Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

terezt
14. zář 2009

tarrah, vim o cem mluvis. I kdyz jsme narozeni v 34 tt a v porodnici jsme byli jen 14 dni, presto pro me byl prechod z tehotne v matku to nejnarocnejsi, co jsem doted v zivote zazila. Nikdy nezapomenu pohled na detatko v inkubatoru na CPAPu, hlidani saturace, krmeni sondickou a strikackou a mnoho dalsiho... A take na porovnavani... Ostatni treba i driv narozena miminka maji lepsi saturaci, nejsou na dychaku, dokonce saji z prsu... Desy a deprese. Uzkosti me provazely cely rok, ac jsem taky optimista. Neco ubylo, neco pribylo. Porovnavani je spatna cesta, ale je slozite to nedelat. Opravdu n e m a s m y s l ! Co me ve chvilich nejvetsi krize podrzelo bylo vedomi, ze moje detatko to ma tezke, ne ja. (Ja "jen" psychicky). Ja mu mohu svojim pristupem jenom pomoct. Preju ti hodne pevne vule a silu k optimismu. Verim, ze bude vsechno v poradku, jen je potreba trpelivost. Slysela jsem, ze dite narozene o mesic driv vse dozene do roka, o dva mesice do dvou let, o tri do tri let. U nas se to potvrzuje.

petrach
14. zář 2009

tarrah jako bys mi psala z duše,ta bezmoc a ten strach byl hrozny a ted když už jsme doma a relativne v pohode,se mi to všechno vrací..zas mam strach jestli bude v pořadku,co ma umet a neumí,jestli se ješte neco neobjeví..
ale mluvila jsem ze spoustou holek starších nedonošenátek a ty všechny tvrdí,že ten strach odejde z prvními kručky našich detí..nejak mam ten pocit,že místo abych si prcka užívala,tak se spíš trapím..snažím se mu hodne venovat,vratit mu to čím prošel,je to moje zlatíčko

deina sleduju jak ti přibívají tydny 😉 krasné,tak se držte i s miminkem 🙂
gucz i ty a maličký..nebo maličká 😉

gholky občas sem kuknu,jen sem asi nepatřím,tak nepíšu

maatkka
15. zář 2009

petrach to je neuveritelne ako mi ty citas myslienky 😀 ja som mala vcera rozpisany velmi podobny prispevok len som to nemala cas dopisat tak som to vymazala a zacinalo to : tarrah ako by si mi pisala z duse!!!!! a pokracovalo gratulaciami deine a gucz 😀 😀 😀 len este som chcela napisat a nestihala ze gucz som rada ze si ten smutny diel ordinacie nevidela. ja vlastne tiez nie ale podla toho co som pocula tak to by som ako tehotna nechcela vidiet... ja som sa vtedy nemohla ani na spravy pozerat nehovoriac o nejakych dramach... deina ty by si asi tiez nepozerala keby si dopredu vedela co? no nic ved je to len serial 😉 ma to len tak napadlo ked sme sa akurat minule o nom bavili. tehulky drzte sa!!! 🙂

deina
15. zář 2009

Co ja viem, Maatka, asi pozerala aj tak... neviem, bolo to velmi smutne a sla som spat taka smutna, ale zeby ma to az tak strasne vzalo, to nie. Je to len serial, aj ked viem, ze aj v skutocnom zivote sa taketo nieco stava, bohuzial.

Inak od dnes 33tt, drobec sa drzi vnutri dlhsie ako Misko. 😵 A dakujem. 😉

maatkka
15. zář 2009

Deina tak to ty nie si taka citlivka ako ja 😀 Ja ked som v tehu nahodou videla nieco smutne o babatkach porodoch alebo detoch tak mi to stale behalo po rozume a nemohla som zaspat. To aj teraz samozrejme ale vtedy som na to bola este citlivejsia. Ale je fakt ze urcite viac ma rozosmutnili skutocne pripady v spravach ako vymyslene vo filmoch. Aj preto som prestala spravy pozerat a nemala som ziadny prehlad. A ked sa niekto o niecom bavil bola som mimo a kazdy sa cudoval ako to ze o tom neviem 🙂 Vtedy byvali nastastie o 19.30 Priatelia tak som pozerala to zasmiala sa a potom som uz bola vacsinou aj tak unavena a zaspavala som.
Ste uz pekne daleko 😉 Mne by sa asi trosku ulavilo keby som presla ten tyzden co sa mala narodila... Teraz uz sa len tesit z kazdeho dalsieho tyzdna. Uz len pat - minimalne 🙂 A som zvedava na to meno co nakoniec vyberiete 😀

