Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

malalady
24. dub 2008

no v 8smom mesiaci 36tt..

malalady
24. dub 2008

ako vam priberaju babätká??? moj ma rok aj niečo a ma sotva 7kg.. ja neviem, čo mam robit.. a pritom papinka ako divy 😕 😅

malalady
24. dub 2008

my sme mali na začiatku ked sme sa narodili 1710g a 44cm.. 😔

elinka27
24. dub 2008

tak som tu dlho nebola, nejak nestiham, maleho v nedelu krstime.Tak mame fofry a nervy v kybli.Dnes sme boli rano na rehabilitacii a odtial sme isli na kontrolu k rehabilitacnej doktorke,a od dnes oficialne prestavame cvicit Vojtovku 😀 uz netreba 😝

kili
24. dub 2008

malalady, tak to naší majú menej, ale teda sú aj "mladší" a Samko má 6480g a Adamko 5050g. Tiež jedia veeeľa na svoju veľkosť, ale priberajú málo, všetko vycvička 🙂

elinka27
24. dub 2008

tak Jakub ma 8kg a 5 mesiacov,zjedol by aj mna 🙂

susika
24. dub 2008

elinka a čím ste si to zaslúžili?vám sa žije. malá mala do teraz veget ale zajtra nejneskor pozajtra začíname znova.teda, moc sa mi nechce.
no a my rehab. dokine ani nechodíme. chodíme do MT a tam tá mladá je stále na PN, tak len k sestre, teda fyziterapeutke-ako sa nazývajú.
no a tiež sme riadn velkáči🙂) naposledy 68cm a 5800g.trochu mi nedávno v nemocnici schudla. asi z nervov hned prvý den pri príjme.

elinka27
24. dub 2008

susika, nas poslali na rehabku kvoli prepadavaniu hlavy, a to sa zlepsilo hned po tyzdni cvicenia.A pri ostatnych cvikoch reagoval ako mal, tak sestra aj dokina usudili,ze uz cvicit netreba,ale ja s nim mozem cvicit aspon raz denne doma, ak budem mat cas.A aj to nas pochvalili,ze je vidiet,ze sme poctivo cvicili a maly sa vyrazne zlepsil behom mesiaca cvicenia. 😉
a to ste teda stihlunky, nas mal naposledy 7900g a 66cm
😀

natalia3
24. dub 2008

Ahoj holky, sorry,ze tady lezu, vubec tady nepatrim, protoze Tobi je narozeny 10 dni po termine. Ale mam na vas jeden dotaz. U Tobiho zjistily, ze ma trupovou hypochonii a zitra zaciname s rehabilitaci. Teda podle me dost pozde, Tobi ma 10 mesicu a 2 tydny. A muj dotaz. Musim si tam sebou neco vzit??? A co mam Tobimu obliknout - asi blby dotaz, ja vim. Ale fakt nemam poneti jestli potrebuji nejakou podlozku nebo tak neco. Predem dik Nat

susika
24. dub 2008

natalia-nemusíš nič brať.teda spon my nič nikdy nemáme. oni cvičia tam bud na žinenke, ked je bábo väčšie, alebo tam majú rehab. stoly.keby pod neho niečo dáš, aj tak by sa mu šmýkalo. a detičky sú väčšinou v plienkach alebo total vyzlečené.takže žiadne špeciálne oblečko nemusíš.

a ja by som povedala, že radšej neskor, ale stále do jendého roka veku, ako vobec.do jedného roka vraj sú najlepšie výsledky... 🙂 🙂

malalady
25. dub 2008

ano babiky mi sme štihlunky 🙂 ale tiež je živy a vybeha všetko 😀 😎 ale hodia sa mu tie kila zase nevyzera ako podvyživeny 😎 😀

andulka4
25. dub 2008

Když jsme u té váhy tak mi máme 4700g a 57 cm a někdy mám taky pocit že mě sežere. Kojím co 2 hodiny 🙂 Taky tak často kojíte? Prvních 6týdnů Davídkova života jsem mu dávala jen odstříkané mléko z flašky a to mu stačilo co 3-4hodiny. Teď když už konečně kojíme tak papká co 2hodiny. Přes den je to OK ale v noci jsem hotová.Nevíte kdy by se to mohlo zlomit a vydržel by déle?

susika
25. dub 2008

ahojte.ja somm zúfalá.ledva sme sa vyhrabali s vhou hore, tak sme dens boli u endokrinologičky a tam ju vážili a schudla o 80 gramov.ide ma poraziť.mala 68 cm a 5800 g a dnes už len 5720 po dvoch týždnoch.už neviem, čo jej mám dať. tá váha hrozne skáče, od kedy nie je čisto len na mlieku.

