Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

nikusssik
18. říj 2013

@renata9 no veď mne sa zdá, že ak má teraz korigovaný vek necelých 6 mesiacov a pretáča sa na obe strany, vzoprie sa na obe rúčky, dá sa aj na kolienka, vie sa dokotúľať za hračkou, rukami sa posúva dozadu, alebo okolo vlastnej osi, celý deň je na brušku,aj fľasku si uz drzi sama, tak asi je v norme....preto vlastne enviem, prečo cvičíme, asi aby sme to nezanedbali...lebo stále nám hovoria, že treba cvičiť, treba cvičiť...tak cvičíme, lebo sa bojím, aby som niečo nepokazila...

renata9
18. říj 2013

@nikusssik tak to je šikulka....................ja neviem,nie som odborník,ale ked sa ti zdá,že napreduje,tak skús čo ja viem týždeň-dva necvičiť a uvidíš či sa niečo zmení............ak bude napredovať aj bez cvičenia,nie je o čom..............ja tiež neviem prečo stále tlačia do cvičenia

renata9
18. říj 2013

@nikusssik apropo mňa nikdy ani len nenapadlo,že niečo zanedbám.................videla som,že malá napreduje,trochu som to porovnávala aj so synom ked bol malý,tak som mala aspoň istotu,že je to tak ako má byť

renata9
18. říj 2013

@vlaadkaa
@nikusssik ozaj a ked píšete o tých našich chlapoch,môj bol taký istý..........to bolo stále čo stresuješ,je zdravá,nič jej nechýba.............a to ma akosi svojím spôsobom upokojovalo aby som nemyslela na to alebo ono

nikusssik
18. říj 2013

@renata9 no veď to, že toto je naše prvé a jedna pani mi tiež hovorila, že jej malý dlho pastičkoval, ale nič iné na ňom nevidela, tak necvičila, aj keď ju strašili....ale to dieťa bolo tretie a vedela to porovnať...tak ja si to nemám s kým porovnať...a preto robím to čo kážu...

katka2309
19. říj 2013

ahojte mamicky. chcela by som sa pridat a opytat sa na skusenosti. nas Samko sa narodil v 36tt+4, porod vyvolany, zistena zlyhavajuca placenta - teda mala porodna hmotnost - 1802g a 42cm. boli sme 2 tyzdne v inkubatore, problemy s papanim, mal sondu, zltacku, bol na antibiotikach a problem s krvnymi plynmi, a reakcia este aj na moje mlieko. teraz mame 2 mesiace a tyzden. pribrali sme uz na 3kg a 51cm.
mate skusenosti, ze by vase babatka boli pomalsie? myslim tym dvihanie hlavicky, uchopovanie veci a podobne? je dfost malo informacii, ze ako rychlo by sa mali podobne babtka vyvijat, neviem co mam cakat.

babyboy
19. říj 2013

@katka2309 ahoj katka, ja mam synceka, ktory ma teraz skoro 9 mesiacov, ale korigovane 6mesiacov a to presne splna. neurologicky, pediatricka, specialna pedagogicka aj fyzioterapeutka sa mi zhodli na tom, ze fyzicky je na 6 mesiacov, ale mentalne a socialne na 9, lebo podnety mal od narodenia. moze to byt ale velmi individualne. ale uvidis, ten vyvoj pojde velmi rychlo, nas maly robi stale pokroky a vzdy sa z toho velmi tesime 🙂 hlavne davaj dietatku vela podnetov, klokankuj ho, dotykaj sa ho, rozpravaj sa s nim a ono ti da za odmenu vsetko, co bude vediet 🙂 a treba mysliet vzdy pozitivne!!!

katka2309
19. říj 2013

@babyboy dakujem za odpoved 🙂....som rada, ze mas pozitivnu skusenost. ani som si to predtym neuvedomila (sustredila som sa na to, aby sme sa dostali z nemocnice cim skor, na to potom som sa moc nezamerala), ale teraz ked tak postupne citam, tak predcasnitka maju kopu komplikacii v porovnani s donosenymi detmi aj v neskorsom veku a cim viac citam, tym sa viac bojim. my sme pozadu 'len' o jeden mesiac, ale zase sme malicky. uvidime ako to pojde. maly sa zacal opatrne usmievat, uz sme mali aj prve HAHA 🙂 a zasobujeme sa piskacimi hrackami, maju vleky uspech.
mas pravdu, zakladom je pozitivne myslenie, aj ked to obcas nie je lahke.

