Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

babybubble
15. dub 2013

@kikaski tak to je super, že už ste spolu 🙂 ja som bola bez drobcov až 6 týždňov, nemohla som biť s nimi a celé tehotenstvo som mala veľmi komplikované, ležala som hore nohami pár mesiacov a tak ... tak preto to tak cítim, moje dvojičky išli von v 31+5 tt, z čoho som bola v riadnom šoku

kikaski
15. dub 2013

@babybubble a ako sa máte teraz ? je všetko v poriadku ? každá to asi vnímame inak, ja som mala tiež rizikové tehotenstvo a mám občas taký pocit, že som zlyhala, ale môj manžel mi vždy povie, že tieto veci sa ovplyvniť nedajú...všetci si musíme pretrpieť veľa vecí a život nie je vždy jednoduchý...najdôležitejšie je to,že drobca máme a je s nami...ja už sa snažím myslieť len pozitívne a aj malú brať ako normálne bábätko, aj keď isto budú všetci kukať aká je malíá, ale čo ma je po kom 🙂 ona je dôležitá a nič iné....

nefertitty
15. dub 2013

@babybubble tak aj ty si sa trapila ze nenas uz brusko?ze tam drobci este mali byt a kopkat ta? Vies ja to mam o to horsie lebo ja som to zazila uz dvakrat ☹ pri prvom som dostala kontrakcie tiez uz v 33tt ale nastasie mi to stihli zastavit a tak sa narodil na konci 35tt ale zial tu uz bolo neskoro a ten 33 ci 32tt som porodila ☹ ledva ledva mi trvalo kym som sa z toho dostala a teraz to prislo znova ☹ ja uz nevladzem takto dalej ☹ Zase ma moje svedomie trizni myslienkami aka som chudera a neschopna zena ktora nevie donosit dieta , ze nemozem manzelovi porodit normalne dietatko ale vzdy predcasne, boze sa zato nenavydim 😢 som ako vyschnuty strom ,ako zhnity strom co neurodi jablcko vetsie nes oliva ☹ Dnes som mala byt 36tt a neni som nic. V bruchu mam len hrobové ticho 😢 Vies ja uz nebudem tehotna, este pred tymi tehotenstvami som mala 3 potraty, a toto ? Proste to nedokazem a som uz po dvoch sekciach a k tomou mam dvojrohu matrenicu. Doktor ma na sale zdrbal preco som sa nedala sterelizovat 😒 , ked nedokazem mat deti a sekcia neni dobra a uz neodporuca mi urcite dalsie. No a aj keby som chcela tak moj manzel uz nie, necudo ved ja a moje tehotenstvo to je cista psychiatria ☹
A kedy sa tebe narodili drobcekovia? v ktorom tyzdni? a kolko vazili?

nefertitty
15. dub 2013

@kikaski vydis aky su nezotpovedny voci matkam ktore porodia predcasne? Maju nas na háku. Sme ako keby nakazene morom, naco nas informovat o detoch ked sa narodili predcasne? ale keby sa ti narodilo v terine tak by to bolo inaksie , ani mne nic nepovedali, prebudila som sa a oni nic, vobec ani ako keby som nerodila ale bola na nejakom inom zakroku. dozadovala som sa a az na moje neustale naliehanie prisla doktorka neskoro v noci aj to len na skok 😒
No vies ,aj ja by som chcela este dietatko ale zial u nas to uz nebude mozne ☹ ja som mala uz 3 potraty a aj prvy syn sa tiez skoro narodil v 33tt lenze tam mi to stihli zastavit a tak na konci 35tt som porodila. A tentokrat mi nestihli zastavit nicc a porodila som v 32 ci 33tt ani mi nevedeli povedat ktory som bola vlastne tyzden. Cize uz to prezivam druhy krat ☹ a navyse obe som mala sekciou adoktor ma zdrbal ze preco som sa nadala sterelizovat a dalsie dieta mi uz ani neodporucil, ved vydis ☹ a ani manzel uz nechce dalsie dieta, Uz je to dost na dnesnu dobu, a kedze cim dalsie tehotenstvo bolo horsie , tak aj pochybujem, urcite by sa to zopakovalo, ale ako vravim uz nemozem ani zo zdravotneho hladiska ani s psychickeho a ani muz nechce. Tak som snivala ze toto donosim do konca a prds este horsie som dopadla

