Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gabinaf
6. čer 2008

Pravdou je, že když je prcek vzhůru, tak je to nonstop, ale to podle mně záleží na dítěti, tak jak píšeš. spíš mně jenom napadlo se zeptat, svojí dr. se zeptám, jdeme tam za dva týdny na očkování. Já jsem ráda, že je takhle živý a ne naopak, je to větší radost a ne jenom samá starost kvůli nedonošenosti 🙂 STejně si myslím, že se to přehání. Všude se rodí nedonošený děti a u nás je od začátku pozorujeme a trápíme cvičením a posloucháme, jaký je to naše dítě chudák ☹

andulka4
6. čer 2008

S tím vysavačem je to super story 🙂
Davídek měl ve 4 měsících fontanelku 1X1,5cm a OH 42cm

Holky mám k vám všem velikananánskou prosbu. Myslím že už jsem to tu psala ale nikdo mi pořádně neodpověděl. Když jsem byla v poradně minule to nám byli přesně 4 měsíce mi Dr řekla že nás bude Hexa vakcínou očkovat asi nejdříve v 6ti měsících. Prevenar prý zdarma nedostaneme a mám se sama rozhodnout jestli ho chceme společně s tou Hexou a nebo až ve 2 letech. Vůbec si nevím rady. Jak jste to měly vy? Kdy a čím vás očkovali? Není to velká zátěž očkovat Prevenarem a Hexou naráz? Mám raději počkat na ty 2 roky? Někdy dokonce u nás nedonošencům ani tu Hexu nedávají a očkují je něčím jiným....no prostě mi příjde že to tady u nás v ČR má každý jinak

Děkuji za odpovědi

rohacka
6. čer 2008

Andulka4 - nas ockovali spolu hexa a prevenar dvakrat a vzdy to bolo bez problemov, resp. s jednodennym miernym mrncanim, bez teploty, hrcku po ockovani sme trochu chladili. Vraj sa to moze, ale kazda vakcina musi ist do inej nozicky, aspon mne tak povedali.

Baby, ja takmer vobec nepisem, nestiham, odkedy sme v polovici aprila mali crevnu chripku, tak sa s nami tiahnu choroby az doteraz, Kubko mal medzitym trikrat nadchy, kasle, lekarka ma uz poslala na krcne a zistili mu, ze ma v hrdielku premnozenu bakteriu Haemophilus influenza, preliecili nas lokalne Pamyconom do nosa, ale o tyzden sa mu to vratilo, tak berieme antibiotika. A to iste mam aj ja aj starsia Dorotka. Ja tiez uz medzitym druhykrat, vybrala som dvoje antibiotik a stale sa necitim dobre. Uz som sa tesila, ze konecne prislo leto a ze bude trochu pokoj od chorob a mame ich trikrat tolko ako v zime. Obe deti su zamrncane, lebo im nie je dobre a ja tiez nevladzem, lebo mne je tiez nanic. Ale vylezat pri dvoch detoch - nemozne....... Babky pomahaju, ale aj tak je najvacsia zataz na mne. Takmer s Kubkom necvicim, lebo je taky zahlieneny, ze sa bojim, ze sa mi zadusi pri tom placi a ja nemam silu ho udrzat. Tak nase momentalne heslo je "prezit", snad bude lepsie. Inac, lekarka pre deti odporucala 3 mesiace davat probiotika a sirup z hlivy na zvys. imunity, takze mame zabavu na cele leto.

gabinaf
6. čer 2008

Andulka4- my jsme začali očkovat ve 3 měsících, máme i Prevenar a ten si musíš hradit sama. My ale máme mezi Hexa a Prevenarem 2 týdny pauzu a zatím jsme neměli problém ani jednou po žádném očkování. Teď už nás čeká jenom 3 várka Prevenaru a máme to za sebou.

gucz
6. čer 2008

rohacka to musí byť na prd keď sú obe detičky choré, fuha nechcela by som, ale s tou podporou imunity to skús, sú aj nejaké kvapky biogaia, alebo tak nejak, neviem ako sa to presne volá, ale že sú dobré, viac by vedela aniel.

