Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
9. lis 2007

tamia, tak to je holka šikovná 🙂

u nás to vyzerá tak, že Samko dnes prvýkrát vydržal dlhšiu dobu na brušku bez revu, koníkoval, aj keď dosť často oddychoval, ale je to pokrok.

monkula
9. lis 2007

Ahojte maminky, no, ja som rodila 36+4, takže až také nedosené sme neboli, malá mala krásnych 2800 g a 48 cm, ale chcem vám len povedať, že vám z celého srdiečka prajem zdravé miminká,niektoré príbehy ma doslova rozplakali, ste veľmi silné, vy aj vaše miminká. Ja nikdy nezabudnem na ten strach, keď som mala ísť rodiť a dve dni predtým mi na UZV povedali, že bábo má 2,5 kila, tak veľmi som sa na tom stole bála, že nebude zdravučká, pretože vždy bola menšia tak o dva týždne..
A z odstupom času hovorím, že našťastie sa nám narodila takmer o mesiac skôr, pretože sa narodila s omotanou pupočníkovou šnúrou a ešte ho mala aj zauzlený, takže sme mohli dopadnúť aj horšie... , ako povedal úžasný pôrodník, ktroý pomáhal mojej dcérke na svet..no, toto mohlo dopadnúť veľmi zle, prvé šťastíčko v živote...

Len toľko som chcela... 😀 😀

bbambulka
10. lis 2007

Baby strasne vam drzim palce. Moja sestra tiez porodila predcasne a teraz nosi babatko vo vaku, babatko je tak akoby opat v brusku a strasne sa im dari. Som rada, ze ten vak ma. Skusali ste to aj niektora z vas? Viem, ze aj literatura to odporuca. Drzte sa vsetci, aby ste krasne prospievali.

carlisse
10. lis 2007

ahoj holky, měla jsem preeklampsii, rodila jsem ve 38tt, ale malá se prý už nevyvíjela. Měla 2550g a 48cm a problémka máme od porodnice. Novor. žloutenka, obrovské problémy s kojením, reflux, ubývání na váze, tudíž příkrm MM, zánět očiček (od porodnice, teď jsme byly na pročištění zatím jednoho) a nedostatek železa. Zato je malá strašně aktivní, ale stejně si říkám, jak jsem byla blbá, když jsem chtěla, aby se už už narodila, teď bych zpětně dala nevím co za to, když by tam mohla ještě nějaký ten týden zůstat. Porod jsem měla navíc vyvolávaný a po 3 hodinách silných kontra když bylo vidět, že to malá nezvládá (vynechávalo srdíčko) jsem skončila stejně pod kudlou.

vanila
10. lis 2007

Ahoj dashak! No konečne som sa dostala k tomu počítaču. Neviem či si sa mňa mpítala na to lezenie alebo,všeobecne malý vôbec nelezie. Skúsim tu vojtovku. Veď mi už vlasy šedivejú. Keď sedí tak sa ťahá za vecami už to vyzera,že pojde na štyri, ale to potom vzdá. Je to tak aj zo sedením. On bol strašne pomaly napriklad až v 7 mesiaci si dvíhal hlavu. Napriklad keď skúšame chodiť spraví par krockou ale potom si už sadá. aj dlho vydrži stáť aj postaví sa sám keď sa chytí o posteľ ale posadiť to je preň horor. Chcem sa opýtať na postielku či môže to byť tým že v nej nebýva a tak by mal inšpiraciu sa za niečo chytiť.

kotenko
10. lis 2007

Ahojte. Prepacte, ze som sa neozyvala... Tracheostomia u Lilianky dopadla velmi dobre, tento pondelok ju prelozili vo NR na JIS-ku. Vyzera to s nou zle, pretoze jej nerastie rozumcek a je akoby v polo-kome - Lilianka dycha sama, vsetko jej funguje tak ako ma (az nato, ze mame silny reflux, tracheostomiu a nevie prehltat), ale nereaguje na svet. Rozlisuje den a noc, vidi vsetko naokolo, ale nereaguje na nic, ani na mna...
Ak budu mat volne, tak od pondelka pojdem za nou lezat, nech som pri nej, skusime, ci jej to pomoze... Dufam ze ano.
Pojde buduci tyzden na CT-cko hlavicky, rozum nerastie, nevyvija sa vobec, tak sa dr boja o nu a povedali nam, ze sa mame pripravit na vsetko...

