Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
2. lis 2008

vlcek aj moja mala pruh (kýlu) na pupčeku, tiež sme cvičili a plakávala aj pri kolikách, ale na chirurgii na Kramároch v Bratislave mi pán docent povedal, že môžme cvičiť ďalej, mali ju aj operovať, ale nakoniec som ju nedala (asi zatiaľ). Pruh sa jej neskôr scucol sám, keď jej spevneli brušné svaly

deina
3. lis 2008

Ahojte. 🙂 Vitam nove babenky, Vlcek, kolko maju teraz tvoje dvojicky? Ada, vdaka za povzbudenie, dobre sa to cita, ked vidim, ze sa niektoremu nedonoseniatku takto dobre dari. 🙂

Ako je to teda s tym synagisom? Kto ma narok? A koho sa na to mam spytat? Nam ho tiez vobec nespominali na rizikovej poradni, akoby ho davali len tym detom, ktore mali problemy s dychanim, co maly nemal.

rohacka
3. lis 2008

K synagisu - mne povedali, ze deti do roka maju narok. Minuly rok to bolo az do dvoch rokov, teraz to zrusili. Ja by som na tvojom mieste zavolala do rizikovej poradne. My sme minuly rok mali a bolo to vyborne - maly bol velmi malo chory. Pokusali sme sa vybavit vynimku - odporucali nam - a nevyslo to ☹ . Tak sme Dorotku vybrali zatial do konca roka zo skolky, aby sme to odtial nepriniesli. A budeme musiet davat vacsi pozor.

deina
3. lis 2008

Ideme teraz na imunologiu, tak sa opytam - ti by o tom tiez mali nieco vediet, no nie? No uvidime... ale rizikova doktorka nam to vobec nespominala, ale zase ona sa dako extra nestara, skor bude tato imunologicka viac vediet.

Boze, dnes je maly nezastavitelny, vkuse sa niekam stvera, plazi, hrabe sa hore, potom padne (dnes uz pady nepocitam), zaplace, otrasie sa a ide dalej a ja furt za nim, spat nechce, energie ma za troch... pomooooc!!! 😝 😀 A to spal len pol hodinu vonku.

gucz
3. lis 2008

ahojky 🙂 , tak už aj ja mám konečne kúpené darčeky pri Lauriku k Ježiškovi 😉 . Od svokrovcov dostane telefón čo sa ťahá za šnúrku a pri vytáčaní čísla na točiacom ciferníku cinká a toho náučného slimáčika od FP. A od nás bude mať toho slimáčika vkladačku (čo sa vkladajú rôzne tvary cez dieročky) a kúpila som jej kačičku v guli. Do vianoc ešte určite dačo pribudne 🙂 . Aj sestra mi chce dať koruny, že nej jej dačo kúpim, ale už fakt neviem čo také. Oblečenia má kopec aj na zimu aj na jar, tak rozmýšľam nad tými sadami nohavičiek čo sú od dvoch rokov, keď sa budeme učiť v lete pýtať. Myslíte že by to bolo blbé? Samozrejme ešte dačo k tomu (nejaké bodynko alebo svetrík?)

gucz
3. lis 2008

deina bude to len horšie 😉 😀 , teda nie doslovne, ale pokojné bábo si už asi neužiješ... Ja sa teraz normálne čudujem, že čo som vlastne robila celé dni, keď malá najprv len ležala, potom sa plazila 🙂 , teraz lieta hore dolu a stále dačo vymýšľa, sem tam ani nestihnem zareagovať že kde vlastne je, ale je to zlaté, že sú tie detičky také aktívne a že sa majú k svetu

elinka27
3. lis 2008

gucz,myslim ze s tymi nohavickami to nieje zly napad, ved hraciek bude mat dost a toto je prakticke 😉

deina
3. lis 2008

Ved ano, len nech sa maju k svetu. 🙂 Len mi je divne, ze postavi sa, spadne, zaplace a ide sa stavat este raz, to ma taku kratku pamat? 😀