renuska23
19. říj 2013

@katka2309
@babyboy
@nikusssik
@renata9 ahojte baby, teraz som si všimla túto diskusiu a tiež mi nedá, aby som sa nepripojila... malá sa mi narodila v 36 + 5 tt, teraz o 6 dní bude mať presne 9 mesiacov...zo začiatku to s nami bolo všelijaké, hlavičku začala držať až 5 mesačná, o hračky sa začala zaujímať polročná... máme aj diagnózu - retardácia motorického vývoja, lebo ešte neštvornožkuje, ani sa neplazí, iba sa udrží samostatne sedieť, čo ju ale veľmi baví...tiež nás poslali na rehab,, aby sme cvičili Vojtovku, ale po dvoch týždňoch som to vzdala, radšej som začala chodiť na babyplávanie... teraz už vôbec nestresujem, nech si ide svojim tempom, raz sa na tie nožičky hádam postaví... zatiaľ je to tak, že kam ju položím, tam si ju nájdem, aj keď z postele by už vedela spadnúť, lebo sa pretáča na všetky strany... mentálne je na tom výborne, občas mám pocit, že aj trošku popredu... dnes ráno začala prvý raz sama robiť ťap ťap ručičkami, ideme pomalšie, ale ideme a to je podstatné 🙂

katka2309
19. říj 2013

@renuska23 silno drzim palce malej bojovnicke 🙂 ....preco si prestala s Vojtovou?? my sme v zahranici a tu o tom velmi nepoculi, ale v januari ideme domov na par tyzdnov, tak by som asi chcela zacat. maly sa zaujima o hracky, otaca sa za zvukmi, pozera ked sa nanho rozprava, sem tam sa usmeje, len zatial sa za nicim nenatahuje. ale korigovany vek mame 5 tyzdnov, tak asi mam paniku predcasne. uvidime.

renuska23
19. říj 2013

@katka2309 ďakujem, s tými hračkami to u nás bolo rovnako, pozerala sa, ale ručičku nenatiahla a keď som jej vložila hračku do ruky ja, nevedela čo s ňou a pustila ju... teraz je už z nej šidlo, chytá všetko, čo má v dosahu, dokonca v sede tancuje, keď počuje hudbu... len sa jej vôbec nechce skúšať loziť, ani ju to nenapadne, že by sa postavila v postieľke zatiaľ nehrozí... s Vojtovkou som prestala, pretože malá strašne plakala a ja som to nevydržala s nervami.... keby som nevidela, že robí pokroky, aj keď veľmi pomaličky, asi by som ju trápila ďalej, ale ona postupne zvláda všetko, akurát pomalšie... neurologička povedala, že ju treba brať akoby mala o mesiac menej, ale s tým lezením zaostáva už aj tak... tiež držím malinkému palce, ale všetko bude dobré, uvidíš... aj bez cvičenia....

katka2309
19. říj 2013

@renuska23 dakujem 🙂 je super pocut o podobnych skusenostiach. na internete je vcelku dost malo informaciach o predcasniatkach. je fajn si vymenit skusenosti.
my mame 28/10 taku specialnu poradnu, kde budu hodnotit pokroky a vyvoj, tak sa celkom bojim uz teraz. hadam dobre dopadneme. dam vediet 😉

renuska23
19. říj 2013

@katka2309 no my zas ideme na kontrolu 30.10., tak si potom môžeme povymieňať info, čo sme sa dozvedeli 🙂 ... aj ja mám obavy, lebo čakám, že neurologičke sa páčiť nebude, že ešte nelozíme, ale hádam ju potešia aspoň ostatné pokroky 🙂

katka2309
19. říj 2013

@renuska23 budem drzat palce, nech vam to dobre dopadne a urcite sa ozvem 🙂 ....my mame este v piatok vazenie, tak som zvedava a dufam, ze sme urobili dobry pokrok, naposledy sme mali iba o 180g viac za dva tyzdne, takze nic moc. hadam teraz uz konecne budeme mat cez 3 kila, aj ked trochu viac by tiez potesilo 🙂

renuska23
20. říj 2013

@katka2309 neboj, aj vaha sa rozbehne, este bude z nech chlapisko, ze ta budu ruky boliet 🙂...my mame teraz 7500 g a uz to citit, niektore deti v jej veku uz maju vyse 10 kg 🙂. Ozvi sa potom, som zvedava co vam povedia, drzim palce 🙂