a už začínammať strach, lebo len po lekároch beháme.dnes prvý raz na endokrinologii koli zdureným prsníčkom, tak jej brali krv na hormony a tá dokina napísala, že "možný vývoj SGA", lebe malá sa narodila predčasne a bola maličká, ešte menšia ako by na ten týžden mala byť...neviete, čo to je? či je to len menší vzrat?mám strach , aby to nebol ten trpazličí....inak je to šibalka.od narodenia narástla 31 cm.neviem, či je to normál alebo nie. hodila som si to aj do jedného grafu, ešte sme sa zmestili medzi čiarky, ale dokina kázala ju takto sledovať do 4 rokov veku. vraj potom sa dá aplikovať rastový hormon, podla potreby....no nejdeme predbiehať, to je ešte daleko, ešte nás čaká aj sono, tak som zvedavá, čo tam povedia.

baby potešte ma, lebo už som na nervy z toho všetkého

susika
25. dub 2008

ozaj, čo myslíte? písala som tu temu o návyku držania hlávky. nie koli tomu, ale celkovo cvičíme vojtovku a chodíme na kontroly do MT, ale tam mi teraz moc s tou hlávkou neporadili, tak za pár dní idem do poradne k našej dokine a chcem sa dať poslať tu u nás na rehabku do nemocky, oč mi tam poradia. myslíte, že ma nevyhodia, že by ma mohli vziať aspon na kuk, ked chodím do MT?chcem len poznať nejaké názory predtým, ako s tým vyjdem na dokinu.možno sa mi vysmeje do ksichtu, že takto vymýšlam, no neviem, možno by mi tu vedeli poradiť......

kili
25. dub 2008

susika, prečo rastový hormon? však nie je tak malá. Našim nikto nič také dávať nechce a to Samko má teraz možno tých 68cm a 6,5kg, o proti tvojej tuším baculko 😀 , no a A. má ešte menej, okolo 62cm a 5100g

susika
26. dub 2008

killi, to nie hned teraz.vraj treba sledovať ako rastie a ak by áj po 4. rokoch bola velmi výškovo pozadu, tak vtedy.tak zatial to moc neriešim, len ma dosť vyplašila.včera to bolo ešte čerstvo v mojej hlave, tak som sa potrebovala vykecať.a tá váha, no na tú už tiež kašlem, lebo dosť ju prehánalo, asi zo zemiakov a nesadla jej asi nová kašička alebo sa jej prejedla, lebo vyvrátila aj to, čo jedla pred nou.teraz už vyzerá všetko OK, tak by sme už mohli snád ísť hore, aj ked normálne pri krmení mám strach, aby zasa som do nej nenapráskala veľa naraz a neskončilo to na dlážke 🙂 🙂 🙂
len ma už nebaví chodiť stále po tých vyšetreniach a tam ťa tak zdeptajú....už to beriem jedným uchom dnu, druhým von, len niekedy mi toasi nejde 😖 😖

super ten tvoj Samko.už tiež mohla taknejako mať, keby nevracala a nekadila🙂) a keby sa mi nestrepala z psotele a neschudla prvý den v špitáli.... 😒

andulka4
26. dub 2008

Susika 🙂 Neboj vydrž zase to přejde 🙂 Malá je nádherná a nic co ti říkala Dr nemá. Ten problém s tím růstovým hormonem má syn od mé kamarádky. Narodil se donošený ale hrozně malý....na to že tam bude problém s výškou mu přišli okamžitě z krve :( Nebude mít víc jak 145cm :( Kdyby to měla i malá jistě by na to přišli dříve....a i kdyby u holek to nevadí když jsou menší

Já mám taky pořát splín a často pláču :( Mám strach s toho pondělka...jdeme po měsíci k neuroložce tak se bojím že neuvidí pokroky nebo tak něco.....Davídek pořát nedrží tu hlavičku :( Je už docela veliký 4740g

susika
26. dub 2008

andulka a nevieš, ako tomu syčekovy od kamošky na to prišli? vraj v porodnici beru hormony tymto drobcom, malá ich mala OK, tak sa niečo spackalo neskor.ved uvidíme, čo bude.

no, tak malá bola drobná, tak neiem prwesne, kedy detičky už držia hlavičku.ona neako tak okolo 2-3 meiaca.ale chrbátik mala fajne pevný už v 3. mesiaci.to neurologička kukala...

neurologičke chodíme tiež.ona berie do uvahy tie nedinosené 2 mesiace a malá celkom sedí na ten vek, tak som rada.na začiatku som si tiež užila u nej svoje, až kým sa malá rozbehla a teraz to ide.tak snád to aj pojde🙂)ta držím palčeky a daj vedie ako ste dopadli.my ideme do poradne v utorok, tak tiež čakám,čo bude.hlavne či ma nespacká, ako divne malá priberá🙂))a zasa ako nebude sedieť, to čo oni maju v tabulkácjh na 9. mesiac 🙂 🙂 ale drží sa niekde madzi 7.-8. mesiacom, tak sa holka snaží 🙂 🙂

andulka4
26. dub 2008

Susi a myslíš tím v 3tím měsíci korigovaného věku a nebo od narození? Já se v tom někdy nevyznám....co tím kdo myslí.