gucz
15. zář 2009

ahojte babulky, taká som rada, že na nás myslíte a že nám tie týždne tak nabiehajú 🙂 , Deina čo nevidieť to budeš mať aj za sebou 🙂

inak ako tu bolo spomenuté, aj u mňa to bolo tak, že som mala veľký strach o malú kým nezačala chodiť a trošku rozprávať, potom to akosi samé opadlo, a priznám sa, že teraz ma to ani nenapadne, beriem ju ako normálne dieťa, živé striebro. Ten prvý rok jej života, keby mi niekto povedal o druhom dieťati, tak ho asi vysmejem, že čo blázni a potom keď ten strach opadol, tak som bola sama prekvapená ako som po druhom miminku začala túžiť, normálne mi z toho hrabalo. A teraz, je to zasa iné, neviem, niekedy aj zabúdam, že som tehotná. Malinké kopká len sem tam, je omnoho menej aktívne ako bola Laurika.

deina
16. zář 2009

Mne je tento druhy maly tiez ovela menej aktivny ako bol Misko, menej kope, zozaciatku som ho takmer necitila. Mozno to bolo aj tym, ze je o dost mensi ako Misko, ked porovnam miery v 32tt, tak Misko mal 1850g, ked sa narodil a krpcek 1400g. A asi bude Matej, uvidime... M a M. 🙂

Ja som bola strasna citlivka na zaciatku tehu. V TV raz ukazovali malinke babetko, ako mu brali krv z paticky, no plakal o dusu, chudatko, ja s nim.

gucz
16. zář 2009

deina Matej je krásne meno, osobne sa mi viac páči ako Dušan i Gregor, ale samozrejme je to na Vás 🙂 , včera som pozerala ordináciu, také to bolo smutné, aj som si zasa poplakala s tým Alžbetkiným mužom ako ho tam ukazovali 😒 , ale je to tak, i také veci sa stávajú

gucz
16. zář 2009

Ozaj teraz ma napadá, na ten cukrovkvý test pôjdem neskôr ako pri malej, možno až v 26-28 týždni. Ale čítala som, že sa tá cukrovka môže rozvinúť už od 24 týždňa. Môžeš mi poradiť ohľadne tej diety??? Teda viem že žiadne malinovky, zákusky a podobne, ale čo si jedla?

deina
16. zář 2009

Gucz, vynechala som biele pecivo a cestoviny (lepsie je celozrnne), co nebol problem, aj tak ho mam radsej, potom samozrejme cukor, zakusky a pod, jedla som nizkotucne vyrobky... skus pozriet sem: www.tehotenskacukrovka.cz, je to dobra stranka. Ty si pri Laure cukrovku nemala? Asi Andulka mala potom, ked nie ty... viem, ze este nikto odtialto ju mal.

tarrah
16. zář 2009

Ahoj všichni, děkuji za milá slova podpory. 😅 Dnes jsem si pustila na netu díl Ordinacie..., který odvysílala Tv Markíza minulý čvrtek. Dost lidí nám volalo, že je tam stejný případ, který se stal nám. nevím, co na to říct... je to otřesné, ale asi by věřejnost měla vědět, co všechno se může stát. Mám pocit, že díl napsali podle našeho chorobopisu, jenomže já neprodělala autonehodu, nýbrž se mi placenta odloučila ve spánku. Zbytek děje stejný, ovšem konec : šťastný. 🙂 🙂 🙂 maminky , mějte se pěkně, přeji Vám veselé , zlobivé miminka. 😝 😉

deina
16. zář 2009

Len tak v spanku? 😨 Neuveritelne, az mi husia koza naskocila. To si zacala krvacat a hned ste bezali do porodnice? 😕

