Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
14. srp 2008

ja som bola cele tehu doma, sa mi uz nechcelo stresovat sa v praci a to som ani vtedy ked som si to vybavovala netusila,ze porodim predcasne...
mne tie inekcie davali myslim na prijme,ale vtedy uz si myslim bolo aj tak neskoro,je lespie ich dat popredu.Nastastie maly uz od zaciatku bol o 14dni s vyvinom dopredu, pravdepodobne som mala zle vypocitany termin, aj lekari to hovorili.Maly sa narodil v 34tt ale fyzicky sa zdal na 36tt, takze sa v podstate narodil len o 4 tyzdne skor a nie o 6tt.MOzno prave to bolo nase stastie

betina
14. srp 2008

elinka,

no pokud malý odpovídal 36,týdnu,tak je už myslím porod v normálu. Malá je právě navíc ještě o 8 dní zpožděná za termínem ☹
no snad se nic nestane. O té injekci mi Dr říkala, že jakmile bych se necítila dobře, tak do nemocnice a tam mi dají injekci na rychlé uzrání plic. Snad to nebude zapotřebí.

deina
14. srp 2008

Ja si uz ten prijem ani velmi nepamatam, to bolo take divne a necakane, dost som bola z toho mimo. Ale rodila som az o dva dni, takze inekcie mi dali vsetky, co bolo dobre.

Som si ista, ze mi termin vypocitali dobre (poznam presny datum ovulacie), ale napriek tomu, ze maly sa narodil v 32tt, vsade v papieroch mame pisany 33tt, vraj zrelostou odpovedal 33tt.

betina
14. srp 2008

a můžu se ještě zeptat...když se jedná o přečasný porod..rodíte přirozeně nebo císařem? deina a jak je na tom tvůj chlapeček teď, jestli se můžu zeptat.

elinka27
14. srp 2008

betina, hlavne sa nestresuj,aj ked viem,ze sa to lahko hovori, pretoze samozrejme sa bojis.Hlavne mysli pozitivne a vsetko bude ok, ale ak by cokolvek bolo necakaj a chod do nemocnice.Ale ja verim,ze ty do tejto temy patrit nebudes, a tym nemyslim ze by sme ta tu nechceli 😉

deina
14. srp 2008

Betina, raz sme to tu rozoberali, lebo som si myslela, ze predcasne sa deti vacsinou rodia cisarskym, ale nie je to tak. Vacsina bab v tejto teme rodila prirodzene, vraj je to pre dieta aj lepsie. Ja som rodila cisarskym, mozno preto, ze mi odisla plodova voda - na druhej strane vtedy u nas v nemocnici okrem jednej baby vsetky porodili cisarskym, ked slo o predcasny porod.

Misulo je na tom dobre. Ma hypotoniu (znizeny svalovy tonus), ale to je jeho jedina diagnoza, cvicime, no teraz ju uz ma iba hranicnu, to je takmer v norme. Vraj by sme ani nemuseli cvicit, ale preventivne cvicime.

elinka27
14. srp 2008

betina zalezi od okolnosti si myslim od toho ako si otvorena a v akom ohrozeni zivota je male a v akej je polohe, poznam baby co rodili predcasne klasicky ja som rodila CR pretoze bol koncom panvovym

deina
14. srp 2008

To co svieti tam hore? Zase spln? A ze preco neviem spat... 🙄 Idem sa vykopnut do postele, dobru noc prajem. Pa pa

elinka27
14. srp 2008

tak dobru nocku, ja idem este do sprchy a potom padam aj ja, tak pa pa
betina ozvi sa ako si dopadla

betina
14. srp 2008

holky moc děkuju,

dobrou noc! napíšu zase a vašim mimískům přeji mooooooc zdravíčka a dobré nálady. Vám samozřejmě taky

papa

gucz
15. srp 2008

čaute baby ak bol teda ten spln, tak už by ani nemusel bývať vôbec. Cez noc som spala 3,5 hodiny, lebo Laura stále pišťala, tak som sa ju snažila ukľudniť, zobrala som si ju k sebe do postele, potom sme sa pestovali, túlili, nosili po byte atď, ale nepomáhalo nič, stále vymýšľala, alebo mrnčala. Už ma chytalo zúfalstvo, tak som ju dala do káry a rob si čo chceš ( ja som nervák keď sa nemôžem vyspať). Zaspala až o pol hodiny. A ráno už o pol šiestej bola hore, skoro som odpadla, lebo ona už bola sladko vyhajaná. Ja si momentálne pripadám ako v bdelej kóme 😖 , ako keby som mala na hlave nejaký igelitový sakel, alebo hlavu o oblaku hmly. Malá akurát zaspala, konečne, ale spať už nejdem, musím ísť vešať prádlo, ale pravdu povediac sa mi nič nechce..... Som hotová ☹

deina
15. srp 2008

Neviem, ci uz vcera to bol spln, nastastie tentokrat si ho krpec nevsimal a spal. Mozno sa unavil cez den, tak mu to bolo jedno. Asi z toho bezania vcera. 😀 Hodinu v jednom kuse lezal na chrbte a "bezal", tak rychlo kopal nozickami a rucickami, ze sranda. Inak tiez zvykne vystrajat pocas splnu.

