Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

nika2
21. kvě 2009

ahojte,
je deina to je zlate. aj ja si obcas spomeniem ako bola mala v brusku a kopala 🙂

elinka27
21. kvě 2009

tak sme včera boli na kotrole na kardiológii a som smutná,pretože Kubko má stále šelest čo spôobujú tie šlašíky alebo výrastky v ľavej komore a preto keď preteká krv tade spôsobuje to šelest.Malému sa darí dobre, nezadýchava sa , bežať vládze a ani nemodrá, takže chvlalabohu,ale aj tak som z toho smutná, lebo by som rada aby to už bolo ok.A v júlu ideme opäť aby mu urobila ultrazvuk srdca, pretože tentokrát mu ho urobiť nemohla,kedže plakal.Tak tam prídeme tak aby spal a mám mu dať Diazepan aby spal tvrdšie a vyšetrí ho v spánku.

andulka4
21. kvě 2009

Eli to mě mrzí :( David měl taky na srdíčku šelest....ale nikdy nás dr nikam na kardio neposlala a ani neříkala že by se to spravilo nebo tak něco :(

Deino manžel má 196cm takže to budeme mít asi dlouhány 😉

elinka27
21. kvě 2009

andul,my sme na kardio sledovany uz od narodenia, a este v nemocnici ho vysetrovali a odvtedy chodime pravidelne,ale Dr.nehovroila zatial nic nejak zavazne zeby to bolo,ale aj tak sa bojim.Snad z toho "vyrastie".
Minuly tyzden sme boli u ocnej a neurologa, neurolog OK,ale zasa ocna nasla ze ma astigmatismus a slabo vidi do blizka,takze bude nosit okuliare,ale kedze reval ako blazon tak mu zatial nedala ziadne pretoze nevedela s istotou povedat aku dioptriu,tak ideme v decembri.

gucz
21. kvě 2009

elinka aj my máme taký šelest, mali by sme ísť na kontrolu v dvoch rokoch, ale pôjdeme neskôr, lebo mám pocit, že by to malá neuležala (myslím to sono), naposledy ako sme tam boli sa mrvila a ku koncu už aj mrnčala. A astigmatizmus má aj moja sestra, má okuliare na to, ale nosí ich len v práci, inak ich nepotrebuje, vidí dobre aj bez nich, tak sa neboj, možno to nebude také vážne, teda dúfam v to 😉

deina
22. kvě 2009

Elinka, to mi je luto - je to nieco, z coho moze vyrast?

My sa chystame na ocne buduci tyzden alebo ten dalsi, uvidime, mam uz dost lekarov na buduci tyzden (so mnou), tak ak sa mi nebude chciet, nechame to az na ten dalsi tyzden. Idu mu pozriet to ocko, ktore mu trochu uteka - mne sa zda, ze je to uz ovela menej, ale este stale trosku uteka.

Ozaj, co to ten selest je? Mam ist kvoli tomu na ekg, ale aj tak by som musela, vraj je to v tehu povinne. 😝

elinka27
22. kvě 2009

deina,gucz co sa tyka ociek, tak tam je predpoklad,ze sa to bud upravi tymi okuliarmi,a to slabe viecko sa spamata,alebo jednoducho ho budu operovat,ale zatial s tym vraj ponahlat nemame.Tak uvidime,ale toi srdiecko ako hovorim doktorka mi zatial nic nepovedala take ze by to bolo vazne tak snad z toho vyrastie, lebo zatial mu to ziadny problem nerobi, len ja som sa sprosta zabudla opytat, na blizsie info,lebo maly uz mrncal a ja som bola nervozna a tak som v tom zhone ani nic nehovorila,lebo v podstate ta diagnoza je stale ta ista.Kopec otazok ma napadlo az doma, a teraz neviem ci jej mam zavolat alebo mam cakat do jula kedy tam ideme znovu.