Zatial asi tolko... 😖

Drzte sa a som rada, ze sa vasim detickam tak dari, mate stastie...

tamia
11. lis 2007

bobulka34,
tie6 som mala preeklampsiu.

sofik
11. lis 2007

Ahojky holky. Ja by som sa len chcela opytat ci neviete nejake dobre recepty pre deti okolo 8 mesiaca, pretoze moja mala vsetko co jej uvarim a pomixujem odmieta. Zatial papa len prikrmy z obchodu. A este ake kase by boli pre nu asi najvhodnejsie. S cim mate dobre skusenosti, poradte. 😅 . Kotenko: velmi ma to s malickou mrzi, precitala som si tu o vas vsetko. Ale urcite vsetko dopadne dobre a ty uz coskoro budes aj s malickou doma. Ak pojdes do nemocnice tak ak budes moct popros sestricky o klokankovanie - prilozenie malej na tvoju hrud. Moja mala vobec nechcela papat asi 3 tyzdne ale odkedy mi ju kazdy den prikladali na hrud tak sa to zacalo lepsit. ja viem ze vy mate ine problemy ale vsade si tuto metodu pochvaluju. Drzim palce tebe aj malej Lilianke.

dashak
11. lis 2007

Ahoj holky,
Kotenko, ach jo, taky ti přeju, ať už máte ty zlé dny za sebou a už je jen dobře 😔 Ale jak píše sofik, to klokánkování by určitě pomohlo. Já jsem sice neklokánkovala a jako totální analfabet přes nedonošence a (internet jsme tehdy neměli) jsem o klokánkování slyšela poprvé až od Alice (4a) Jednoznačně to je jenom přínost a podle mě má 90% na psychický vývoj vliv právě ten vztah mezi mámou a dítětem, ale samozřejmě i ostatních. Prostě myslím, že když je miminko v harmonii a je zahrnuto láskou, že úplně rozkvete 😵 Takže určitě klokánkování a to, že budeš s malinkou v nemocce a budeš u ní a stále na ni mluvit a dotýkat se ji, určitě povede k lepšímu. Ty diagnozy zní strašně, ale neházej flintu do žita, protože není nikde napsáno, že to tak musí být 😉

Vanilo,
no mě docela překvapuje, že doktorka neřešila už jen to, že začal tak pozdě zvedat hlavičku 😕 To je jednoznačně na vojtovku. Upřímně, podle mě by měli vojtovku cvičit už jen z principu všechny nedonošené děti. Jen jim to prospěje, i když mamince moc ne 😅 , ale fakt je to nebolí. A s tím chozením apod., vůbec ho nenuť chodit, žádné vodění za ruce apod. Pro správný vývoj a držení těla je vůbec nejdůležitější fáze to lezení. Takže je docela špatně, když dítě tuhle fázi přeskočí. Zaprvé je to pohyb, který nezatěžuje páteř a zadruhé se při něm posilují svaly. Malá si sama sedla v nekorigovaných 10 měsících, sedala si sice dřív, ale podpírala se ještě rukama apod., A nejdřív se uměla postavit a ťapat kolem nábytku a až pak uměla sedět.
No a jinak bude pro malého nejlepší, když bude nejvíc času trávit na zemi, na bříšku, kolem něho rozházet v okruhu metru hračky a stimulovat ho k lezení. A jestli nemáte, tak pořiď ten gymnastický balon, na toho ho polož a jednou rukou ho přidržuj za zadek nebo trošku výš a koulej tím balon různě do stran a dopředu dozadu, on bude nucen vyrovnávat těžiště a tím posilovat zádové svaly 😉

Jinak já rodila taky kvůli preeklampsie, se kterou jsem týden ležela v nemocce, ale furt se to horšilo, tak mě nakonec převezli do fakultky a za pár hodin dělali císaře.

vanila
11. lis 2007

Dashak .. Tak zajtra pojdem k svojej lekarke nech ma pošle na tu neurologiu a uvidím čo mi povie. Dosť som na to upozornovala lekarku. Znami my vraveli ze to je lenivost,aby som si stoho nič nerobila,lebo každe dieťa individuálne. No mna to dost hneva,že to tak dopadlo. Lebo som hlupa a dala som na rady iných. Inak dakujem za radu. Zajtra dam vediet ako to dopadlo. Prajem pekny den.

