Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

mimi
19. led 2008

aj my sme brali Encephabol, ale iba jedno balenie a pyridoxin do jedneho roka.
lululu, mne to povedali este v porodnici, ze to ma maly brat a potom neurologicka nam to kazala brat dalej.

elize
19. led 2008

nám pyridoxin naordinovali pred prepustením z nemocnice, mali sme to napísané v prepúšťacej správe a naša dr. len napísala recept. Dávam 1/4 tablety obdeň. Vám poviem, rozštvrtiť takú malú tabletku dá zabrať 😀
Vraj pyridoxin a acidum folicum môže byť podané naraz, tak každý druhý deň sa hrám na barmanku a namiešavam nášmu drobcovi koktejl alá "humus". 😅 Ale ak to má pomôcť ... 🙂

kili
19. led 2008

lu, ja fakt nemám tušienie, no čo a čo je, predpísali, tak dávam. Keby tam bol jed na krisy, tak si to ani nevšimnem 😅 .
Ale nie, viem v podtate všetko na čo je, ale zrovna pyridoxin nemám tušenie.

kili
19. led 2008

susika, ono by to nebolo také hrozné, keby mi Adamko nerobil toto: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
keď sa ma predtým ľudia pýtali, že ako to zvládam, tak som odpovedala V POHODE, ale teraz, už som z toho na psychiatriu. Už psychicky nevládzem ho kŕmiť každé 2h, lebo za ten čas sa nedokážem pripraviť na ďalšie hysterické kŕmenie ☹ a som na neho už hnusná a tak kŕmim zas po 3, resp. niekedy aj dlhšie, keď spí. Keď ich oco zoberie kočíkovať, vždy som mu kázala, že kedy sa má vrátiť, teraz mu poviem, čím dlhšie tým lepšie 😀
A akoby to nestačilo, už niekoľko týždňou bojkotuje kŕmenie aj Samko. Začalo to vtedy, keď som začala Adamka kŕmiť po 2h a nemala som na neho čas, tak sa mu asi zcvrkol žalúdok alebo čo a jesť vôbec nechcel. Teraz je to už lepšie, ale treba ho kŕmiť na lehátku, buď hojdať alebo mu hrať melódiu a aj tak je o dosť menej ako pred tým a tak skoro vôbec nepriberá.

sofik
20. led 2008

Ahojte babenky! Ako Vas tu citam tak to je hrozne co vsetko vase deticky musia popapkat za lieky. Moja mala sa narodila v 32tt a my sme brali len vigantol, kanavit a acidum folicum. Teraz berieme len vigantol 2 kvapky denne. A som rada, mala asi nemala take problemy ako vase babatka. Ach keby sa tu uz zlepsilo a nemuseli sa tymi liekmi plnit. chudatka viem si to predstavit. Moja malicka mi grckala asi do 5 mesiacov po kazdom jedle - mala reflux. Toho pradla kazdy den ale uz je dobre. 🙂

sofik
20. led 2008

janina77 kam chodis v Lucenci k neurologovi?

elinka27
20. led 2008

Pyridoxin je potrebny na pre normalnu funkciu centralneho nervoveho systemu a koze.Je to jeden z rady vitaminov skupiny B´, konkretne tento je B6 a podporuje dalej aj tvorbu cervenych krviniek 😉

sisstin
20. led 2008

elinka: pojd na icq 😉

janina77
20. led 2008

Sofik - ja v LC k lekarom nechodim, lebo im nedoverujem. Po mojom predcasnom porode, ktory pripisujem gynekologovi I.T., pretoze ma s odtekajucou plodovou vodou poslal domov, na druhy den ma prijal, ked som uz mala 10 minutove kontrakcie, ked mi stupla horucka, tak povedal ze som len prehriata a do 24 hod. som porodila - nastastie v BB, lebo primar prisiel do sluzby!

Takze my chodime do BB k neurologicke Karovicovej, a v LC len k pediatricke a este budeme chodit k rehabilitacnej, ale vsetko co mi tu povedia kontrolujem a konzultujem x krat inde ☹.

susika
20. led 2008

kili, malá mi robí to isté.niekedy pohoda a niekedy ked má jesť, robí taký cirkus, akokeby som jej necela dať.už čakám, že mi neikto zabúcha ,že ju tu týram každé 2-3 hodiny. tiež niekedy ju musím silno zovrieť a potom kdesi-čosi sa spamätá a uvedomí si, že má cumel v ústach 🙂

lululu
20. led 2008

mne to iste robila domka, este ked som kojila, to bol aj dovod,ze som prestala..ale hysaky mala dalej.. sme ju museli dlho hojdat v kciku,aby sa utisila, ale u nas to mesiaci a pol preslo....

