Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

vierazit198
2. říj 2012

@mirfa prosim ta aka lekarka? obvodna? co to je zac?? co je MMR?

bambina1009
2. říj 2012

@vierazit198
ahoj, neboj sa, aj my sme strašne kuckali pri jedle, bolo to strašné obdobie, ale je za nami, aj za vami bude 🙂 A to respiračné zlyhanie sme schytali pri zápale pľúc,z obyčajnej nádchy sme prešli do zápalu pľúc, podotýkam že v nemocnici, dodnes som presvedčená o tom, že to nemuselo byť, keby doktori nečakali tri dni, kým nám nasadia lieky. Ale keby bolo keby...

evusaa
4. říj 2012

@vierazit198 ahoj ja mam dvojicky narodene v 32tt odsavala som mesiac kym boli v nemocnici po prichode domov som mliecko stracala a nepomohlo NIC ani senovka benedikt caje lieky proste nic tiez som bola zufala ale povedala som si nie deti potrebuju pozitivne mysliacu a kludnu matku nie vystresovanu od 2 mesiaca su na umelom mliecku a dnes maju rok a ani len soplik este nemali krasne napreduju a prosperuju takze umele mliecko nemusi byt ziadna tragedia 🙂 hlavne bud kludna to je pre dieta najdolezitejsie

mirfa
4. říj 2012

@vierazit198 áno, obvodná 🙂 ak jej vysvetlíš čo máš za problém a nič už nezaberá tak myslím, že Ti ich v pohode predpíše... prečítaj si toto http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper... no a mmr je očkovanie proti osýpkam, mumpsu a rubeole

zuzulkaba
6. říj 2012

Ahojte mamicky predcasniatok,mate niektora skusenost so zaseknutym slepym crievkom u babatko?malinky sa narodil 29+ 5 a crievko sa zaseklo mesiac po narodeni.Dakujem vopred za odpovede.

vierazit198
7. říj 2012

@evusaa ahoj..si velmi zlata a dakujem za oporu a podporu...budem odsavat pokial udem moct a ked pride den tak mu to mliecko kupim...no ako mam vediet ktore je to prave pre mojho droca??? vies ja mam strach len kvoli tomu ze je maly narodeny skor.....a ty mas chlapceka a dievcatko? dala si ich ockovat? vies teraz ockuju abyneochorel na plucka..

vierazit198
7. říj 2012

@bambina1009 ahoj a kedy to prestane..mám taky strach.

bambina1009
7. říj 2012

@vierazit198 u nás to trvalo veľmi dlho, dlhé mesiace, o strachu by som vedela napísať aj niekoľko kníh

vierazit198
7. říj 2012

@bambina1009 myslis ze to dieta to citi ze sa bojim? a preto tak hlta ked papká??

bambina1009
7. říj 2012

@vierazit198 ahoj, neviem isto, ale myslím že drobci vycítia keď nie sme v pohode. Ana reflux niečo maičkému dávaš ? My sme mali Nutriton do MM, a potom Nutrilon AR, oboje nám predpisovali. A na podporu mlieka som si varila čajíky, a jedla som všeko také riedke-vodové, a mlieko sa mi veľmi rozbehlo, odstrekovala som jedna radosť, za 24 hodín som do laktária odovzdalaaj 2 litre 🙂

scarlette
7. říj 2012

@vierazit198 ak myslis to ockovanie proti RS vyrusu co robia v biskupiaciach tak moji drobci to podstupili a ak sa nieco okolo nas vyskytlo tak to preslo max soplikom,

evusaa
8. říj 2012

@vierazit198 ahoj ano ja mam chlapca a dievca, zacali ich prikrmovat uz v nemocnici prebebou discharge a nerobila im ziadne problemy tak sme pokracovali aj doma a doteraz pouzivame bebu a nemame ziadne problemy. Ockovat som dala vsetko co mi bolo doporucene takze aj na plucnom synagis a tiez aj niektore nepovinne ockovania nastastie vsetko znasali dobre.

vierazit198
8. říj 2012

@bambina1009 to je super..ja odsavam pravidelne,,,pijem caje, jem zaprazene poievky..vela pijem vody,,a tayko horko ma na papkanie,,asi to je individualne,,,,my berieme nutriton

vierazit198
8. říj 2012

@scarlette je to ockovanie proti RSV vyrusom ktore su zvycajne od jesene do jari..Tak vy ste boi v pohode? kolko sa dava vakcin? nie je tam zvysena horucka?

