Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

janina77
5. dub 2008

My robime z reflexky len tento cvik, a robim ho podobne ako popisujete, drzim hlavicku rukou cca 30st. uhol, jednym prstom tlacim na bod pod bradavkou medzi rebrami. Ak mi nereaguje, tak skusam hladat medzi tymi rebrami, kde zareaguje. A ak sa ti neda udrzat ta hlevicka, tek je dobre otocit uplne tvarou k sebe, zafixovat hlavicku predlaktim a prstami drzat ruku v 90st. uhle, pri lakti je tiez taky jeden bod a ten sa tiez moze tlacit.

No a sladujem hlavne ci mi otvara ruku, ci ma pritiahnute kolienka a snazi sa flexovat chodidla - tahat prsty hore a aj ci taha oci do opacnej strany. No, ale ze by mal pri tom snahu sa otocit, tak to vobec nemam pocit 😒

Ja uz skor mam pocit, ze mu je uz jedno, co s nim robim... Asi by to chcelo nejaky novy cvik 😉

janina77
5. dub 2008

ranul, ja davam sirup Encephabol, je to tiez piracetam, a je to fajny sladucky sirupcek. Na Slovensko sa nedovaza, do ciech ano, ale zozenies aj na Slovesku. ak chces, napis IP, napisem ti podrobnosti.

kili
5. dub 2008

jani, a už sa ti otáča? mne to vôbec takto podrobne neopisovali, že čo má robiť

elinka27
5. dub 2008

tak ja ten cvik teda vobec nechapem, on mi zdviha nohy stale a pri vsetkom 😀

susika
5. dub 2008

elinka.my sme ho tiež cvičili.ja som držala jednou rukou hlavičku a zároven palcom pomocný bod na pliecku a druhou rukou ten bod medzi rebrami.tiež so mala sledovať ako priťahuje nožiky ale aj ako otvára ručičku, na opačnej strane odo mna. tá ručička, čo som mala pri sebe, mala byť pozdž jej tela..

kili-ja som neotáčala, možno by jej to aj skor pomohlo, by sa začala skor otáča. otáčať sa začala, až ked mi dali cvik naboku.to začala do týždna.

baby my už pomaly štvornožkujeme, tak akosi, ale oboma nožka naraz alebo nič🙂)a ked viac pohne ručkami, rozčapí sa ako žaba a padne na podložku.a potom s jeduje ako jej to nejde.a skúša od znova.ale snád to pojde🙂)

kili
5. dub 2008

susi, tak to je šikuľka 🙂

susika
5. dub 2008

a tú orofaciálnu žiadna teda necvičíte? už ma ide rozhodiť. už by tak krásne už konečne papala lyžičkou, len ten jazýček ide von a nie dnu a je z toho taká ugebrená. a fakt ju neviem nájsť na nete. a tak ju potrebujem.

Jani-diky, to čo si mi poslala bolo čosi podobné

susika
5. dub 2008

killi-ale aj tak je to bieda.aj tak si myslím, že skor ako stvornožkovat, bude skor behať 😀 a rozprávať 😀 nechce sedieť, ležať už vobec, ale je v siedmom neby, ked ju postavím na nohy. to sa jej ráta.je ako z jánošíkovskej gardy,tak nimi prepletá 😀 😀 😀

janina77
5. dub 2008

kili, neotaca. mozem mavat celym hrackarstvom a on len otoci hlavu a nepohne sa. Ked mu chytim rucku alebo nozku, tak uplne lahucko ide do otocenia, ziadny odpor, dokonca spolupracuje, ale sam ani nahodou 😖 . A to som ho zacala otacat po tom, co si pisala, ze sa mam otocit. Ale ze by mu to nejako pomahalo... tak to sa mi nezda.
Ale co sa tyka toho hypertonusu, tak mu to urcite pomohlo. Teda uvidim, co mi povie v BA neurologicka, ideme tento tyzden, ale ja mam pocit, ze je podstatne volnejsi.
susi, ty mas doma stihacku - sikovnicu 🙂.