susika
20. led 2008

ja ju hojdať nemusím, ono to je asi tým, že už je tak hrozne hladná a "padá" jej to do žalúdka.normálne počujem tie zvuky, ako to padá až na dno...a z toho je nejaká vynervovaná.nerobí to vždy.ja ju kojím len nad ránom, lebo cez den vymýšla a nechce sa.niekedy sa zabudne a odkojím ju aj cez den, to vtedy mám dalšie vianoce, elbo sa menej narobím ja s odsávačkou 🙂

elinka27
23. led 2008

no nam zasa zacali problemy s papanim,maly mi stale grcka,aj 2 hodiny po jedle.Uz som si myslela ze mame pokoj lebo tyzden to uz bolo OK,ale teraz zasa.Nespi,krci sa a stale place cele dni.Este mu zvysili davku Maltoferu a nemoze sa uz ani vykakat 😒

susika
24. led 2008

elinka a kolko ti ten dvoj drobec váži?ten maltofer je jedna kvapka na kilo. ked mu dáš viac, potom má chudáčik problémy. my sme mali rovnaký problém.mala 4 kila a 5 kvapiek 3x denne. to bolo plaču.teraz nám dali len 4 kvapky 3 x denne a je dobre.

elinka27
25. led 2008

nas ma 5290g a ma 5kv 1x denne

tribitka
25. led 2008

ahojte babule.... prosím vás, bola niektorá z Vás hospitalizovaná s bábom na odd. patologických novorodencov na Antolskej v BA??? Ja tam nastupujem v pondelok a netuším, čo si mám so sebou zobrať, čo potrebujem pre seba a čo pre malú..... 😒

susika
25. led 2008

elinbka, tak to ste na tom super.tak my by sme mali už pomaly byť aj predávkovaní🙂))vieš aj kolko ti mal hemoglobínu?to je to, koli čomu pravdepodobne berete Maltofer

lula5
25. led 2008

Viacere ste sa pytali na kotenko. nasla som jej prispevok z dneska v teme uzatvaranie fontanely. tiez na nu a jej malinku stale myslim....

elinka27
26. led 2008

susika, neviem, povedali mi len ze vyrazne poklesol,ale to vraj preto ze narastol,tak neviem.Vysledky poslali mojej pediatricke a ja som ich nevidela.

gabrielad
27. led 2008

Ahojky, koukám sem opět po delší době.
Ivusa1 - já jsem rodila v Praze v Podolí, malá se narodila v 34+5 a měla 2350 g a 45 cm. 4 dny byla sama na novorozenecký Jipce pro nedonošence. 1 noc v inkubátoru, aby se dohřála. Rodila jsem císařem a byla jsem na jiném oddělení 5 dní a pak mě propustili a nastoupila jsem za ní na oddělení, kde pro nás měli nachystaný pokoj. Nejdřív mi říkali, že nás pustí za 14 dní, pak snad po týdnu. Jeden doktor mi řekl, že by malá měla mít 2100 g (což měla) a dovršit 36t (při propouštění měla 35+4) a mít vyřešené papání. Nakonec nás pustili po 6 dnech v pátek a v pondělí jsme se museli ještě přijít ukázat na kontrolu kvůli žloutence. Žloutenku měla docela silnou, ale na fototerapii bylo neustále narváno a tak jsem jí dávala k oknu na světlo. V pondělí na tom byla mnohem lépe a tak jsme nemuseli znovu nastoupit do nemocnice. Na žádnou rehabilitaci jsme nechodili, malá je prý v pořádku, akorát při 6 měsíční prohlídce se zdálo doktorce, že má šelest na srdíčku. Může to prý, ale být růstové a tak ve čtvrtek na 8 měsíční prohlídce uvidím zda to zmizelo. Jinak celou kojím, přikrmovat začnu až dovrším 8 měsíc, malé to stačí. Váhu dohnala velmi rychle, v 6 měsících měla 7560 g a 66 cm. Od poloviny 5 měsíce se přetáčí na bříško. Po Vánocích začala trošku stagnovat, nepřetáčela se, ale teď už je opět k neudržení když se chce po něčem vrhnout 🙂 . Z bříška na zádíčka se nepřetáčí, nesedí a neplazí se. Ale zatím má ještě čas. Kolikrát to už vypadá, že už už popoleze. Jinak je to usměvavé, veselé dítě.
Domů bych ti poradila si koupit Nannu, monitor dechu. Taky jí máme, a hned jsem byla mnohem klidnější. Asi 2x mi spustila. Všechno bylo naštěstí v pořádku. Ale prý funguje tak, že měří během minuty počet nadechnutí a když je jedno vynechané, tak spustí.
S kojením se neboj, nějak to dopadne a malý všechno rychle dožene.