sisstin
11. lis 2007

kotenko: strašně moc vám držím palce, ať vám to dopadne, co nejlíp..byla jsi první říjnovka-maminka..hodně štěstí 😉 😵 😵 😵 😵

lendy1
11. lis 2007

Ahoj holky,
my jsme byli v pátek v Praze na vyšetření v NeuroCentru. Dvídek se mi nějak nezdál, i když odečtu těch 6 týdnů o které se narodil dřív, tak pořád neudržel hlavičku, na bříšku vydržel max. 10-15min. Psychicky to jde: brouká si, prohlíží si ručky, strká si je do pusinky, reaguje na vše, nahlas se směje. Po vyšetření nám dr. řekl, že Davídek má hypertonii (doteď jsme měli hypotonie, ale občas se to změní), a hlavně má dětskou mozkovou obrnu s parézou (oslabením) všech končetin-no, nožičky má lepší. Odpovídá zhruba ani ne 2.měsíčnímu miminku, v některých věcech (hlavně to neudržení hlavičky) i novorozenci. Musíme cvičit nadále vojtovku a mačkat mu vyznačené body na těle, aby se odstranila ta hypertonie a ty svalíky neměl tak tuhé. Je dobře, že jsme to podchytili ještě včas, jelikož tím cvičením se ještě něco málo dá udělat a nejvíc práce se udělá mezi 3-6měsícem. Nevíme ovšem, jestli to pomůže a jak to bude dál. Dr. říkal, že to není tak špatné, ale dobré taky ne. Mám z toho docela šok a hrozné představy, co bude dál...

Dashak, chtěla jsem se zeptat, čím vším jste hypertonii snižovali, my cvičíme to mačkání (což je hrozný, jelikož se musí mačkat vší silou na bříšku, zadečku a v podpaží a Davídek strašně pláče, jelikož ho to asi bolí) a vojtovku 6x denně, dávám ho do péřových peřin a má být stále jakoby v klubíčku, nevíš ještě o něčem? Jo ještě ho máme prý koupat v kyblíčku, masáže prý ne. Ta hypertonie asi nebude nějak velká, nijak se mi neprohýbá, nešponuje, jen má jakoby ztuhlé svalíky na rukách a nohách a musím bojavat, když ho chci třeba oblíknout.

Vanila, když čtu tvé příspěvky, nechápu tvé lékaře. Já jsem měla obavy už dříve, když vývojově neodpovídal a ihned jsem to začala řešit- neurolog, prosadila jsem si častější návštěvy rehabilitace a teď jsme jeli ještě do té Prahy, myslím, že by jste měli co nejdříve začít něco řešit, já jsem si nikdy rozhodně nemyslela, že by náš Davídek byl líný a jsem ráda, že jsem nedala na rady ostatních, že vše časem dožene a jeli jsme do Prahy, kde nám konečně někdo řekl, v čem je problém a ihned jsme to začali řešit a něco dělat.
Ten dr. mi říkal, že DMO někteří neurologové ani nepoznají nebo to nazívají všelijak jen aby nevyděsili maminky, ale je to špatně, jak mi to vysvětlil, když se vše správně pojmenuje a začne se brzy tento problém řešit, tak se dá dost udělat. Stará se o 2,5tis takových to dětí, takže má dost zkušeností a říkal, že jen díky neurologům, co dělají viz. výše nebo mamince, která si myslí, že má jen límé dítě se k němu dostávají některé děti dost pozdě a v hrozném stavu.
Jinak cvičíme dva dny opravdu fest, vždy po tom mačkání bodíků má ty svalíky uvolněný a dneska, když jsem ho zkusila tahat za ručičky (vím, že se to nemá, ale chtěla jsem to zkusit, jak bude reagovat), tak přitahoval hlavičku a už ji neměl tak zakloněnou jako novorozenec. Musíme vytrvat, cvičit a věřit, že to dobře dopadne.

Kotenko, strašně moc ti držím palce a věř, že vím, jak ti je, přeji vám oboum hodně síly a snad vše dobře dopadne, určitě dej zase vědět, jak to s Lili vypadá.

dashak
11. lis 2007

Uf holky, no já když vás čtu, tak mě vždycky zamrazí 😔 Zvlášť po tom, když čtu příspěvky v jiných diskuzích, kde řeší takové zhovadilosti a kolem je tolik lidí, kteří mají daleko složitější situaci 😕 Ale kdo nezažil, nepochopí.

