tak ať je Adamko brzo zase fit 🙂

kotenko
5. pro 2007

Ahojte, chcem sa vas oyptat, kedy vase babatka vedeli same drzat hlavicku??? korigovaneho aaj normalneho veku..

Inak, uz sme v postielke a zatial je to ok, ak to takzo pojde aj dalej, tak buduci tyzden-dva tyzdne ju uz prelozia na odd kojencov a tam by som s nou mohla byt aj ja. Uz som ju konecne na rukach drzala a aj som si ju prvy krat vcera podrzala. Inak nic nove, vraj zacala pekne priberat co je mimo inkubatora, saturaciu si zatial drzi dobre, tak sme radi 🙂
ahojte

lendy1
5. pro 2007

Ahoj kotenko, tak hurááááá, že je vše v pořádku, uvidíš, bude to čím dál lepší a za chvíli budete mít Lili doma 😵

S tím držením hlavičky, napíšu jak to bylo u nás. Máme tu hypotonii, takže se všemi svalíky byla potíž. Hlavička mu pořád padala, když ho mudr. tahala za ručičky, tak mu hlavička plandala jako novorozenci ještě na kontrole v 5.měsíci. Byla jsem z toho zoufalá, už jsem si myslela, že to tak bude mít pořád a pak najednou ze dne na den krásně hlavičku udržel, přitahuje se do sedu, hlavička mu nepadá. Ptala jsem se před časem i jiné mudr. na to, že ve věku 4.měsíců neudrží hlavičku a padá mu dozadu a bylo mi sděleno, že i zdravým dětem normálně narozeným ta hlavička padá a neudrží ji i ve 4.měsíci.

elinka27
5. pro 2007

ahojte, rodila som v 34tt ukoncenom, narodil sa mi krasny chlapcej mal 2700g a 47cm, v inkubatore bol 3 dni od zacitaku dychal sam, zo zaciatku mal slabu zltacku a kedze bol este nedonoseny bol spavy a nechcel moc papat, davali mu striedavo sondy a flasku.Inak je vraj vsetko OK, mame malo zeleza a dostavame lieky, a este aj na nervovu sustavu, na srdiecku mame slaby selest, ktory vraj nerobi ziadne problemy,ale preventivne nas budu sledovat na kardiologii.Na JIS sme boli spolu 16 dni, chcem sa opytat, tam ich krmili pravidelne kazde 3 hodiny a niekedy sa stalo ze nebol prebraty, tak sme mu davali flasku na silu aby tahal,lebo vraj predcasne narodene deti nemaju vyvinuty saci reflex.Chce sa opytat, teraz sa stane,ze maly spi a nepyta jest aj ked sa blizi jeho hodina, ako ste to robili vy?Budili ste ich na jedlo?

kili
5. pro 2007

elinka, ja som nebudila len v noci, cez deň sa snažím dodržať režim, aby sa nestalo, že jeden reve keď kŕmim druhého a aby som cez deň stihla nakŕmiť 5x. Aj keď mal Adamko 1730g keď prišiel s nemocnice a kázali mi kŕmiť 8x denne, tak som ho aj tak nechala jednu dávku, neskôr 2 prespať a priberal aj tak pekne 🙂 . Ale vždy som sa snažila, aby to čo mal zjesť za 24h mal rozdelené v tých ostatných dávakach.

elinka27
5. pro 2007

kili a ked nebol prebraty vypil to co si mu dala?alebo si ho obcas musela aj nutit?

kili
5. pro 2007

eli, to už si ani nepamätám, ale čo viem, tak keby som im dala cumel do pusi aj o polnoci, tak by to zo spánku vypili 😀 . Cez deň nemal asi tak tvrdý spánok a tak sa v pohode prebral. Ale tuším sa budil pravidelne čo tri hodiny.

elinka27
5. pro 2007

no my mame obcas problem, ze sa na krmenie nebudi, niekedy ked prejdu aj tie tri hodiny, vzdy sa snazim este chvilu pockat, ale ked vidim,ze spi, tak ho skusim najprv prebrat tym ze ho prebalim a potom sa snazim krmit.Aj ten moj vypije mliecko aj ked spi,ale sa mi 2x stalo, ze vypil menej ako mal minimalnu davku a v pohode prespal tie 3 hodiny,tak preto sa pytam,ze neviem co mam robit, mam stres aby sme sa nevratili naspat do nemocnice

kili
5. pro 2007

eli, pozrela som, že má len 2 týždne, to je tým. Moji išli domov až po termíne, takže už boli "na svete" , ten tvoj je ešte "v brušku", takže preto tak spí. Nič iné ti nezostáva, len budiť.

petris
5. pro 2007

Ahoj!
Terezka držela hlavičku ve 2 měsících korigovaného věku a kalendářního v 5.
Jinak já mám názor takový i mi to radili doktoři, že nemám malou budit a třeba jí dát pak větší dávku, hlavně až si zvykne tak se ti bude budit pravideelně na to jídlo třeba po těch 3 hodinách my jsme to tak dělali a přibírá dostatečně, ted jí též nechávám až si sama "řekne" a většinou je to pořád po těch 3 hodinách přes den!Spánek je pro tyto malinkatý koblížky důležitější a když bude mít hlad tak určitě se ozve🙂 😅

elinka27
5. pro 2007

kili, asi to bude tym.Hlavne je ze vzdy aspon nieco vypije.My sme doma od vcera tak sa musim este do toho dostat,ale snad sa to uz potom zlepsi a bude sa budit zakazdym.V piatok pride na kontrolu pediatricka tak sa jej este popytam, je to drina s jednym neviem ako by som zvladla dve ako ty 🙂

bobulka34
5. pro 2007

elinka 27, ja som budila len ked mala do 3 kg potom nie, cez den to vychadza ze papa kazde 3-4 hodiny nutrilon a to nejakych 120 ml niekedy menej a ma teraz necelych 5 kg. Mam dilemu s tym prechodom na tuhu stravu, musim sa nato opytat