gucz
15. srp 2008

no čo, malý trénuje na olimpiádu 😉 , možno bude bežec. Moja práve že nejak na spln nereagovala, ale už aj minule jej nočné buntošenie na spln vyšlo, tak neviem či to bolo z toho. No nič, idem dačo robiť.pa

aluskas
15. srp 2008

Ahojky, omlouvám se, že sem lezu, mám taky nedonošeňátko, tak sem občas nakouknu.

Betino, já rodila 32+6, od 24 týdne jsem měla tvrdnutí dělohy a brala hořčík. V neděli večer mi praskla nečekaně voda, v místní porodnici mi dali kapačku na zastavení kontrakcí a sanitkou odvezli na Bulovku, kde je dětská Jipka.
Následoval příjem, voda ze mě crčela, pořád monitorovali malého, naštěstí se mu dařilo dobře, stihli nám napíchat kortikoidy na dozrání plic, do úterý mi porod zastavovali, pak čekali jestli se zase začne rozbíhat a ono nic, tak jsem pro změnu dostala do kapačky oxitocin. Až ve středu se to konečně začalo rozbíhat, ale branka nechtěla zajít, takže jsem dostala zase něco dalšího, hrozili mi císařem, ale nakonec jsem silou vůle rodila normálně. 🙂
Celou dobu jsem věřila, že všechno bude dobré, že to s Matýskem společně zvládneme. A zvládli. Po narození dýchal sám, agpar skore měl 10,10,10. Jenže po dvou dnech zjistili, že se ode mě nakazil streptokokem. Týden byl na antibiotikách. V inkubátoru byl 14 dní, dalších 14 dní jsme byli spolu na pokoji.
Všechno je dobré, je zdravej, krásnej. Jsou mu 4 měsíce,už krásně pase koníčky, brouká, vývoj máme zhruba o ten měsíc až dva pomalejší, ale s tím jsme počítali.
Betino, uvidíš všechno bude dobré. Mě gynekolog říkal, že ve 33. týdnu je všechno už tak dovyvinuté, že nehrozí téměř žádné komplikace - jen ty plíce je třeba ohlídat.
Strašně moc držíme palce ať mimís v bříšku ještě vydrží a hlavně, mysli pozitivně, to dokáže hrozně moc.
Kdybys chtěla ještě něco vědět, ozvi se na mail: A.Samkova@email.cz

aluskas
15. srp 2008

Všem se omlouvám za slohovku a za to, že jsem sem takto drze vlezla. Doufám, že to Betině alespoň trochu "pomůže".

janama001
15. srp 2008

ahojte nevyspate maminky 😉 ja som stiahla zaluzky aby nam mesiacik nesvietil do izby a tak janinka spala od 20:15 do pol osmej rana - teda ja som sa v tedy zobudila a ona si uz mumlala deku ale asi nebola dako hladla lebo sme stihli aj zcvicit a az potom papat. neviem ako vy ale ja chodim spavat velmi neskoro aj keby sa mi dalo skor neviem sa do postele dostat pred jedenastou furt sa pri niecom zamotam napr pri pocitaci 😀
ked som pri tom cviceni po mesiaci sme boli na rehbke a ze janinka urobila velky pokrok a ze uz skoro zodpoveda svojmu veku takze este trosku pocvicime ak ak pojde vsetko ok tak mozno uz ani nebudeme musiet - mam z toho taku radost takze ktore cvicite cvicte poctivo a ono sa to oplati. janinka sa uz zacina valat z boka na bok ale prevrati sa na brusko len s mojou pomocou - dufam ze si nemyslite ze sa chvalim ja mam proste z jej uspechov taku radost ze vam to musim napisat. vcera sme boli na ocnom ale maju dovolenku, neviem preco ale ja sa vzdy vyberem ku doktorom ked dovolenkuju - a dovolat sa na polikliniku je dost problem maju tam ujceka ktory radsej aby nemusel prepajat vyvesi telefon.

