Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ededik
29. říj 2008

Ahojte kočky,
tak sa Vám znova po čase hlásim.
Adelke pred pár dňami zrušili infúzie, tak papá len moje mliečko..Zatiaľ stojí na váhe asi 6 dní, asi to bude kvôli tým infúziám, nie ????
Dnes som sa dívala, ako ju sestričká kŕmi..Ešte stále zabúda dýchať, keď sa unaví...Kým vypila tých 15 ml, tak ju musela asi 5x rozdýchavať...Ach jaj... ☹

deina
29. říj 2008

Kde si kupila za taku cenu, Elinka?

Ededik, vidim, ze malinka pekne bojuje, ked sama vypije 15ml. Ona zachvilku zosilnie, deti trosku upadnu, ked musia same jest, je to namahave, viem si predstavit, ze aj pre teba to je tazke, ale zvladne to.

andulka4
29. říj 2008

Ededik neboj posílí a bude papkat jak čertík 😝

Elinko ten pultík bych taky chtěla...nebo aspoň podobný

Holky a u vás jsou ty hračky tak strašně drahéééé :( no hledím

elize
29. říj 2008

ededik to nepriberanie bolo z tych infuzii. Aj nas Maxik zacal pekne priberat az ked ho od nich odpojili. Ale vypit 15ml, klobuk dole. To sa nasmu podarilo az s ovela vacsou vahou 🙂 urcite jej to da poriadne zabrat, musi este zosilniet.

lenk to mi je luto, ale nemusis hned mysliet na to najhorsie. Mysli pozitivne, dcerka kazdy tvoj strach vyciti a bude sa bat aj ona. Usmievaj sa, spievaj jej, to jej velmi pomoze, a v konecnom dosledku aj tebe 😉 drzim palce

ja uvazujem nad tym, ze na Vianoce vela hraciek kupovat nebudeme. Ma toho neuveritelne vela, az prehnane vela 😀 Skor uvazujeme nad knizkami. Tie ma velmi rad. To ma este o par tyzdnov prve narodeniny, takze novych hraciek bude habadej ... My sme mu na narodeniny kupili odrazadlo - motorku.
A najradsej ma toto http://www.dracik.sk/produkt-detail.aspx?jkpov=...

Deina aj my mame ten xylofon, a tiez zatial bavi najviac mna a manzela. Maxinko len obcas ked ide okolo tak si donho parkrat buchne 😀

Elinka ten stolcek je fakt super.

elinka27
30. říj 2008

no bolo to prave z tej stranky,ale vtedy bol v akcii za 999,- a o par dni na to ho zdrazeli,takze som to vymakla 🙂

inak dnes som maleho dala na nocnik, aby sa vycikal a dala mu do ruky hracku aby nevymyslal, a len na sekundu som sa otocila a co nevidim, maly sedel na zemi a veselo si cikal na parkety a macal hracku v tom 🙄

sylvar
30. říj 2008

elinko 😀 😀 😀

my máme stavebnici žako a ta baví jak mě, tak Sofulinku, já staví stavím, ona bourá nebo mi dává kostky jinam, než já chci

jinak chci magnetickou knihu - farmu s magnetky zvířátek, malá už nestrká moc věci do pusiny, tak je už nezdlábne snad

elinka27
30. říj 2008

ja som rozmyslala este nad drevennou stavebnicou, lebo maleho bavi zhadzovat co postavim 🙂 ale za par tyzdnov ma rok,a rozkazala som si pre neho nejake podobne hracky,tak uvidime co podostavame a podla toho sa zariadime.

deina
30. říj 2008

Jakubko je podareny. 😀

Mne dnes Misko spadol. ☹ Liepal sa za mnou na gauc, za cajom, pekne sa postavil (uz mu to ide dobre), ale nejak sa smykol a nestihla som ho chytit, udrel si hlavicku o podlahu. Najprv bol prekvapeny, potom spustil plac, potom sa postazoval a zachvilku sa zase usmieval, tak snad to nic nebolo, asi sa najma zlakol. Chuda moje.

ededik
30. říj 2008

Juchuchúúú babky, konečne nám začala Adelka priberať a už si vypije 20 ml každé 3 hodiny...Síce nechápem ako to do nej nasúkajú, ale nech....hlavne že dobre papá, už pomaly nebudem za ňou stíhať... 🙂 Dokonca aj s dýchaním je to už že vraj lepšie....Dúfam, že to už pôjde takto dobre.....
Deini pre istotu Miška sleduj....

