Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ely
17. čer 2008

andulka4 no 9 týždňov je vlastne 2 mesiace, takže vám to odpočítavajú správne... Emmka sa začala smiať na 2 mesiace... hlavičku dvihla asi na 4 mesiace a prvý krát sa pretočila týždeň pred 6 mesiacmi... ale nesmeje sa nahlas a veľmi ani nerozpráva také to klasické guu-grrrr a pod... sem tam sa jej to podarí...

deina
17. čer 2008

Ely, myslim si, ze Emmka je sikovna. Nase deticky su velmi sledovane. Neviem, ako je to s tym odpocitavanim, lebo u nas akosi nikto nic neodpocitava, dokonca ani doktorka z rizikovej poradne, no nechapem. 😕 Tak si to odpocitavam sama. 🙂 Mame znamych, ktorych dcerka je donosena a este ako stvormesacna hlavicku nedvihala a az vtedy ju posielali na rehabilitacie - akoby donosenym detom davali viac casu a nase zlaticka musia vsetko stihat podla tabuliek.

Panterka, fakt neviem, ako je to s tym odpocitavanim, ale maly dviha hlavicku od tretieho tyzdna, sam si ju pekne drzi (pasie koniky) od tretieho mesiaca, taky ten vedomy usmev prisiel, ked mal 12 tyzdnov a otacat sa na bok zacal, ked mal 4.5 mesiaca. Vcera sa mi zdalo, ze sa uz snazil aj pretocit, ale nepodarilo sa mu to. Nahlas sa smeje len par dni, niekedy az vyska 😀 a je hrozne ukecany (take to ggge, guu, he, eee...), velmi rad sa predvadza.

Inak tie prve dni po porode boli tazke. Maly bol sice skvely a ja som bola rada, ze je vsetko vporiadku, dokonca sa mi ulavilo (kvoli mojim komplikaciam), ale asi na treti den po porode ma chytila riadna depka (vtedy mi prislo aj mlieko), len som plakala a plakala. Nastastie to preslo.

deina
17. čer 2008

Gucz, to muselo byt hrozne, ked prisla lekarka s tym, ze mala mozno neprezije. ☹ To neviem, co by som robila. Ku mne nastastie prisla s dobrymi spravami a sestricky na JISke ho vychvalovali, aky je sikovny, ako pekne dycha, papa, kaka...

gucz
17. čer 2008

ely neboj sa naše deťúrence moc sledujú, z toho si nič nerob ak Ti tam napíšu, že zaostáva vo vývoji. Mojej to píšu ešte stále, a to mi neurológ povedal keď mala 10 mesiacov, že už dobehla normálne načas narodené deti. Už som to tu písala, kamarátkina dcéra sa narodila v 38 týždni, čiže normálne a ešte sa len pretáča, nesedí, neplazí sa, neštvornožkuje a to je len o 9 dní mladšia od mojej. A jej doktorka povedala že je to ok, dokonca aj neurologička v tom ževraj nevidela problém, ani necvičia vojtu ani nič podobného. To len tie naše zlatíčka sú také ostro sledované. Neboj malá všetko dobehne, ak príde jej čas

gucz
17. čer 2008

deina prežila by si, bo by si musela 😒 , aj keď to nebolo ľahké, riadne som si poplakala a aj mňa chytila na tretí deň depka, museli ma zklidnit s liekmi. Dosť blbé bolo aj to, že sa mi tam na izbe striedali rôzne pacientky a vypytovali sa prečo som tam a tak, takže každý deň mi to pripomínali - nechtiac. Ešteže som tam bola len 6 dní a potom ma dali na izbu matiek, tam bolo dobre.