rebroza
15. dub 2013

@nefertitty ahoj, nahodou som si to tu citala... mam dve kamaratky, co sa im narodili skoro a malinkate babatka.
a ked som si precitala, co pises, napadlo ma, ze ti skusim napisat nieco povzbudive.
jedno to babatko malo len 980g a videla som ho v nedelu, je to to krasny chlapcek. a mam pocit, ze jeho rodicom pomohol pristup, ze neriesili, co bude. riesili problem, ktory mali dany den, co bude zajtra sa uvidi a bude sa riesit zajtra.
druhe babatko malo okolo 1200g a este som ho nevidela, ale jeho mamina mi pisala, ze sa maju fajn.
a ja sama som mala problemy pri porode, takze som dcerku sice porodila normalne, v termine. ale zobudila som sa na jiske, kde som bola dalsich 5 dni a malu videla tak 5 minut za den. tiez uz nemozem mat dalsie deti a tiez mi je luto, ze som ju nemohla kojit hned od zaciatku, ze som prisla o prvy mesiac s nou. ale teraz je z nej krasna slecna a to zle je uz daleko.
tak ti prajem, nech ste aj vy rychlo v pohode a stastni.

kikaski
16. dub 2013

@nefertitty a čo sa stalo s bábätkom keď si porodila v 33tt ?

nefertitty
16. dub 2013

@kikaski no ved sme stale v inkubatore 😒 myslis teraz moju malu nie? syncek sa mi mal tiez narodit v 33tt ale nstastie to zastavili a narodil sa v 35tt ale tu uz nebolo pomoci a tak mala sa mi narodila v 32tt tak ma napisane na inkubatore

nefertitty
16. dub 2013

@rebroza a ty preco nebudes mat dalsie? 😕

maudn
16. dub 2013

ahoj holky chci se zeptat, jestli něčí dítko má taky problém, že ještě nesedí? máme hypotonii zádových svalů a on se neudží ani chviličku, mame na to posilovat, pomohlo to někomu?

nefertitty
16. dub 2013

@emmilly ahoj moja, tak ako sa mate? ako sa mlaly ma? uz si sa dlho neozvala 😒 boli ste za malim? Ako sa ma?

lauricka
16. dub 2013

@nefertitty @emmilly
ahojte holky,
mliecko sa vam bude tvorit aj pri odsavacke,ale musite odsavat poctivo kazde tri hodiny. No a kedze Vinea uz davno nie je, co byvala, tak uz ani na to mlieko moc nepomaha. Mozete skusit tabletky More Milk, co je taky komercny hybrid z byliniek alebo kapsule byliniek senovky greckej a beneditku lekarskeho (3x3 denne) a toto
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/domper...

kikaski
16. dub 2013

@nefertitty a syncek sa ma ako ? my sme tiež 35 tt , viem, že to bude náročné, ale ja ju už od narodenia obdivujem za to, ako všetko vydržala a zvládla...a neboj, dievčatá sú ešte väčšie bojovníčky...a v akej nemocnici ste ? aké mala problémy po pôrode, keď ste ešte v inkubátore ?

