Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gretkab
25. dub 2011

@lienka1304 Silno drzim palce! Ja som tiez rodila s HELLP syndromom, ale kortikoidy sme nestihli, bolo to akutne, maly sa narodil v 29. tt (1150 g, 34 cm) - pred tyzdnom sme slavili 5. narodeniny. A fakt vas prepustili so super hmotnostou, Marek mal 2270 g (to sme boli v nemocke cca 9 tyzdnov). Ale tiez som sa uz velmi tesila, ze nas pustia domov. Ale teraz je asi horsia situacia, viac deti...

ivanka85
25. dub 2011

@lienka1304 my sme sa narodili v 35.tt, tehu bolo bez problemov,doteraz neviem, preco sa to stalo skor..v jeden pekny junovy vecer mi zrazu odtiekla voda, tak sme nasadli do auta a uhanal do nemocnice 35km od nas, prijali ma okolo 10 v noci, o polnoci mi pomaly zacali bolesti, pred 7 som bola otvorena na 8cm, zobrali ma na salu a o hodinku bol maly na svete🙂miery 2700g a 49cm..v nemocnici sme boli tyzden, zltacku sme mali tiez, boli sme pod UVckom a domov sme prisli taki spavi, to nam trvalo taky den-dva a potom sa nase zlaticko vyfarbilo🙂je to mala besnotka🙂

duracelko
25. dub 2011

@lienka1304 musiš malého krmit pravidelne, ja to robím v 3-hodinových intervaloch. ja som vdaka odsávaniu mlieka laktáciu nestratila, mám dost mliečka. ale dávam mu mliečko zatial vo flaši, moj sa narodil v 33. t. a bol v nemocnici skoro mesiac. aj mojho malého v nemocnii štopali ako husku, doma už papá pekne pokojne, pomaličky. môj timko je tiež spavý, ale ja by som nemohla spať v noci 5 hodín, ked viem že musí jest každé tri hodiny... ja malého budím, prebalím, preberie sa, a nachovám ho. ked nás pustili z nemocnice mal 2540 g...

duracelko
25. dub 2011

@gretkab mal marek aj nejaké problémy, z toho že sa tak skoro narodil, a mal choré plúcka??

duracelko
25. dub 2011

@zebra41 ja tiež odsávam, krmim maleho flašou, ale ked je nepokojný medzi krmenim ponuknem mu prsník a krásne sa prisaje. chcem este počkat s dojčením predsa je maličký 2540 g, počkám este pár týždnov kým zosilnie a verím že sa podarí malého aj dojčiť. máš pravdu je veľmi únavné, odsávať a vstávať k dieťatu každé 3 hodiny... ja sa okolo malého krútim aj v noci hodinu je to aj s odsávaním. potom spím nejaké 2 hodiny a zas vstávam. mám este malú dcerku ktorá bude mať tri roky tú tiež musím striehnuť, aby malému neublízila nejako 🙂 variť ani nestíham, akurát nejaké špagety a polievku spravím ☹

duracelko
25. dub 2011

@rohacka ahoj ja som už doma z nemocnice, pustili nás ked mal timko 2540g a papal 8x za den flašou a nemuseli ho už sondovať hadičkou. krmim ho flašou mojim odsatým mliečkom každé tri hodiny, ked je hore a trochu nepokojný tak si ho priložím a krásne sa prisaje. nechcem to ešte unáhliť, sestričky povedali že mám este počkať, aby nestratil svoju váhu. v nemocnici ked som ho dojčila vypil len 15 ml, a cez flašu pije teraz 55-60-65 ml. aký máš ty názor nevadí že ho krmim zatial flašou, a neskôr ho budem krmit len dojčením prípadne dokrmim flašou???