Vanilo, držím pěsti, myslím, že bys v každém případě měla zvolit jiného lékaře. Já taky ve 4 měsících přecházela, páč ten můj byl taky totální debil (sorry 😅 ), ale nedonošenci prostě potřebují "jinou" péči. Dej pak teda vědět, jak jste dopadli 😉

Lendy, to je mi moc líto, ale píšeš o tom tak, že z toho chápu, že cvičením to vyřešíte. Vidíš, možná proto se ti zdálo ta vojtovka zbytečná a neúčinná, protože jste prostě necvičili ty "správné" cviky. U nás je to teď zas naopak, nejdřív měla hypertonii a teď hypotonii. Pomohl nám ten polštář, v tom se tak pěkně rozložila, plavání, taky míčkování - rehabilka mi půjčila takový speciální míček, vypadal jak na soft tenis, ten molitanový, jen měl takové jak bouličky a tím jsem jí jezdila po ruce (tam byl ten hypertonus nejsilnější) a nebo hladit tím kojeneckých chlupatým hřebínkem. Jinak taky klubíčkování. Jinak body jsme žádné nemačkali, jen v rámci vojtovky a to bylo pod 8. žebrem tlakem jakoby do protilehlého ramínka a pak na bříšku, ale to byla taková krkolomná poloha a to zas do lopatky a buď směrem k páteři nebo ke stejnému ramínku. Jinak mě teď nic nenapadá, ale jak si vzpomenu, tak napíšu.

lendy1
11. lis 2007

Dashak díky moc, s tím plaváním, já chci chodit, ten dr. v Praze nám to taky doporučoval, ale naše mudr. řekla jasně: NE. Tak nevím, co s tím, na to plavání musím mít asi nějaké doporučení od mudr., že jo?
No jestli to vycvičíe, to je ve hvězdách, doufám v to, ale může se to rozjet a to pak cvičení nepomůže, teď je otázka, jestli ten vývoj půjde dopředu, nebo bude stagnovat, což se teď asi děje. Každopádně k neurologovi, co jsme chodili půjdu na kontrolu v 6.měsících a jsem moc zvědavá, co nám řekne, jelikož neví, že jsme byli v Praze a uvidíme, jak se k tomu postaví, pak už budeme jezdit jen do Prahy. Nechápu také naší rehabku, když mi ještě ve středu tvrdila, jak je hrozně hypotonický a přitom jsem už pár dnů pozorovala, že to bude obráceně a ještě jsem se jí na to ptala. Fakt hrozný.
A to mi ještě ten dr. řekl, že spoustra rehab.sester, když zjistí, že je mimčo pomalovaný (máme vyznačené ty body, co mačkáme) a že někdo navrhl doplňující metodu k vojtovce (některé prý prosazují striktně jen vojtu), tak už je vyřadí ze své rehabilitace a musí jezdit k nim do Prahy, jsme zvědavá, co řekne ta naše.
Vojtovkou cvičíme to reflexní otáčení, cvičili jsme i plazení, ale to nám v Praze zatrhl, že na to ještě nemá, že to nezvládá. Ale u toho otáčení se mi trochu vzpíná, že neleží v ose na zádech, vždy bojuju, abych ho dostala do té správné polohy. S tím si také teď nevím rady. Ach jo.
Je fakt, že už sem na Koníka nepůjdu, jelikož mě neba číst některé hrozně "důležité" témata co se tu v diskuzích probírají a taky mi rve srdce, když vidím ty zdravé dětičky a to naše třeba bude postižený nebo já nevím co...nemám prostě na tu už sílu...

dashak
11. lis 2007

Lendy a proč doktorce vadí plavání? Jako teď je ještě malinký, ale později určitě, to mu fakt prospěje. My jsme začli loni v zimě, to měla 8 měsíců a chodili jsme půl roku. Teď už nechodíme, ale neuroložka i rehabilka mi to doporučujou, tak budeme chodit, ale už individuálně sami na bazén, jde jen o to, posílit ji to zádové svalstvo. A doporučení žádné nepotřebuješ, ale je lepší, když už bude mít po očkování na tetanovku.
No a co se týče rehabky - to mi přijde jako úlet, že by ji to mohlo vadit. Zaprvé ona není lékař, aby byla schopná určit diagnozu. Pokud jde o DMO a je nutné tohle cvičit, tak by snad neměla mít nic proti, předpokládám, že nejde o žádné cvičení, které by rušilo účinky vojtovky, spíš naopak ne? Já jdu na rehabku ve čtvrtek a chci se ji zeptat na toho bobatha, páč 4a mi psala, že ten náš problém by mohl bobath řešit a mají v ostravě centrum, tak by to nemusel být problém.