deina
17. čer 2008

Dobre bolo, ze som bola na nadstandarde sama, kebyze je vedla mna daka mamicka s babetkom, tak by bolo asi zle. Potom po piatich dnoch som sla na oddelenie pre nedonosene deti a tam som uz bola na izbe s malym, vtedy uz bolo dobre. 🙂 Taky bol drobucky, je to na neuverenie, ked vidim jeho stare fotky. Take drobunke, chude babetko. Ale tam boli vsetky babetka taketo malinke, takze mi pripadali uplne normalne - donosene babetka sa mi zdali byt obrovske. 😅

panterka
17. čer 2008

deino, díky 🙂 no, nám akorát dětská dr. řekla na šestitýdenní prohlídce, že by měl zvládnout na bříšku přendat si hlavu ze strany na stranu a to zvládl, tak nevím, teď je malýmu 9 týdnů a oni to berou jako by byl novorozenec (je o 7 týdnů dřív). Ale hlavičku zvedá, pozoruje okolí (zatím se nesměje)... náš první prcek byl o 5 týdnů dřív - necvičili jsme a nic mu neodečítali, a on měl naprosto normální vývoj, tak jsem trochu rozladěná z toho, jak to mám s tím druhým brát. ani dr. mi to neřekl, prostě řekl, že teď po něm nic nechcou

panterka
17. čer 2008

deino, díky 🙂 no, nám akorát dětská dr. řekla na šestitýdenní prohlídce, že by měl zvládnout na bříšku přendat si hlavu ze strany na stranu a to zvládl, tak nevím, teď je malýmu 9 týdnů a oni to berou jako by byl novorozenec (je o 7 týdnů dřív). Ale hlavičku zvedá, pozoruje okolí (zatím se nesměje)... náš první prcek byl o 5 týdnů dřív - necvičili jsme a nic mu neodečítali, a on měl naprosto normální vývoj, tak jsem trochu rozladěná z toho, jak to mám s tím druhým brát. ani dr. mi to neřekl, prostě řekl, že teď po něm nic nechcou...

panterka
17. čer 2008

omlouvám se za dva příspěvky, nějak mi to blbne

gucz
17. čer 2008

panterka v poho, mojej malej detská doktorka odčítala 6 týždňov a ak som sa posťažovala, že niečo nerobí, tak mi povedala, nech tomu dám čas. A teraz je šikovná niekedy až moc, akurát sme dnes boli na očkovaní hexa myslím a pochválila ju, že je šikulka. Má teraz 8710g a OH 45cm. Doktorka povedala, že je akurát, že nieje vypasená a to je dobre. Ale ona ani nemá kedy pribrať, lebo je stále v pohybe. A o mesiac nás budú očkovať prevenarom, už máme naň recept

gucz
17. čer 2008

A máme s Lauruškou ešte jednu novinku, asi hodiku dozadu začala chodiť za jednu ruku 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

andulka4
17. čer 2008

Gucz tak to je báječnééééééé🙂 Ta tvoje myška je vážně šikovná 🙂

Deino tvůj malý je taky naprosto úžasný 🙂

Já ale ty rozdíly ve vývoji spatřuji.Kamarádka má stejně starou holčičku a ta už drží hlavičku naprosto perfektně od 2ho měsíce, přetáčí se, hračky si předává z ruky do ruky atd.

Davídek se začal smát v 2,5měsíci,do hraček jen bouchá,nepřetáčí se,nedrží hlavu na přitáhnutí, nahlas se ale směje třeba už od 3měsíce a vykládá taky hodně...aghu, abu, hu, bu, au atd....zřejmě je to individuální