elize
27. led 2008

Tribitka, ja som tam bola pred Vianocami. To znamená, že o chvíľu máš malú doma 🙂
Ty si tam len ako doprovod, nie ako pacient, takže kľudne môžeš pobehovať v teplákoch a tričku. Pre seba zober to, čo si myslíš že budeš potrebovať. Pre malú budeš potrebovať plienky a vlhké obrúsky. Pre malú oblečenie, krémy, mydlá, ... ti dajú v nemocke. Len keď budeš odchádzať budeš pre ňu potrebovať svoje veci.
Je tam super 😉 veľmi dobré sestričky aj doktorky. Radi ti so všetkým pomôžu. Sú veľmi zlaté a ochotné. Ja som sa tam cítila fajn. Hlavne, že som mala Maxíka pri sebe stále 😉

lula5
27. led 2008

Elize mame deticky narodene v rovnaky den... kde si rodila?

nissanek
30. led 2008

jak to děláte se cvičením, když je mímo nemocné. Ktistýnka má už týden rýmu a trochu pokašlává. Celý ten týden jsem necvičila a mám z toho výčitky. Dneska jsem to zkusila a byla celá zasoplená jak plakala...tak nevim, jestli to ještě nemám nechat, než se úplně uzdraví. Bohužel mám pocit, že jsme se za ten týden necvičení vrátili tak čtyři týdny zpátky. Koníčky jsme pásli už obstojně a teď ryje hlavou do země a nohy má až u stropu ☹

lendy1
30. led 2008

niss, no cvičit by se nemělo, když jste nemocný. Ono i to samotné cvičení je pro mimčo záhul a když je ještě nemocné 😝 😔 ....a neboj, třeba jen malá díky tomu onemocnění nemá tolik síly a proto se ti zdá, že jste se vrátili zpátky. Po týdnu necvičení by to nemělo mít takový razantní vliv. Vydrž až ji bude líp a ona se pak do toho dostane. Náš D. byl teď dlouho nemocný, necvičili jsme několik týdnů a taky mi to přišlo, že se nic neděje, ale stačili 2 dny a zase se do toho dostal...bude to dobrý, uvidíš 😉
Místo vojtovky teď třeba zkus malou motivovat hrou: dej ji na balón nebo ji dej pod hrudník smotaný ručník a cvičte alespoň takhle...

elize
30. led 2008

LULA5, ja som rodila na Antolskej, o 17:05 hod. bol na svete. Ale asi šesť hodín som bola na vzdychárni na Kramároch, potom ma sanitkou prevážali na Antolskú. A ty si kde rodila?

nissanek
31. led 2008

lendy, díky za rady. Dneska se ta rýma dost zlepšila, tak uvidím jak zítra a o víkendu bychom mohli zase začít cvičit. Příští týden jdeme na kontrolu na neurolgii, tak si snad Kristýnka vzpomene jak se správně pase... 😉

luculka
31. led 2008

Ahojte dnes mi pisala bratova priatelka z Anglicka jej sestre sa bcera tu n Slovensku narodil chlapcek...,al sa narodit az 13aprila,,,,,takze sa velmi trapi lebo o nom nic nevie...len to ze ma nieco cez kilo a je samozrejme v inkubatore.....myslite ze ma sancu,,,chcela aby som nieco zistila,,, ☹ ako skoro sa vam narodili babatka,,,DAKUJEM

lula5
31. led 2008

Ja v ruzinove presne 15.05, takze mala je starsia o dve hodky... haha... nech sa vam dari!

lula5
31. led 2008

Luculka, to je velmi individualne, je tu mamina, ktorej sa babo narodilo v 24tt aj v 27tt....

lendy1
31. led 2008

luculka, je tu spousta maminek která se narodila velmi brzo, zkus kdyžtak projet několik stránek zpátky a jinak pro strašně moc info doporučuji tyto stránky:
http://www.nedoklubko.cz/

opravdu tam najdeš moc informací, pomoc, radu atd...můžeš jim i napsat, zavolat, jsou strašně fajn....mě moc pomohli a nedám na ně dopustit...a nechte si zaslat ty jejich brožury-tam je hodně informací....(nebo myslím stačí na ně kliknout, ale tištěný jsou lepší, že se k tomu můžeš vracet a tak...)
Jinak přeju maličkému hlavně aby byl v pořádku a zdráv...