zebra41
26. dub 2011

@duracelko ja som takto fungovala 11 tyzdnov, potom som zacala kojit - no maly je nepokojny. ma 5270g - mliecko mam a aj tak sa mu nepaci...na zaciatku pije nadherne a potom sa zacne hnevat ☹ . neviem preco - prisaty je pekne...drzim palce,aby vam to slo lepsie

gretkab
26. dub 2011

@duracelko Hellp syndrom je problem matky, dieta je zvycajne ok (az nato, ze nezrele samozrejme) a jedinym riesenim je ukoncit tehu (lebo zvycajne do 24 hod by obaja skolabovali, takze ina sanca nie je). Marek bol na umelej ventilacii 5 dni, plucka mal samozrejme nedovyvinute, ale nastastie to zvladol - u nas to prebiehalo takto: http://marek.balat.sk/marek/o-mne/ako-som-prisi... .
Co sa tyka jedla, mne sa tiez nastastie podarilo odsavat a nastastie sme mliecka mali dost (kojenie sme nezvladli), ale ja som ho nebudila v 3-hodinovych intervaloch, bolo efektivnejsie, ked som pockala, kym sa zobudi a vypyta si sam (aj ked on bol vzdy okolo tych 3 hodin, ale som tym chcela povedat, ze ja by som ho nebudila 😉, kazdy si to svoje babatko pozna najlepsie sam). A teda podotykam, ze on bol hrozny jedak, ked sme prisli z nemocnice, tak mal davku 35 ml, co sme do neho pchali niekedy 45 minut a aj tak to vsetko nevypil 😉.
Keby ste chceli nieco motivacne 😉 - treba citat odspodu - http://marek.balat.sk/marek/o-mne/dennicek/ .

zuzana315
26. dub 2011

Ahojte maminky,aj moj maly sa narodil skor ako mal,presnejsie v 34+4tt. Samozrejme navstevujeme aj rizikovu poradnu na Antolskej a naposledy sme tam boli v 6. mesiacoch. Trapi ma vsak,ze maly uz bude mat 11 mesiacov a este sa sam neposadil,sam nesedka,nestvornozkuje, sam sa este nezdviha,teda uz sa pomaly snazi, len sa plazi, prevracia a dava sa na bok,kde sa dviha trosku na rucke ako by sa chcel posadit. Nekazali nam s nim ani cvicit,teda nikdy sme nenavstevovali ziadne rehabilitacne cvicenia. Teraz sa bojim,ci som nieco nezanedbala,kedze motoricky sme na tom slabsie. mam s nim zacat nejako malicko nenasilne cvicit a ak ano ako? dakujem!

lenocka84
26. dub 2011

@zuzana315 ahoj, aj moj maly sa tak narodil, presne 34tt+1d, sam sa posadil ked mal 10mesiacov, teraz uz chodi okolo nabytku, cvicili sme vojtu aj na fitlopte, tu ma rad dodnes
chodite aj k neurologicke? my sme teraz boli poslednykrat 🙂 tak sa tesim
inak je na tom dobre, ziadne "nasledky" predcasneho narodenia

zuzana315
26. dub 2011

@lenocka84 k neurologicke chodime len v ramci rizikovej poradne,na poslednej kontrole nam povedali,ze vsetko je ok,len ho mame davat na kolienka, no to nase babatko na kolienkach nechce byt a hned sa rozplasti ako zaba 🙂 a pokracuje vo svojej trase svojim tradicnym sposobom plazenim. Moju detsku lekarku zaujima len to,co papa,inak nikdy nezistovala ako je na tom po motorickej stranke,asi sa spolieha na vysledky z Antolskej z rizikovej. Normalne ma chyta strach,ked tam pojdeme v tom jednom rocku. Dufam,ze dovtedy este nieco dotrenujeme 🙂

gretkab
26. dub 2011

@zuzana315 Ja by som zavolala na Antolsku, ze sa ti nezda po motorickej stranke a bola by si spokojnejsia, keby ho videl neurolog, ci sa neda objednat skor, nech ho skontroluju (hlavne pre klud tvojej duse).

lenocka84
26. dub 2011

@zuzana315 my sme tam boli v 10m lebo este nesedel, ne4nozkoval, nedvihal sa, a asi 3 dni po kontrole s tym zacal
na antolsku ideme cca v juni, a desim sa toho, lebo na poslednej nas zjadzila ze maly ma nadvahu, v 8m mal 9kg, (korigovane mal 6,5m) taka rozculena som odtial isla
tak som zvedava ked tam pojdeme teraz

zuzana315
26. dub 2011

@gretkab onedlho mame poradnu u nasej detkej lekarky,tak sa jej na to opytam,co si mysli ona,nech sa nanho kukne.A potom zavolam na Antolsku,lebo tam by sme mali ist az o 3 mesiace.A mas pravdu,ze hlavne pre pokoj mojej duse,lebo moj drobec sa tym vobec netrapi 🙂 on je spokojny ako blcha v kozuchu...