betino myslim ze kazda mamicka ktorej babatko sa narodi prv ci uz je to v 28 al. 34 tt ma o svoje babo strach ci pojde vsetko tak ako ma. nasa sa narodila niekde medzi 33 -34tt podla ultrazvuku to bol 33tt a klasickym prirodzenym porodom. tiez som porodila az o dva dni lebo do mna stopali co sa dalo na plucka na zastavenie porodu a potom na vyvolanie porodu. brucho mi tvrdlo cele tehotenstvo - dakedy som mala pocit ze ho mam tvrde cely den a aj magnezium som brala cely cas. treba len verit ze vsetko dopadne dobre.
tak drzim palce aby si si pekne velke brusko este daku tu chvilu uzila.

elize
15. srp 2008

aluskas ake vtrhnutie, vitame tu kazde maminy a duplom tie, ktore chcu pomoc, alebo pomoct 😉

betina, musis mysliet pozitivne. Mozno ti v tom pomoze moj pripad. Na rizikovom som bola od zaciatku a v 17tt mi zasivali krcok. Max sa narodil zaciatkom 32tt. Rano mi odtiekla plodova voda, rychlo ma v nemocnici prijali, pichli prvu davku kortikoidov na dovyvinutie plucok, dali tabletky na zastavenie kontrakcii. Ale uz bolo neskoro. O par hodin na to sa nam spontanne narodil krasny (aj ked drobunky) Maxik s vahou 1950g a 44cm. Po narodeni dychal sam (aj napriek tomu, ze davky na dovyvinutie plucok nam nestihli dat vsetky). Par dni bol na podpore dychania, ale to len z toho dovodu aby sa zbytocne nenamahal. Na treti den uz dychal bez pomoci. Teraz je Maxik krasne zdrave dietatko, ktore dobehlo deticky narodene v termine. Nemusime cvicit Vojtovku, nemusime chodit po lekaroch (ak neratam pravidelnu kontrolu v rizikovej poradni).
V dnesnej dobe lekari dokazu zazraky (doslova 😉 ). Treba verit, ze vsetko dobre dopadne. Drzim palce, aby si vydrzala min. do 38tt 😉

elize
15. srp 2008

tak maminy, mne uz asi nacisto hrabe 😀 s Maxikom sme hore od 5:00, idu mu totiz prve zubky. Konecne zaspal, tak ja ze sa pustim do varenia. Dostala som chut na granatir. Zemiaky su uvarene a osupane uz od rana. To som nejako stihla pri umrncanom drobcovi 😝 Teraz idem varit cestovinu a namiesto cestoviny som do vriacej vody hodila uvarene osupane zemiaky 😅
Joj potrebovala by som na chvilku vypnut. Dnes idem ku kamoske na pedikuru, tak sa tesiiiiim a dam si urobit aj masaz chodidiel 😀

A s tym spanim. Tuto noc bol celkom klud. Nadopovala som ho paralenovym cipkom kvoli tym zubom tak asi preto. Inac aj Maxino reaguje na spln strasnym krikom zo spanku.

janina77
15. srp 2008

betina, tak este som neprecitala vsetko co ti tu baby popisali, ale byt na tvojom mieste, tak mazem do nemocnice. Mna tiez nechal lekar doma so skratenym cipkom, nech lezim, a do dvoch dni som porodila, ziadne kortikoidy (inekcie na dozretie pluc) mi nestihli dat. A rodila som v 27.tt, ale maly bol vyvojom 24+5 tt.
Vtedy mi to tiez pripadalo, ze ich tam idem otravovat s nejakym smiesnym tvrdnutim brucha a zvysenym vytokom, ale dnes by som ich tam otravovala aj s ovela mensimi problemami 🙄
Ja mam pocit, ze niektori lekari to beru na lahku vahu - 80% mamiciek, s ktorymi som sa rozpravala a porodili predcasne to davaju za vinu lekarovi, ze bral ich pripad na lahku vahu ☹.

janama001
15. srp 2008

no akurat som volala s kamoskou bola tyzden v nemocnici lebo zacala krvacat a mala kontrakcie ale nejak to zastavili a tak teraz vylihuje doma teraz je v 34tt a ma obavy tak si chuda hned spomenula na nas.

betina
15. srp 2008

ahoj hoky,
moc děkuji za vaše odpovědi. Jakmile mi dr.řekla, co se děje, tak jsem si nějaké ty infomace načetla...ale...jsem rozhodnutá, že jakmile by se mi sebemín něco nelíbilo, jedu do porodnice. zatím poctivě ležím. jem je dneska hrozně blbej tlak, tak jsem vyřízená a není mi úplně OK.
nevím, jak bych se zachovala, kdyby doktor něco zaspal...na druhou stranu, jak asi...snažila bych se aby to miminko zvládlo co nejlíp. Četla jsem, že se čípek může vrátit do původní polohy, tak se modlím, aby to tak bylo.