Jo a u té kamarádky to zjistili hned po porodu z krve malého(měřil jen 45cm donošený) Je to prý chyba v DNA či co....moc tomu nerozumím, ale myslím si že u vás by na to už dávno přišli.

malaskoricka
26. dub 2008

ahojte....zienky ja vam chcem vyjadrit vela obdivu za to ako sa starate o svoje malinkate dietky...lebo postarat sa o deticky ktore sa narodilio omnoho skor a k tomu s viacerymi problemami dava hodne zabrat vasim nielen fyzickym ale aj psychickym silam...

andulka4
26. dub 2008

POřát doufám že až jim bude 5let NIKDO NIC NEPOZNÁ

andulka4
26. dub 2008

Holky slyšela jsem že prý dětem s nízkou porodní váhou stát dotuje očkování Prevenaren! Je to pravda? Nevíte někdo o tom?

kili
26. dub 2008

andulka, je to tak, teda aspoň na SR

kikafilipko
26. dub 2008

andulka, chcela by som ťa potešiť čo sa týka držania tej hlavičky, môj malinký sa narodil 10 dní po termíne (viem, že to sem nepatrí 🙂 ) a až do nedávna mu hlavička skákala z jednej strany na druhú, dokina nás poslala na neurológiu, že vraj sa málo hýbe, ale našťastie všetko OK, zatiaľ (klop, klop) budeme sledovaný až do 1 roka, tiež som sa bála, že tú hlávku nebude držať, ale teraz zosilnel a je to už lepšie, samozrejme nám povedali, že bude všetko robiť neskôr, sedieť, behať atď.. vraj chlapci sú lenivejší, tak neboj, on to všetko doženie.

acornika
26. dub 2008

Ahojík maminky nedonošeňátek, taky se přidávám, naše malá se narodila ve 36tt a měla 1720g. Nějak se nezjistilo, že berunka nemá už měsíc skoro plodovou vodu a byla na suchu. A mě to dohnalo jet do nemocnice, když jsem přestávala cítit pohyby. Jasmínky jsme tedy zachránili je tak tak. 14 dní sjme si poležely na JIP. Po měsíci jsem řestala kojit, ze začátku to Jasmínka neutáhla, tak se krmila kahvinkou a pak už jsem mlíčko přes všechny snahy ho udržet zratila No ale už na to nemyslíme, prospíváme, sjme šikulenky te´d vážíme 4630g a 57cm ( je nám korigovaného věku 2 měsíce ). Začínáme cvičit Vojtovku, protože se šmudla točí více doprava a nechtěla pást koníčky. Včera je začala pást moc hezky, dělá nám samou radost, nádherně povídá, je živá no slaďoučká. Jen doufám,že jsme si vše zlé ze začátku již vybraly a čeká nás jen to dobré. A to přeji i Vašim dětičkám a Vám, milé trpělivé maminky 🙂

rohacka
27. dub 2008

Ahojte, my sme tu zase dlho neboli. Vitame nove mamicky a deticky. My sme mali hrozne tazke tyzdne. Minuly pondelok som ja zacala s crevnou chripkou, v stredu sa pridal Kubko, vo stvrtok tatik a v piatok Dorotka, ale tak hrozne, ze zvracala 13 hodin a nebola schopna v sebe udrzat kvapku tekutiny, tak sme skoncili v nemocnici na infekcnom, teda ja a obidve deti. Obe deti dehydrovane, ale Kubkovi nedokazali napichnut infuziu, takze ho drzalo kojenie. Ja uz bezne kojim len 4 x denne, ale vtedy som kojila kazdu chvilu, lebo mal len dve ledva, ledva prepiskane plienky na den. Bola som zhrozena pomermi v nemocnici, napr. mi kazali odniest si batozinu do ich skladu, ze to nemozem len tak mat tolko veci na izbe / mala som 2 cestovne tasky, ved som isla s dvoma detmi, kopou plienok a vsetkym moznym, vraj si mam veci ulozit len do tej drobnej skrinky pri posteli. Myslela som, ze sa mi nieco stane, odmietla som, ze pri dvoch vracajucich a hnackujucich detoch som rada, ked sa dostanem na zachod a nie kazdu chvilu do skladu pre nejaku vec z batoziny. Tak som sestricke povedala, ze sa pohadam aj s vizitou, ked budu mat nejaky problem. Uz som si pripadala ako nejaky rebelant, proti vsetkemu som protestovala. Predstavte si - na obed mali deti prvy den smotanovu omacku, zemiaky, maso, druhy den to iste, ale koprovu omacku a treti den svieckovu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To bola vraj dieta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brutalne. Deti uplne odmietali jest cokolvek, co davali v nemocnici, tak som im tam len roztlacala banany, struhala jablka a pchala do nich piskoty a kopu vody, nech sme co najskor doma. Boli sme tam nakoniec 3.5 dna - islo o rotavirusovu akutnu gastroenterititu. Normalne rozmyslam, ci ich nedat ockovat proti rotavirusom, lebo ich je vraj 4 druhy a ked prekonali jednu, to je este nic. Ale ockovanie vraj stoji 6000 Sk, tak krat dva je to teda dost. Z jedneho platu si to nemozeme dovolit... Tak len dufat, ze sa to nezopakuje. Odkedy sme prisli domov, vsetko len periem a dezinfikujem. Som vycerpana takmer tyzdnom nespania, kedze takmer kazdu noc som pri niekom presedela a v nemocnici sa velmi neda spat. Prepacte, tak som sa vykecala, ale je toho vo mne vela. Zazitok na cely zivot.