Ještě jsem chtěla dodat že Davídek má Hypotonii proto je na něm to opoždění víc patrné...je jakoby takový měkký 🙂 Když si vemu do náručí tu holčičku od kamarádky tak ta už mi sedí v náručí a člověk jí může zdvihnout do vzduchu a dělat letadlo...je opravdu pevná jako špalek

andulka4
17. čer 2008

JInak holky máme 4,5měsíce a vážíme 6530g máme 66cm a OH 43cm

panterka
17. čer 2008

holk, ale velký rozdíly jsou i mezi donošenýma dětma, každý je jinak rychlý 😉

andulka4
17. čer 2008

No přesně 🙂 Každé dítě je individualita 🙂 Prostě na tom našem jde vidět že to bude asi trochu opatrňásek, bojínek a nevím co ještě. Je hodně klidný 🙂

gabinaf
17. čer 2008

tak se taky přidám 🙂
prcek se narodil 34+4, spontánní porod po odtoku malého množství plodové vody. Asi jsem to cítila dopředu, malý se narodil v neděli, já se začala ve středu večer cítit špatně, ve čtvrtek jsem vyprala a vyžehlila věci na prcka, v pátek ráno na pohotovost, protože mi bylo strašně špatně, nic mi nenašli a poslali mně domů. V sobotu ok, večer před spaním jsem do tašky do porodnice odnesla poslední věci a půl hodiny po půlnoci mně to vzbudilo. Jeli jsme do nemocnice v ČB (i když v plánu byl Český Krumlov). Tam jsme do 7 do rána čekali na potvrzení, že je to skutečně plodová voda. Pak mi zbytek praskla doktorka a řekla mi, že protože je moc brzo, porod se sám nespustí a my budeme 24 hodin čekat a pak začnou vyvolávat. Davídek se narodil v 1622 ten den. Sice ho odvezli na JIP, ale ráno byl na intermediálu. Jedl, dýchal, vyhříval. Domů jsme šli po 9 dnech. Už v nemocnici jsem se snažila zeptat a zjistit, proč jsem porodila předčasně, těhotenství bylo bez problémů, v práci jsem skončila 10 dní před porodem, nikdo mi nic neřekl, neustále se mně ptali, zda se mi gynekolog nespletl s termínem, protože Davídek se chová a také vypadá, jako donošené dítě. Všem jsem vysvětlovala, že jsem po IVF a tak to rozhodně bylo přesné 🙂 Dnes je Davídkovi 7 měsíců a týden, začali jsme lézt (zatím spíš dost nemotorně, ale jde mu to), stavíme se na nohy a podupáváme. Směje se od 2 měsíců, přetáčí od 3,5 z bříška, ze zad od 5. Opravdu je to individuální. Davídek je na tom lépe než stejně staré donošené děti.
Stejně jako vám, i mně připadalo divné, tak rychle přijít o mimčo v břiše. Ležela jsem na šestinedělí, prázdné břicho i postýlku. Ještě pár dní po porodu jsem měla občas pocit, že cítím pohyby. To je jediná věc, která mi z těhotenství chybí.
Holky, nedělejte si starosti, ty naši prckové nedonošený jsou o to víc houževnatý a mají sílu se ze všeho dostat a zvládnout to 😉

ely
17. čer 2008

Dievčatá ďakujem za reakciu... včera ma ta neurologička vystrašila, ale keď som sa realne zamyslela, tak emma zvláda všetko s oneskorením max. jeden mesiac a narodila sa pred termínom skoro dva mesiace...

ely
17. čer 2008

gabinaf napísala si to krásne - ty naši prckové nedonošený jsou o to víc houževnatý a mají sílu se ze všeho dostat a zvládnout to...

argousek
17. čer 2008

Gabinaf to jsi měla docela dobré, že jsi si stihla zabalit věco do porodnice. Já jsem něměla nic připravené a manžel mi musel úplně všechno přivést. Já jsem šla ráno normálně do práce, takže jsem sebou měla akorát peněženku 😅 a tašku do porodnice jsem si chtěla zabalit až tak 2 měsíce před porodem, takže mi musel manžel dojít koupit i delší pyžamo, protože doma mám jen krátké a pak také župan, protože ten normálně nepoužívám

gabinaf
17. čer 2008

to je sice pravda, ale já na to měla o 9 týdnů dýl 🙂
myslím, že jsi si docela užila, jsem ráda, že vám to dobře dopadlo a malý je v pořádku, asi to byl očistec

gucz
17. čer 2008

baby tak moja malá dostala po tom očkovaní večr teplotu, dúfam že je to len reakcia na to čokovanie a nie nejaká začínajúca choroba. Mala 38,1 po odčítaní, merala som v konečníku. Teraz spinká, ale sem tam mrnčí zo spánku. Predošlé očkovania boli bez problémov, máte niektorá skúsenoť s teplotou?

