Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

susika
1. únor 2008

luculka - neboj,mne sa tiež Zuzka narodila v 32tt a bola maličká ako v 28tt a je krásna, rastie ako z vody. a to nemala ani kilo.tiež som sa o nu hrozitánsky bála,celé dni som preplakala,ale nikdy nie pri nej.a teraz je moje živé striebro.oslávili sme pol ročik,lietame po kontrolách,po doktoroch ale sme zdraví a to je hlavné.inak v tej istej nemocnici vypiplali aj detičky,čo mali len máličko cez pol kilo. tak držíme drobčekovi palčeky,nech sa mu darí.

janina77
1. únor 2008

luculka, nas Domco mal menej ako kilo, ked sa narodil, bolo to v 27tt, podla lekarov v 24tt, a uz mame pol roka, je to zive striebro, vypiplali ho v Banskej Bystrici, za čo som im nesmierne vďačná a zostanem asi navždy. Nevieme, čo všetko nás ešte čaká, ale od začiatku veríme, že všetko bude dobré.

Je to pre matku aj pre celú rodinu nesmierne tazke, ale treba vydrzat a snazit sa byt co najviac s dietatkom, neplakat pri nom, dodavat mu energiu, hladit ho, rozpravat sa s nim. Ja som za mojim drobcom chdila 3-4 krat denne uz na JIS-ku, neskor aj na OPN, kym bol v Bystrici tak s tym nebol ziadny problem, oni to velmi podporovali. Ked bol V Blave, uz to bolo tazsie, tam som chodila len 1x denne, ale na viac hodin, ked uz papal, tak na cely den.

Okrem 2 tyzdnov po porode som nebola s nim nikde hospitalizovana, ale za 3,5 mesiaca, co stravil v nemocniciach som pri nom nebola dokopy asi 3 dni. A verim, ze mu to velmi pomohlo.

susika
1. únor 2008

ahoje.napíšte,ktorá s tým mala nejakú skúsenosť.na mojej malej som si všimla, že má naklonenú hlávku na jednu stranu, smerom k pliecku. ked leží, aj ked som ju dala na bruško aj vtedy. do oboch strán sa otáča úplne super,aj hlavičku bez problémov dotočí.chodíme k neurologičke, aj cvičíme reflexne vojtovku - (plazenie a otáčanie), ale neviem, či si to niekto všimol. ja som tomu nevenovala akosi moc pozornosť,lebo detičky vraj mávajú tie hlávky tak kadejako, ale už má pol roka....budúci týžden ideme k neurologičke, tak ju na to upozorním, som zvedavá, čo mi na to povie, ale do vtedy, len či máte niekto už s takým niečím skúsenosť. do teraz sme nemali žiadne problémy - klop klop klop na drevo

kili
1. únor 2008

môže choré dieťa cvičiť vojtovku? boli sme na rehabilitačnom pobyte a prišli sme s tade všetci nachladení ☹ , teda pri Samkovi to zatiaľ nie je vidno, ale asi sa to v najbližších dňoch prejaví.

chodíte(chodili ste) s každým prechladnutím do nemocnice? Adamkovi strašne tečú sople, ale ináč je čulí a nič iné mu nie je (zatiaľ, prechladol len včera a dnes)

susika
1. únor 2008

kili - mali ste perličkový kúpel, že? 🙂
my sme tiež z rehabil. pobytu prišli usoplené obidve.a to sme tam ani perličku nestihli, lebo 2 dni pred tým sme prechladli. so soplami som cvičila normálne, kým nemá teplotu, tak možeš.jeden den tak všetky deti mali horúčku, všetky okrem tej mojej 🙂 a cvičila celá kompletka.nemali viac ako 37,3 . ale keby je chorí, že kašle a teploty, tak sa cvičiť nemá. to mi povedali ešte aj v porodnici,teda na JIS,ked ma učili cviky. to máš ako s očkovaním. telo bojuje, tak aby si mu aspon tie posledné sili nezobrala.

