Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

pushkinka
13. srp 2009

vikina74 aj tak s tebou plne suhlasim,neurolog mi iba odporucil vojtovku,ibaze ked sme odchadzali po 3 tyzdnoch z nemocnice/kde dovtedy s nim cvicili rehab.sestry/tak mi povedali ze ma cakaju o 2 tyzdne na ich oddeleni pretoze ziadna mamicka vraj si nezoberie na svoje triko ze necvici s nedonos.dietatom a je to najlepsie co mozem prenho urobit bola som s toho na nervy,ja este posledujem 1,2 mesiace maleho hlavne neurologiu a pokial bude ok tak nemam nadcim uvazovat,pretoze ked si porovnam neuro vys.pri prvom synovi v tomto mesiaci tak bol natom ovela horsie ako teraz moj 2mesacny a ako som hovorila starsi je ok a necvicila som s nim pripadalo mi to ako tyranie a hlavne ze bol stale chory.

gabika25
13. srp 2009

ahojte, chcem sa opytat, ci nemate niektora podobne skusenosti. Moji krpci maju 5,5 mesiaca (korig. 3 mesiace). Maly je v pohode, ale Dianka mi zacina robit starosti. Akosi na nic nereaguje. Hrkalka ju nazaujima a ani hraci kolotoc nad postielkou tiez nie. Mozem robit cokolvek, ale neotoci sa za zvukom a ani nijako inak mi nereaguje. U maleho to nepoznam, lebo toho zaujima doslova vsetko. Dianka ma zvacsene mozgove komory a lekari sa vyjadrili tak dost neurcito ohladom jej vyvinu. Tak neviem, ci mam mat strach, alebo to len chce cas.

pushkinka
14. srp 2009

vikina74 nemohla by si mi poradit?maly papa nutrilon 1,musim mu to trosicku prisladit inak by sa toho ani nedotkol,ma zltozelene riedke stolice puci sa nevie sa vykakat a o kolikach ani nehovorim,nevies dokedy si crievka zvyknu?alebo mam vymenit stravu,ibaze sa obavam ze mi bude robit to iste,pokial by som vymenila stravu tak tym neurobim sok crevam?a okrem toho ked ho idem nakrmit potiahne raz dvakrat a v zaludku ma neskutocne zvuky ako keby prvykrat v zivote jedol,hovorila som s dr.a ona sa vyjadrila ze este take 2 az 3 mesiace bude mat koliky musim byt trpezliva no mne sa to nezda.nemala si problem s kolikami a ked ano tak mi prosim nieco porad,inac davam do mliecka aj probiotika necely tyzden pomoze to?

gucz
14. srp 2009

pushkinka moja malá mala koliky, dávala som do každej fľaše 25 kvapiek espumisanu a pomohlo. A mlieko neslaď aj z toho ho môže bruško bolieť. Neboj sa keĎ bude hladný tka spapá mliečko aj bez cukru.

pushkinka
14. srp 2009

gucz dakujem za radu,ja pokial do mliecka nedam stipku cukru tak on sa mi zvyja a place a to som skusala ho krmit az po 4 hodinach a teraz davam uz treti den infacol,ma vraj ucinok az po stvrtom dni tak ja uz neviem,priblizne asi do ktoreho mesiaca ti mala mala koliky?inac viem ze by som nemala sladit prave preto som rozmyslala ze zmenim stravu asi na sunar ten je sam o sebe sladky.

vikina74
14. srp 2009

@pushkinka
Rada by som ti poradila, ale ja som co sa tyka UM absolutny laik, obidve deti kojene. Myslim si vsak, ze nic nevravi proti tomu vyskusat inu UM, pokial je vhodna pre tento vek. Inak viem, ze pri kolikach niektorym babatkam pomahaju kvapky Sab simplex, najma ak maju vela prdikov.

deina
14. srp 2009

Pushkinka, ja by som radsej namiesto cukru skusila ine mlieko a proti boleniu bruska Miskovi pomahali Sab simplex kvapky. A pocvicit s nim - s nozickami, bicyklovat, aby mu to brusko lepsie pracovalo. 😉 Cukor je zbytocna zataz, nici floru v crevach, naozaj vyskusaj ine UM, ci mu nezachuti. Zltozelena farba stolice je ok pri UM.