andulka4
my ideme teraz na to očkovanie, hexa jej dávali keď mala 5 mesiacov, a teraz ideme deviateho, bude mať takmer 11 mesiacov. My sme boli pichaný celú zimu, v nemocnici jej dávali 1x za mesiac imunoprofilaxiiu RSV, látka sa volá Synagis, prepláca to poisťovňa. Najprv pani primárka podala žiadosť na poisťovňu, tam to potom schválili a chodili sme na injekcie (5x). Je to proti vírusovým ochoreniam dýchacích ciest a pľúc, dostávajú to deti, ktoré mali po pôrode ťažké pľúcne zlyhanie (moja mala, nevedelo sa či prežije, dostala surfaktant). Chcela som, aby ju zaočkovala detská doktorka proti pneumokokom, ale povedala mi, že by toho na ňu bolo moc, tak že jej to pichne až niekedy na jeseň, tak sa na to zasa spýtam, som zvedavá čo mi povie. Tu (SR) to prepláca poisťovňa predčasne narodeným deťom celé, a počula som nejaké reči že aj všetkým deťom so 2 rokov, doplácajú ževraj 80 korún, ale neviem, či to niesú len nejaké fámy. Ale písala som si s jednou doktorkou cez net, a tá povedala, že ju kludne doktorka mohla zaočkovať aj hneď, takže kde je pravda to neviem..... 😕

deina
6. čer 2008

Aj nas maly bol naraz ockovany hexou a prevenarom (ked mal styri mesiace) a nebol problem. Bol v ten den trosku spavejsi a umrcanejsi, ale na druhy den bolo uz vsetko vporiadku. 🙂 Mal trosicku zvysenu teplotu, ale vyspal sa z toho. A mali sme to zadarmo, kedze sa skor narodil, teraz to maju vsetky deti do 2 rokov bud zadarmo (rizikove skupiny) alebo doplacaju 80 sk (tu na SR).

Rohacka, to mi je luto, ze mas chore deticky. 😖 Co za sirup ti to lekarka odporucala?

rohacka
6. čer 2008

Deina - imunoglukan sirup sme kupili my a mali este jeden, uz neviem nazov - tiez z hlivy ustricovej.

andulka4
6. čer 2008

Holky moc vám děkuji za odpovědi.Je zvláštní že je to všude jinak.Nemůžu se rozhodnout zda dát Hexu a Prevenar zároveň 😕 Bude nás to stát okolo 6000kč.

Rohačka to musí být náročné ☹ Snad to vyležíte a bude dobře

licina
7. čer 2008

Ahoj holky, ták jsemVás přišla jen pozdravit. Celý týden jsem s malým v nemocnici, už baští sám a pokud budou v pondělí dobré výsledky vyšetření krve, jdeme domů..... Tak nám držte palečky...

gucz
7. čer 2008

licina úprimne sa teším s Tebou, že budeš mať konečne miminko doma 🙂, držím palčeky aby tie výsledky boli dobré.papa

rohacka
7. čer 2008

Licina - to je super sprava, tak nech uz ste doma a uzivate si, ze ste spolu.

deina
7. čer 2008

Licina, skvela sprava, konecne budete pekne spolu doma. 🙂 Drzim palce, nech mate v pondelok vsetky vysledky dobre.

Rohacka, dakujem. 🙂

maryshka
9. čer 2008

Ahojte...tak aj nam sa narodilo krasne nedonoseniatko v 34tt s vahou 2270g a dlzkou 49cm. Nas Pavlik bude mat zajtra v noci 2 tyzdne a momentalne sme stale v nemocnici, pretoze potrebujeme pribrat a hlavne sa naucit
opat poriadne papat. Po narodeni zacal pekne papat, i ked zatial len z flasky, lebo v porodnici, kde som rodila
predcasne narodene deti k prsniku neprikladaju. Potom ho chytila zltacka, musel tri krat pod lampu. No potom zacal byt velmi spavy a prestal poriadne papkat. Po tyzdni nas previezli do spadovej nemocnice, kde sme na tzv.
"vykrme". Kazdu druhu davku mu sonduju, aby nestracal na vahe, lebo po narodeni schudol na 2080g. Teraz mame 2200g a verim, ze to pojde hore. Vcera som si ho prvy krat prilozila k prsniku a hned sa chytil, i ked nevladal vytiahnut skoro vobec nic. No, nevadi. Verim, ze sa nam to podari. Mozno su tu mamicky, co prezili podobnu situaciu s predcasne narodenym dietatkom. Budem velmi rada, ked sa niekto ozve. Zatial prajem vsetkym mamam a ich detickam, donosenym i nedonosenym vela zdravia a spokojnosti. Pekny den.