aké cviky cvičíš?nám teraz pribudol ten naboku, koli otáčaniu.na jednej strane reve a na druhej si úplne v pohode vegetuje a rozpráva si 🙂 inak cvičíme bez plaču 😉

kili
1. únor 2008

kúpel mali mať, ale radšej to dr zrušila, aby neprechladli. Posledné 2 dni tam bola príšerná zima, mali sme izbu na sever a ešte k tomu rohovú a mám pocit, že včera zmiernili kúrenie, lebo už všetci išli domov a tak tam na víkend nikoho niet.

s Adamkom mám hrudnú zónu a na brušku na plazenie, so Samkom + bočnú, otáčať sa síce už vie, ale aby sa mu uvolnili ručičky, lebo ich má v päsť a aby posiloval, tiež to je tuším na posadzovanie.

susika
1. únor 2008

moja sa sama ešte neotočí,musím jej trošku pomoct. otáča sa lahšie na jednu stranu. a to práve na tú na ktorú stranu som písala otázku hore, že má akoby naklonenú hlávku k pliecku. a na tej strane aj strašne reve, ked s nou cvičím naboku.hm, niekedy má aj ona ešte ručičky vpäsť,práve na tej strane, ked sa jeduje-aha už viem, je to pravá strana a pravú rúčku drzí vrtedy hrozne vpäsť.inak ich máva vcelku dosť volné.

aj na posadzovanie?ved tam nakračujú nožičkami...

kili
1. únor 2008

na posadzovanie preto, lebo sa tlačí spodné kolienko a vrchné plece k sebe, a dieťatko sa opiera o spodnú ručičku, ako keď si sadáš.

susika
1. únor 2008

plece?my tam s plecom nemáme nič.ako myslýš, že k sebe.
no malú si dám nabok, spodnú ručičku akože predpažíme, moju ohnem v lakti a dám pred jej spodnú predpažené ručičku pozdlž truku a zachytím nou spodnú nožiku akože nad členkom a pokrčím na podložke. druhá ručička, tá vrchná je pri mojej ruke,medzi jej rukami mám moje rameno.no a tou vrchnou nožičkou má nakračovať.
som to tak šalamúnsky napísala, vieš si to predstaviť?cvičíte podobne?
v Martine baby cvičili tiež kadejaké iné cviky, ale to boli problémové detičky

elinka27
2. únor 2008

boli sme na kontrole a na rizikovej poradni mi povedali,ze vsetko je ok a nemam sa trapit, a inak maly zacal zdvihat hlavicku a uz pekne pasie konicky,ale musi mat naladu, a uz aj ked je na chrbte a tahame ho za ruciciky tak niekedy tu hlavu zdvihne.A aj neurolog nam povedal,ze je to OK.Dostali sme nejake homeopatika na to brusko, a aj na grckanie tak uvidime co to urobi, a uz mu davam len Nutrilon a cuduj sa svete prestal tolko grckat, ta Beba mu nesadla.
Naposledy grckal po 2 tyzdoch ked ho moja svokra hned po jedle zobrala na ruky a zacala ho hupat 😠

kili
2. únor 2008

susika, to je ten cvik, ono sa má aj tračiť ramienko smerom dopredu. Mne to povedala jedna rehabilitačná, čo zastupovala, tá je dosť uznávaná a všetci sa k nej pýtajú.

deina
3. únor 2008

Baby, neexistuje daka knizka o nedonosenych detickach? Zda sa mi, ze mam velmi malo informacii o tychto detoch a chcela by som si nastudovat viac, ale v knihkupectvach som nic nenasla.

Inak uz sme doma z nemocnice, maly dnes vazi 2 220g a krasne papa, len skoda, ze som chora, mam riadny kasel, beriem atb, tak mu teraz radsej svoje mliecko nedavam, bol po nom nepokojny (doktorka hovorila, ze sa to moze stat z tych atb). Je mozne, aby uz teraz zacal dvihat hlavicku? Ked ho davam odgrnut, tak ju nachvilku zdvihne a mne sa to zda velmi skoro.

kuko7
3. únor 2008

Ahoj deinuska🙂
Misko je nadherny, som rada, ze ste uz doma....drzkam aj tebe palce, aby si sa skoro uzdravila a zelam vela sil a stasticka 🙂

deina
3. únor 2008

Vdaka, kuko. 🙂 Hned idem k marcovkam, len si zatial citam, co ste vcera popisali.

