Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
31. bře 2008

a este som zabudla dodat,ze nema ziadny problem s travenim,okrem ticheho refluxu, takze preto asi lekarka povedala tu kasu.No ja mu ju aj tak nedavam,lebo mu nerobila dobre na brusko, prdel po nej a zapekala ho.A okrem toho on rychlo pribera a kasa by to este urychlila.Dlho nam trvalo, kym sme prisli na UM ktore mu robilo dobre, a s kasami to uz asi nebudem riskovat, pockam si kym bude moct krupicu.

lululu
31. bře 2008

eli, tak jo, ale kazdy z dr, ma svoju pravdu 🙂 nam zasa povedali, ze az od 6m. je to ako u donosenych.. dovtedy, ee, ale to je jedno 🙂 nasim ta krupica nejak neberie 😀 asi si zvykli na nutrilonovu 😀 a mlieko piju zasadne len v noci, posl.2m.. takze je to boj 🙂

susika
31. bře 2008

ahoj lululu. si ete tu?
tak sme boli u tej Oblúkovej. sme vymákli super čas, bolo tam len jedno dieťa pred nami.a vychválila aká je šikula, otáča sa z chrbátika na bruško, z bruška na chrbátik, je na štyroch.síce šte nelezie, ale to povedala, že chcem od nej veľa, že je ete maličká. len sa mi zdá, že málo priberá, len okolo 100 g za týžden. na začiatku mesiaca mala 5240g a teraz 5620g.no a ten šelest mi ona nepotvrdila, nič nepočula, ani aritmiu, ale poslala nás tomu super kardiologovi Jurkovi.ten kukol srdiečko, to je v poriadku, šelest vraj nepočul ani on a aritmiu malá má.ideme na nejaký 24-hodinový prístroj na tlkot srdiečka a potom sa uvidí.fakt super prístup.ale mám z toho strach.

susika
31. bře 2008

a ozaj, už viem, prečo mi nechce lyžičku. ona vždy, ked sa smeje, ale to len v poslednej dobe, tak vyplazí jazyk.dokina povedala, že mám začať cvičiť orofaciálku, že sa to krásne dá napraviť a že si z toho nemám robiť ťažkú hlavu.už také prípady mali.lebo, že to preto nechce lyžičku, ten jazýček nejde tak ako má a vyplúva mi to. ale niekedy úplne krásne papá.dnes mi spapala celý banám lyžičkou.síce sme sa natrápili a ja s tým mojim "letíme, letíme" a ona sa na tom sila a ja šup do pusy, ale zvládli sme to.ale na rehabku idem až na konci mesiaca.

neviete niektroá ako sa cvičí orofaciálka?viem, že je to tou paličkou na tváričke, ale neviem presne ako sa to robí ☹ ☹ mne s malou cvičili ešte na JISke, ale ja som pri nej nebola,vtredy bola ešte hrozne maličká.a potom to už nepotrebovala.

a pýtala som sa aj či mám už malej zaviezť aj ten lepok, ked už má 8 mesaicov.vraj, kým nebýva nejaká hladná, tak ešte nemusím, lebo vraj to trávenie ešte u nej nemusí byť tak dozreté, ako u normálne narodeného bába, že kludne možem počkať.neviem, povedala mi, že to riziko alergie na lepok može mať či teraz alebo aj o tie dva mesiace.tak už som z toho fakt paf.čo doktor, to iný názor

deina
1. dub 2008

Nuz ten nas maly ma trosku dietu (ale styri hodiny medzi jedlami nedodrziavame, to sa proste neda a podla nasej pediatricky to ani nemame robit, este je na to maly a len by sme ho trapili), ale pribera stale rovnako. Bude mat tri mesiace a uz ma 5300g. 🙂 Teraz mu davame 150ml sestkrat denne, je castejsie hore, odkedy nie je zakazdym uplne syty, ale drzi sa. 🙂 Ja neviem, kazdy ho chvali, ako krasne pribera, len tej doktorke z rizikovej poradni sa to nezda. 🙄

susika
1. dub 2008

babule, tak žiadna necvičí orofaciálnu? neviem to tu na nete nikde nájsť, nejaký obrázok a z toho malej jedenia som už na prášky.trošku som ju videla, tak mi stačí len popis ako sa to s tou tyčinkou ide.niečo si pamätám že od brady, okolo uškaa hore, potom od ústočiek, okolo uška, hore a od nošteka tiež hore,ale neviem či len po obočie alebo až nad čelo......a dalej samá voda.....