Gabika, moj maly mal tiez zvacsene mozgove komory, casom sa to upravilo same. Chodili sme a sono a lekari sledovali to, ze sa nezvacsuju, nastastie nerastli, takze z toho ziadny problem nerobili. Neotoci sa na ziadny zvuk? Ani na nejaky velmi silny napr ked spadne hrniec na podlahu?

gucz
14. srp 2009

hmmm nám infacol vôbec nezabral

andulka4
14. srp 2009

Ahoj holky
Deino, Gudz co bříška? Jak se cítíte?

Deinuš už vybíráš double kočárek?

gucz
14. srp 2009

no a koliky mala asi tri mesiace, ale po tom espumisane to bolo dobré. Mala aj problém s kakaním, pomáhala len rektálna rúrka, tak sme kakali asi od 2,5 mesiaca do 6 mesiacov, ale po zavedení príkrmov začala kakať sama.
Um mliečko by som aj ja zmenila na tvojom mieste, ale môže ho odmietať aj pre bolesť bruška. Skús francúzske mlieko jednotku, moja malá odkedy začala piť FM, tak nemala žiadny problém s bruškom

gucz
14. srp 2009

andulka ja sa mám fajn, akurát teda únava je veliká, ale to sa dalo čakať keďže Laura je živé striebro. Včera som bola na odbere krvi na AFP, tak čakám na výsledky, ale inak všetko ok.

deina
14. srp 2009

Ahoj Andulka. 🙂 No mne sa teraz nakopili problemy - malo zeleza, tehu cukrovka (zase 🙄 , no nevadi, dietujem, aspon budem stihla), znizeny hormon stitnej zlazy (este neviem, co s nim, este som nebola u endokrinologicky) a streptokok v posve, ale inak fajn. 😅 Znie to tak, ze je toho vela, ale napr dnes sa citim vyborne, nejaka energie ku mne dorazila, hura. Mozno som bola taka ochrapana v poslednom case preto, lebo som mala malo toho zeleza a teraz sa to uz zlepsuje.

Joj a kocik, no neviem, zatial som na tom tak, ze double kocik nebudeme kupovat - Misulo uz pekne chodi sam a dokonca uz zacina chodit aj tym spravnym smerom, tak pripadne kupim len satku pre male babo, ked budeme musiet ist niekam spolu a na presny cas. Na prechadzach si hadam vystacim aj tak, ze Misulo pojde peso.

andulka4
14. srp 2009

no tak to budete chodit na malé procházky 🙂 Miško ti ještě toho moc neujde ale myslím že to zvládnete 🙂

deina
14. srp 2009

Prejde dost, minule siel peso takmer dve hodiny (a potom vecer odkvacol do postele), problem je len ten, ze ho zaujima kazdy kanal na ceste a musi sa k nemu 10x vratit. 😖 Potrebovala by som nejake voditko, aby som ho priputala ku kociku. 😀 Ale verim, ze to bude stale lepsie a lepsie, nevyse sa malinky narodi do zimy, tak nebudeme asi az tak vela vonku.

andulka4
19. srp 2009

Ahoj holky, no skoro jsem téma nemohla najít 🙂 Jak se vede našim těhulím?

gucz
19. srp 2009

hlásim že my sa máme dobre, v pondelok ideme na kontrolu tak uvidím ečo nám povedia

andulka4
19. srp 2009

tak to je fajn že se daří 😀

deina
19. srp 2009

Aj mne sa dari, aj tomu krpcovi vnutri. 😅 Si predstavte, ze mi sestricka robila este raz test na tehu cukrovku a bol vporiadku, normalne nechapem. Ale tesim sa, nebude to asi az take vazne, aj ked predpokladam, ze dieta bude, to nevadi. Uvidim, co na to povie dia doktorka, zatial mi nedviha telefon. Pozajtra ma caka odber na endokrinologii,tak aj to este uvidime.

andulka4
19. srp 2009

Holky a nevadí vám že musíte zvedat děti?