gucz
9. čer 2008

maryshka vitaj medzi nami. Moja Laura sa tiež narodila v 34.t.,ona sa mi neprisala nikdy, takže nikdy odo mňa nepapala, odstrekovala som si, no verím, že keď sa malinký prisal, tak až zmocnie, začne ťahať, len to nevzdávaj, a prikladaj donemoty, keď budete doma. Budeme Vám držať palčeky, aby sa to podarilo 🙂

gucz
9. čer 2008

licina no co idete domenko? Ako sa má Jakubko???

andulka4
9. čer 2008

Licinko to jsou užasné zprávy 🙂
Pěkně si dnešek užíjte 🙂 🙂 🙂

Holky mám zese jeden dotaz. Davídek sice hračky pozoruje velmi pěkně ale ručičky zatím neobjevil:( Nevíte kdy by měl začít?

Jo a taky začal hrozně zvedat překřížené nožičky k tělu....tedy až skoro k hlavě 🙂 zdá se mi ale že to dělá jen na pravo...už z toho mám zase hrůzu že je to blbě že jen na jednu stranu :( Jsem asi trochu šáhlá když ho pořád pozoruju 🙂

elinka27
9. čer 2008

andulka, pozri sem,tu je tabluka psychomotorickeho vyvoja,ale treba sa drzat korigivaneho veku, kedze sa narodil o 2 mesiace skor musis mu dat tie dva mesiace cas,ale zasa podotykam,ze kazde dieta je individualne a ani to ze je nacas narodene nieje zaruka ze bude robit to ci ono nacas 😉
http://www.starostlivostodieta.sk/u-lekara.html

deina
9. čer 2008

Vitaj, maryshka. 🙂

Zaujimava tabulka, elinka. Nas maly je podla nej asi ako stvormesacny az na to, ze sa nesmeje hlasno (to je heee nepovazujem za smiech 😀) a neobzera si rucky, ale zato sa uz prevracia nabok. No a este sa taha do sedu, ked mu chytim ruky.

Ale nechce mi jest lyzickou, potvorka jedna! Zacali sme uz naozaj s prikrmom (nemocnica nam to prerusila, ale teraz to uz snad pojde), snazi sa papat lyzickou, ale zatial stale vystrkuje jazyk. Ale podari sa mu zjest dost - mam mu zaroven znizovat davku mlieka, ked je mrkvu? Alebo az neskor, ked bude jest aj ine? Som z toho jelen...

elinka27
9. čer 2008

deina,po spravnosti by si mala pridavat mrkvu a znizovat mlieko,a postupne by sa ta davka mlieka mala cela nahradit tym prikrmom,ale to je len na papieri take idealne, u nas to tak neislo a trvalo nam mesiac kym maly vydrzal po obede tak dlho ako po mlieku. 🙂

maryshka
9. čer 2008

ahoj....no dakujem za privitanie....budem sa snazit si ho prikladat, kolko to pojde a snad sa nauci papkat aj z prsnika....snazim sa byt trpezliva, ved to budu este len dva tyzdne od porodu...takze necakam nejake zazraky..pekny vecer vsetkym

andulka4
9. čer 2008

Deina a ty už dáváš příkrmy? Není to brzo? Já tomu vůbec nerozumím 😒 Zdá se mi že u nás je to úplně jiné než na Slovensku. Já sice Davídka jenom kojím ale myslím si že mi Dr ještě nepovolí po 6měsíci přikrmovat na tož po 4tém 😒 Ono je to právě spojeno s tou jemnou motorikou a dítko se má přokrmovat až zvládne Oko-Ruka-Oko....pokud neovládá ručičky není to brzo přikrmovat? Vždyť to musí s pusinky plivat ven, né? Vážně tomu nerozumím proč je to u vás jinak.

gucz
9. čer 2008

moja malá bola po tretom mesiaci na UM, keď mala 4,5 mesiaca, doktorka mi povolila dávať ryžovú kašu na noc, robím jej ju doteraz redšiu a vypije ju z fľaše. Príkrmy, teda vymixovanú mrkvičku som jej začala dávať až po piatom mesiaci, hlavné je najprv prejsť na pokračovacie mliečko, teda na dvojku. Ono na začiatku ani nejde o to, aby sa dieťatko najedlo z tej zeleninky, ale aby sa naučilo posúvať kašičku jazýčkom do pusinky a bruška. Moja to najprv posúvala jazýčkom smerom von z pusiny, chce to len čas a bábo sa to naučí. Ja som jej po zeleninke ponúkla vždy normálnu dávku mliečka, veď bábo vypije len toľko koľko potrebuje. Aspoň u Lauriky to tak bolo. Fľašu som jej neponúkla, keď mi viacejkrát po sebe vypila len nejakých 50ml.
Dnes nás mali očkovať, ale lekárke sa dačo na malej nezdalo, keď ju počúvala (hrudník), má soplík, teplotu nie. Vraj jej tie hlieny zatekajú, tak sme vyfasovali sirupček a kvapky do nošteka. Očkovať sa budeme až asi o týždeň a na tie pneumokoky po 1 narodeninách prevenarom a dostane 2 dávky. A ešte mi chudátenko aj schudla, mala pred mesiacom nejakých 8760g a teraz mala len 8580g ☹