maatkka
22. kvě 2009

Ahojte aj my mame selest na srdiecku - asi to je velmi bezne co? Mam dr. povedal ze to nie je nic vazne a s velkou pravdepodobnostou s toho vyrastie. Jeho vzdy skor zaujimala ta prepazka na srdiecku co u predcasne narodenych deti nebyva casto uzatvorena a teraz ked sa jej uzavrela dal nam kontrolu v roku a potom nas vraj vyradi. Aj napriek tomu selestu. No a tie kardio kontroly inak patria u mna k nahorsim. Ked sa mala hybe alebo place je ten dr. strasne nervozny ze sa mu to neda poriadne vysetrit. Ako by som mohla niekolko mesacnemu babatku vysvetlit ze teraz musi tisko lezkat alebo este lepsie spinkat... No uz sa to blizi uz sa tesim.
Teraz riesime aj my tie ocka. Strabizmus. Lili ma nejake skratene alebo ochabnute svaly v ockach vo vonkajsom kutiku. Doteraz sme cakali ci sa to neupravi casom. Dr. nam kazala cvicit take svalove cviky na ocka a kontrolu nam dala az o pol roka. Neviem ale mne sa to zda zase dalsia dlha doba "nicnerobenia" s tym. Chcem sa ist na to popytat aj ineho dr.
No teraz my to nepride aaaz take zivotne dolezite lebo ma veeeeeeeeeelmi trapi vysledok posledneho sona hlavicky. Dr. nam tam nasla po tom vraj celkom pekne strebanom silnom krvacani do mozgu nejaku krvnu zrazeninu ☹ 😢 😔 Ja som sa v tom soku samozrejme nespytala nic blizsie a na dalsie sono ideme az 25.6. Uz mam pre istotu napisane otazky na papieri. No samo neviem co si o tom mysliet a straaaaaaaaaaaaaaaaasne ma to desi!!!
Jeeej deina tie "kopanceky" to patri k najkrajsim spomienkam v mojom zivote
🙂
Inak Liluska ma dnes svoj 1. sviatok - prve meninky 😀

rohacka
22. kvě 2009

Jej, konecne sa ozvala stara parta 😀 .
Elinka, Maatkka - nechapem, ze tolko deti ma problemy s ockami! Nase skulenie sa po 7 mesiacoch nosenia okuliarov trochu upravilo, ale stale tam je. Vraj nas caka operacia v predskolskom veku. Maatkka - ako s nou prosim ta cvicis s ockami? Mne tiez odporucali, ze nech pozera len ockami dolava, doprava, kruzky a tak, ale ja ho to neviem donutit - on furt s celou hlavou pozera, tak to nema zmysel.... 😖
Maatkka - a k tomu vysledku neurologie - mne vyborne vysvetlili nalez aj upokojili na poradni v ramci www.sinalgis.sk - to je neurologicke centrum, skus tam napisat.
Deina - blahozelam ku kopancom! To je snad najkrajsie na tehotenstve 😵 😵
My mame nastastie aspon srdiecko v poriadku, ale ked sme boli v roku a nieco na kontrole, tak mu normalne dali take uspavadlo rurkou do dupky, povedali mi, ze to je kratkodoba narkoza, ze niektore deti sa preberu uz pocas vysetrenia a on spal vyse 3 hodin, ja som myslela, ze sa zblaznim od strachu, furt sa mi zdalo, ze ani nedycha, potom mi zvracal pocas toho spania, bala som sa ze sa zadusi ☹ ☹ . Hrozne vysetrenie, ale najblizsie mame ist az na 3 roky, tak snad to uz ulezi.
ANdulka - vdaka za tipy na jemnu motoriku. U nas je to problem, ze ja mu hocico vymyslam na motoriku, ale on nema zaujem. A drzat mu ruku, aby to robil, to ma teda nebavi... Ale zasa v poslednej dobe sa to celkom zlepsilo 🙂 .

gucz
22. kvě 2009

maatkka tou dieročkou myslíš foramen ovale? ako dieročku medzi predsieňami? našej to našli, ale zmenšuje sa to a povedali mi, že to má dosť detí, len sa u nich na to ani nepríde, do dvoch rokov by sa to malo uzavrieť samé. Vlastne aj preto by sme mali ísť na tú kardiológiu na kontrolu, nielen kvôli tomu šelestu, ale aj kvôli tej dieročke. Mne doktorka povedala, že veľmi veľa detičiek z toho vyrastie, tak to len sledujú pre istotu, tak sa nemám báť. Samozrejme iné by bolo, keby že sa dieťatko zadýchava, modrie, nepriberá, nevládze. Ale keď sa má dobre, tak sa neni čoho báť.

maatkka
22. kvě 2009

Rohacka velmi pekne dakujem za ten link skusim tam napisat. Mne to ocne cvicenie tiez pride take nezmyselne kedze Lili vobec nespolupracuje. Prave pre to si pripadam ze s tym stale nic nerobime len vyckavame co bude. Mame robit ten cvik tak ze drzime hlavicku jedno ocko zakryjeme a druhym ma pozerat na nejaky predmet ktory posuvame tak aby pozrela az k tomu vonkajsiemu kutiku. No ona za tym pozera pozera v istom bode koniec a snazi sa otocit celu hlavu lebo tie ocka jej proste dalej nejdu a preto jej skor zabiehaju k tomu vnutornemu kutiku. Inak mne je tiez neprijemne take neprirodzene pozerat tym okom tak uplne von.