elinka27
30. říj 2008

diena my mame uz par takychto padov za sebou 😒 bohuzial sa tomu neda niekedy vyhnut,pokial je ok tak sa nic nedeje,oni maju tvrdu palicu 😀

ededik, gratulujem

sylvar
30. říj 2008

ededik, to je super 😵

holky, malá taky spadla, ze sedačky, jí vysvětlujem, že se na ní sedí a ona ji musí prostě přejít po nohách, tak ji vždycky chytíme na konci, když už dělá krok do prázdna a seděli jsme, ona šla a nějak jsme to nevyčíhli a ona slítla na čumák-3minuty breku a byla tam zase 😝

deina
31. říj 2008

Vyzera byt okay, asi na to zabudol, lebo dnes v stavani pokracuje a dnes mu to ide este lepsie, stoji uz pevnejsie. Uz som si robila srandu, ze obyvacku zasypeme tymi makkymi gulkami, ktore mavaju v detskych kutikoch. 😅

Teda, Adelka je ale sikulka, ked takto krasne papa. Tesim sa, ze sa jej dari. 🙂

elinka27
1. lis 2008

v novej Mame a ja je tema ohladom toho RSV, ja som tam pisala a tiez tam mam uverejnenu otazku.
Napisali mi,ze pokial by sa maly narodil v tomto roku tak by spadal do skupiny,ktora bude ockovana, ale my sme sa narodili minuly rok, takze pravdepodobne preto nemame narok na to ockovanie, ci ako to je?aky je v tom rozdiel ci sa narodilo dieta minuly,alebo tento rok?ved ked je predcasne je rizikove ci nie? 😒

gucz
1. lis 2008

elinka podľa mňa je to taktiež od veci, moju minulý rok očkovali, a tento rok nič. Však mi povedali, že pľúca sa vyvíjajú do dvoch rokov, tak jej to mali dať aj túto zimu. No nič, akurát na ňu môžem dávať väčší pozor (žiadne nákupné centrá, choré deti a tak) čo neviem či sa mi vôbec bude dariť, lebo ak idem k svokrovcom, tak tam príde aj švagriná s deťmi a tej je jedno i sú choré. Minule mala mladšia zápal ucha, a aj tak tam boli nasáčkovaný celý deň na návšteve..... A nemôžem jej predsa zakaždým volať, či sú decká zdravé, aj tak by jej to nedošlo a ak aj áno, tak myslím že jej je to jedno

elinka27
1. lis 2008

no ja sa teraz normalne bojim, nam o ockovani nepovedali vobec a ked som sa na rizikovke pytala,povedali mi,ze nas tam nezaradili.A ked idem k svokrovcom tiez tam chodia aj ine deti od oboch svagrin, tiez mozu byt prechladnute, a svokrovci tiez ho oblizuju 😠

elinka27
1. lis 2008

a teraz mame mat o dva tyzdne oslavu narodenin,a pridu k nam vsetci aj decka.Som zufala,nemala som ten clanok radsej ani citat. ☹

gucz
1. lis 2008

elinka neboj sa, kúp mu cebion multi, a dávaj mu asi 4 kvapky tri krát denne. A ešte časté prechádzky a mal by to ustáť v pohode. Neboj sa, lebo si tú oslavu vôbec neužiješ. Ja tiež beriem tie mega návštevy ako nutné zlo, inak k svokrovcom chodím rada (vždy si tam oddýchnem). No možno si tak malá trošku aj buduje imunitu 🙂

elinka27
1. lis 2008

no do materskeho centra teda chodit uz asi nebudeme, a to som sa tesila ze ked sa v zime nebude dat chodit von, tak budeme tam, nevadi lepsie ako by mal byt chory,je tam predsa len viac deti a teraz na zimu to obmedzime radsej.Co sa tyka plavania, tak tam je tiez vela deti, chodili sme,ale uz sme kurz dokoncili a rozhodli sme sa aj tak,ze budeme pokracovat az v lete.Len nam este ostalo najhradit si 2hodiny teraz v novembri,tak neviem ci sa ich radsej nevzdam

