Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

adusat
13. bře 2014

@kikaski Ja som sa tiez na zaciatku ako sme zacali chodit na cvicenia pytala ze dokedy budeme asi cvicit a vtedy povedala ze dokedy nezacne sam chodit. preto ked v 8 mesiaci povedala ze uz netreba som bola v soku,lebo sa len gulal ,dokaze sa pregulat po celom byte,ale nestvornozkoval,nic.. ze uz len do sedu ho davat. tak snad vedia co robia. ja ho davam trochu na nohy ,sa mi zda ze mu spevneli a pyta sa na tie nozicky jeho chuducke 🙂 len dr povedala ze ho nemam davat chodit,ani dlho sedet lebo nema este chrbat vyvinuty,ale co ma furt len lezat? aj ste pouzivali choditko?

tslobik
13. bře 2014

@renata9 Ano,tak to si bola určite ty, lebo to bolo v nedelu,to si pamätám....to sme so spolubývajúcou na izbe nemohli spať a počúvali sme čo sa deje.

renata9
14. bře 2014

@tslobik bola tam jedna sestrička a tá zas spomínala nejakú kamarátku,ktorá bola v 28-29tt a že tu leží ,bola to jej kamarátka a ked ju zavolali k predčasnému pôrodu,tak si myslela,že to je tá jej kamarátka-ona bola tuším s ára...............nebola si to náhodou ty?

motovidlo
14. bře 2014

@adusat no Lužná podľa mňa nič extra, asi ako všetko čo platí štát 😉 Cvičí sa hlavne vojtovka dvakrát denne, my sme ju mali zakázanú, tak sme cvičili na fit lopte. Je tam dvakrát do týždňa masáž, môžeš dať bioptron lampu a je tam perličkový kúpeľ tuším raz za týždeň. Inak dosť nuda 🙂 Ale víkendy nič, cvičí sa len pondelok až piatok (piatok len doobeda).

motovidlo
14. bře 2014

@adusat A drsné... no je to vojtovka, veľmi sa s deťmi nebabrú... ale to asi žiaden fyzioterapeut. Fajn je, že cvičia vyškolení terapeuti, len mne to prišlo málo dvakrát denne, mohlo to byť aj intenzívnejšie. Mne sa však celkovo Vojtovka nepáčila a mali sme ju zakázanú, takže ja som potom skúšala iné alternatívy.

tslobik
14. bře 2014

@renata9 To som nebola ja, ale moja spolubývajúca, teda skôr spoluležiaca 😀 A tá sestrička z ara nebola tiež náhodou z Brezovej? Nejaká Centešová alebo tak nejako......

tslobik
14. bře 2014

@renata9 a malinká ako sa drží????

renata9
14. bře 2014

@tslobik no môže byť,neviem ako sa presne volá,je taká menšia...................malá sa má dobre,ked sa najeduje je jej celý dom,robí nám radosť,nebýva chorá-klop,klop...................nato že som nedostala žiadne kortikoidy na dozretie plúc je to úžasné ako sa drží...........od januára ju chcem dať do škôlky,tak sa uvidí akú má imunitu,či bude bývať chorá alebo nie......................a tvoj malý?ako sa vlastne volá?

andrylm
14. bře 2014

@adusat ak mozem poradit,choditko v ziadnom pripade ani ho davat na dlho sediet,moj syn bol na tom velmi zle,narodil sa v 8.mesiaci ,najhorsi tyzden,bol aj chori,u nas mu nedavali ziadnu sancu ,tak mi vybavila doktorka BB,bol uz v kome,najhorsie bolo,ze par min.prestal dychat a vtedy mal krvacanie do mozgu,svaly mal ochabnute,u nas neurolog mu nedaval sancu ,ze bude uplne zdravi,cvicila som s nim az kym nezacal chodit,doslovne som ho ako sa hovori mucila cvicenim,ani naznakom som si nepripustala ,ze nebude zdravi,ked som s nim prisla na kontrolu sam doktor bol prekvapeny a skonstatoval,toto bolo poctive cvicenie,bolo to do 14 mesiaca,do 11 mesiaca len lezal a plazil sa,nestvorkoval vobec,tieto deticky maju oslabene svalstvo ,oni musia same zacat ,ani choditko ,ani davat sediet,iba tak na chvilu,ak aj vravia ,ze uz necvicit,cvicte s nim ,bude to mat dobre vysledky,moj syn ma uz 18 rokov ,je zdravi ako repa 🙂

andrylm
14. bře 2014

@adusat moj nestvornoskoval vobec,len sa plazil a posuval,dost dlho a potom sa postavil na nozicky,poznam aj uplne zdrave deticky,ktore vobec nestvornoskuju v tom nie je problem

adusat
14. bře 2014

@motovidlo a ake ine alternativy?