zuzana315
26. dub 2011

@lenocka84 tak my sa nadvahy nemusime bat,lebo my mame v 10 mes. 8,6 kg. A momentalne uz velmi nepriberame,lebo sa ovela viac hybe.No a na tu antolsku by sme mali ist az v juli.Ach jaj a zakazdym tam robi veeelky krik, a pani doktorka antropologicka je z neho na nervy,lebo reve len pri nej.

lenocka84
26. dub 2011

@zuzana315 tak aj my sme sa uz zacali viac hybat, v 1 roku mal 11kg, co je taky priemer, co som sledovala
takze som spokojna, teraz sa zacal total hybat, chodi pri nabytku, neobsedi ani za nic

zuzana315
26. dub 2011

@lenocka84 ja sa ho snazim davat co najviac na zem na brusko,nech si cvici tie svoje minisvaly,ale on by sa uz asi najradsej rozbehol,lebo ked ho chytim,tak si vykracuje ako velky pan na tych malych traslavych nohach,zato do lopty kope bezkonkurencne.Samozrejme,ze ho nechcem davat takto vykracovat,kedze sam este dlho ani nevydrzi sediet a este sa ani aktivne nedviha sam a preto sa so mnou kazdy den strasne vadi 🙂 a otazocka tak trosku odveci,vsimla som si,ze tvoj maly Patko oslavoval prvy rocik (dodatocne prajeme vsetko najlepsie,nech maminke robi len radost) davala si niekde robit tortu? Ja mam prave teraz dilemu,kde dat malemu urobit narodeninovu tortu za rozumnu cenu.chcem marcipanovu,ale to len pre paradu(na fotenie,svokra je fotografka,tak by mi neodpustila skaredu tortu),bo sa nase rodiny rozhodli,ze pricestuju k nam oslavit Vitove prve narodeniny.Inak malemu na papanie urobim piskotovo jogurtovu 🙂

lenocka84
26. dub 2011

@zuzana315 ahoj, tortu robla svokra, ale maly nej nemal, nebola pre neho este vhodna, tak bola nahradna, taka jablckova a z tej uz mal
a dnes mame oslavu s kamoskami a dala som robit smotanovu, aby z nej mohol aj on 🙂
a dakujeme za gratulaciu

zuzana315
26. dub 2011

@lenocka84 dakujem za tip, aj jablckova moze byt fajn. Tak nech vam chuti 😉

lenocka84
26. dub 2011

@zuzana315 dakujeme 🙂

lienka1304
26. dub 2011

@gretkab Dakujem.. no mne stihli kortikoidy, lebo som prisla do nemocky v piatok uz vo velmi zlom stave, takze s nimi zacali hned v sobotu az do pondelka. A mozem len dakovat jednemu uzasnemu panu doktori, ze mal tolko rozumu a situaciu vyhodnotil spravne. 🙂 No uzasna hmotnost.. fakt sa kazdy divil, ze sme uz doma, ked je taky drobec. Ked ma prepustali, tak bolo poloprazdne oddelenie - miesta mali pozehnane. Ale tak aspon sa uz necitim ako pod mikroskopom, o maleho sa staram najlepsie ako viem a myslim, ze mi to ide.. 🙂 Dufam, ze zajtra na poradni budeme mat uz peknu vahu - mohli by sme mat uz aspon o 100g - 200g viac 🙂

@ivanka85 Fuuha.. tak to si sa tiez nestihla poriadne psychicky pripravit na porod... 🙂 Len neviem, ci je lepsie rodit klasicky alebo cisarskym. So spoluleziacou sme nad tym uvazovali - ona rodila tiez normalne a ked ma videla tyzden po porode, tak bola stastna, ze to najhorsie ma za sebou. 🙂 A vahu ste mali velmi peknu 🙂 my sme podla tabulky mali mat 2300g, len nejak nevyslo. :(