elinka27
1. dub 2008

tak my sme dnes boli na prvom cviceni, maly reval ako blazon,ale zo zaciatku sa mu to cuduj sa svete pacilo,ale to boli len take lahke cvicky.A cvicila s nim aj pretacanie aj lozenie, potom este drzanie hlavicky a este jeden taky cvik co vraj s nim bude iba ona cvicit lebo je tazky.A kazali nam cvicit 2x denne.
Co ma ale stve je,ze maly ma male cervene bodky okolo oci co sa tak nervacil a este aj ruky ma z toho cele flakate 😠

susika
1. dub 2008

elinka-na držanie hlavičky vám dali aký cvik?trošku ho popíš, možno pochopím a vyskúšam.malá má hlavku naklonenú do strany.vraj si mám dať ukázať cvik, ale ja idem do MT až na konci mesiaca na kontrolu, a to sa mi zdá hrozne daleko.malá je šikula, ked niečo začnem cvičiť, tak o pár dní je v tom doma a robí to. z tej hlavky som už riadne na nervy, lebo stále som to vravela, aj u ortopeda, on kukol svaliiky na krku, vraj sú súmerné a nemám si z toho robiť hlavu, že deti to tak zvyknú mať.ale mne to už vadí, lebo už ked sa na nu pozriem mi je to nepohodlné.ale nemá ju stále len niekedy, ale aj tak ma to štve.

elinka27
1. dub 2008

posadim si na kraj stola a dvihnem ho za ruky a drzim aj vtedy keby mu ta hlava padala, on vraj chyti nervy a zodvihne ju, a potom sme robili este lietadielko, ak to poznas

susika
1. dub 2008

no, tak nám asi to lietadielko. ten prvý cvik to mi skor vyzerá ako na dvíhanie hlavičky.
to lietadielko to ste tak surovo , nožička, ručička?

elinka27
1. dub 2008

to lietadielko je takze si malu chytis tvarou dolu na ruky.

susika
1. dub 2008

aha, takže akože do náručia, len hore nohami

fabiana
1. dub 2008

Ahoj Zuzka! 🙂

janina77
1. dub 2008

eli, tak vela zdaru do cvicenia 🙂.

susi, mne tu orofacialku ukazovala, ale len prstami, ziadnou tycinkou ani nicim podobnym. Ale my sme to nemali indikovane, len ako taky doplnkovy. Ja to vsak nerobim, lebo Domca ledva nakremujem na tvari, nema rad, ked mu beham prstami po tvari. A ak si to dobre pamatam tak to islo od nosa, od brady, spod nosa a vsetko okncilo v strede cela. akoze naraz po oboch stranach dvomi prstami. Neviem, ci mi rozumies.

janina77
1. dub 2008

susi, pozri tu - http://www.videojug.com/film/how-to-massage-you... - to je o masazi babatka, kukni okolo 1:50 - tam zacina masaz tvare, ja teda neviem, ci je to prave ta orofacialka, ale mne to nejako takto ukazovala. No, ale Domco by sa pri tom inak hadzal!!!

susika
1. dub 2008

ahoj fabiana.škoda, skor som nestíhala

susika
1. dub 2008

janinka super, diky.idem kuknúť tú stránku.jasné, pochopila som ťa.si myslím, že to je jedno, či prstami alebo tyčinkou,hlavné, že je. malá tiež od kedy mala spolíky neznáša kremovanie tváre ani čistenie nošteka.ale niekedy jej narobím bodky po tvári ako indiánovi a robím somariny a tak sa mi ju podarí zábavne nakrémovať.až si to tak vyžaduje🙂)

elinka27
2. dub 2008

tak my sme vcera doma prvy krat cvicili,ale teda neviem ci som to zvladla dobre, neviem s nim ten cvik na lozenie, pretoze som ho sice dala na brusko a skusala zatlacit na paticky,ale lozit teda neliezol. 😀 A dalsi cvik co sa mi uz na pohlad zdal drasticky som vzdala, neislo mi to som sa pri nom rozplakala spolu s malym ☹

kili
2. dub 2008

eli, mne kázali, že ak nelezie, tak mu mám tu nohu proste len pridržať skrčenú vedľa neho, teda úplne pritlačiť k telu, aby sa mechanicky spravil ten cvik a vytvárali spoje. Tú krátku dobu, čo sme cvičili mi ho správne spravil len párkrát, ale teraz už pekne lozí 🙂 , teda neviem či pekne, furt sa snatí stavať na nohy a tak chodiť po 4 😀