adusat
14. bře 2014

@andrylm tak to je super,ze ste to tak paradne zvladli.. ja mam este starsiu dceru,tu som prenasala tyzden a ani ona mi vobec nestvornozkovala,len sa postavila na nozicky a pomaly sa tak ucila chodit. ja som to hovorila aj dr a proste oni chcu kvoli tomu chrbatiku aby chodil po styroch,ale tak nedonutim ho asi ked nechce,vidim na nom,ze radsej stoji na tych nozkach chvilku ,ked ho tak drzim pod pazuskami.. nedavam ho na dlho sedet,fakt mozno 2,3 minutky, lebo nesedi pekne rovno,len chvilku a

adusat
14. bře 2014

@andrylm a potom vidim ze uz ma dost, viem ze potrebuje cas,len sa niekedy bojim,ci vobec bude chodit,ale tak snad ano.. aj maly bol v bezvedomi taku hodinku, mali mu brat aj vzorku z mozgovej kory,ale nakoniec neurologicka povedala ze nebude treba,tak snad bude vsetko ok.. vysledky uz boli potom lepsie.. jaj,len nech sme zdraviiiii

adusat
14. bře 2014

@andrylm a mozem sa este spytat,kedy zacal chodit?

motovidlo
14. bře 2014

@adusat Bobath, hipoterapia a v lete som s ním denne plávala. Bobatha cvičili aj v Lužnej, ale boli čakačky pomaly rok na tú terapeutku. Ona už z Lužnej odišla, neviem, či tam niekto medzitým Bobatha cvičí... my sme si ju našli súkromne a chodili sme cvičiť k nej. Ak chceš, dám ti info do IP.

andrylm
14. bře 2014

@adusat nemajte obavy dietatko bude urcite v poriadku,moj syn zacal chodit sam ked mal asi 17 mesiacov,od 14 mesiacov chodil ale len za palcek,bal sa,jedine co sme zistili ked bol strasi,mal ADHD ,tieto deticky to vacsinou maju,ale to sa da vsetko zvladnut

tslobik
14. bře 2014

@renata9 Náš je tiež taký veľmi živý, volá sa Martinko....tiež rozmýšľam od septembra do škôlky, mám ju na krok....tak uvidíme 🙂 Ako sa hovorí, dieťa je preto toľkokrát choré, aby bolo ďalších 50 rokov zdravé 🙂

kikaski
17. bře 2014

@adusat choditko sme si pozicali az teraz, ked uz aj sama postoji...tak ju do toho sem tam dam, ked nieco potrebujem urobit...ale inak som ju vzdy nechavala samu, nikdy som ju ani sediet nedavala ja, kym sa nenaucila sama si sadnut, ani chodenie za ruky nebolo, ked padla na zadok tak zase vstala, tak trenovala nozicky dostatocne...na stovky denne by sa dalo ratat to padanie a vstavanie na nohy...ale v nicom som jej na neasistovala, len som davala pozor aby si neublizila...takmer presne od roka zacala robit samostatne kroky, dnes ich urobila aj 10 naraz...kazde dietatko je ine, ale treba im nechat volny priestor...nic nesilit 🙂

bikina
24. dub 2014

Ahojte kočky, viem, že to sem moc nepatrí, ale mám po dcérke na predaj tuto plienočku https://www.modrykonik.sk/market/plienky/k9qc/a... a kedˇže je robená viacmenej pre predčasniatka a úplých mrňúsov, tak to dávam do pozornosti sem 🙂 Naša malá sa narodila veľmi maličká a plienka sa mi naozaj osvedčila, no keďže bráško pomáhal s mliečkom, malá rýchlo vyrástla, takže je používaná veľmi málo, v podstate jej nič nie je...

a ako Vas čítam - bobatha vyborne s nasim malym cvicila phdr.Petkova na antolskej, ta by mala byt uz po materskej spat, tym, ze je sama mamicka, tak je naozaj vnimava. 🙂

vela zdaru 🙂

zwalsh
10. kvě 2014

@adusat ahoj v ktorom týždni a s akou váhou sa narodila maličká? Ďakujem

adusat
10. kvě 2014

@zwalsh neviem ci myslis moju prvu dceru , ktoru som prenasala,ale skor myslim ze sa pytas na syna.. ten sa narodil v 33tt a vazil 1790g.

adusat
10. kvě 2014

Len tak pisem po dlhsej dobe, uz chodime za jednu rucicku,tak super,zvladame to krasne.. Drzte sa mamicky a deticky 😉

zwalsh
10. kvě 2014

@adusat ano myslela som syna 🙂 prepáč. A aký je teraz starý?

adusat
11. kvě 2014

@zwalsh v pohode 🙂 teraz ma 13 mesiacov aj 8 dni 🙂 ty mas tiez predcasniatko?