maatkka
22. kvě 2009

Gucz asi to je ono. Nam to proste vysvetlili tak ze je to prepazka ktora sa uzavrie po narodeni no tym ze sa dietatko narodi predcasne tak sa to proste neuzavrie. Ma to vacsina ak nie vsetky predcasne narodene deti. Uzavrie sa to v prevaznej vacsine casom len maaalo kedy nie a vtedy sa to operuje. Myslim ze laparoskopicky? Kardiolog to musi sledovat preto ze si nemoze byt 100% isty ci je to len tym ze sa babo narodilo skor alebo je to defekt. Tak nam povedal dr. aj ked naozaj je to skoro vzdy len predcasnym narodenim.

elinka27
22. kvě 2009

maatka, tak som z toho jelen musim sa dokini poriadne na to opytat ked tm pojdem v juli,lebo my mame v papieroch diagnozu "tendom v LK" co znamena ze tam ma nejaky akoby vyrastok alebo co ona tomu hovori šašíky a to sposobuje,ze ked okolo preteka krv vydava to ten selest.A teraz naposledy zasa hovorila,ze to vlastne aj zmensuje dierku kade mu krv preteka,ale nijako ho to zatial neobmedzuje, a plavat sme chodili aj sa potapal a obvodna vie o tom a nemala namietky.A kardiologicka mi tiez na zaciatku hovorila,ze to treba len sledovat ako srdiecko rastie a ze z toho snad vyrastie.A v juli ho uspia Diazepanom a vysetri,lebo inak sa nechce dat.

Co sa tyka tych ociek my ideme teraz na dalsiu kontrolu az v decembri, maly pri tom vzdy strasne place a dokrka sa rozculuje,ze ho nemoze poriadne vysetrit, naposledy mu chcela zmerat ake dioptrie treba ale kedze sa to nedalo tak to nechala tak, s tym, ze mu radsej neda ziadne ako by mu mala dat nespravne, takze zasa sme sa nikam nepohli. ☹

maatkka
22. kvě 2009

Elinka my uz to - ten duktus ci co to je - mame teda uzatvorene ale ten selest je tam stale vsetci ho pocuju ked ju pocuvaju ale vsetci to beru tak ze no proste tam je... Ja som mala tiez selest v detstve vlastne skoro do puberty a nikto s tym nic nerobil ani ho nesledovali a keby mi to nevravela vzdy dr. ked som u nej bola s klasickou chorobou tak o tom ani neviem a nakoniec si sam len tak "zmizol" teraz ho uz dlho nemam. Si pamatam ze niektore spoluziacky nemuseli cvicit na TV kvoli tomu a ja som musela 😝 a nerobilo mi to nikdy ziadne problemy.

maatkka
22. kvě 2009

Inak ja som bola tiez skor narodena 33 tt. mozno to bolo tiez tym neviem...

nika2
22. kvě 2009

ahojte,elinka aj moja mala ma selest a od narodenia chodime na kardio. teraz sme boli v roku na konrole aj sone. ale tam tak revala, ze ju poriadne ani pozret nemohla. ale tiez dr. nehovori , ze by to bolo nejake zle. teraz ideme zase za 3 mesiace na kontrolu. a tiez je inak ok. neoomodrava a ziva je dost 🙂 a diazepan mozu male deti? inak ja ked som bola mala som tiez mala selest. to sa da z toho vyrast.

elinka27
26. kvě 2009

nika, ja som sa tiez cudovala,ale 1 tabletka mu snad neuskodi, treba ho vysetriti tak hadam vie co robi.Ja osobne som tiez proti tomu aby sa mu daval ten Diazepan,ale co si pomozem 😖

rohacka
26. kvě 2009

Diazepamu sa az tak nebojte, nam ho davala lekarka, aby sme mali doma, keby mal maly vysoku horucku nad 39, ako prevencia febrilnych krcov. Deti, ktore mavaju febrilne krce, ho beru uz pri nizsich teplotach. Davkuje sa 2 mg na 10 kg hmotnosti.

ededik
26. kvě 2009

Ahojte kočky, tak znova sa po čase hlásim. Na net skoro vôbec nemám čas, len neskoro v noci...všímajte ten čas.. 🙂