janina77
3. únor 2008

deina,
kukni sa na stranku www.nedoklubko.cz , tam su 4 brozurky, ktore sa daju stiahnut, je tam vela zaujimavych veci o predcasne narodenych detickach.
Misko je krasny, drzim palceky, vela zdravicka 🙂.

kili
5. únor 2008

poraďte mi, akú tortu na prvé narodeniny pre 9 mesačné dieťa, tak aby z neho mohlo jesť???

teda fakt ešte neviem, či to vôbec Samko bude ochotný, asi mu ju budem musieť hodiť do mixéru 😀

viera78
5. únor 2008

ahoj nam sa maly narodil v 37tyzdni z porodnice nas pustili na 9den mal vysoke hodnoty zltacky teraz mal problemy z bruskom ma 7tyzdnov 4500g a je to velky hlados uz sa viac zaujima co sa okolo neho deje.

janina77
5. únor 2008

kili,
nas maly ma len pol roka, a ja som uz o tom tiez uvazovala 🙂.
A vymyslela som, ze mu urobim taku jablkovu s piskotami - idu tam jablka ktore sa rozvaria so zlatym klasom, cukor - ale ten nemusi a piskoty. Myslim, ze to by vsetko mohol zjest 🙂.
Ak chces, napisem ti podrobnejsie.

kili
5. únor 2008

janina, super, napíš prosím do IP 🙂

janina77
5. únor 2008

ok, pohladam, napisem 🙂

deina
7. únor 2008

Vdaka, Janina, pozriem sa tam. 🙂

Nas maly zacina dvihat hlavicku, ked ho davame odgrnut, tak krasne to robi. 😵 Ale ked ho dam na brusko, nech to skusi tak, to sa mu nepaci. Snazi sa, trapi sa, mrnci, ale ide mu to len trosku, skor dvihne zadocek ako hlavicku. Neviem, ci by nepotreboval viac cvicenia alebo je to este skoro, ma cas na dvihanie hlavicky? Cvicime s nim iba jeden cvik, trikrat denne a mam taky pocit, ze vy tu s malinkymi cvicite viac. 😕

elinka27
8. únor 2008

ahojte, chcem sa informovat, beriete niektora Nutrilon Comfort na recept?Lebo my mame narok iba na hypoalergenne, pretoze mi moja obvodna napisala,ze sa liecim na alergie,ale malemu robi dobre ten Comfort.Nemate s tym skusenosti?

elize
8. únor 2008

deina, náš drobec sa tiež narodil v 32tt a cvičíme len jeden cvik (držím mu ramienko a hlavičku a on sám kope nožičkami). Miško je šikula keď tak krásne dvíha hlavičku. Maxík sa tiež snažil dvíhať asi tak v 6 týždni, ešte ju neudržal a padala mu. Cvhvíľku potrvá kým ju Miško udrží sám a kým ju bude dvíhať aj keď bude ležať na brušku. 🙂

michalamm
9. únor 2008

ahoj moje holčička se narodila v 34tt. a vážila 1500g a 41cm a rodila jsem v Podolí. to jsem ještě ležela pře porodem na rizikovém od 18.4.07. malá byla 12 dní v inkubátoru v Podolí a pro nedostatek míst nás převezly do Krče a tam jsme ještě byly do 16.7.07. a když nás propouštěly tak jsme vážily 2285g a 45cm.

viera78
9. únor 2008

elinka nam ho doktorka predpisuje predtym mal bebu ale nerobila mu dobre.

sofik
9. únor 2008

michalamm aj ja som bola v krci, je tam velmi dobry personal na nedonoseneckom, hlavne ta mlada doktorka.

michalamm
9. únor 2008

jojo jsou tam suprový.

elinka27
9. únor 2008

viera78 a co uviedla ako dovod,ze dostava Comfort?Lebno na hypoalergenne napriklad dostane odporucanie na zaklade toho,ze ja som alergicka.

viera78
9. únor 2008

ja som musela doniest papier od koznej mam psoriazu inac to mlieko islo cenovo hore a aspon clovek trochu usetri.ja som to ani nevedela len mi svokra povedala ze sa to da kupi na predpis.

elinka27
9. únor 2008

no to som potrebovala vediet,ale Comfort je na zacpu a koliky, tak neviem preco kozny? 🙂