Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lululu
5. kvě 2008

musim sa pochvalit🙂 snes sme boli na rehabilitacii na kontrole,dnes maju mali rok.. a nam povedali, ze uz cvicit nemusime🙂))))) ze su fajn 🙂 tak sme radi 🙂

elinka27
6. kvě 2008

tribitka, mne povedali nezavisle od seba dvaja neonatologovia, ze co sa tyka prikrmovania, pokial je dieta schopne pochopit,ze ma jest aj tuhu stravu a zvladne to lyzickou, nevidia dovod riadit sa korigovanim vekom.Traviacia sustava sa vyvija vraj od narodenia, pretoze uz od narodenia zacina zaludok pracovat,tym ze papa mlieko,a pokial je vsetko ok, a nie su s tym ziadne problemy, tak sa moze zacat prikrmovat ako u nacas narodenych.
Ja som zacala davat zeleninu od 4 mesiaca, a od 5 mesiaca davam masko a uz sme zacali aj s ovocim.Len je treba sa drzat zoznamu co sa moze a co nie.U tychto deti je riziko alergie vacsie.
Tot nazor nasho dokiho.
Neviem ci mas zoznam bezpecnych potravin, mozem ti posunut. 😉

tribitka
6. kvě 2008

elinka o ten zoznam potravím by som ťa poprosila, velmi by si mi pomohla. Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeem 😵
dakujem aj za všetky odpovede 😉

deina
6. kvě 2008

Mne dokonca doktorka povedala, ze uz teraz v stvrtom mesiaci moze zacat, ale zatial mu to nic nehovori, tak pockam, kym nedokonci piaty mesiac (nie je kojeny). Elinka, posles aj mne ten zoznam? Dakujem. 🙂 Maly sa teraz akosi ustalil v jedeni, uz nie je taky hrozne hladny, takze mesiac dva vydrzi, dufam.

licina
6. kvě 2008

rohacka:

psala jsi, že zaintubovaný byl 4 dny.... a pak už zvládal dýchat sám???
Jak byl veliký, když se narodil a jak velký byl, když jste si ho nesli domů a za jak dlouho to cca bylo???
Ten náš měl krásnou porodní váhu, jen to dýchání......, ale je to pro mě velmi náročné psychicky....

andulka4
6. kvě 2008

A jak je to holky u kojených?Taky můžu začít od ukončeného pátého měsíce?

moni1412
6. kvě 2008

ahojte, mozem sa k vam pridat? Aj my sme tak trochu predcasni....termin mame az 29.5. a 24.4. sa nam uz chcelo na svet. Porodnu vahu sme mali fajn (2700g), teplotu si maly drzal a okrem zltacky ani v nemocnici nic nemal. Ale nieco sa im nezdalo na sone hlavicky, vraj to nemusi nic znamenat, tak nas poslali na sono mozocku, neurologicke vysetrenie a kvoli selestu na srdiecku aj na kardiologicke. Vraj preventivne vsetko, aj kvoli tomu ze je predcasnicek. Zatial som si nic nepripustala, ale zajtra ideme na prve vysetrenie a zacinam sa bat ☹ Je to nase vymodlene babätko, nromalne stresujem ☹
deina, tribitka, vy a drobci sa ako maju? Sme to dotiahli z Rizikoveho az sem.....

andulka4
6. kvě 2008

Elinka prosím pošleš mi to taky. Moc děkuji 🙂

alexandra
6. kvě 2008

moni upokoj sa, lekari radsej spravia vsetky mozne aj nemozne vysetrenia, casto aj uplne zbytocne, len aby nieco nezanedbali.. Ak by to bolo nieco vazne, okamzite ide do nemocnice.. Ber to len ako uistovaciu kontrolu 😉

andulka4
6. kvě 2008

Moni Denisek je kouzelné miminko 🙂 Neboj jde jen o prevenci a navíc pokud se dítě narodí po ukončeném 34tt tak podle lékařů je předčasně narozený ale má již vče co mají děti mít, jen málo kdy se objeví komplikace 🙂

Vy jste moc šikovní 🙂

janina77
6. kvě 2008

andulka4- u kojenych staci od ukonceneho 6. mesiaca, nemas sa kam ponahlat. Iba ak by mu zjavne nestacilo.