rohacka
3. lis 2008

Deina - bud rada. Moj maly ma 1.5 roka, nechodi sam, len popri nabytku uz cca 5 mesiacov.Vsade som citala, ze ked zacne dieta chodit popri nabytku, je otazka dni az tyzdnov, kedy zacne sam...Ha,ha - 5 mesiacov je riadnych par tyzdnov veru... Rehabilitacna mi povedala, ze keby mal rok, tak sa v pohode pusti, spadne, dvihne, ide dalej. Ale on je uz starsi, mudrejsi, tak si povie, nepustim sa, nespadnem - naco zbytocna bolest. A tak sam nechodi. Co uz... Snad mu raz trkne 😉 . Samozrejme, odlahcila som to, mame ine problemy ☹ . Vtaci hrudnik + prepadnute vnutorne clenky, tak najnovsie verzia preco nechodi, je tato.

andulka4
3. lis 2008

Rohačka pevně věřím že se vám ta diagnoza nakonec vyhne a že to říkají jen proto že neví co jiného by vám řekli....vůbec nevadí že nechodí sám...je mooooc šikovný a určitě je to jak jsi psala je hodně chytrý a ví že by spadl

gucz
4. lis 2008

rohacka Jakubko chodí okolo nábytku a za ruku nechce? Teda nieže by si ho mala vodiť za ruku, len sa pýtam ...

deina
4. lis 2008

Jakubko je uz rozumny chlapec, rozmysli si, ci sa pusti a spadne, podla mna je uplne vporiadku, ze je opatrny. Pusti sa, ked si bude isty tym, ze nespadne. Ale dufam, ze sa z tej diagnozy dostanete. ☹

Kedy sa detom kupuju prve topanky? Az ked urobia prve kroky, ze? Manzel mi stale hovori, zeby sme uz mali kupit, ked sa stavia na nohy, ale ja sa bojim, ze ked mu ich kupim, tak sa na stvornozkovanie neda uz vobec, v topankach to musi ist tazsie. A on sa uz dava na styri, uz len pohnut sa...

gucz
4. lis 2008

deina keď dieťatko lozí, tak by topánočky mať nemalo a ak je v beháku, alebo sa stavia, alebo chodí, tak áno. Moja malá mala prvé topánočky biele kožené na von v káre a v beháku, a potom sme jej kúpili aj papučky, tie nie sú také pevné, v tom aj štvornožkovala sem tam. No veď ako prikážeš dieťatku že teraz štvornožkuj a teraz zasa stoj a choď.

deina
4. lis 2008

No ved. 😅 Ale tak si myslim, ze ked mu dam topanky, uz vobec nebude motivovany na stvornozkovanie a teraz sa sice uz stavia casto, ale kroky este nerobi, tak snad mu neublizim, ked mu dam topanky, az ked zacne robit aj kroky. Uvidim o par dni, ak by som dala prec tie stolicky a lavicku z detskej, na ktore sa furt liepa, tak mozno by sa rozbehol na styroch, ked sa uz vie na styri pekne dat. Konecne vystiera rucky. Behak mame zakazany, ani ho nemame doma.

tamia
4. lis 2008

rohacka,
uz vam dali vediet, ze vam sinagis naschvalili? My tiez cakame na odpoved, mam volat koncom tohoto tyzdna....tak som zvedava... ale mam pocit, ze to skor bude neschvalene ako schvalene ☹ . lebo stale to natahuju, uz mi dali treti termin na zavolanie, ci to je schvalene... natahuju nas ako macka macence...

deina,
kam chodite na pneumologiu? je aj v NZ destka pneumologia?

gucz
4. lis 2008

keď sa už dáva na štyri, tak už to nebude dlho trvať a pôjde aj po štyroch, uvidíš 🙂 moja sa husenicovo -plazila a potom sa dala na štyri a hneď aj začala štvorkovať , ale prvý deň možno len pol metra prešla ráno, večer už meter.

sylvar
4. lis 2008

deina, já malé dala botky,až začala capkat, dokud si stoupala, tak jen v ponožečkách s protiskluzem, máme plovoučky, takže jinak klouzala a padala 😉
První botky, co měla na chození, nosí doteď doma, předtím ven, jsou to 19 a jsou jí stále dobré.Na ven už má 20, snad jí vydrží taky tak dlouho, 19 má od května doteď, teda ty sandálky, jinak na dovče u moře jsme zjistili, že jí adidasky jsou malé, takže chodila jen vtěch sandálcích,ale v tom teple to bylo jedno

rohacka
4. lis 2008

Gucz - za ruky praveze chce, ale mame to zakazane kvoli tym prepadnutym clenkom. Aj ked to obcas porusim. Pride za mnou po styroch, dvihne sa, chyti ma za ruku, otoci sa za druhou rukou /za jednu nechce/ a ide ako rychlik. Ale to len par minut denne. Povedala som to na rehabke a povedali, ze kratko moze.