babybubble
16. dub 2013

@kikaski
@nefertitty
Dnes som tu len na skok, teraz som doupratovala, dozehlila a dovarila :D No teraz je vsetko uz OK 🙂 narodili sa v 31 + 5 tt, chlapcek mal vahu 1350 g a schudol na necelych 1100 g a dievcatko malo 1590 a schudlo na necelych 1300 g Dnes maju tak 6000 g, tipujem 🙂 a za dva dni pol rôcka, uz sa s nimi len vytesujeme

ani3012
16. dub 2013

@kikaski mi pripomína...som jednej pani "klamala",že malá bude mať v júli 4 roky-vtedy sa mala narodiť(ona ich bude mať už v máji...len sami nechcelo hovoriť, že je predčasne narodená a podobne, lebo tiež je menšia ako ostatní-ale teda je to stále v norme (ten prírastok na váhe a rast)

emmilly
17. dub 2013

@nefertitty ahojky moja. Tak maly sa ma dobre, chvalabohu. Vcera ma uz za nim pekne pustili, v nedelu ho mal tato na rukach prvykrat...bolo to krasne ale taky zvlastny pocit ze ja som nemohla, ale naststie uz mam usta zahojene takze vcera som ho mala aj ja na ruckach , uz je prelozeny na odd. uz niesme na JIS a pekne pribera uz ma 1650 a za ten cas vyrastol uz 6cm. SOm dost prekvapena..🙂 dnes idem zas, opytam si na klokankovanie, lebo mliecko cim dalej tym mam menej, neviem ci odsajem vobec 5ml, a vy ako?

emmilly
17. dub 2013

@lauricka ahoj...No ja odsavam poctivo, ale cim dalej tym viac sa objem zmensuje,rano mozno mam 10ml ale cez den ani 5ml, vcera som bola pri malom dali mi ho aj na rucky , dnes budem klkoankovat , beriem aj tbl. senovky greckej a benedikta dnes je 3 den a stale nic...neviem myslim ze nemam velku nadej ale pokial pojde aj 5ml budem sa ssnazit..maly sa narodil 28,3 tak uz to je aj dost dlha doba...sestricka mi vravela ze uz to nedobehne asi na taku davku aku on uz papa ☹ co myslite?

alisek
17. dub 2013

@nefertitty netrap se že už nemáš bříško, soustřeď se jen na miminko a dítko co máš doma.ty pocity co jsi tu popsala, jsou myslím "normální"u všech stejné, zlost na sebe, že se miminko narodilo dřív, zoufalost, zklamání a hlavně šílený strach o to zda bude vpořádku a vše dožene..
Taky jsem propadala zoufalství ale jak se lepšil, byl bez kompl. a rostl, tak to bylo lepší..člověk si oddychne asi až se dítko srovná s vrstevníky, ná to trvalo opravdu dlouho.
Nepamatuji si že bych litovala, že nemám těhtenské břísko, myslím že mě to ani nenapadlo..díky komplikacím u malýho po porodu jsem měla strach jen o dítě a neměla jsem čas nad ničím jiným přemýšlet, navíc jsem se na těch 6 týdnů vrátila částečně do práce a byla myšlenkama i jinde, jinak bych se doma z toho asi zbláznila. taky to chce oporu v manželovi, chce to s ním mluvit jak se cítíš atd..já ji od muže moc neměla, do nem. jsem chodila skoro pořád sama a dodnes mu to vyčítám jako naprostý selhání.

alisek
17. dub 2013

@maudn syn seděla až kolem 20měsíce, možná až v 22. měs, kdy začal samostatně chodit, pokud sám nesedí v roce tak to není ještě tak zlý. Nám pomohla jen vojtovka, žádný jinýposilování. Vy nechodíte na RHB?

maudn
17. dub 2013

@alisek chodíme od narození

emmilly
18. dub 2013

Chcela by som sa opytat akos a to riesi s lekarmi , myslim vseobecnymi u nedonoseniatok? mozte mat hocijakeho vseobecneho? alebo su nato specializovany (neonatolo) po navrate domov?

