Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

marmark
21. únor 2013

Zienky potrebujem poradit aj podporit, moja malinka dcerka ma zajtra ukonceny 39 tt, narodila sa v 30 tt. V nemocnici ju skolil nekaky virus a zacala strasne stekavo kaslat . Mala aj apnoe pauzy ale to uz sa upravilo. Lekari mi nedavaju v podstate ziadne odpovede, stale sa caka na nejake vysledky a vysetrenia. Mate s tym niektora skusenosti? zajtra maju byt vysledky z vyterov na chripku a parachripku, ale rada by som vedela ci ste si s takym niecim presli aj vy a aky to malo priebeh. Neviem vobec co mam cakat

aslhey27
22. únor 2013

Dievcata potrbeujem radu co by ste urobili vy boli sme s malym na kontorle na FRO pri hlavnom dokotrovi pretoze od narodenia chodime kazdy tyzden cvicit vojtovku dokotr nam ju vsak uz ukoncil ze mame cvicit len doma nemame chodit do nemocnice na cvocenia iba v pripade ak by sa nam alebo neurologicke nieco nezdalo mame prist ihned ked som to vsak sla povedat sesricke ktora snim cvici Vojtovku ta sa doslova pomne vyvrieskala ze ako moze doktor ukocit rehabilitaciu ked sa neurologicka nevyjadrila k neurologicke ideme za 3 tyzdne ale ona vsak sa len spyta ako vzdy ci chodme cvicit alebo nie nic viac ani menej a teraz neviem mam sa malym chodt este tie 3 tyzdne na rehabilitaciu aj ked uz ma cvocenie ukoncene alebo nemam a o 3 tyzdne sa spytat neurologicky ???aby som nezabudla maly sa vyvija dobre podla korigovanehp veku cize teraz ma 8 mesiacov korigovane 5aj 3 tyzdne

aslhey27
22. únor 2013

dievcata povedzte svoj nazor lekarka na rehabilitacii tvrdi ze Timik by uz mal na svoj vek vediet lozit po 4 on sa nevie este ani len postavit na 4 posuvanie riesi tak ze hlavu da dole zdvihne zadocek a nohami sa potlaci dopredu podla mna osobne je to este skoro kedze ho berieme podla korigovaneho veku a nie normalneho podlamna to uz strasne prehana co ona od neho chce este ani sam nesedi a ona uz by chcela aby lozil dajte mi vas nazor mam sa niecoho obavat vazne by mal uz v jeho veku vediet lozit po4 Timik ma 8mesiacov korigovane 5 a 3 tyzdne

alisek
22. únor 2013

ahoj holky občas vás tady přečtu, taky mezi vás patříme, mmch pořád cvičíme vojtu, nebo resp. po víc jak půlroční přestávce jsme se museli vrátit k rhb.

@aslhey27 syn začal lézt až ve 13měsících, a stejně si ještě měsíc víc prosazoval plazení, podle mě (zkušenosti z rhb) má ještě čas kdy začít, hlavní je zda se plazí dopředu a než začne sám lézt tak se dostává na 4 a péruje na nich, až potom se rozleze, já začala panikařit že snad ani lézt nebude mezi 11a12měs.

alisek
22. únor 2013

@luli2012 myslím že je to předčasné takto hodnotit druhé těhotenství, to že jsi předčasně porodila muselo mít nějaký důvod, infekce nebo jiné oenmocnění co vedlo k předčas.porodu. Já sama jsem ted podruhé těhotná, první syn se narodil ve 32tt a to byl ještě 4 týdny udržovaný v nem., předčas.porod vyvolala infekce a v 28.tt jsem byla už otevřená na porod. Ted jsem také v 28tt a zatím nic nenaznačuje předčas.porodu, spíš se děsím přenášení 😀 ale nechci se rouhat.

alisek
22. únor 2013

@mitote osobně bych nedala takto brzo očkovat, syn prošel prvním očkováním ve 3měs. korig a 5měs. skutečného věku, a vlastně veškerá očko měl později, dr. k němu přistupovala jako by se narodil v termínu a né dříve, za což jsem ráda

mitote
22. únor 2013

@alisek ja se planuji take domluvit s doktorkou, ze zacnem ve 3 mesicich korig, jak k ni pujdem tak ji bude necelych 2 korig tak se domluvim ze za mesic

vanule
22. únor 2013

@aslhey27 naše malá sice na 4 jde, ale lození jí ještě nejde. Do teď spíše couvala teprve tento týden udělala pár pohybů do předu. sama ještě taky nesedne 100%