Holky, tak hodně štěstí 😵

tamia
11. lis 2007

kili,
tvoji drobci sú tuším tiež narodení tak ako moja kolo 26.tt, teda ak sa nemýlim?
moja malá v siedmych mesiacoch skoro vôbec nechcela byť na brušku. Potom sme boli v dunajskej lužnej na dva týždne cvičiť a potom sa pekne rozbehla. otáčanie na bok, potom sme začali na bruško a tak. Nechodíš s malými cvičiť do DL?

dashak
11. lis 2007

Tamio, jo vidíš, zapomněla jsem ti pogratulovat 🙂 Taková prdelka malinká to byla a už leze 😅

tamia
11. lis 2007

dashak,
vďaka. Noo ano, som veľmi rada 🙂. Toľko som čakala na ten moment kedy po prvý krát začne liezť. Teraz jej musím byť stále v pätách, ale to nevadí. Hlavné je, že lezie a to znamená, že bude aj chodiť.(aspoň tak mi to hovorili v rehabil. nemocnici).

tamia
11. lis 2007

dashak,
tvoja malá kedy začala liezť?

kili
11. lis 2007

tamia, Samko sa na bok otáčať vie. Na brušku zvládne, ale nepáči sa mu to. Beriem to tak, že to sa nepáči veľakrát aj donoseným deťom, tak to moc neriešim. Cvičiť nechodíme nikam, Samko cvičiť nemusí a Adamko nemôže, lebo je na kyslíku.
a áno, narodili sa 27+3, ale sú gestačne mladší.

dashak
11. lis 2007

Ivanka začla v 8 měsících, ale chodit dvakrát dobře nechodí. Musím s ní zas cvičit 😝 Respektive, koulet ji nohy na válečku na těsto a nechat ji chodit po hrášku a tak 😅 Chodí hodně po vnitřní hraně šlapky a jednu nohu dává více špičkou ven.
A lezení jsem zbožňovala, jak dycky pleskala rukama o podlahu, když za mnou mydlila, jsem byla vždycky v křeči 😀

alcatko.j
11. lis 2007

Ahoj holky, je mi strasne lito, ze tady na konu se v ruznych diskuzim resi debilni problemy, napadaji se jednotlive uzivatelky, hadaji se a pritom vetsina z nich ani nema poneti o tom, co jsou opravdove starosti 😔 Toto tady jsou starosti 😔
ja si neumim predstavit, co jste prozivaly, prozivate, co vas trapi a jak moc, ale strasne vas obdivuju a drzim pesti, aby vsechna vase detatka byla co nejdriv v co nejvetsi pohode 🙂

tamia
11. lis 2007

dashak,
to si vedela, resp. povedali ti lekári, že malá bude takto chodiť?

ja sa bojím toho chodenia, pretože mi reh. lekárka povedala, že pravú nožičku davá na špičku a tým pádom by mohla chodiť nejak do nožnicovitého tvaru. Takže, mi zakázyli davať ju na nožičky. Ale keď ona sa už sama pokúša stavať sa na nohy. Mám strach, že to chodenie nebude čisté.

tamia
11. lis 2007

kili,
aj som to tiež tak brala, že malej sa na brušku nepáči, ale na rehab. ma dobre zvozili, že každé dieťa sa musí maučiť na brušku inak ju nedostanem na štyri. Tak som s ňou poctivo cvičila, kždy som ju za jednu nožičku otáčala na bok a bruško až sa to sama naučila. Priznám sa, že vojtovku som s ňou veľmi necvičila.

dashak
11. lis 2007

Tami, ne, doktoři mi nic neřekli. Cvičili jsme to postavování, aby to dělala správně s nákrokem na jednu nohu a potom přísun, protože taky měla tendence se stavět na špičky, tak jsme měli takový cvik, který ji nutil pokládat celou nohu. Ale i tak chodí špatně, nechodí vyloženě po špičkách, ale nepokládá patu. Vlastně když se zamyslím, tak nejdřív se pokládá pata a pak položíš špičku, ale ona to dělá jinak. No a chodí po té vnitřní hraně, takže to vypadá jako by měla nohy do X. A tu jednu nohu hodně vytáčí ven, no přijde mi, že spíš pobíhá než chodí, je to zvláštní no. Má teď prý zas ty nohy hypotonické a stejně tak i záda. Takže zase cvičit 😝