rony192
14. kvě 2014

@sunflower2 to je len polovicna pravda... hypotrofia ma dva typy, symetricka a nesymetricka, nesymetricka hypotrofia ma dobru prognozu-to su tie pripady ked dieta vsetko dobehne, ale zvysne percenta su deti s hypotrofiou symetrickkou a zialbohu prognoza je uplne mizerna, v oboch typoch hypotrofie su zasadne rozdiely, takze tak...

rony192
14. kvě 2014

necitala som to tu cele, nakolko je toho moc, chcem sa opytat, ma niekto dieta so symetrickou hypotrofiou? nazyva sa aj proporcionalna, je to ta s horsou prognozou... my ju mame, ale mame len tri mesiace, tak by som sa chcela spytat, ci je tu niekto na tom podobne a ako sa dari...

josefina79
5. zář 2014

Ahoj, mám dotaz na maminky nedonošeňátek. Syn je narozený 32+5 (1 960g, 40 cm, APGAR 8-9-9)
Začínám mít velké obavy o svého chlapečka. Před pár dny jsme byli na prohlídce v korigovaném věku, doktorka nás poslala na logopedii. To mne trochu znervoznilo, pořádně jsem si pročetla vše kolem psychomotorického vývoje a zjistila jsem, že v něktérých věcech má F. dost velké nedostatky :(.
Františkovi je 14m, korigovaně 12.
Žvatlá omezeně.
Z hrubé motoriky – leze (cca měsíc), před tím se cca 2-3 m plazil (hrubou motoriku má opožděnou kvůli hypotonii), stojí, obchází nábytek. Umí postavit na sebe kostičky (3–4) , navlíknout kroukžky na tyčku, umí udělat Pá-Pá -a le musí se to ukázat, nestačí říct. a občas Tik-Tak hodiny,
Neukazuje. Když něco chce, přileze a začne ke mne natahovat ruce a hýkat.
Do pusy si nic nedává – jídlo rukou je u nás neznámá věc, ani když najde nějakou drobnost, tak jí nestrká do pusy. Dnes jsem s ním 15 minut přebírala fazole (prý máme cvičit jemnou motoriku, nenapadlo mne nic lepšího … zvládal to v klidu, hezky je sbíral a přendaval, opravdu velmi šikovný, až jsem byla šokovaná), ani jednou ho nenapadlo si jí strčit do pusy… tak je to se vším.
Nerozumí mi. Řeknu mu Kostička a on nic. Řeknu kocour a on nic, s jídlem to ani nezkouším o to on nemá zájem… nereaguje na žádný pokyn.
Už by měl rozumět pár věcem, přeci jen, je mu rok korigovaně.
Oční kontakt má v pohodě, je to I mazlivý kluk, tak nevím, jsem z toho nesvá.
Jak to bylo s vývojem porozumění u Vás?

iwuska19
15. říj 2014

Dcera je 35+6,je jí 11 dní a pije méně než by měla.Máte s tím někdo zkušenost.Když se ohlásí dostane najíst ale z toho v čase kdy má jíst spí a nedostanu do ní víc než 20 a měla by vypít 60,ale i 40 je dobré.Asi vzhledem k větším problémům je toto prkotina,ale moc nás to trápí a neustálé vyhrožování s nemocnicí mi nedá spát.....

katharinka4222
15. říj 2014

@josefina79 Ahoj, celkem nechápu, proč tě poslali na logopedii, spíš bych počítala s neurologií. Moje malá se narodila 32+4. My chodily na neuro každé 3 měsíce, v roce se mě ptali, kolik umí slov. Uměla čiči, ham a tata a to mi řekli, že je to ok. A jestli prý rozumí alespoň jeden či dva pokyny. Pak jsme ještě chodily cca 6 měsíců každý týden na Vojtovku a do 10 měsíců tam byla sledována. Ale byla docela dost šikovná, už v těch 10m začala chodit. S tím strkáním věcí do pusy jsme taky neměly zkušenost, taky tam nikdy nic nestrkala. Ale jídlo jí chutnalo. Dnes už jí sama vidličkou. To rozumění pokynů bych zkoušela podle toho, jestli ho něco baví. Pokud má oblíbenou hračku, zkus to přes ni. Ono to někdy trvá dýl.

josefina79
16. říj 2014

@iwuska19 Franišek byl a stále je nejedlík. Narozen 32+5, i v porodnici jsem měla problém, aby "splnil limit", vše lahvičkou o kojení nemohla být řeč. Většinou pil tak půlku dávky, co by měl. Vždycky jednou za čas ale přišlo období kdy pil/jedl krásně. Teď je mu 15m, 13 a kousek a má necelých 9 kg, takže "jakž takž". Z vlastní zkušenosti - víc jídla/mlíka, než to dítě chce, do něj prostě nedostaneš. V dobách, kdy byl vyloženě hubený, jsem mu dávala Fantomalt (jako většímu) a Infantrini (jako menšímu).