bambina1009
8. říj 2012

@vierazit198 určite sa ti to upraví, a aj maličkému sa polepší, niektoré detičky sa refluxu zbavia rýchlo, držím palce aby to bol aj váš prípad, aj stým kuckaním bude lepšie, uvidíš, ako drobček porastie bude to len lepšie 🙂

vierazit198
8. říj 2012

@evusaa to je super to som rada ze to tak prijali..nas maju ockovat na kramaroch..vsak uvidime vsak oni vedia co robia..Keby sa drobec narodil v termine nebala by som sa tak 😒 😒 😒 nam povedala doktorka ze mame jest /teda ked uz nebude materske/ bebu ha1 alebo nutrilon ha1 no tu bebu neviem nikde zohnat..

vierazit198
8. říj 2012

@bambina1009 jaj n dufam lebo kazde jedenie mam strach..dakujem a podporu

evusaa
8. říj 2012

@vierazit198 mliecko by si mala zohnat v lekarni alebo da sa objednat napriklad z http://www.feedo.sk/shop/nestle-beba-ha-1-premi... pouzivala som tuto stranku vela je overena 😉

janaalzbeta
8. říj 2012

Môj sa narodil v 24/25tt 33cm a váha 580g. Patríme medzi extrémne nedonosených. Áno aj mi sme behali pľúcne,ortopédia, chirurgia lebo sme mali dve hernie.Jednu nám z operovali a tu druhú nie. Riziková poradňa,očné v našom okrese+očné v Bratislave tam nás operovali tak sme sledovaný aj tam. Operácia očí ROPIII dioptrie namerané -10pravé ľavé -11. Už nosíme okuliare. Neurológia v našom okrese, neurologické vyšetrenia v Martine+rehabilitácie. Cvičenie podľa Vojtu. Kontroli a kardiológií kôli nepretržitému modraniu končatín, v okolí úst či celého tela. V súčastnosti za posledné tri mesiace sme chorý obaja spolu. Angíny,chrípky atď. Meníme si medzi sebou, máme oslabenú imunitu tak katastrofa.Je nervózny z kočíka, nerád sa vozí keď som ho kočíkovala tak som plakala s ním.Sme pozadu tak cca 5 až 6 mesiacov keď porovnávam s dcérou mojej kamarátky. Ako prišiel z nemocnice nič len lekári a lekári. Dedkovci a Babky si nevážia tak ani nepomáhajú. Trápim sa pre to no čo už, v podstate na všetko som sama. Máme alergiu na všetkých lekárov ako aj malý aj ja! ☹ Je smutné,že som si neužila tehotenstvo a materskú. No nevymenila by som ho! Ľúbim ho takého akí je. Máme diagnostikovanú DMO ☹ , k tomu sa pridala deformita hrudníka. No uvidíme ako sa to ďalej vyvinie, učíme ho samostatnosti, čiže keď sa udrie neutekáme k nemu. Začal chodiť no ešte to nie je na 100% ale chodí...Máme to ťažke? Už ani neviem............No čo sa budem sťažovať a kto nám pomôže,ak nie mi sami...... Hlava hore a ide sa Ďalej 😉

janaalzbeta
8. říj 2012

Ešte som zabudla ešte stále pozitívny na reflux.....kade sme chodili tade grckal, teraz už menej viac papáme tuhú stravu........... 🙂

scarlette
8. říj 2012

@vierazit198 krpci na to nemali reakciu ziadnu a ani sme v tom obdobi neboli chori, vakcin je myslim 6, raz do mesiaca ale uz si presne nespominam

kamysak
11. říj 2012

ahoj vsichni moc vas zdravim a drzim palce.. mam holcicku narozenou 34.tydnu ted uz ji je 6 mesicu ..korigovane je to teda tak tech 4,5 Vyvojem je neco mezi tema 4,5 a 6 mesici.. je hodne bystra takze psychicky asi v pohode.. no a pohybove mno klasika.. cvicime vojtovu metodu jako vztekly.. od prvniho mesice po narozeni.. hlavicku drzela docela dobre..ale byla dost kriva.. zadicka.. jedna pulka zadecku o hodne menisi nez druha .. uprednostnovani jedny strany..no a taky byla cela stuhla a nozicky mela natazeny jako brka..byla koncem panevnim tak tam sedela v brise a nozky mela natazeny nahore..po porodu-cisarsky rez- ji to tak zustalo tak sme to musely rozcvicit.. jinak s tim kojenim plne chapu vase problemy.. ja sem ze zacatku skoro nemela mliko..takze sem chvilku kojila a pak dormovala umelym mlikem..a pak jeste odsavala mliko na dalsi kojeni..takhle asi 4 mesice.. postupne se mi podarilo mit jenom svoje mliko..tj. kojit + odsavat a tim mlikem dokrmovat.. to odsavani ikdyz je to desna otrava mi asi pomohlo na zvyseni mlika nejvic..ale byl to hoodne dlouhy boj.. ted to snad vypada ze budu jenom kojit maly je 6 mesicu..tak uz jenom kojim..a doufam,ze to takhle zvladnem do prikrmu.. ZVYSENI MNOZSTVI MLEKA - homeopatikum ricinum communis 5ch + zkouset prikladat aspon na chvilku nechat trochu pocucat po sat.. aby byl kontakt s prsama.. no a zavolat nejaky laktacni poradkyni.. nebo napsat maila..http://www.kojeni.cz/kontakty.php.. http://www.mamila.sk/

drahukl
11. říj 2012

@janaalzbeta Drzim palce!!!