Deina - uz som o tom pisala, mne odporucili latkove papucky na snurovanie od slovenskej firmy Rak - stoja nieco cez 200,- Sk, maju aj klenbu a nie su prilis tvrde, aby vadili pri lozeni po styroch. Ak sa uz stavia, tak treba s papuckami, aspon mne tak povedali. Naboso len po nerovnom povrchu - trave, kamienkoch - v lete samozrejme.

Tamia - ano, uz to vieme naisto, ze Synagis neschvalili. A ako som pochopila z novej Mama a ja - narok maju deti narodene v roku 2008.

elinka27
4. lis 2008

hej rohacka ma pravdu, len deti narodene v roku 2008, inak sa vytesujem,ze mi konecne zverejnili aj moju otazku v mame a ja 😉

nika.r
4. lis 2008

ahojte 🙂

občas som vašu tému sledovala z úzadia, pretože som bola počas tehotenstva posledné tri mesiace v nemocnici s hrozbou predčasného pôrodu. Tak som sledovala, že na čo mám byť pripravená, ak sa drobec narodí skôr. Napokon sa narodil 36 tt+2. Pôrodnú hmotnosť mal 2330g a 44 cm. Hned v den pôrodu už mal zltačku, s ktorou sme sa trápili 8 týždňov. Ináč sa ale vyvíjal ok, hmotnosť veľmi rýchlo dohnal. Krásne pasie koníčky, drží hlavičku atď.
Momentálne však máme jeden problém, ktorého sa začínam obávať a nikde sa neviem dopátrať informácií, a tak sa obraciam na vás, vy ste toho s detičkami zažili až-až. A napadá ma, či ten náš problém nebude súvidsieť s tým, že je nedonosený a tiež s tým, že som bola tri mesiace na množstve liekov a tiež som dostávala kortikoidy. No a teraz ten náš problém - Tomáško sa v poslednom čase ohýba hlavičkou dozadu a pomocou mostíka sa snaží pretočiť na bok. Niekedy ten mostík robí aj vtedy, ked sa nechce pretočiť, ale je len jednoducho z niečoho vzrušený - či už pozitívne alebo negatívne. Neurologička nám nakázala dávať ho do klbka, aby sa začal hraťs nožičkami a aby bol čo najviac ohnutý opačnou stranou, než ako to on robí. Lenže ono sa to akosi zhoršuje, na kontrolu máme ísť až o päť týždňov. Ak ste to niektorá riešili, prosím poraďte ako ste to riešili, či sa Vám podarilo to odstarániť, resp. či to môže mať nejaké následky a aké. Jedna holka tu na konikovi mi vravela, že to môže spôsobiť hyperaktivitu, lebo nervová sústava bude veľmi vydráždená.
Ak ste nikto z Vás nič také nezažili, nevadí, ďakujem za prisetor na vykecanie 😝
ďakujem
Nika

andulka4
4. lis 2008

Jo jde o to že je dráždivý.Musíš ho nosit jen v klubíčku.Chodíte cvičit?

andulka4
4. lis 2008

Jinak se neboj protože v 36tt je dítě brané jako velmi mírně nedonošené....budete jistě v pořádku 🙂

nika.r
4. lis 2008

andulka,dakujem. nechodíme cvičiť. neurologička sa netvárila nejako katastrofálne, lenže pred týždňom sa len mierne zakláňal. ani ja som to nejako veľmi neriešila, nosím ho podľa pokynov, dávam do klbka...lenže posledné dni sa to zhoršilo, začal sa prehýbať viac, občas sa až bojím, že si krk vykrúti. preto som začala zháňať o tom nejaké info. verím, že to nebude zlé, len nechcem nič zanedbať.
som vdačná za každé info.
Budem naňho teda intenzívnejšie dozerať, aby nemal možnosť sa stáčať a asi sa skúsim objednať k neurologičke skôr.