Inak, ja fakt nerozumiem tomu, preco to tie deti musia jest lyzickou. Hlavne nedonosene su podla mna na to este nie psychomotoricky pripravene, aby vedeli jest lyzickou. A ked nie su kojene, tak im je podla mna sumafuk, co v tej flasi maju. Ved aj po prikrme sa este doplna mlieko alebo caj alebo voda, tak ked mu to spolu "zriedim" do flase, tak co na tom zalezi. A este som nevidela skolkara, ktory by jedol v skolke zemiaky s masom z flase, takze zrejme sa to vsetci naucia. Tak naco tie deticky s tym trapit? Ak viete niekto skutocny dovod, tak mi to prosim napiste, fakt tomu nerozumiem. (Nechcem tu vyvolavat ziadnu vojnu, ja nie som proti lyzickam 🙂 )

licina, neboj, par dni, a zvesia ho z toho ventilatora. Je lepsie, ked na tom dychani je, kym si to neudycha sam, lebo keby ho nechali dychat sameho, a on by desaturoval (nizke hodnoty kyslika v periferiach), mohlo by mu to nezvratne poskodit mozog. Nas maly bol na umelej plucnej ventilacii 31 dni, potom este cca 3 tyzdne zavisly na kysliku (ale narodil sa podstatne skor ako tvoj) a dnes nema absolutne ziadne problemy s dychanim. Mozno je este skoro to zhodnotit, ale zatial - klop, klop - je to fajn. A hlavne nema poskodeny mozog.

tribitka
6. kvě 2008

moni, dakujem za opýtanie, malá sa má super... už má 5300 gramov, priberááááááááá.... 😀
a ja dakujem pánu bohu za vynájdenie Red Bullu.... ráo vstáva o siedmej, celý den mi nechce spať a večer ju dostanem do postele okolo desiatej.... nechápem, pritom ju kúpem v rovnakom čase, snažím sa zaviesť nejaký režim, zbytočne... lekárka mi hovorila, že je ešte skoro na režim, tak uvidíme.... 😝
moni, kým bola malá v nemocke, každý týžden jej robili sono mozgu, plúc, obličiek, rozbor krvi, moču, sledovali očká a ušká... a stále chodíme každý mesiac na plúcne, kvôl tomu že bola intubovaná nejaké tri dni, a do rizikovej poradne kde sa robia všetky spomínané vyšetrenia vraj budeme chodiť každých 6 týždnov až do 1. roka....
takže sa neboj, to kvantum vyšetrení je normálne u predčasne narodených bábatiek.... 😉

panterka
6. kvě 2008

ahoj holky, tak já bych se k vám taky ráda přidala... mám už druhý nedonošeňátko, Hyneček se narodil o 5 týdnů dřív a Jáchymek o 7 týdnů dřív (měl se narodit 5.6., ale zachtělo se mu na svět 17.4.), trošku měl problémy s dýcháním, tak byl 3 dny na nostrilkách, z jipky se vyhrabal po 8 dnech a po 14ti dnech nás pustili domů...

moni1412
6. kvě 2008

dakujem za ukludnenie, aspon ciastocne...
tribitka to som rada, uz mate krasnu vahu. Len nech vam to takto ide dalej. 🙂 Tak taketo dni nas cakaju?! Nas pokladik zatial krasne spinka, budi sa len na papanie. Je uzasny.... som rada ze vydrzal v brusku aspon tolko, uz sa ponahlal v 7.mesiaci von.
andulka dakujeme 😵 😵 😵

tribitka
6. kvě 2008

panterka vitaj, no krásne ste to zvládli, myslela som na vás.... 😉
moni, mne tiež malá zo začiatku nádherne spala, budila som ju len na papanie... ale lekárka mi to zdôvodnila tým, že ako predčasná ešte mala byť v brušku, preto spinká.... teraz už nespinká vôbec.... 😀
ale už pomaly sedí, len mi stále nechce poriadne držať hlavičku, ked je unavená, tak jej padá... 😀
auž gagoce, rehoce sa, tak sa vytešujem.... 😉

moni1412
6. kvě 2008

tribitka aha....tak sa mame na co tesit teda 🙂 ty kojis, ci nie? co papate od narodenia?

panterka
6. kvě 2008

tribitko, díky 😉 malej byl na svůj týden cvalík 🙂 měl 2420g a podle doktorů měl nadváhu 😅 nechávali ho hodně zhubnout, zatím jsme se nedostali na porodní váhu, tak jsem z toho trochu nervozní. Hyneček byl na flašce, tak měl v měsíci 3kg (i když měl porodní váhu nižší 2050g), Jáchymek je kojenej a jde to na můj vkus hodně pomalu 😒

tribitka
6. kvě 2008

moni, ja som ju kojila len necelý mesiac, kvôli problémm sa mi nezačalo tvoriť mlieko.... v nemockej jej dávali materské mieko od darkýn, potom sme prešli na Nutrilon HA, teraz papáme Nutrilon AR.

panterka, neboj,malý to všetko doženie, len hohlavne neporovnávaj so starším synom, alebo s inými bábatkami.... 😉
jasné, že kojené bábatká priberajú pomalšie, ale zase majú kvalitnejšie mliečko.... 😉

elinka27
6. kvě 2008

tak babule,kedze ste viacere chceli ten zoznam napisem to rovno do eteru,je to zoznam co som dostala v jednom letaku a tam je toto:

NEALERGIZUJUCE:
obilniny bezlepkove - ryža,kukurica,pohánka,pšeno
obilniny s lepkom (naskor od ukonceneho 6M) - pšenica,jačmeň,ovos,žito

zelenina - zemiaky, mrkva,cuketa,špenát,paštrnák,fenikel,baklažán,brokolica,kaleráb,karfiol,patizón,uhorka

ovocie - banány,varené ovocie (jablká,hrušky,broskyne,marhule,červené hrozno,čerešňe,slivky),melón,vodný melón,čučoriedky,biele hrozno

mäso - kuracie,morčacie,teľacie,hovädzie,jahňacie

sladidlá - hroznový cukor,jablková šťava,hrušková šťava,hroznová šťava

POTENCIONÁLNE ALERGIZUJÚCE:
kravské mlieko,kozie mlieko,ovčie mlieko a všetky výrobky z mlieka
vajcia a výrobky z vajec
zelenina - špargľa,zeler,kel,šampiňony,cibuľa,hrášok,paprika,chren,redkvička,paradajky,kyslá kapusta,petržlen
ovocie - citrusové plody,exotické ovocie,jahody,egreš,ríbezle,maliny,černice
orechy - vlašské,mandle,pistacie,kešu,lieskové,burské
ryby - vrát. sladkovodných
sója - vrát. mlieka
mäso - údeniny,bravčové
sladidlá - biely cukor,hnedý cukor,med,javorový sirup,sladkosti,čokoláda
korenie - vanilka,škorica,muškátový orech,karí atď.

tribitka
6. kvě 2008

elinka, vdaka... 😵

panterka
6. kvě 2008

tribitko, tenhle druhej prcek je takovej dravější než Hyneček, já mu říkám otrokář 😀 ale je fakt, že za to, že kojím vděčím sestřičkám na jipce, ty byly fakt zlatý 😵

moni1412
6. kvě 2008

tribitka to mas pravdu ze kojene babänka maju kvalitnejsie mliecko. Mna mrzi ze nemozem kojit, velmi som chcela. ale aspon pekne pribera maly....od stredy pribral takmer 200g, som taka stastna 🙂

rohacka
6. kvě 2008

Licina - IP

K prikrmovaniu - mne povedali, ze jedine v pripade traviacej sustavy netreba brat do uvahy korigovany vek, teda tym, ze dieta uz nie je zivene cez pupocnik, ale je na materskom mlieku, tak u kojenych deti od ukonceneho 6. mesiaca a u nekojenych od ukonceneho 4. mesiaca je cas na zavedenie prikrmov. Hlavne preto, ze vraj isty cas si dieta drzi zasoby zeleza, ale po tychto par mesiacoch uz treba pridavat prikrmy, aby zeleza neubudalo. A pozname nasich nedonosenych anemikov viacere, vsak ☹ . Ale lekarka uznala, ze su rozne nazory, ze niekto prikrmuje az podla korigovaneho veku, ze sa mam sama rozhodnut. Ja som napr. zvolila kompromis - Kubko je 6 tyzdnov nedonoseny a my sme prikrmovanie posunuli o 3 tyzdne.

tribitka
6. kvě 2008

moni, ja som malú tiež nekojila, tak dúfam že nebude mať problémy zdravotné... nie sme alergici, nemáme žiadne vrodené choroby, tak snád bude aj malá ok... 😉

moni1412
6. kvě 2008

tribitka to dufam aj ja.... 😒 predsa len v tom matreskom mliecku su obranne latky....ale myslim ze aj ten nutrilon je fajn. my ho tiez papame

tribitka
6. kvě 2008

moni a aký nutrilon papáte?

deina
6. kvě 2008

Moni, vdaka za opytanie, nas drobec sa tiez ma dobre. Dnes sme boli u lekarky, bol zaockovany (hexa + prevenar) a aj ho odvazila, takze ma 6 990g. 😅 Ma riadnu vahu, ze? Ale podla doktorky nie je tucny, je taky velky a pevny, maly valibuk. Ocividne bude velky po tatovi. 😀

Inak nas krpec tiez uz nechce spat. Predtym prespal cele dni a teraz? Spi v kociku, ked ideme von, inak spat nechce (ale aspon v noci spinka, to je dobre).

Jedna vec ma trochu trapi. Hlavicku udrzi pekne, ked je na brusku, bez problemov hlavku dvihne a drzi si ju. Ked ho mam na rukach vo zvislej polohe, trosku mu hlavicka sem tak zaklimba, ale tiez sa drzi. Ale nechce si ju udrzat vtedy, ked ho doktorka potiahne do sedu za rucicky. V rizikovej ambulancii to spravil pekne, ale odvtedy nic, nechce. 😒

tribitka
6. kvě 2008

deina, mne zase nedvíha na brušku už vôbec hlavu ale ked ju tahám za ruky tak sa jej to darí....

moni1412
6. kvě 2008

tribitka nutrilon 1, neviem, oni maju este nejake ine delenie? taky zeleny...
deina to teda je valibuk 🙂 krasne vam priberaju tie deticky.... 🙂

tribitka
6. kvě 2008

moni, my máme tiež nutrilon 1, najprv nutrilon HA, teraz nutrilon AR
včera som vážila Sofiu, už má 5200 gramov.... 😀