loloo
23. říj 2012

chcela by som sa pridať do diskusie ale neviem ako ☹
mám synčeka narodeného 32 týždni a nemám s kím pokecať o predčasnikoch 😖 😖 😖

lenocka84
29. říj 2012

@loloo ahoj, aj moj maly herec je skor, v 34tt+1d

evakva
30. říj 2012

Baby moze mi prosim poradit? Od 16tt mam diagnostikovanu lacentu praevia totalis, ktora sa nemeni. Budem rodit sekciou a vraj dlhsie ako do 34-35tt nevydrzim. Mala by som ist aj lezat do nemocnice od nejakeho 28tt. A tu je moja otazka. Mam si kupit odsavacku mlieka? Mam uz jedno dieta a to som dojcila. Mlieka som mala dost pre dve a tak som si aj rucne odstriekavala. Uz teraz mam prsia naliate, tak verim, ze budem mat zasa mliecko. Kedze vsak budem mat predcasniatko, uvazujem nad odsavackou. Mam alebo nemam si ju kupit? Vdaka za kazdu radu

joyce2
30. říj 2012

@evakva Já bych si ji koupila. Holky se mi nenarodily o moc dřív (38. týden), ale byly jsme na nedonošeneckém oddělení. - Holky měly 2,3 a 2,7 kg a sestřičky na oddělení kolikrát říkaly: "Nekojte, jsou slabý, budou urvaný." A je fakt, že někdy fakt na další kojení utahaný byly. Čili někdy jsem kojila, někdy se dávalo z lahvičky. (V našem případě bohužel UM - já jsem dost mlíka neměla.) Tak si myslím, že jestli se ti děťátko narodí dřív, bude možná třeba dávat mu mlíčko jinak než rovnou z prsu, tak bude třeba odsávat - aby se ti mléko pořád dělalo a miminko mělo, co papat. Ale záleží na tobě, co ti vyhovuje víc, jestli odsávání, nebo odstříkávání... Já mám mechanickou Medelu, odsávám v noci ještě teď (jsou jim 4 m), abych tu tvorbu mlíka co nejvíc podpořila, a pořád si říkám, jestli jsem si neměla koupit elektrickou...

vierazit198
8. lis 2012

Ahoj mamicky chcem sa spytat mate niekto skusenost s RSV?
http://primar.sme.sk/c/6133550/respiracny-syncy...

Respiracny syncytialny virus
MAJU NAS OCKOVAT A JA SA BOJIM...BOLI STE NIEKTO OCKOVANY?? AKE MATE SKUSENOSTI?

jeemima
8. lis 2012

ahoj vierazit198 my tiez cakame na vyjadrenie poistovne ci nam to teda schvalia al nie ale kedze splname vsetky tri podmienky ( 31tt, velmi nizka porodna vaha a BPD II. stupna) tak pravdepodobne nam to shcvalia. jedna mamina co ma dvojicky mi hovorila ze jej iba jedno dietatko splnalo podmienky na imunoprofylaxiu teda ockovanie prost RSV a zhodou okolnosti to zaockowane dietatko ma problemy je stale chore a to nezaockowane nema ziaden problem. tak teraz neviem. predpokladam ze to bude ako s kazdym ockovanim ze sa stale najde niekto komu nezapasuje to ockovanie ale verim tomu ze my to zwladneme . ale aj ja som z toho kvalitne nervozna ☹

adelka89
8. lis 2012

Dobrý den,maminky.
Jsem maminka dvou dětí, studující speciální pedagogiku. Píšu bakalákou práci, ve které se zabývám nedonošenými dětmi, ve své výzkumné části plánuji zpracovat 3 kazuistiky předčasně narozených dětí. Kdyby jste měla některá zájem účastnit se na mém výzkumu,který by snad mohl i vyvrátit mýty o tom, že extrémně nedonošené děti patří vždy mezi těžce mentálně smyslově či tělesně postižené, budu velice ráda. Chci dokázat, že i děti,které na svět spěchaly velmi brzy mají právo na plnohodnotný život a NIKDO nemá právo rozhodovat o jejich budoucnosti. Jednou z nich můžou být géniové 🙂
Před každou z Vás, maminky, hluboce smekám. 😵
hezký den