Ale chci se zeptat na tu Bobathovu metodu, co se na ni nedávno lendy1 ptala, protože mají i v Ostravě centrum a je to pro ty větší děti, takže uvidím jak pochodím. Ale je to už otravné to cvičení. Hlavně mě furt volají do práce, ať jim přijdu pomoct apod., ať jim dělám doma nějaké věci a já bych se na to mohla... po všem tom cvičení a běhání kolem malé jsem ráda, že si pokecám s váma na koňovi a ne se stresovat jestli stihnu dodělat prezentaci do práce 😝

Alči děkujeme za podporu 🙂

kili
11. lis 2007

tamia, on pásť vie, aj neurologička bola spokojná, ale nepáči sa mu tak byť dlho, nejak ho to nebaví, asi preto, že nemôže chytať rukami. Teraz on totiž furt chce mať niečo v rukách, ani na lehátku sa mu nepáči keď nemá takú šuštiacu knižku. Semtam ho tak ale dávam aj napriek jeho výhradám, ale je to detsko a ja rodič, no nie? 😀 , síce sa jeduje, ale napokon zaspí tak potom je aspoň kľud 😀

tamia
12. lis 2007

kili,
moja to robí tak, že ak chce nejakú hračku, ktorú nemá na dosah ruky tak ide pre ňu po štvornožky a ak ju už má šup späť na chrbátik hrať sa s ňou. Takže na tom brušku nestrávi veľa času. Ale teraz keď už začala liez je to lepšie lebo sa udrží aj na jednej ruke a druhou sa hrá.
Malý je šikovný Keď už pasie. To chce čas aby zosilnel a potom sa bude hrať aj na brušku 😉.
Koľko vážia tvoji malí?
Moja je veľmi ľahká, má 10,5 mes. a váži cca 6200g.

tamia
12. lis 2007

dashak,
presne to isté povedali mojej malej, (ako som už písala). Ako ste cvičili na nohy, kedy ste začali, je to vojtovka?
Ja som myslela, že ak už raz nemá hypotonické nôžky, že to sa už nevráti. Ty si písala, že malá ich zase má.
Držím vám palce, aby ste museli čo najmenej cvičiť a aby sa to dalo do poriadku.

kotenko
12. lis 2007

Ahojte, dakujem vam vsetkym za podporu...

Lendy, Lili mala tiez hypertoniu, narodila sa s nou... Prosim ta, ked ho obliekas, nic nerob nasilu, lebo tym mozes babatku ublizit. Ked ho chces napr obliect, musis mu napr rucicku/nozicku zacat hladkat v smere od paty k zadocku az kym nepovoli a rucicky - v smere od prstekov k telicku... pohyby rob bruskami prstov a velmi jemne, akoby si ho hladkala. Lilianke sa to velmi pacilo, vzdy ju to ukludnilo, vobec ju to nebolelo a tymto cvicenim jej to pomohlo, do mesiaca sa s toho uplne dostala... Ale zas kazde babatko je ine, tak treba len cvicit a cvicit, to uvolnovanie svalov robit stale, aj 6-7 krat za den, ale pokial sa brani, tak ho nechaj tak... To mi hovorila ortopedicka, pokial sa babatko brani, aby si nic nerobila, lebo ono tie svaly nasilu neuvolni ked sa brani a zbytocne mu mozes ublizit. Asi tolko, ak by ti daco napadlo, tak kludne napis a opytaj sa.

Inak Lili zas cez vikend napojili na pristroj, lebo bola velmi zahlienena, ale ze dnes uz ju odpoja. Dnes sa bude v nemocnici uvolnovat miesto, tak ze zajtra by som mohla ist za nou, ale pre istotu si mam zavola,t tak sa uz tesim 😉

vanila
12. lis 2007

Ahoj dashak! Tak bola som u neurologičky. Vyšetrenie dopadlo dobre. Povedala my je, že dost kľudný a preto je taký. Ale ukázala my pár cvikou ,tak budeme cvičit aby sa vedel posadiť. Povedala ešte,že sa nemusím obávat, len aby som sním cvičila. O dva mesiace mám prísť na kontrolu. Hneď sme po príchode domov trochu pocvičili aj ked sa mu to nepacilo ale nejako sme to zvladli. Pítala sa ma na to keď este bol mensi ci nerobieval to ze ked sa najedol tak hnet spal lebo to on robieval. Tak je to tym že nepatrí k neposedom ale k pohodakom.