argousek
17. čer 2008

Hmm my jsme také měli při prvním očkování teplotu a já jsem dala 1/2 čípku do zadečku a ráno to bylo dobré. Myslím, že tím se nic nezkazí, ale pokud v klidu usnula, tak už bych ji nebudila a uvidíš ráno. Pokud by se v noci vzbudila a třeba plakala a měla teplotu, tak myslím, že by jsi s tím nic nezkazila, kdyby si ji půlku dala, jestli tedy paralen můžete, mně to doktorka povolila

gucz
18. čer 2008

ja som jej večer dala paralenový čípok pre deti, zobudila sa pred piatou ráno so strašným plačom, čo prešlo do mrnčania, a horela ako piecka. Mala 38,5, tak som jej dala Nurofen čípok, ja jej to striedam, tak mi to poradila sestrička ešte keď bola malá. Po dvoch hodinách sa pokadila, tak dúfam, že už bola tá látka z čípku v krvi. Teplota jej trošku klesla, na 37,3 a teraz spí. Volala som doktorke, povedala že teplotu môže mať do 48 hodín po očkovaní, môže aj zvracať a nemusí chcieť papať. Ráno však vypila mliečko bez problémov, tak keď nebude chcieť nič iné, tak jej dám len mlieko. Baby držte nám palčeky, aby nám to čoskoro prešlo. Zajtra mám volať doktorke, ako sme na tom, dúfam, že jej poviem už len dobré správy.
Ja viem že možno zbytočne stresujem, ale my sme doteraz neboli vôbec chorý okrem soplíku, tak je to pre mňa nové.

deina
18. čer 2008

Gucz, u nas to iste. ☹ Maly bol vcera ockovany (hexa + prevenar) a oproti tomu prvemu ockovaniu je toto horsie, ma teplotu nieco nad 38. Chudatko, on je taky hrdina, ani neplace, len tisko stonka. Teraz sa trosku upokojil a zaspal po cipku, tak dufam, ze bude dobre. Este asi pre istotu zavolam lekarke, co robit, ak by mu neklesla. Toto je prvykrat, co ma horucku. 😖

Aj Misulo ma hypotoniu, buduci tyzden ideme do rizikovej ambulancie a asi aj na rehabilitaciu, uvidime. Zatial sa otaca iba na bok, ale v podstate ma este cas, ani donosene deti sa este vsetky nepretacaju.

janina77
18. čer 2008

ely, moj maly ma takmer 11 mesiacov a doteraz sa mu podarilo otocit z chrbta na brusko len 2x. Raz na jednu a raz na druhu stranu. Ale uz ma nebavi robit si z toho tazkosti. On to vie, ale je lenoch a nepotrebuje to. Na brusku sa sam da na 4, ak ma dobru podlozku a hojda sa na kolienkach. A na chrbte prelezie celu velku postel. Raz ten styl musim natocit na video 😀.
Ale ine som chcela. Kamoskina mala sa zacala otacat ked mala 8 mesiacov. Riadne donosene bezproblemove dieta! Boli u neurologicky a ta povedala, ze je to vpohode, ze ju nebudu trapit cviceniem. Tak co sa ja mam stresovat? Ved my este ani tych 8 mesiacov vpodstate nemame. A brat do uvahy v tomto pripade nekorigovany vek je hlupost!
Takze my cvicime, hrame sa, plavame, a ked sa nam bude chciet tak sa otocime, posadime, postavime a bude vsetko fajn 🙂.