Eli je mi to ľúto, aj naša má šelest a k tomu ešte aj neuzatvorený duktus, ktorý sa bude musieť riešiť asi operačne...Však ideme v júni na kardio, tak sa uvidí...tiež sa bojím, ale čo už narobím...
Maatkka, huráááá naša žabka sa začala konečne pretáčať...jej to ale trvalo !!!!
Ináč neurológ nám odporučil plávanie, chodíte niektorá plávať ?????

mimi198
27. kvě 2009

aj nas malinky sa pretaca uz, ale zatial len z chrbatika na brusko, naspat to nevie, on by to aj vedel ked je na brusku tak nadvihne ritku aj nozicky da aj na spicky ale rucicky ma ako lietadlo cize sa nevie nadvihnut rucickami alebo si ich dat dopredu, vie ale iba v tedy ked nenadvihuje ritku, a ked ju nadvihne rucicky ma v zadu a to mu brani pretocit sa inak by sa mu to aj podarilo no kedy na to pride to neviem. a najhorsie je to ze kedykolvek ho dam na brusko tak vygrcne no proste stale grca a potom ho tam ani nenechavam dlho ale mal by tam byt lebo by sa aspon cvicil ale ked on tak grca vela ma to od narodenia, uz by to mohlo aj skoncit.

mimi198
27. kvě 2009

kolko by malo sedem mesacne dieta vypit mlieka?maly ako zacal papat prikrmy zda sa mi ze ho nema tolko kolko by mal mat. ja mu dam mliecko na ranajky na desiatu na obed ma masovy prikrm so zeleninkou a na olovrant mava mlieko ale ked nahodou dlhsie spinka a zobudi sa neskor tak mu davam kasu, a potom vecer este mliecko pred spanim, a pije tak okolo 140ml. cize mi to vychadza ze ma to mlieko 4krat za den. takze nemala by som tu kasicku este vynechat? alebo...?

matodato
27. kvě 2009

Ahoj,jsem tu nová. Škoda,že jsem vás neobjevila dřív. Syn se narodil už v roce 2007 ve 28+3. Chtěla jsem napsat k tomu šelestu na srdíčku. Malý měl po narození dučej (ductus) příliš velkou, nepodařilo se ji uzavřít ani medikamenty. Proto ho ve 14 dnech odvezli do Motola a tam mu dučej chirurgicky uzavřeli. Laparoskopicky to nedělali, má jizvu, která začíná pod ramínkem a končí na zádech pod lopatkou. Od té doby problém nemá, kontrola na kardiologii v pořádku, další až za dva roky. Doufám, že už se to snad zhoršít nemůže.

maatkka
27. kvě 2009

Ededik gratulujeeem k pretacaniu. To je radosti co? 😵 A ako ze jej to trvalo??? Ved to mala cca 5,5 mesiaca korigovane nie? Ved to je akurat 😉 Ja stale nejako dufam ze vam v juni povedia ze mate ten duktus uzatvoreny a operacia nebude nutna. U nas to totizto tak bolo - stale nic nic a potom zrazu na jednej kontrole vsetko O.K.
Mimi a Andrejko by po prikrme uz mliecko nepil? Ked sa ti zda ze ho ma malo. Ja to este stale robim tak ze aj po ranajsom ovocnom aj po obednom masovo-zeleninovom prikrme skusim zabke ponuknut trosku mliecka a ona si to teda vacsinou este zapije 🙂
Ahoj matodato. A preco to drobcovi nerobili laparoskopicky? Ja som pocula ze sa to tak uzatvara. No hlavne ze to dobre dopadlo a ste v poriadku 🙂 A preco si rodila skor ak sa smiem spytat?

matodato
27. kvě 2009

To opravdu nevím, proč to neřešili laparoskopicky. Tenkrát mě ani nenapadlo se na toto zeptat. Myslela jsem si,že jinak než řezáním se to udělat nedá. Možná byl příliš malý??? nevím. Ale ta jizva není tak hrozná, i když je relativně dlouhá, je sotva vidět, ani v pohybu ho to nijak neomezuje.
Malý vážil 1120g, měřil 37cm. Rodila jsem sekcí pro preeklampsii. Tlak mi nešel srazit, spíš stále stoupal. Šlo to rychle, injekce na dozrání plic mi stihli dát sotva 2, z čehož druhou těsně před porodem.

mimi198
27. kvě 2009

no on zje na obed 200g prikrm a mozno by este troska mliecka vypil ale zda sa mi to privela uz davat mliecko na to. aby ho zase brusko nebolelo.