Jen vám chci napsat ještě jednu věc. Miminko se nám s MM povedlo napoprvé. V životě pro mě byla na prvním místě práce - tedy předtím. Jakmile jsem ale začala cítit pohyby miminka, všechno se změnilo. Ale hlavně narostl neuvěřitelný strach. Mluvím o tom z toho důvodu, že i vy jste uritě nespaly a brečely do polštáře o ty vaše mrnousky a ted jste tu, abyste jim co nejvíce pomáhaly. A já jenom chci říct, jak je to euvěřitelný pocit-matřeský pud a láska 😔

omlouvám se, pokud to vypadá, že mě hrabe, ale v noci jsem moc nespala a všechno se mi honilo hlavou.

Hezký den maminky!

elinka27
15. srp 2008

tak ja som dnes akoby ma presiel parny valec,ledva sa vleciem,do postele som sa vcera dostala nakoniec az o 23.45 a maly sa o 1.15 zobudil a reval,kym zaspal boli dve a rano o 4.30 znovu kym zaspal tak bolo 5.00, potom sa zobudil o 7.00 dostal jest a spal este do 8.30.No des 😠 taaaaak by som spala, spotena som jak slon, maly by stvornozkoval a ja nechcem za nim utekat 😒

elinka27
15. srp 2008

aluskas si vitana ved sem patris 😉

janama001
15. srp 2008

no kukala som v kalendari a spln je az zajtra

elize
15. srp 2008

janama tak sa mame na co tesit 😅

elinka zajtra posli mangela s Kubkom na prechadzku a ty si pospi 😉 no ja ich tiez planujem na dve hodinky "vykopnut", aby som mohla v klude poupratovat cely byt 😀

betina to je uplne normalne, hormony si robia co chcu, vsetko viac prezivas. A ten materinsky pud sa narodenim dietatka stonasobi 🙂 A najkrajsie je, ked ti potom povie "mama". Sice Maxik este nevie co to znamena, ale aj tak ho vzdy za to slovo veeelmi vybozkavam 😵

andulka4
15. srp 2008

Licina promiň že ti odpovídám až teď ale neměla jsem přítup na PC

Davídek se začal smát tak ve 12týdnech a o táden až 2 později se začal smát nahlas......už jsem ti ale 2x odpovídala 🙂

gucz
16. srp 2008

ahojte holky. Tak u nás bolo v túto noc hotové božie dopustenie, strašná búrka, hrmot, blesky vetrisko, šlahalo nám do okien, normálne ma to o pol noci zobudilo, a pravdu napíšuc som sa aj bála. A to sa búrky nebojím. A čo moja malá Lauruška? Tá spala ako dudok 🙂 , krásne odfukovala, mrnčala v noci len 1x, aj to si zašprajcovala nohu medzi tyčky.
andulka4 ahojky, ako sa s Davidkom máte? Dlho si tu nebola....
elinka27 malý už štvornožkuje o život? Moja začala až v desiatich mesiacoch, presne 20. mája. Máš veľmi šikovné dieťatko 😉

elinka27
16. srp 2008

gucz veru stvornozkuje o zivot, mam co robit nahaname sa po byte 🙂 veru aj u nas bola v noci silna burka, mame vonkajsie rolety a buchotali jak besne.Maly tuto noc celkom dobre spal,ale cuduj sa svete vcera vecer zaspal o 19.00 v postielke a bez reci, ulozila som ho do nej dopil mlieko otocil sa na bok a chrnel,normalne som nechapala 😨

elize, prave som sa vratila s masaze lebo som si necitila chrbat,tak aspon nejaky relax, tento tyzden som sa rozhodla ze nejak extra neupratujem, len som pospratavala, a u nas je pocasie ze by si do nho ani psa nevyhnala,ale muza poslem s malym 😀 😀

andulka4
16. srp 2008

Gudz byla jsem na dovolené a neměla jsem přístup na PC
Přidala jsem fotky z dovolené do alba

elize
16. srp 2008

tak prave som dozehlila velikaaansku kopu pradla a nacpavam sa najsladsimi hruskami na svete 🙂 a mam vylozenu nohu, pretoze ja sikulka som si na nu zhodila zehlicku 😢 paradne mi opuchol clenok. Maxik od kedy zaspal zo spanku zaplace asi kazdu 1/2 hodinku, dam mu cajik a pusinku a spi dalej. To bude tym splnom. No a ja pri tom behu za nim som sa potkla o snuru 😅 no coment ....

Andulka Davidko je nadherny a veliky 🙂 ten cas tak leti ....

Elinka aj Maxik stvornozkuje o stosest. Zacal len teraz, ale neuveritelne zrychluje tempo, normalne nestiham. O chvilu budem masaz chrbta potrebovat aj ja😀

Idem sa pokusit zaspat, mangel je na nocnej tak sa mi do tej velkej postele samej ani nechce 😉