andulka4
9. čer 2008

gucz
no mě právě příjde že u vás se ten korig.věk u příkrmů nepočítá 😀 i co se týká očkování takje to u vás lepší

gucz
9. čer 2008

no ono to asi záleží aj na tom, ako dieťatko priberá, či sa dobre vyvíja, aj či papá materské mliečko, alebo umelinu a či mu to stačí, hlavne v noci. Pri materskom mliečku odporúčajú tých 6 mesiačkov len kojiť. Neviem ale moja celkom rýchlo dobehla normálne narodené detičky aj dĺžkou a aj váhou, sem tam dokonca mala viac ako je priemer v tabuľkách. Ale hlavne to asi závisí aj od lekárky, ktorá má k tomu aký prístup. Napríklad moja je hlavne za kojenie a materské mlieko, ale čo počúvam niektoré ženy, tak hneď dajú umelinu, aj keď na to nieje dôvod a doktorky im to odsúhlasia.

andulka4
9. čer 2008

No já myslím že vážíme taky dost. 6230g 🙂 S kojením to mám složité, protože kojím v noci co 2 hodiny. Takže si to asi dovedeš představit jak spím. Přikrmovat bych chtěla co nejpozději a zřejmě mi to i Dr doporučí.Já jen myslela to že vlastně Deina začala podle korigovaného věku jak s příkrmy tak s očkováním. U nás by bylo něco takového nemyslitelného. U nás jsou nedonošenci bráni od termínu porodu. Právě že já tomu nerozumím proč přikrmuje když jí tak hodně přibíral. Deino prosím tě vysvětli mi proč, když tak pěkně prospíval tak musíš přikrmovat? Jinak podle fotek je naprosto úžasný a šikovný 🙂 Macek jako bláááázen 🙂

gucz
9. čer 2008

keď kojíš asi by som s príkrmami nezačínala tak skoro, aj keď byť hore každé dve hodiny nieje med lízať ☹

deina
10. čer 2008

Andulka, no ja neviem, nasa doktorka to neberie podla korigovaneho veku (ani jedenie, ani ockovanie) a kedze je maly na umelom mlieku, tak nam odporucala zacat uz dokonca aj skor, ale este som pockala. Kebyze je kojeny, tak asi este cakame dalsi mesiac. On je taky divny v jedeni - aj preto nam hovorila doktorka, aby sme mu zacali davat zeleninu, ze ho to vraj trosku viac zasyti - on uz jedol strasne vela, uz dlhsie mame dvojku mlieko (to bolo zase na radu lekarky z rizikovej poradne). Teraz sme presli na AR mlieko a trosku sa ukludnil. Myslite, ze je to naozaj velmi skoro? Chudnut nechudne, to nie, kdeze. 😅 Ale nevie sa zasytit, stale by len jedol. Az toto AR mlieko ho skludnilo, konecne pribera normalne a zda sa mi, ze sa aj pri tej troske zelenine ukludnil.

deina
10. čer 2008

Este mi to doktorka vysvetlovala aj tak, ze posledny mesiac dva v tehotenstve si deti robia zasobu roznych zivin, najma zeleza a tato sa u nekojenich deti minie v stvrtom, piatom mesiaci a u kojenych v siestom, siedmom. Vtedy sa zacina s prikrmami. Ale nedonosene deti maju tu zasobu ovela nizsiu, tak aj preto nie je potrebne brat ohlad na korigovany vek.

Inak ja mam taky pocit, ze kazdy lekar ma iny nazor. 😖

gucz
10. čer 2008

deina vy ste nebrali maltofer železo? moja ho mala predpísané a brala ho až pomaly do šiesteho mesiaca, bola však trochu anemická (málo železa v krvi)

gucz
10. čer 2008

licina no čo už ste doma? ozvi sa ako sa Vám darí