alisek
22. únor 2013

holky musím vás uklidnit, můj syn se posadil až ve 20měs., trvalo to fakt dlouho, takže když v 9.měs ještě nesedí tak to jde..však oni to doženou 😉

aslhey27
22. únor 2013

@vanule maly sa nepostavie ste ani na 4 posuva sa dopredu systemom hlava dole zadok hore a odrazi sa nohami
@alisek

alisek
22. únor 2013

@aslhey27 já bych to nehrotila..postupně se zvedne na ručičky a pak to půjde

aslhey27
24. únor 2013

je tu nejaka mamicka ktorej dieta malo pri usg mozgu nalez posthypoxicke zmeny 1 stupna viete mi vysvetlit co to vlastne je mne vzd ylen dokotrka povie ze sa to moze a nemusi nejako prejavit ale bojim sa aby to nebolo nieco zle a este v neurologii mame ako diagnozi napisane centralna koordinacna porucha a tortikolis viete mi tiez povedat co to vlastne je na internete som nic konkretne nenasla najlepsie mamicka ktora ma rovnaky nalez dakujem

rohacka
24. únor 2013

@aslhey27 posthypoxicke zmeny znamenaju, ze malicky bol trosku bez kyslika a na mozgu to zanechalo nejake stopy. Ale kedze je to lahky stupen, len 1., tak naozaj moze z toho vyjst uplne bez ujmy, ale aj sa to moze prejavit. Je to dost typicke pre nedonosencov, ze maju hypoxie, mozog je proste nezrely. Casto sa to prejavi len oneskorovanim psychomotoriky, aj preto sa cvici od malicka vojtovka, aby sa z tychto zmien dieta vlastne "vycvicilo" a dostalo sa z toho bez ujmy, alebo s minimalnou ujmou. Centralna koordinacna porucha moze s tymto suvisiet, je to porucha v oblasti hybania, moze ist o hypotoniu /znizene svalove napatie - teda dietatko je take handrove, neskor robi pokroky v oblasti hrubej motoriky) alebo hypertoniu /opacne - dieta je ako keby krcovite/. Aj na toto plati len cvicit + cakat, co s tym spravi cas. Deti z toho casom a cvicenim mozu vyrast. A nemusia. Moj maly ma centralnu koord. poruchu, aj posthypoxicke zmeny, diagnozu detska mozgova obrna od 2,5 roka - stale to bolo tak na hrane s nejakou normou, preto tak neskoro to povedali. U nas sa to proste nevycvicilo, napriek tomu, ze som cvicila fakt poctivo + denne masirovala, roky chodime tyzdenne plavat, tyzdenne na hippoterapiu aj vsetko ine mozne...proste u niektorych deti je to dan za predcasne narodenie. U vas to vobec takto nemusi skoncit....len cvicit a uvidite...drzim prsty

aslhey27
24. únor 2013

@rohacka dakujem skutocne ste mi poradili verim ze sa z toho dostaneme

vierazit198
24. únor 2013

@ninuska23 ja som ho zacala pridavat este v 5mesiaci je dobre ho pridavat ked kojis ...troska krupice do polievocky alebo zuzlt rozok..kolko mate mesiacikov? kojis?

vierazit198
24. únor 2013

@aslhey27 no my mame 12 marca 9 mesiacov minus dva cize mame 7! a este sa len pretacame..neboj sa bude vsetko len nase deticky potrebiju viac casu!! cvicite vojtu? my ano NO MALY HROZNE PLACE ja normalne nemozem...ja som sama a tak niekedy uz nevladzem posilelam link 😉 😉 😉 😉
http://www.rehamoon.sk/pre-deti/spravny-pohybov...

aslhey27
24. únor 2013

@vierazit198 ano vojtu cvicime pravidelne kazdy den ako aj podla mna je skoro nato aby lozil len ta truba na rehabilitacii stale rype ze uz by mal vediet co je podla mna skoro aby chodil po styroch ved ma len 8 mesiacov korigovane 6 tak nevim co ponom chce

vierazit198
24. únor 2013

@luli2012 podla toho aky si mala prebeh teho a preco si rodila skorej?? koko mas rokov?? je tam toho vela...mne povedali ze by to bolo to iste! ☹ ☹ ☹ ☹

vierazit198
24. únor 2013

@aslhey27 jasne..my chodime na cvicenie a povedali mi ze ma sa otacat a drzat sa na rucickach ked je na brusku 🙂 🙂 🙂 sediet az o mesiacik 🙂 🙂 🙂 kedy ste sa narodili? a kde?