rohacka
19. srp 2009

Ahojte, tak my sa hlasime, ze sme doma z dovolenky. Vsetci sme to prezili v zdravi, elektrina ani chladnicka nam az tak velmi nechybala, ale ja som uz rada, ze som v civilizacii 😉 .
Boli sme konecne na detskej ortopedii v Ziline. Sokli ma hned na zaciatku - vraj - teda je to chlapcek s detskou mozgovou obrnou a chcete sa poradit, co s nozkami a hrudnikom 😨 Ja na to, ze to zatial nikto nepovedal, ze ma DMO, vsade nam pisu centralne tonusova a koordinacna porucha. Lekar na to povedal, ze aj takto sa to da nazvat. Tak som bola z toho mierne v soku, aj ked som uz kdesi citala a myslim, ze aj Andulka to kdesi pisala, ze vsetky taketo neurologicke problemy u deti sa nazyvaju DMO. No nevadi.... Povedali nam teda, ze pojdeme v 5-6 rokoch na operaciu clenkov, zatial je este skoro, nadalej mame cvicit reflexnom metodou aj klasicke cviky na ploche nohy, mame si zohnat ortezu na hrudnik a mame narok na ortopedicke topanocky na mieru. Na kontrolu mame prist o 6-9 mesiacov a so sebou zobrat rontgeny noziciek a chodidiel, co si mame vybavit u nas. Suma sumarum sme tam boli asi tak 5 minut (a 4 hodiny sme tam cestovali 😀 ). Tak tak....Takze som zrusila svojvolnu prestavku v cviceni a pokracujeme opat. Ale pomohlo mi trochu si oddychnut od toho, snad aj Kubkovi. Obcas povie - Chcem cumlik, ideme cvicit! Tak to hned vyuzivam prilezitost 😀 (vojtovku cvici s cumlikom a to sa mu velmi paci - vtedy extra neplace - takze ma takuto vymozenost aj v jeho veku). Nasa rehabilitacna sestricka si ale zlomila ruku, takze cvicime len doma, to mi celkom vyhovuje.

argousek
19. srp 2009

rohacka nám taky náš nový neurolog řekl, že Adámek prodělal lehkou DMO ale že ho to jen lízlo a že nebude mít žádné následky. U nás je chůze čím dál lepší, on mu píchnul do lítek botoxový injekce a to mu dost pomohlo. Jinak jezdíme na hipoterapii a doma cvičíme na velkým míči a taky jsme si vydupali lázně, pojedeme na podzim. No a ortopedický botičky nosíme taky, Adámek má plochý nohy a ještě k tomu valgózní paty. Nezoufej, Kubík je hrozně šikovnej, všechno spolu zmáknete 🙂 😉

mimi198
19. srp 2009

ahojte, chcem sa len spytat, ze ci ste aj vy niekto mali problemy s pitim mliecka v neskorsich mesiacoch, lebo sa mi zda ze mi maly zacina odmietat mliecko vzdy vypil aj 150ml a teraz s toho necha aj 60ml, neviem ci je to tym ze nie je hladny alebo prosta ci sa moze stat ze ho to mliecko omrzi neviem ci mu ho nedavam aj casto ma ho na ranajky, na olovrant a na veceru, inak obed spapa aj kasicku. a myslite ze by sa detom malo podavat jedlo kazde tri hodiny no aspon v tych trojhodinovych intervaloch? lebo ja malemu niekedy dam aj po dvoch hodinach a ci nie je aj prejedeny. dakujem za radu

andulka4
19. srp 2009

Rohačka, Argi jo přesně jak píšete.....přečtete li si jakokoli lékařskou zprávu tak tam je napsáno že DMO je.....a blá blá blá je pod tím bohužel i hypotonie

má to ale děsivý název ta DMO, že?

jinak napišmi prosím tě jak jsi sehnala kontakt do toho Zlínqa? Já bych tam taky chtěla jet, máme to kousek

argousek
19. srp 2009

andulko rohacka psala Žilina 😀

andulka4
19. srp 2009

jééé aha jak napsala Z bez háčku tak mi ty ostatní písmenka splinuly do slova v Zline 😀

jana.jaro
19. srp 2009

Ahoj holky,můžu se přidat?Malá se narodila ve 32tt.Odtekla mě voda kvůli infekci 😠 a to jsem chodila každý týden na kontrolu do rizikové poradny(mám amputovaný čípek měla jsem zvíšené riziko infekce).
Emička vážila 1880g a 43cm.Vojtovku nám nařídili už v porodnici,jako všem,co se narodili před 35tt.
Musím Vás zhruba trochu dočíst,at mám přehled 🙂

deina
20. srp 2009

Andulka, nie, mne dvihanie nevadi, Misulo ma asi 12 kil a myslim si, ze pokial sme zvyknute, tak je to vporiadku. Ine by bolo, kebyze si odrazu zmyslim dvihat 12 kil len tak znicoho, ked som to predtym nerobila...