kili
5. dub 2008

jani, už si napamätám, čo som ti písala, akože ju otáčaš pro tom cvičení na otáčanie? alebo len tak, keď ťa napadne? a na brušku je rád? lebo naši sa nechceli otáčať asi kôli tomu, že neradi boli na brušku a Adamko sa ani teraz neotočí za hračkou, len hlavičku, ale sám sa otočí, keď chce ísť na bruško, lebo sa mu tak už páči. Možno by sa teda naučil otáčať aj skôr, ale nechcel.
zvýšený tonus má aj Adamko, ale ja to nijak nepozorujem.

susika
5. dub 2008

Jani, som sa povavila na tvojom "hračkárstve"🙂)ved to sú detváky, robia to čo chcú oni a kedy to chú.možeš sa aj rozkrájať🙂)
Zuzika sa sama vrtí, ona je rada na brušku. neznáša b yť na chrbte.a ked už otočí hlavu, tak sa otočí celá.veci musím mať 3 kilometre od nej, inak mi ich šlohne. aj servítky na zadok jej super chutia.bleee.a už "z povzdálí"pozoruje zástrčku na féne, čo jej v kúpelni visí dosť daleko od hlavy, ale pri nej je to len "nadosah"🙂)

Jani aj cvičíš s Domčom niečo na to otáčanie? moja sa mi začala pretáčať o týžden nato ako sme začali cvičiť taký cvik naboku.leží naboku, otvára spodnú ručičku, vrchnpu nožičkou kopať dopredu, akože "nakračovať" a ja som jej hrudníkom držala hlávku, aby ju nedvíhala a ešte rukou som jej držala chrátik, niekde tam ako sú "kríže" a jemne tlačila dopredu a dolu.

susika
5. dub 2008

killi-tí tvoji drobci sú podarení.oni majú výhodu, že sú dvaja. možu "ťahať" jeden druhého.jeden niečo dokáže a druhý sa to snaží po nom opakovať.
aj Zuzka mala tonus, asi ho aj má, neviem,už to neregistrujem, lebo aj ked je na brušku, konečne má otvorené ruky, donedávna ich mala aj na brušku vpäsť.ved sa ani nedivím, že konečne, ved sa stále za všetkým hrabe 😀

janina77
5. dub 2008

kili - citala som to tu niekde na fore, ze si pisala, ze po tom cviku ref. otacanie dieta otocis na brusko. Tak to som myslela. Na brusku nema problem byt, ci je rad, to je tazka otazka. No, 20 minut lezat na bruchu nevydrzi. Ale chvilu pasie, potom si lahne, zas pokuka, zas si lahne, potom, sa zacne hrabat dopredu - nohy vo vzduchu tak je pekne smiesny, potom si zas lahne a potom reve - mama, otocit! 😀

susi, ked on ide po hracke, ak ju ma na dosah. Ale ak ju dam dalej - fajka zhasla. a ten cvik co popisujes, to ju mas ako polozenu na podlozke? Hlavickou k sebe, alebo priecne? A tu spodnu rucku ma pred sebou alebo za sebou? A to jednou rukou drzis odpredu akoze brusko, aby sa neprevratila?

Ja viem, ze sa to tazko popisuje, ale trochu som pochopila, len potrebujem dovysvetlit 🙂.

elinka27
5. dub 2008

my tiez cvicime na pretacanie,ale to je taky jednoduchy cvik, z chrbatika ho pretocim na brusko tak ze mi pomozem nohou aby sa pretocil a on uz zvysok tela dotiahne sam a ak nie, tak mu zatlacim na pomocny bod na pleci.Na jednu stranu mu to ide na druhu uz menej.

kili
5. dub 2008

to na boku sme cvičili aj my, ale nie s Adamkom, lebo by to bolo na neho veľa. Skúsim to popísať v polohe na ľavom boku dieťaťa.
Dieťa leží na ľavom boku tvárou od teba a priečne, tvoju ľavú ruku dáš ľakťom na podložku tak, že vrchná ručička je pod ňou a spodná nad a ľakeť máš akoby pod pazuchou spodnej ruky. Ľavou rukou ďalej pridržiavaš spodnú nohu dieťaťa pod šlapou tak, aby bola pokrčená a kolienko je zdvihnuté na ruke a smeruje k vrchnému rameni. Pravou rukou stimuluješ bod ako končí pánvová kosť pravej nohy, môžeš prstami alebo sa oprieť rukou a tlačíš smerom dozadu, dieťa to má stimulovať aby otváralo pestičky a nakopávalo vrchnú nohu cez spodnú. Hlavu má tlačiť na podložku. Na konci sa tiež dotočí.