drtka
18. dub 2013

@emmilly Budete mať dvoch lekárov. Musíš mať svoju obvodnú + budete chodiť aj do rizikovej poradne. Čo sa týka mlieka ja som bola tiež na tom podobne ako ty. Odsávala som ako divá, brala som homeopatiká, pila vineu, jedla vajcovo rascovú polievku, senovku a mlieko sa aj napriek tomu pomaly strácalo 😒 Klokankovanie by mohlo pomôcť. Ja som si vždy po klokankovaní odsala a pár ml viac 😀 Mlieko som po 4 mesiacoch stratila ☹ Nevadí ak nestíhaš, buď rada aj z toho mála čo máš. Oni doplnia materské mlieko z laktária od nejakej inej mamičky 😉

emmilly
18. dub 2013

@drtka no moje mliecko tak rapidne kleslo ze ked odsajem 5ml tak som rada a to malemu uz ani nedaju lebo to poriadne ani z flase nestecie ☹ takze ja odsavam len preto aby som to ako tak udrazala ale jednoducho vidim ako odchadza...takze moj maly odomna nema ani kvapku...bud ma umele alebo od inej mamicky

maudn
22. dub 2013

@alisek jak jste to vyřešili s autosedačkou? my jsme ted koupili tu do protismeru do 13kg,ale pokud mu vyrostou trochu nohy, tak bude muset jezdit se skrcenyma, pak se musi sedacka vozit po směru do 18kilo

renata9
22. dub 2013

@maudn ahoj,my sme to vyriešili touto http://www.babytip.sk/autosedacky/0-25/p/autose...
doteraz sme mali vajíčko do 13 kg

alisek
22. dub 2013

@maudn jezdil ve vajíčku do 13 kg, váhy nedosáhl ale výšky ano, ted jezdí 9-18kg ale začíná mu být "malá" a od podzimu asi koupíme novou..syn docela rychle roste, s váhou bude větší problém, má 14kg. první autosedačka byla maxi cosi cabrio, ted jezdí v romer a ta je super http://abckocarky.cz/autosedacky/autosedacky-9-...
hlavní je aby nepřesahovala hlavička z autosed.

vierazit198
22. dub 2013

Mamicky chcem sa spytat pred nemate nahodou tabulky vyvoja deti ?? kedy sa maju posadit kedy chodit co je spravne ? dakujem

vierazit198
23. dub 2013

@kacena4 Dakujem pekne taketo nieco ... ja som niekde dala na fotum super tabulku aj s obrazkami a neviem to najst.. maly sa nejak nema k stvornozkovaniu tak sa nejak snazim dopatrat co by mal akurat robit 😒 😒 dakujem

kacena4
23. dub 2013

@vierazit198 nemusi stvornozkovat niektore deti sa napr. len plazia ine idu rovno na nohy a vobec nestvornozkuju. je to individualne

lulu10
27. dub 2013

Baby prosim poradte mi. Moj poklad sa narodil v 35+1. Porodna vaha 2450g a 44cm, bol a aj je v poriadku, s dychanim problelm nebol, vsetko ok. Po porode schudol na 2170, dnes ma tyzden a vazi 2240g, papa kazde dve hodiny moje odsate mliecko tak 20ml a zbytok dokrmim nutrilonom, zje este tak 30ml, niekedy zje aj viac, aj 80ml dokopy, niekedy menej. Este sme v porodnici, mal zltacku ale ta sa uz podstatne zlepsuje, ale za tu vahu a papanie nas tu staaaale velmi strasia, ja som uz z toho na prasky, stale ma strasia ze bude musiet ist na infuzky aby sa nastartoval a zacal riadne priberat. Ja si nemyslim ze je to az take hrozne s tou vahou... Inak je veeelmi spokojne babatko, az ho musim budit aby sa napapal. Milujem ho 🙂
Prosim poradte mi ako to bolo u vas s papanim a s priberanim, kolko jedli vase deticky tyzden po porode a tak... Za kazdu radu moc dakujem.