No teda, to DMO znie hrozivo, takze vlastne aj Misko ju prekonal, kedze mal hypotoniu? Nechce sa mi tomu verit... 😕 Ale teda rychlo ste tu ortopediu vybavili, Rohacka. V podstate si vsetko musite tak ci tak vybehat sami, no pekne. 😒

Mimi, mne maly odmieta mlieka asi od roka, ked sme presli na trojku Nutrilon - zozaciatku ho pil (to bol este oranzovy), neskor stale menej a menej, teraz ma lepsie obdobie a vypije aspon rano okolo 100-130ml, podla nalady. Dokonca obcas vypije vsetko, robim mu 150ml, neviem presne, kolko to moze byt mlieka. Mozno ho mlieko omrzelo, ako pises, mozno mu az tak nechuti, neviem. Nahradzam ho jogurtami a mliecnymi kasami. A podla mna je vporiadku, ked chce jest aj castejsie ako po dvoch hodinach - predpokladam, ze niekedy vydrzi v pohode tri hodiny, ze? A niekedy je hladny uz skor, podla mna to nic nie je, ved aj dospely niekedy hladny je, niekedy nie.

Vitaj Janka. 🙂 Pripomenula si mi Miska, takmer rovnake miery: 32tt, 1850g a 43 cm. 😅 Ako sa vam dari?

ededik
21. srp 2009

Ahojte kočky....vôbec nestíham....len Vás takto narýchlo zdravím....
Mimi...aj moja má takýto problém...už mesiac stojíme na váhe...moje mlieko odmieta, mäso zo zeleninou má rada...
Dokonca mi z neho začala aj hnačkovať....najprv sme si mysleli, že má nejakú baktériu....ale to z mlieka....
Dr...sa ma hneď spýtala, či som nemala menzes....že vraj kvôli hormónom takto reaguje....
Ale umelé jej dávať ešte nechcem.... ☹

gucz
21. srp 2009

ahojte baby
Andulka ani mne zdvíhanie nevadí, Laura má tiež 12 kg, ale zasa ja ju nejak často nezdvíham, len keď ju dávam do postieľky, alebo ju odtiaľ vyberám, do vane z vane.... keď si ide umývať ručičky tak stojí na šamlíku a dočiahne, na papanie má drevenú stoličku rozloženú na stôl a stoličku... no a cez deň ju neberiem na ruky, to už musí fakt byť, že trebars plače keď sa uderí alebo čo , že sa chce tak pomojkať. Skôr príde ku mne, objíme mi nohu a povie maminenka 🙂 , tak si čupnem a dá mi pusu. Keď už sa fakt pýta na ruky len tak, tak jej poviem že mám na brušku bóó a už sa nepýta. Aj som jej sem tam povedala, že mám v brušku bábo, ale to vôbec ešte nechápe.
A káru už nepoužívame vôbec, teda aspoň tu u nás v dedine, na nákupy do mesta chodíme autom a ani jej tá kárička nechýba

rohacka
22. srp 2009

Ahojte, tak my sme boli vcera na neurologii a to, na co som bola priebezne pripravovana nejako podvedome, sa potvrdilo. Kubko ma detsku mozgovu obrnu 😢 😢 😢 . Lahku formu - atakticky dipareticky syndrom. Tak mi je z toho nanic. Lekarka mi to povedala na zaklade toho, ze som sa pytala, ako je to s hypotoniou a DMO, tak mi povedala, ze ma na to chcela postupne pripravovat, ze to uz nie len len hypotonia, ale nozky maju znamky DMO. Teda ze on ma DMO len na nozkach. Ale vraj sme aj tak na tom vyborne, vraj vidno, ze sa mu venujeme po vsetkych strankach, vraj teraz si to vydrieme ale budeme potom zat uspechy. Mame dalej cvicit, venovat sa, ale nepretazovat ani z telesnej ani dusevnej stranky, aby sme nevyprovokovali hyperaktivitu. Pytala som si aj precitat spravu od psychologicky, lebo mi vtedy nedali - tak som mala chut plakat a smiat sa sucasne, co za veci tam popisala. Asi v takom zmysle, ze "matka tvrdi, ze pekne rozprava. V ambulancii velmi nerozprava. Matka tvrdi, ze ... V ambulancii...." Zaver bol, ze ma priemerne mentalne schopnosti, uroven reci na urovni sirsej normy, obcasne znamky hyperaktivity a nesustredenosti. Ha, ha. Po 80 minutach, co sme tam boli, som uz bola hyperaktivna a nesustredena aj ja 😀 . A najblizsie beriem so sebou videokameru, nech jej nieco pustim z tych 30 pesniciek, co dookola spieva.....