@duracelko Ja maleho krmim kazde dve hodiny cez den a v noci kazde 4. Papa 8-9x denne po 50-60ml.. parkrat uz vypil aj 70ml, co je nanho podla mna az az.. ked sme prisli z nemocnice, tak vypil max. 30ml na jedno krmenie. Po par dnoch, ked sme si zacali zvykat na svoj rezim a ked sme sa aklimatizovali a ukludnili, tak sme sa rozpapali. Cez den sa mi uz po dvoch hodinach budi sam a v noci ma tiez zobudi po 4 hodinkach. Nastastie sme nemuseli v nemocnici absolvovat krmenie sondou priamo do zaludka ako vy, nas papal hned sam z flasky. 🙂

lenocka84
26. dub 2011

@lienka1304 ahoj, gratulujem k fesakovi
my sme sa narodili 34tt+1d vaha 2200g a 44cm
a teraz uz ma 1 rok a krasnych 11kg a 78cm

@ivanka85 ahoj Ivi, ako sa mate? co nove? zdravi ste?

lienka1304
26. dub 2011

@lenocka84 Dakujeme velmi pekne.. 🙂 tak to ste boli o pol kila vacsi ako my.. 🙂 ticho zavidim.. 🙂 ale myslim, ze to hravo dobehne, lebo mu chutii.. a poriadne.. 🙂

lenocka84
26. dub 2011

@lienka1304 neboooj dobehne vsetko
museli ste ist aj do inkubatora?

lienka1304
26. dub 2011

@lenocka84 no bol v nom 3 dni.. ale len prvy den mal trosku viac kyslika.. inak mal normalnu atmosferu, dokazal sam dychat.. je to velmi velky bojovnik.. som nanho pysna uz teraz.. 🙂

lenocka84
26. dub 2011

@lienka1304 my sme ho nastastie vobec nepotrebovali
a dobehol vsetko, sa smejem sesterkin je o 3tyzdne starsi a moj chodi popri nabytku uz a jej nie
a to bol na cas narodeny, takze to nie je az take hrozne to predcasniatko 😉 😉 😉

lienka1304
26. dub 2011

@lenocka84 tak asi bolo jednoduchsie pre personal dat ho do inkubatora ako ho stale kontrolovat.. lebo po troch dnoch ho dali uz na vyhrievanu podlozku a za dalsie 3 dni ku mne na izbu.. potom uz len chodili a rypali, ze maly malo papa a ze ho mam nalievat mliekom... a neviem co.. ja som z toho uz rohy mala, lebo spapal kolko potreboval a o hodku dve si pytal, ked bol hladny.. a ked nie, tak som ho prebalila a potom uz papkal pekne.. tak tyzdnove babo im nemoze predsa jest 50ml na jedno krmenie.. no oni to od neho cakali a odomna cakali, ze ho budem nalievat.. :( preto som rada, ze som doma... bolo to tam strasne..

lenocka84
26. dub 2011

@lienka1304 maly moj hned na podlozke, mal zltacku, na jis-ke bol 10dni a 4so mnou a potom domov
tak som sa tesila ze konecne domov

ideme sa obliekat, mame narodeninovu party 🙂

bobjan
26. dub 2011

ahojte,

aj ja by som sa rada pridala.
2.4. sa nám narodila dcérka, presne v 33+0TT, dýchala sama, mala 1460g a 40cm. Dnes mala 1950g a má 42cm.
Padám niekedy únavou, ale sme šťastní a malá je veľká bojovníčka, po nás 😉

@lienka1304 , tak s tou váhou je sila, že ste doma, mne zatiaľ nevravia nič, len musí byť schopná piť aspoň z fľaše. Malý si pekne ťahá? Kojíš, či dávaš z fľaše? Ak si písala , sorry, ja som to len preletela....

mispulka22
26. dub 2011

Ahoj holky,
můžu se taky přidat? Nám se 14. dubna narodil Vašík, 2050 g a asi 43 cm, byla jsem 32+3. S dýcháním trochu bojoval, druhou noc měl pneumotorax, ale rychle se z toho dostal a teď od pátku už dýchá sám bez pomoci. Zatím je na JIP v inkubátoru, ale doktoři ho chválí, že je šikovnej a dělá pokroky. Už aby byl s námi doma 🙂.
@duracelko Máme to podobně, naši kluci jsou oba dubnoví narození ve 32. týdnu a obě máme doma ještě jednoho prcka 🙂. Jsem ráda, že už jste doma a zvládli jste během jednoho měsíce v nemocnici všechno dohnat, snad to u nás bude taky tak 🙂.