katka2309
20. říj 2013

@renuska23 dakujem, dam vediet 🙂 peknu nedelu prajem

renuska23
20. říj 2013

@katka2309 podobne 🙂

werinka1
20. říj 2013

Ahoj, mohu vám sem vstoupit? Chtěla jsem se zeptat na to klokánkování? Jak se to líbí vašim dětičkam? Mám holčičky narozené 30+4 tt, nyní 5 měsíců, ale korigovaně 3. nejdříve jsme cvičily Vojtovku, to sem vzdala, začly jsme chodit k jiné rehab.pracovnici (tam kde se holky narodily a které pracuje právě s nedonošenci) a máme holky chovat do klubíčka, dávat jim nožičky k bříšku, ručičky podél tělíčka, kontaktní dýchání. Prostě je vracet zpátky do dělohy. A hopsat při tom třeba na míči, nahrazuje to jak se pohupovaly v bříšku v plodovce. Ale nevim proč, holkam se to nelíbí. Vydrží se chovat chviličku a pak se snaží z toho "sevření" vymanit. Chtějí máchat s ručičkama, natahujou nožičky, začnou se vztekat, plakat ☹ Nechápu to. Rehabka nám říkala, že se jim to líbí, to schoulení, že když budou plakat, že je spíš třeba trápí prdíky, ale to by mi neplakaly pokaždý když je takhle začnu chovat. A že bych je chovala vyloženě špatně, to si nemyslím. Děkuju všem za zkušenost!

pavkaa
20. říj 2013

Ahoj, mi klokánkovali pouze v nemocnici když tam leželi pak když nás pouštěli domu tak už není potřeba, pomalu začínají vnímat prostředí tak si nemyslím že by si měli připadat jak v bříšku.Spíš je pokládat na bříško jestli jsou to prdíky tak se jim trochu uleví.. 🙂

libus83
21. říj 2013

@katka2309, @renuska23 ahojte kočky, my máme tiež predčasne narodeného syna Jakubka, v 35tt - pôrodná váha 1540g a meral 40 cm.. momentálne máme 4 a pol mesiaca vážime skoro 5 kg a meriame 56 cm.. od štvrtka musíme chodiť rehabilitovať.. odporučili nám vojtovku..tak sa toho bojim.. Malý reaguje na hračky, usmieva sa, chytá si ručičky, dáva si ich do pusy, dokonca sa mu už asi 2x podarilo pretočiť nabok..ale hlavičku sa mu veľmi nechce dvíhať, teda snaží sa ale nedarí sa veľmi.. preto nám odporučili rehabilitáciu. Budem rada, ked by sme si mohli vymienať info..bo nemám v okolí nikoho, kto by mal prečasniatko..drzím palce, aby vám vyšetrenia dobre dopadli.. 🙂

renuska23
21. říj 2013

@libus83 Ahoj, ja si budem s vami rada vymieňať skúsenosti, tiež ma spočiatku veľmi trápilo, že sme pozadu za ostatnými detičkami. To, že ešte nedrží hlávku je u neho v poriadku, našu som držala ako novorodenca do piatich mesiacov, až potom ju udržala sama a na brušku tiež ju dlho nevedela zdvihnúť. Keď už sme hlavičku držali, začala sa prehýbať dozadu, ako luk a na to nám tiež odporučili vojtovku. Ja som to ale ako som už písala, vzdala a radšej sme začali chodiť na plávanie. Vo vodičke sa telíčko krásne uvoľní a malá odvtedy robí samé pokroky, až na to lozenie, toho sa asi nedočkám. Myslím, že už si počkáme až na chodenie, lozenie proste preskočíme. To, že sa ti otáča na bok je úžasné, za nejaký čas sa pretočí na bruško, je šikovný 🙂 . Ja na tvojom mieste by som už s mojimi terajšími skúsenosťami s rehabilitáciuo ešte počkala, on svoje dobehne, aj keď možno neskôr. Tie cviky sú výborná vec, ale pre naozaj postihnuté detičky, tieto naše majú proste iba pomalšie tempo. Mne srdce trhalo, keď som ju pri tom počula plakať a to vedomie, že to ja jej robím zle - nezvládla som to.