Co sa tyka navstev,tak to sa u nas asi nejak extra nebude dat ombedzit,mame velku rodinu.Svokrovcom sa prave v nedelu chystame. 😒 Viem,ze ho nemozem zatvorit,ale keby som mohla asi sa zavorime a nebudeme chodit nikam len aby som ho uchranila, lebo ak by sa mu nieco stalo tak sa zblaznim,je mi az do placu,asi som sibnuta viem ale tak to citim

gucz
1. lis 2008

nie si šibnutá, len výborná mama. Tiež na mňa kukali jak na šibnutú minulý rok. Kým sme nebývali v byte ale u svokrovcov, tak som hocikomu nedovolila malú hladkať, či brať na ruky. Ako som počula že smrkajú tak dovidenia. A soplavé neterky som ani so izby nevpustila. Ale nech si myslia že som vadná, moje dieťa je moje a ja som zaň zodpovedná... Rob podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, tak to bude najlepšie. Mňa svokra stále vyháňala s malou von, keď sme tam bývali, volakedy ich to tak učili doktorky, že musia byť denne vonku aj tri krát. Ja som s malou nechodila von každý deň, ak fučalo, alebo lialo, tak som bola radšej vnútri. Však ju nenechám dýchať prach keď je riadny vietor....

elinka27
1. lis 2008

o mne si svagrine hovoria za chrbtom tiez ze som precitlivela,ale nech si hovoria, a svokrovcom v zivote nevysvetlim,ze ho nemaju boskavat a olizovat, a svokor ked si vypije ho olizuje aj na pery 😠 ale uz mu teraz poviem na rovinu,ze ked to este raz urobi prestaneme tam chodit.

ada11
1. lis 2008

Ahojte bambuľky, zapájam sa do tejto témy po prvý raz. Nečítala som všetko v tejto sekcii, ale len na povzbudenie pre maminy predčasne narodených detí niečo pridávam. Mne sa prvá dcéra narodila v 33.týždni(32+5) cisárskym rezom pre ťažkú preeklampsiu. Vážila 1100 g a merala 38 cm.Laktácia sa mi nerozbehla, čo som dosť ťažko niesla, ale jednoducho to nešlo aj keď som odsávala každé 3 hodiny aj v noci. Za celý deň som vydolovala 12 ml. Nemala vyvinutý sací reflex, tak bola sondovaná.Čo sa týka hmotnosti, tak priberala veľmi pomaly. Narodila sa 25.7. a domov sme išli 7.10 keď dosiahla 2500 g. Tiež sme mali rozne problémy-veď to poznáte, ale dýchala sama.Na prvé narodeniny mala 8620 g a 77 cm. Nechcela papávať ani piť, rok sme cvičili Vojtovku, mala problémy s udržaním potravy-každý deň 1-2 krát vyvrátila celú dávku mlieka, či neskor príkrmy. Na tabuľky psychomotorického vývinu som nepozerala, lebo by ma asi šľak trafil. Neurologičke sa na kontrole vždy páčila, tak aj keď tých 7 týždňov chýbalo, tak to vcelku bolo OK. Teraz má 5 rokov a je z nej zdravé a krásne dievčatko. Všetko to čím sme museli prejsť, a hlavne tá neistota ako sa bude vyvíjať, bolo pre mňa veľmi ťažké. Teraz mám aj druhú dcérku, ktorú som normálne donosila a až teraz si vychutnávam malé bábo, tak ako má byť.No každý deň ďakujem Bohu, že mi moju staršiu dcérku nechal. Nech je to akokoľvek s vašimi deťúrencami, tak vydržte bojovať, a hlavne vždy stojte pri nich-nech vásd cítia. Ja som rodila v NR a bola som veľmi spokojná s personálom na novorodeneckej JIS-ke, kde bola 8 týždňov/potom bola na úseku patologických novorodencov/. Takže maminy vydržte, keď čítam niektoré príbehy o nedonosených deťoch, akoby som to prežívala s vami znova. Tak bojujte, verte a myslíte pozitívne, modlite sa, hlavne robte to, čo vás udrží pri sile.