elinka27
2. dub 2008

no mne kazala sestra,ze ho mam nechat sameho a len mu prstom tlacit na paty a on ten pohyb urobi sam, a ja ho vraj nemam tlacit,len ist za nim ako on sam lezie.Neviem tam to robil, no este mi to pripadalo lahke ked som na to pozerala,ale na ostro to neislo. 😝
A este mame taky nechutny cvik, dam si ho na brusko hlavou ku mne, prsiami mu zatlacim hlavu na bok,aby si pozeral na rucicku, ktoru mu dam pred tvar a chytim mu do kriza nohu.Tlacim na laket pred tvarou a do kriza na paticku a on potom hybe tou nohou ktoru ma volnu, mal by ju skrcat.Tento cvik som teda vobec nezvladla 😖

kili
2. dub 2008

aj mne nikdy nešiel ten cvik a sestričke cvičil pekne 😠 , tak napokon mi poradila toto, som z toho bola strašne nešťastná, že to nerobí. Vždy som najprv vyskúšala, či nebude sám a ak nie, tak som ho chytila sama. Myslím, že tie spoje v mozgu sa vytvárajú aj tak, dôležitá je každá stimulácia.

elinka27
2. dub 2008

tak uvidim, cakam kym sa preberie a ideme na to,lebo vraj aspon hodinu po jedle alebo hodinu pred jedlom.
Ale spal vcera ako dudok, co je u nas zriedkave 😀

kili
2. dub 2008

sa chcel asi vyhnúť 😀

elinka27
2. dub 2008

no uz mi tu vyspevuje veselo, tak mu budem musiet ist ten usmev zmrazit 😒 Esteze mame cvicit len 2x denne

kili
2. dub 2008

tak 2x sa to dá, ja som cvičila z dvoma 3-4x 😝

elinka27
2. dub 2008

tak mame to za sebou,cuduj sa svete liezol, ale pravaruka mu stale ostava po nim. 🙂

lululu
2. dub 2008

caves susika, vies co, aj na nas bola oblukova ako mad.. som normalne nevedela, co sa stalo.. 😀 ale ved fajne, som rada, bo hned sa mi lepsie odchadzalo 😀 dala nam vymenne listky na ocne, bo malmu sa skulenie neupravilo, a uy bude mat 11mesiacov.. aj na novu rehab.. bo sa mi zda , ze kubi zaostava v jemnej motorike za domkou.. rehabilitovat sme neboli, bo kubko ma laryngitidu.. isiel vcera na inhalacie a si ho tam rovno nechali,manyel je tam s nim... hrozne,ani dychat nevladal...
teo 24 hod monitorovanie sa vola HOLTER, je to v poho, uvidis,,snad sa Vam vsetko upravi 🙂
ja som cvicila orofacialku s kubkom, kvoli razstepu... v mt Ti daju papier ,ked vypytas,podla toho mozes cvicit.., ale to s tou llyzickou sa mozno upravi samo,nam sa to samo.. a to sme uz orofac.necvicili 😉

andulka4
2. dub 2008

Deina malý je moc šikovný a pěkně přibírá. Davídek je narozený podobně jako tvůj syn ale o týden dříve 🙂Zatím ale vážíme 3850g-9týdnů. Myslím že tak nepřibíráme protože jen kojím. Chtěla jsem se tě zeptat jak se malý pohybuje? Mě trápí že Davídek má pořát slabý krk a když jej vemu do náručí na moje prsa tak udělá klubíčko a schoulí se ke mě....není tak pevný jak ostatní normální miminka. Nevíte některá kdy začne držet páteř vzpříma?

susika
2. dub 2008

ahoj andulka.malá je narodená 2 mesaice skor a ked som si ju 2 mesiace po porode brala z nemocky domov, tiež sa krutila do klbka.aj tá hlavička jej tak bimbala mne na plecia.ale už o mesiac mala chrbátik taký pevný ako 4 mesačné dieťatko a to mala len 3 mesiace.dosť som ju dávala na bruško, aby si posilovala ručky, chrbátik aj krk.ona moc ani na chrbátiku byť nechcela, tak aj preto. a stále kážu polohovať na bruško, nech sa polohujú svaliky.no možem povedať, že chrbátik má aj teraz super. tak skús na to bruško, nech sa drobec potrápi

susika
2. dub 2008

elinka, killi-ja som tiež tak malú "trenovala, ked sa snažila plaziť. zachytila som jej nozky na podlahu, nech sa snaží. pohybovať ona už vedela ako, len to, že ich neudržala na podložke.takto sme prešli pekný kúsok, ja som bola rada a ona tiež spokojná a trošku unavená, že sa jej to podarilo.a robím to do teraz.nelezie stále tak poriadne, iba do koliečka ale na styri sa dáva tiež, len tie ruky keby išli dopredu