katka2309
21. říj 2013

@libus83 drzim silno prsty malemu bojovnikovi. super, ze sa uz pretacate nabok. my sme mali dnes prvykrat ruku v puse a to bolo radosti 🙂 na oboch stranach 😀 ...ja tych skusenosti este moc nemam, este mame len 2 mesiace, korigovane 1, ale urcite sa rada pridam do diskusie. pocula som, ze vojtova metoda je narocna hlavne pre matku, ale hovorila mi pediatricka, ze deti tak strasne placu, lebo su vyzlecene a v polohe, v ktorej prave nechcu byt, nie preto, ze by ich to bolelo. uvidis ako to bude fungovat pre vas. daj vediet. my este necvicime, v pondelok mame poradnu, kde nam budu hodnotit pokroky a hadam odporucia co treba robit.

wendulinka
21. říj 2013

Ahoj, také se přidávám k diskuzi. Eliška se mi narodila ve 32+6 tt císařským řezem kvůli přiškrcenému pupečníku. Šla jsem na kontrolu, protože jsem necítila pohyby, dali mě na monitor a udělali mi ultrazvuk a zjistili že s Eliškou není něco v pořádku a že by bylo lepší kdyby šla ven. Při porodu zjistili, že jsem měla přiškrcený pupečník a že se Eliška dusila. Nikdo už mi ale nevysvětlil z jakého důvodu se něco takového může stát. Elišce jsou dnes 3 měsíce a týden (korigovaně 1 měsíc) a mě to do teď vrtá hlavou co se vlastně stalo. Doktoři vám vůbec nic nevisvětlí. To samé s cvičením Vojtovky máme už 3 cviky a měli by jsme cvičit 4krát denně, ale to se prostě nedá. Je to unavující jak fyzicky ale hlavně psychicky. Rve mi to srdce když jí vidím plakat a navíc mám z toho trauma protože se u toho Eliška občas vzteká takovým způsobem, že se u toho až zaliká až modrá a zapomíná se nadechnout a když to řeknu doktorce tak že je to prý normální. Mě to tedy moc normální nepříjde, když jsem z děšením sledovala že je moje dítě najednou modré. A když se člověk zeptá jestli jsou vidět nějaké výsledky, když už jí musím tolikrát denně tak trápit, tak jediná odpověď je ona má na všechno ještě čas. Toto mi doktorka řekla na poslední kontrole až jsem z toho byla špatná. Přitom je na Elišce vidět každý den pokrok. Cumla si ručičky, chytá se za ně, hlavičku začíná také pěkně zvedat, na všechno co jí zaujme se směje, krásně žvatlá a oni vám řeknou tohle????

vecernice
22. říj 2013

ahoj holky, chci vás uklidnit!
mám kluky narozené 32+3tt, spustil se porod, nešel zastavit. takže inkubátor, CPAPík, sondičky..... nakonec byli plně kojení. jejich motorika odpovídala korigovanému věku, chodily jsme na neurologii a na rehabilitace, ale Vojtovce jsme o fous unikli. kluky sledovali, jak pokračují, a vždy porovnávali s korigovaným věkem, oni ty první dva měsíce museli dohánět to, co ostatní mimča zvládnou v bříšku 🙂 přetočili se na bříško prvně asi v 6 měsících skutečného věku, stoupli si prvně v roce, chodit začali v 15 měsících. jsou to salámisti, ale dneska torpéda k nezavstavení a vůbec by nikdo nepoznal, že přišli na svět dřív 🙂
je dobře, že je doktoři hlídali, a lepší sledovat a dělat víc, než to pak dohánět ...
jinak z okolí jsem vypozorovala, že co doktor, to názor, známá má holčičku 33+2, a na neurologii byly jednou v 6-týdnech a tam jim řekli, že je malá v pořádku, a že už chodit nemusí, to mi přijde taky extrém!
takže se držte, oni to ti drobečci vše zvládnou v ten správný čas!