gucz
16. zář 2009

deina mala som, ale pri tých testoch mi vyšlo len o nejakú desatinku vyššie číslo ako malo, tak ma poslali na diabetológiu, tam mi vzali krv, povedali necukrite, nepite malinovky a to bolo asi všetko. Kašlali na mňa z vysoka, vtedy sme nemali net, tak som sa nič nedozvedela. No a myslím si, že tá cukrovka bola príčinou toho, že som chytila tú mykózu (na ktorú mi nezabrali dvoje lieky) a tá prešla do zápalu a potom už len nasledoval predčasný pôrod. Teraz sa toho bojím, tak by som si bola ochotná jedlo aj vážiť, len aby to zasa takto nedopadlo

deina
16. zář 2009

Jasne, to chapem. Tiez som teraz pre istotu asi 3 tyzdne drzala dietu, kym som nevedela, ci ju mam alebo nie. Ta stranka je super, je tam toho o diete vela napisane. V podstate sa moze jest takmer vsetko, ked vies, kolko mozes (lebo napr aj ovocie treba obmedzit).

andulka4
16. zář 2009

Ahoj holky 🙂
Deinuš jojo to jsem byla já kdo měl těhu cukrovku. D se narodil přesně v 30tt a měl 1900g což kdyby byl donošený znamená přes 4kg :(

jinak nechápu kde jsem jí vzala protože mám 168cm a 50kg

začínáme se taky snažito druhé mimi ale nevím jak bych to těhotenství zvládla 😖 D je vážně jak psala Gudz jako živé stříbro 🙂 Na Enduru (motorka) jezdí jak pošuk 🙂 a já mám co dělat abych ho dohonila.

mluvení je u nás čím dál lepší 😀 a je hrozná sranda jak všechno komolí 🙂

deina
16. zář 2009

Andulka, neboj, zvladnut sa to da. Aspon nam ti drobci urobia program a nemyslime na to, co vsetko by sa zase mohlo prihodit... psychicky to je super mat male dieta a byt tehotna. 😀 Horsie teda je, ze niekedy riadne funim, ked za nim bezim...

1900g na 30tt, to je riadna vaha. 😉 Tento nas Matko mal len 1400g v 32tt. Ale ze je v norme, tak ok...

andulka4
16. zář 2009

Deinuš no já těm UTZ moc nevěřím 🙂 kamarádkám před porodem řekli že mají kluci 3,3kg a když se narodili měli 4,1kg 🙂 takže to ber z rezervou. Dokonce i 2hodiny před porodem mi tvrdili že má David maximálně 1,6kg 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=ZLScszlnBkk

posílám odkaz jak řádíme na motorce

andulka4
16. zář 2009

no a tohle je jak miluje maso a nic jiného nechce jíst

https://www.youtube.com/watch?v=OaBGuPxe174
deina
16. zář 2009

Perfektny a ta motorka, no pirat ciest. 😀

Mne ultrazvuk pri porode odhadli vyborne - vraj do 1900g a Misko mal 1850g.

mimi198
16. zář 2009

ahojte babulky, tak ked vas tu tak citam ako tu pisete o tom ze strach odchadza s prvyma krockama asi na to m nieco bude, aj ked malinky este nechodi ale uz za rucky ide a uz sa stavia v postielke a proste zacal aj lozit a vsetko to doslo tak rychlo a tiez si tym uz zacinam tak uvedomovat ze vlastne ziadny rozdiel medzi inymi detmi ani nie je uz je to take ine lepsie vsetko, doteraz sme na vsetko cakali ze ci uz nieco nove sa nauci a kedy to bude, vsetci naokolo sa pochvalovali ako ich dieta uz robi to a to, poviem pravdu niekedy mi bolo aj tak smutno s toho ze malinky este stale nic a tak som sa na to tesila ale nakoniec som si povedala jedno, preco nieco silit ked to ma prist tak to pride a o to to bude krajsie take vytuzene a mozem povedat aj to ze asi celkovo vsetky mamicky co sa im narodili deti predcasne alebo tie ktore mali akekolvek problemy maju lepsie citove puto s detickami, aby sa to niekoho nedotklo nehovorim ze ak nemaju problemy nemaju citove puto ale je ine ked clovek nieco prezije a niecim prejde je to take ine take silne. nase deticky su sami o sebe bojovnici uz to ze su tu s nami na svete a su pri nas. gratulujem tehulkam , nech sa len dari aj nadalej.