aslhey27
24. únor 2013

@vierazit198 maly s anarodil 26.6.2012 v Prešove teraz pozeam ze do sikmeho sedu ide dieta v 8 mesiaci co ma zarazilo lebo zas ta truba na rehabilitacii tvrdi ze kvoli tomu zaostava lebo to nevie mne to uz fakt prid etak ako keby mu ani tie 2 mesiace co mu chybaju neodpocitavala podla toho vsetkeho ke duz chce aby sa sam dal do sikmehos edu aby lozil divim sa ze jej nevadi ze este sam nesedi

vierazit198
24. únor 2013

@canama treba ist do rehabilitacneho centra..ja som si u nas vyhladala Harmony a tam chodime aj ked sa musim priznat ze cvicim tak dva krat denne a to sa mi niekedy podari 3x je tam pod dohladom lekarov odkial ste?

mitote
24. únor 2013

@aslhey27 snad je prednejsi co rika neurolog, nez rehabilitacni ne? My teda mame rehabilitace primo na neonatologii, kde se mala narodila, takze rehabka ma i veskere informace od neurolozky, jak na tom mala je 🙂 A my teda cvicime pry jen pro rizika, protoze jinak odpovidame 1mesici korigovane, mozek mame pry krasny v poradku a neuroligicky zatim take naprosto v poradku... ale my jsme maly zazrak, n to, ze je 25+5 tak sama dychala od narozeni 😅

vierazit198
24. únor 2013

@aslhey27 neboj sa aj ja to stale riesim ale manzel ma hned uzemni....on hovori ze vsetko pride a treba mu dat cas... mna len mrzi ze snim nejak nestiham cvcit. mame tri cviky vojtu a aj na fit lopte.. ozaj uz mate zubok?? ako spinkava ?? co papkate? este mas svoje mliecko? som rada ze som tu nasla mamicku ktora ma skoro tak isto narodene dietatko aspon si mozeme popisat.. 🙂 🙂 🙂 mas chlapceka? prehliadla som o kolko ste skorej narodeny? my sme mali termin 15 augusta cize dva mesiace ☹ ☹ ☹ no ale vdaka bohu ze ho mame 🙂 🙂

aslhey27
24. únor 2013

@mitote tak to je sikulka riadne nato ze sa tak skoro narodila no je pravda ze neurologika je spokojna tiez hovori ze maly zodpoveda na 6 mesiaco co je vek aby by mal mat len uz mi lezie na nervy ta rehabilitacna asi ju fakt zmenim ako mi radili baby tu

mitote
24. únor 2013

@aslhey27 tak klidek, rid se tim, co rika neurolog, ten je hlavni a rehabku klidne zmen, je to vubec rehabka, ktera je specializovana na nedonosence a vi o nich neco?

aslhey27
24. únor 2013

@mitote ona nieje specializovana na predcasniatka je to len proste detska rehabilitacna setrsa

mitote
24. únor 2013

@aslhey27 tak bez jinam.. jak rikam, my mame rehabilitace primo v ramci rizikove poradny, takze prakticky 90% jejich klientu jsou nedonosenci 🙂 najdi si nco podobneho, at to to zbytecne nenervuje

luli2012
25. únor 2013

@vierazit198 Je mi 27, no prave na nic neprisli a nikdo mi nic nerekl.. zkracoval se mi cipek, az jsem skoncila v nemocnici a tam to byly takovy nervy, ze jsem za tyden dostala kontrakce.. porod byl spontanni.. nejhorsi je to, ze nevim, proc to tak bylo a jestli se to muze opakovat.. chteli bychom urcite druhe miminko casem, ale strasne se bojim..

maudn
25. únor 2013

Ahoj holky, já jsem rodila ve 33. týdnu, malej neměl vyvinuté plíce a 8 dní byl na kyslíku, 2,5 týdne v inkubátoru a týden na jipce a pak se mnou týden na hostovksým pokoji. Byl to pro mne neuvěřitelný stres,a hlavně strach, co bude a jak bude. Rehabilitaci stále cvičíme, máme perfektní rehab. sestru, která se nám opravdu věnuje.

mitote
25. únor 2013

@luli2012 jsem na tom stejne, 24 let, ve 24. tydnu odtok plodove vody a nikdo nevi proc, na nic se neprislo... po dvou tydnech co me drzeli se me take rozjeli kontrakce a nesly zastavit... dalsi mimi chceme, ale kdybych tohle mela zazit jeste jendou 🙄 budu trvat na vysetreni genetiky a krve a pak proste tezce rizikove tehotenstvi