elize
27. dub 2008

rohacka to je sila, si sa nenudila 😨 ja som sa na ockovanie proti rotavirusom pytala nasej detskej dr. a ta povedala, ze sa odporuca ockovat do 5.mesiacov veku dietatka, inak nema to ockovanie velky vyznam. Vraj su to potom zbytocne vyhodene peniaze. My sme to premeskali 😨 co uz ...

Za tu batozinu by som sa aj ja dokazala pohadat. Nerozumiem tomu aky to ma vyznam. Nerozumiem ani upratovaniu izby pred velkou vizitou. Nam zakazovali mat prevesene vlhke uteraky. Pred vizitou nam ich kazali schovat vratane vsetkych ostatnych veci 😲 No urcite 😝 lekari sa predsa prisli pozriet na nase dietky a nie na prevesene uteraky a ovocie na stole 😠

A uz ste OK?

andulka4
29. dub 2008

Ahoj holky
tak jsme byli dneska na té Neurologické prohlídce 🙂 Davídka nepochválili ale ani nehubovali 😲
Budeme muset chodit na rehabilitace. Různě do něj klepali kladívkama a přetáčeli ho.....byl hladový tak tam u toho ryčel 🙂 Je na tom prý ve vývoji opravdu jako měsíční miminko....v něčem lépe v něčem hůře
Prý máme počítat že se to srovná do 18ti měsíců (tak uvidíme) Aspoň nás pochválila že po 6ti týdnech jsme začali kojit a je vypapkaný 🙂

Mám ho dávat nahého na bříško aspoň 5x denně a cvičit....ale to už nemám vážně kdy....když je tak venku pěkně

susika
29. dub 2008

ahojte. tak som tu pár dní nebola, normálne ste mi chývbali.

čože? a ja, že to len v našej nemocnici je taký blázninec. síce nikto tam nebuzeroval za prevesené uteŕáky a batožinu pod postelou a dokonca ja som mala plienky aj na prebalováku a nikoho to neto. ked chceli vyšetrovať, tak som to jednoducho odložila a nič sa nedialo. no ale strava.malá mi zatail papa len zeleninu, ovocie a tak, ale keby tam nie som, tak asi je hladná chudatko.

no a tie rotavírusy, čo je to? nás to našťastie obchádza, ale dnes na poradni som zistila, že malá mi síce rastie do dlžky, ale skoro nič nepriberá. sem tam si schudne, potom trošku priberie späť.tak som ostala vyvalená, lebo to dieťa zje ako veľké deti a na tie sa lepí všetko.ale pred dvoma týždnami mi spadla z postele a od vtedy sa to nejako zabrzdilo. zdá sa mi to somarina, aby to s tým súviselo. tak som dnes odoberala moč do skumavky...zábava 😖 .som zvedavá, čo zistia, elbo sa fakt začínam báť. je to taká žížala malá dlhá 🙂

adrolka
29. dub 2008

ahojte. my sme boli včera v poradni. malé dostali 3 injekcie ☹ . 1 hexa, 1 pneumokok a jednu rotavírus- to bolo do úst.v noci spali ako dudok, ale dnes boli celý deň umrnčané a plakaliiiiiiiii, ješšišku, moje zlatíčka, tak som ich ľutovala. dostali čípky, tak teraz búvajú. jaj a my máme také rozmery, že: amira 5,25kg/57cm a tara 4,55/56cm. dokina pochválila, tak hádam to bude oki. 🙂