tarrah
17. zář 2009

Ano Deina, v spánku. Náhodou jsem se probudila a za 7 minut jsem ležela v nemocnici. bylo to jako zlý sen. ☹ Ale v pohodě, neměla jsem smůlu, ale štěstí. V sedm ráno bych se nevzbudila. pal to čert, hlavně , že to dobře dopadlo. 😉 měj se!

deina
18. zář 2009

To je pravda, esteze to dobre dopadlo. 😉

Ja neviem ako je to s tym citovym putom. Mne sa zda, ze praveze s Miskom nemas az take silne puto. To neznamena, ze s nim nemam nejaky dobry vztah, kdeze, ale on napr nie je taky, zeby sa tulil a maznal - asi je po mne. 😅 Ja som bola taka ista, aj stale som, vzdy taka samostatnejsia, ani som neplakala, ked som sla od mamy do skolky alebo do skolky v prirode (na tyzden) a sestra, ta vzdy plakala, ale velmi. Mozno druhy krpec bude povahovo viac po tatovi a potom bude aj taky pritulnejsi... Misko ten len obcas dobehne, objime ma a ide dalej.

maatkka
18. zář 2009

No ja si myslim ze keby sme si nepresli tym cim sme si presli moj vztah k malej by bol trocha iny. Urcite by som svoje dieta tak ci tak lubila nadovsetko ale po tom vsetkom je to ine. Napriklad si myslim ze keby sme mohli byt od zaciatku spolu tak ako to ma byt a nebola by tak strasne dlhu dobu v inkubatore teraz po tom roku by som ju uz mozno s radostou zavesila starym rodicom na krk aj na cely vikend. Ale tym ze sme boli tak dlho bez seba znasam stale zle odlucenie od nej na viac ako 2-3 hodiny aj to len velmi zriedkavo. Zatial preto nemam nejake vicitky svedomia lebo vidim ze je dost samostatna a nechybam jej ked je s ocinkom alebo so starkou a postupne ma to urcite aspon ciastocne prejde ale myslim ze nebyt toho casu co som s nou nemohla byt tak na nej az tak nelipnem. Alebo by som sa o nu stale tak strasne nebala keby som sa o nu nemusela bat tu dlhu dobu v nemocnici - mam to stale nejako v podvedomi...
Na druhej strane sa trochu bojim - asi je to riadna blbost takto dopredu uvazovat - ze keby som mala druhe dieta a to by nemalo ziadne komplikacie (samozrejme ze nic by som si nepriala viac) tak ci vzdy nebudem kvoli tomu co vsetko sme s Juliou prezili nejako viac naviazana na nu???

petrach
18. zář 2009

mattka to strach nemej,toho jsem se bála když jsem maleho čekala a každe díte je jedinečné..my jsme meli obe deti na jipce,Elin jen 5 dní,takže strach byl i u ní,ale bylo to uplne jine než ted a miluju je obe,mam pocit že od te doby co mame Šimulku mam v sobe toho citu daleko víc,nevím jestli me dokažeš pochopit,,jako se říká že čím víc detí,tím víc vztahu a lasky v rodine a je to pravda 🙂

gucz
21. zář 2009

babulky dočítala som sa v novembrovkách, že Deina je už v pôrodnici a odtiekla jej voda....
tak Deina držíííím palčeky aby ste sa mali aj s malinkým dobre

maatkka
21. zář 2009

joooooooj deina z celej sily drzim paste aby ste to zvladli najlepsie ako sa len da... moc moc moooooooooc na vas myslim... drzte sa!!!

petrach
21. zář 2009

deino moc moc na tebe myslím,držte se co nejdyl..vy to zvladnete..držím pesti a posílám hrozne moc štestíčka obema!!!!!!!!!!!!!!!!!

andulka4
21. zář 2009

Deinuš moc na vás myslím......doufám že všechno zvládnete zase na jedničku

rohacka
22. zář 2009

Deina - tak si nas teda riadne vystrasila...............Ale verim, ze to opat tak krasne zvladnete ako pri Miskovi!!!! Drzte sa obaja!

zuzka88
22. zář 2009

Ahojte, Deina je este stale 2v1, no asi ju uz nebudu dlho trapit 😵 😵 😵