janina77
5. dub 2008

kili, popisala si to super, ale vyzera to ako uchop chobotnice 😀 . Asi si to dam vysvetlit na rehabilitacii, ale este neviem kedy pojdem, lebo len vo stvrtok ideme k neurologicke a az potom chcem ist na rehosku. A aj to este neviem kde pojdem, ked ma minule tu v LC tak vytocila!!! Takze zajtra to skusim sama, a ak to nepojde, tak budem cakat na rehosku.

Kili, a myslis, ze toto cvicenie Samkovi pomohlo?

kili
5. dub 2008

jani, asi nie, on sa už pretáčal, keď som s tým začala 😀 . On to mal na uvolnenie pestičiek a tie ma v päsť stále, aj keď lozí ich má tak napoli otvorené 🙄 , ale už vtedy mi povedali, že to nie je moc tragické, on ich aj otvára, takže to už moc neriešim.

elinka27
5. dub 2008

baby tusim by sme potrebovali fotografa, co by nas pri tom pofotil a dali by sme to do albumu ako nazornu ukazku 😉 😝

kili
5. dub 2008

no ja to poprípade môžem zajtra odfotiť, ak chceš jani 😉

janina77
6. dub 2008

kili, ak sa ti da, tak odfot 🙂. Dik.

kili
6. dub 2008

tak až zajtra večer, všetci už spia 🙂

janina77
6. dub 2008

jasne, ved ich hadam nepojdeme budit 😀 .

kili
6. dub 2008

no keby to bolo nutné... 😀

tribitka
8. dub 2008

ahojte. Prišla nám dnes pozvánka z amb.pre nedonosené deti na interné, neurologické a antropologické vyšetrenie. Prosím vás, to posledné je čo zač?? 😒

kiwuska
8. dub 2008

tibitka, to je posudenie telesneho royvoja, dlzka vaha, miey, proporcie 😉

sykorka2
8. dub 2008

Prosím Vás, ako to je u skôr narodených detí s očkovaním? Očkuje sa normálne podľa dátumu narodenia, alebo je treba držať sa dátumu , kedy sa mala narodiť a vyrátať si 3 mesiace? Poraďte prosím. Dík

tribitka
8. dub 2008

sykorka, my ideme vo štvrtok na prvé očkovanie proti pneumokokom, ktoré sa dáva v treťom mesiaci, čo sedí....
neviem ako to je, spolieham že lekárka sa tomu viac rozumie.... 😀

elize
8. dub 2008

sykorka, nas ockovali podla datumu narodenia.

tribitka, mne sa konecne podarilo dovolat tej kardiologicke. Ideme tam buduci tyzden v stredu. Som zvedava, dufam ze to nebude nic vazne ☹

susika
8. dub 2008

sykorka-aj nás očkovali podla dátumu narodenia v 3 mesiacoch, potom o 6 týždnov a teraz nás majú v 10.mesiacoch.
ale poznám maminy, ktoré mali vyslovene od lekára, kam chodili do rizikovej poradne, razítko neočkovať. skús sa opýtať, tam kam patríš.neviem, podla čoho to určujú.nám nič nepovedalai a mala som oveľa menšie bábätko, ako tie, čo kázali neočkovať.

janina77
8. dub 2008

sykorka - nas ockovali prvykrat ked mal maly 5 mesiacov. Ale boli by nas aj skor, ale najskor sme cakali na hmotnost (asi 3,5 kg, ale neviem isto), potom sme mali sopliky, takze sa to takto posunulo. Ale doktorka mi hovorila, ze sa ma ockovat tak, aby sa vsetky 3 vakciny hexy aj prevenaru stihli do 1.roka od narodenia. Ale my to aj tak nestihneme 😉 Takze to asi nechaj na pediatricku 🙂.