argousek
18. čer 2008

Mně přijdou hrozně hloupé ty jejich tabulky, kterými nás stresují. Každé mimi je jiné a někdo dělá dříve to a jiný zase něco jiného. Znám spoustu donošených dětí, které třeba v 10. měsících ještě nelezli. Někdo začne chodit v roce jiný v 15 měsících a jiný začne mluvit ve 2 letech. Mně taky někdy mrzí, že Adámek ještě něco nedělá, třeba ještě nechodí, ale pak si řeknu, že je to jedno. Důležité je, že je jinak v pořádku a že nám řekli, že je šikovný a chodit bude. A až mu bude 30let, tak mu bude úplně jedno, kdy začal dělat to a kdy zas tamto, vždyť je to v celém lidském životě hrozně malicherné. Ale chápu tě mě to taky zamrzí, tomu se člověk neubrání. Doktorka mi řekla, že není důležité, co a jak dělá nebo jestli má zpoždění, ale jestli dělá pokroky Ostatní hoďte zahlavu
😉

andulka4
18. čer 2008

Argi naprosto souhlasím. Já jsem byla taky podrážděná a hned jsem vyhrkla na paní na rehabilitacích kdy budeme chodit a tak....no a ona se začala smát jestli nejsem střelená že jí je 60let a vživotě se jí nikdo nezeptal kdy začala chodit. Vojtovku nám jen a jen doporučila z toho důvodu že Hypotonie je opravdu závažná jelikož zanechává následky. Dítě se může naučit používat špatné pohybové vzorcea byla by škoda mu nepomoct k tomu aby používal ty správné. Prý se to pak může projevit v dospělosti.

Např. moje sestřenice se narodila v 6tém měsíci před více než 30ti lety a nikdo z ní necvičil až v pubertě se zjistilo že napadá na nohu a mírně jí za sebou tahá. Byla asi rok v léčebně :(

Vůbec neřeší jestli se bude otáčet tehdy nebo tehdy....to spíš řeším já 🙂 Ona vždycky řekne že až to příjde tak to příjde a mi tím cvičením jen a jen pomáháme aby to dělal tak jak má 🙂 Zatím mi ho tedy neškatulkují podle žádných tabulek.
Minule si všimla že paseme koníky nšpatně :( Dítě ve 3měsících už má u pasení otevřené dlaně a nemá na zádech rýhy. No a Davídek pase krásně ale rýhy má no a taky má ty pěstičky zatlé....no a ona na to "Jo je mos šikovný že posiluje krček...sice to dělá špatně ale proto cvičíme 🙂

Takže mne vždycky uklidní že je to OK 🙂

Ještě lepší je naše Pediatrička ta je hrozně fajn a když Davídka vidí vždycky ho pochválí....mě to zase nakopne a jsem spokojená

7.7 jedeme ale na Neurologii tam asi tak schvývaví nebudou :( No uvidíme 🙂

deina
18. čer 2008

No to som nevedela, ze hypotonia moze mat taketo nasledky. 😖 Ale dufam, ze s cvicenim bude vsetko vporiadku. Doteraz sme mali jeden cvik, ale predpokladam, ze dostaneme dalsie buduci tyzden.

Aj nasa pediatricka maleho stale chvali, tomu sa vzdy tesim. Lebo ostatni lekari krutia hlavou nad tym, aky je on maco. Vcera mal 8100g a ked mal presne 5 mesiacov, tak mal 7900g. 😅 Asi je po mne, ja som mala 8400g ako patmesacna, tiez som vraj bola riadne okruhla. To by teraz veru nikto nepovedal, ked sa na mna pozrie...

gucz
18. čer 2008

už je nám trošku lepšie, teplota trošku klesla

deina
18. čer 2008

To je dobre. 🙂 Nas maly teraz spinka, trosku mu tiez teplota klesla. Chudatka deti, takto ich trapit. ☹