renuska23
22. říj 2013

@wendulinka ďalšia Eliška, aj my máme našu malú princeznú Elišku 🙂 .... to s tým pupočníkom sa stáva a ani lekári nevedia vysvetliť prečo. Mali ste aj s malinkou obrovské šťastie, že na to prišli dosť skoro a malá je na tomto svete. A podľa toho čo píšeš, tak je tiež veľká bojovníčka a šikovné dievčatko, určite všetko dobehne. Rovnako ako ty, ani ja som vojtovku nezvládla, mala som kvôli tomu chvíľu výčitky, že možno niečo zanedbám, ale teraz už vidím, že naša Eliška je v absolútnom poriadku. Len je tiež taká salámistka, ako píše @vecernice, proste sa jej hýbať nechce. Je tenučká a dlhá, ako taká špagetka, možno potrebuje aj trošku spevniť telíčko, aby ju udržalo. Sedí pekne sama a to je jej najobľúbenejšia poloha 🙂

vlaadkaa
22. říj 2013

ahoj maminky,nasa mala bojovnicka ma 9 mesiacov /korig 7/zatial nam nestvornožkuje,len sa hupe na štyroch,udrzi sa v sede,ale sama sa neposadi len do polosedu a cvicit chodime 2krat do tyždna,doma necvicime vobec ani nam to nikdy nekazali,pravdupovediac som štastna lebo nezvladla by som to 🙂 teraz jej idu dalsie zubky už ma 2 🙂 tak vela nepapa,vahu ma celkom fajn 7800gr.Ide to všetko pomaličky a postupne všetko zvladne,len to chce trpezlivost s mojej strany,ktora chyba 😒 Lekári ani nas vela krát nepotesia,ako keby zabudali ze sa ma odpocitat 2mesiace.Chodili sme na ocne uz nemusime vsetko je dobre aj do poradne neonato.uz nepojdeme,aspon trosku sa nam to skresalo 🙂 aj naša malinka miluje ked sedi 🙂 Chcem sa vás opýtat´,kolko krat za den davate svojim detickam mliecko?

maudn
22. říj 2013

Ahoj maminky, tak ten náš 33+4 porod k vůli krvácení z placenty v porodních cestách, intubace na týden, skoro žádný sací reflex, pak plně kojen až do 9. měsíců, kdy prostě už to pro něho nebylo dost zajímavý🙂. Vojtovku jsme poctivě cvičili 1xtýdne v nemocnici a 3-4x denně doma do 14 měsíců. Seděl v 15 měsících (šikmý sed dřív) a začal chodit ted v 18 měsích, poslední návštěvu rizikové poradny máme za měsíc s ukázkou chůze, tak to tak akorát stihnul, ještě bude trénovat🙂) hlavu vzhůru život je boj

silvapokorna
22. říj 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@nikusssik ahoj. tak ja myslím, že cvičenie nie je na škodu. veď vďaka tomu, ako s ňou dobre cvičíš, je taká šikovná a v norme. obe ste šikulky. klobúk dole, pred každou maminou, čo sa takto svojmu dieťatku venuje a pomáha mu vo vývine. 🙂 ......ničoho sa neboj a vrav si, že aká som ja dobrá a moja malá šikovná, že nám to tak dobre ide. a budem ďalej cvičiť a v školke už nikde nijak nepozná, že to na začiatku potrebovala. držím palčeky. 😉

silvapokorna
22. říj 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

@katka2309 kati, ja myslím, že je veľmi zlé, ako sa všetko a hlavne malé deti od narodenia škatuľkujú a musia splňovať nejaké normy. nevidím nič zlé na tom, pomocť vo vývine cvičením a pod. to je podľa mňa ako keď sa mi zdá, že moja dcérka sa rada vlní na hudbu, tak ju skúsim v tom podporiť, možno má talent a tak ju dám na tancovanie, inak sa bude iba vlniť alebo len málo tancovať. ale zase aby som ju hneď dala na nejakú špeicalizáciu a drilovala, lebo aj susedina malá už chodí a zvláda jazz gymnastiku a pod. to už je moc.
na druhú stranu je dobré nič nezanedbať. čím skor sa chybka vo vývoji podchytí a začne sa jej "pomáhať" v napredovaní, tým lepšie. kor, v dnešnej dobe, kde sú všetci pod drobnohľadom. moj názor je: nechajme si poradiť, ale zapojme selský rozum a nič netlačme do extrému. ak cvičíte každý deň a vidíte, že to pomáha, bábo napreduje, tak mysím, že kľudne možete nejaké dni vypustit a uvidíte. ak sa napredovanie nezhorší, tak je to dobré. ak sa vám bude zdať, že to cvičenie chýba, tak ho zase pridajte. čo vy na to? držím palčeky. 😉

silvapokorna
22. říj 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

jinak maminky, když máte tak malé detičky, tak by se vám mohla hodit osuška. na této stránce se stačí zaregistrovat a každá 10. získá osušku zadarmo. třeba budete mít štěstí. http://www.lovelababy.sk/ 😎