maatkka
27. kvě 2009

Matodato tak to sme na tom boli velmi podobne. Tiez som mala preeklampsiu. A kortikoidy mi ani nestihli pichnut. Rodila som asi styri hodiny po tom ako mi na preeklampsiu prisli.
Mimi ty brdo ze 200g mne zaba spapa ledva 120g a to mame o dva mesiace viac. No chlapi su chlapi 😀 Ja som niekde citala ze po zavedeni prikrmov by malo dieta vypit minimalne dve davky mlieka takze to mate podla mna dost.

ededik
27. kvě 2009

Mimi, naša malá vypije asi 750 MM za deň + 100 príkrm. Takže myslím že je to v pohode....

Matodato...noooo..to je to isté, čo máme aj my...Hm...možno sa to predtým nerobilo...aj keď čo ja viem...v 2007 už hádam áno...Každopádne, my ešte lieky neberieme, takže snáď to najpv vyskúšame s nimi...

Maatkka...pretáča sa, síce zatiaľ len na 1 stranu ale poctivo trénujeme aj druhú....Aj ja stále dúfam, že zákrok nebude nutný...no veď uvidíme.....kiežby to bolo bez toho, to by mi ku šťastiu už hádam nič nechýbalo....

BABY nechodíte plávať s prckami ???????????????

matodato
28. kvě 2009

Ededik, plavání nám kvůli zádům doporučili, ale zatím nechodíme. Máme každou chvíli sople, tak to radši neriskuji.

Teď jsem se dívala do zprávy, co máme z porodnice - zjištěn hemodynamicky významný PAD, kůra ibuprofenem bez efektu, následně kůra indometacinem, pokus o farmakologický uzávěr PAD neuspokojivý, dučej extrémně široká,proto překlad do Motola kde provedena ligace dučeje. Jsem laik, ale myslím si, že už ty léky vám asi nepomůžou, to by vám je dali asi dávno. Myslím, že to může fungovat jen krátce po porodu,kdy se ta dučej většině dětí uzavírá sama. Ale zeptej se. S tou laparo jste mi dali brouka do hlavy. Vrátit to zpátky sice už nemůžu, ale bylo by to pro Martínka tak určitě lepší, ale snad se rozhodli doktoři správně -tenkrát.

Maatkka, mě dokonce převáželi vrtulníkem do jiné porodnice. Ale já osobně jsem se fyzicky cítila dobře,jen jednu nohu jsem měla trochu napuchlou. Po porodu jsem byla 2 ddny na jip,kde mi ten tlak zkoušeli srovnat, ale podařilo se až za několik týdnů. Martínek je už můj druhý syn a u prvního jsem s tlakem problém neměla. Maminka má ale vyšší tlak.Můžu se zeptat, má někdo z tvé rodiny vyšší tlak - nesouvisí to s tím?

maatkka
28. kvě 2009

Tak to si mala riadne dramaticky prevoz. 😲
Ja som mala vyssi tlak uz v detstve. Potom dlhe roky bol O.K. aj cele tehotenstvo ukazkovy az na jednej poradni mi sestricka namerala vysoky a sup s nim do nemocnice a po cca 4 hodinach co sa mi ho pokusali znizit infuziami som bola na operacnom stole a Lilinka na svete 😔
Moja mama ma vyssi tlak tak dva razy do roka. Neviem preco. Vzdy sa jej zvysi a je jej asi tyzden zle a potom je zase dlho dobre. Inak nikto z rodiny problem s tlakom nema. Neviem ci to moze mat suvis.
Mne inak vtedy tiez vobec nic nebolo ale nohy mi napuchli riadne. Vlastne len s tym som sla do tej poradne. A vysoky tlak mi ostal este vyse pol roka po porode.
Nam sa ten duktus na srdiecku uzavrel po cca 5-tich mesiacoch od narodenia.

ededik
28. kvě 2009

Matodato, my zas máme v správe: perzistujúci arteriálny duktus hemod. nezávažný, bez PH...Takže my ho máme zrejme hemodynamický nezávažný, preto sa jej lieky ani nedávali...ja stále dúfam, že sa to spraví samo...
Dosť si tá naša žabka vytrpela, rúčky má samú jazvu po vpichoch...ale keď to ináč nepôjde.... ☹
A koľko mesiacov od narodenia Vás operovali ????
Maatkka, júj keby sa to aj nám tak upravilo...Teraz 25.6. ideme vlastne na 3. kontrolu....