vlcek
2. lis 2008

Ahojte holky,tak já se k vám s dovolením taky přidám 😉 .Dřív jsem sem chodila na diskuzi o umělém oplodnění,tak nám to vyšlo a máme doma 2 poklady 😀 .Rodila jsem ve 32 týdnu,přirozeně.Anička měla 40cm a 1700g a Jeník měl 1350g a taky 40cm,chuděra byl napasovanej mezi žebrama a šel koncem pánevním.No nic,musím valit 😎 ,ale zkusím si vás trošku pročíst a zase o nás něco napsat 😝 ,to jen že je nás víc a nejsme v tom nikdo sám 😉 .Jo,nemáte nějakej tip proti ublinkávání?Teda kromě beby A.R,zvýšené polohy u postýlky a držení aspoň půl hodiny po každým jídle?pa vlci

sylvar
2. lis 2008

vlcek, tak klobouk dolů, rodit dvojčátka

přeju,ať je vše v pořádku a děti rostou 🙂

matahari28
2. lis 2008

čaute baby,
ja som predčasne porodila v 31 tt. Od začiatku som si nepripustila myšlienku, že by môj maličký nebol v poriadku. Pri narodení mal 1500 g a 41 cm, teraz máme pol roka a vážime 6000 g / 67 cm. intenzívne cvičíme vojtovku - 4x denne a maličký robí pokroky, ak ked sme motoricky na tom ako keby sme mali 3 mesiace. je to náročné, a aj to neustále sledovanie u lekárov dá zabrať. Ale úsmev môjho synčeka by som nevymenil za nič na svete. Takže nezúfajte všetko bude fajn 🙂
ešte by som sa chcela opýtať na váš názor na rehabilitačné cvičenie vo vode, odporúčali by ste to?

rohacka
2. lis 2008

Ada - vdaka za povzbudenie. Snad aj my o par rokov budeme takto pisat, ako to bolo a ako sme z toho vysli 🙂
Vlcek - vitaj medzi nami. Dcera mala reflux, vies co zabralo? Cas! Ked mala 6 mesiacov a prvykrat sa posadila a zacala papat prikrmy, tak to prestalo.
Matahari - vitaj tiez. Urcite je cvicenie vo vode super. Aj nam odporucali, ale len ked nie je casto chory. A to teda je, takze sme to nerealizovali.

gucz
2. lis 2008

vítam nové holky 🙂
naša malá najnovšie zistila, že si môže na hocičo sadnúť. U babky si natrénovala sadanie na šamlík, tak teraz si sadá všade, kde prdelkou dočiahne. Hlasvne na pretočenú misku, na tvrdý vankúš, MM chcela prisadnúť tvár keď ležal na koberci a hral sa s ňou. Ona sa pozrie na to čo má za sebou a potom pomaly cúva, až si hačne. Strašne je pri tom zlatá, to by ste museli vidieť 😉

andulka4
2. lis 2008

Elinko já nemám Davídka očkovaného ještě ani Hexou a ven s ním chodím. Musím zaklepat ještě nebyl ani jednou nemocný...
Taky mám strach co bude v zimě ale nesmíme si to připoučtět jinak by jsme nemohly nikam a co by to bylo za mateřství?

Matahari nám plavání bohužel zakázaly....resp. nedoporučila nám jej ani jedna RHB u které jsme byli a ani neuroložka.

JInak nové přírustky vítám 🙂

gucz
2. lis 2008

ja si tiež myslím, že je cvičenie vo vode dobré, ale tiež sme nechodili ani plávať, ani cvičiť do vody, hlavne z toho strachu že by ochorela na dýchacie cesty, pred tým nás vystríhali, my sme s ňou do roka ani do obchodu (tesco a pod.) nechodili.

vlcek
2. lis 2008

Holky děkuju moc za přivítání 🙂 ,jinak my taky cvičíme vojtovku,Jeník u toho vřeští tak,že si udělal pupeční kýlu,tak uvidíme co nám řeknou v rizikové poradně 😕 . A ohledně plavání,tak hned v porodnici nám to paní Dr. prakticky zakázala a ani v té brožuře o nedonošených dětech se to myslím nedoporučuje.Zatím pa,valím za tou naší smečkou 😀 ,vlci

elinka27
2. lis 2008

vlcek vitaj,ada dakujeme za povzbudenie.

Co sa tyka grckania, u nas to tiez vyriesil cas, maly prestal grckat ked mal asi 9mesiacov,teraz obcas este grcne ale len ked sa "prezerie" 😀 lebo ma teraz take obdobie ze papa s kazdym koho vidi jest.Tak mam vzdy po ruke nejaky keksik alebo piskotu, a dam mu to a on je spokojny lebo si mysli,ze je to co my 😝

Najnovsie zistil ako sa otvaraju skrinky a supliky, tak mi doma "upratuje" a musim davat pozor lebo uz vie dociahnut aj vyssie na komodu a tak, a co je nakraji tak zhadzuje, a prisiel na to ako sa da vystverat na hocico, tak sa stvera o 106 🙂