majte sa krásne

sylvar
4. lis 2008

ededik,Adélka je krásňoučká 😵 😵 😵

rohacka
4. lis 2008

Nika.r - nemam s tym skusenost, ale myslim, ze by to mohlo byt zmenenym svalovym napatim. Tu bola o tom tema - hypotonus
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gucz
4. lis 2008

nika.r kdesi som čítala o nedonosenom dievčatku menom Zuzanka, myslím že to bolo niektoré číslo časopisu mama a ja. A aj ona vykrúcala hlavičku do takého mostíka, a ona sa tak aj pohybovala myslím, mostíkovala. Ak chceš, tak Ti to potom pohľadám v ktorom čísle to bolo. Moja malá zakláňa hlavičku len v spánku, akoby prehnutá celá do luku, ale robieva to teraz menej často. Neviem čo by som Ti poradila, akurát teda že to povedz čo najskôr neurologičke.

tamia
4. lis 2008

nika,
a nema maly hypotomiu - napate svalstvo? moja mala to tiez robila pomohlo nosenie v klbku a cvicenie vojtovou metodou. a este som ju casto davala do lehatka a ona sa hrala s hrazdickou. Podla mna by si sa kludne mohla spytat neurologicky ci by ste nemohli chodit cvicit, cvicenim nic nepokazis, moze mu to iba pomoct.
preco is brala kortikoidy?

nika.r
4. lis 2008

ďakujem Vám všetkým veľmi krásne.
gucz, čítala som to aj ja, myslím, že to číslo mám doma, skúsim pohľadať. Dik za tip.

tamia, do lehátka ho často dávam aj ja. Tak nejako intuitívne som si všimla, že je tam spokojný a viac sa hraje s rúčkami a hračkami ako keď leží. Budem sa na tie cvičenia sama pýtať. Povzbudili ste ma v tom, že to nemám zanedbať. Rodina mi vraví, že to preháňam, že možno je to len niečo, čo sa mu zapáčilo.

nika.r
4. lis 2008

ozaj, tamia, a čo presne znamená to nosenie v klbku? pre istotu, či to správne chápem. Ja ho nosím v babyvaku, nožky má ohnuté smerom k brušku,a le nie velmi, len proste zadočke mu padá dole. Aj narukách sa snažím nosiť ho takto. Ešte hop nosím aj tak, že má chrbátik na mojej hrudi a nožky mu držím hore, teda je akoby v sede otočený tvárou k okoliu. Stačí to? Alebo ho mám skrúcať do klbka ešte viac?

deina
4. lis 2008

Vy ste kortikoidy nebrali? Je to na vyvin pluc, no ale dava sa to, len ked vedia porod oddialit, mne ich davali pocas dvoch dni pred porodom.

Tamia, nechodime na pneumologiu, asi ani nie je v NZ, mozno aj preto o tom synagise vela neviem. Takze vsetky nedonosene deti (nar pred 36tt) nar v roku 2008 nan maju narok?

Gucz, Rohacka, dakujem.

No dnes sa mi maly obuchal uz menej, ale pre zmenu sa mi takmer zadusil pri obede. 😨 ☹ Ani som si to akosi neuvedomila, ze je mozno zle, nevedel sa nadychnut, tak som ho vybrala zo stolicky, prehodila cez koleno a buchala mu po chrbte, kym mu to nevyslo von. Pomohlo to, nastastie. Myslela som, ze sa drhne kuskom jedla, nemal to poriadne rozmixovane (uz mu menej mixujem, nechavam aj kusky), ale predtym s tym nemal problemom a potom som zistila, ze takmer zhltol kusok takeho lepiaceho kruzku. ☹ Neviem, ako, kedy sa k nemu dostal, hral sa s krabicou, na ktorej bol, ale ze ako to odlepil... ved to poriadne lepilo.