Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
3. lis 2009

Deino moje kamarádky mají obě dcerky alergické na laktozu a obe mají pouze vyrášku na líčku

no moc ti to s těma doktorama nezávidím......snažím se strašně odpočívat ať zase znova neporodím tak brzo....asi bych se zbláznila ale úplně čučím kolik těch lékařů máte

tak přeju ať jsou kluci oba zdraví a nic jim není

irasek
3. lis 2009

deina- nechci vypadat jako pako, ale co znamená "vyhadzane licka"?. zajímá mě to, páč náš Páťa zrovna mlíko taky nemiluje. Akorát nám doktorka ještě nic nenavrhovala a jdu tam až na 18m. prohlídku v prosinci.

Stolici my měli vždy barvy míchaných vajíček, nikdy nebyla zelená, ale za to snad při každém přebalování. A ta četnost mu vlastně zůstává do dneška.
Miško je moc šikovný, že poznává písmenka, to se brzy rozkecá 🙂 Neteř taky znala brzy snad celou abecedu, ale srozumitelně mluvila později.

dvojka- co Anetka?

rohacka
3. lis 2009

Deina - zelena stolica u dojceneho babatka znamena vela laktozy, t.j. vela predneho mlieka. Treba dojcit dostatocne dlho z jedneho prsnika, aby vypil nielen predne mlieko, ale aj dost zadneho. Ale moze to byt aj reakcia na nieco, co si zjedla.

Ja som vam zabudla napisat, ze my sme uz par tyzdnov uuuuuuuuuplne bez plienok, ani na noc nedavam. Takze jeden velky boj mame za sebou. Kubko je uz zdravy, takze sme dnes boli na ockovanie proti chripke - 2. davku. Dufam, ze aspon na par tyzdnov mame s chorobami pokoj. Zajtra sa idem objednat na hipoterapiu, tak to som zvedava, ci nas zoberu.

andulka4
3. lis 2009

No já jsem zvědavá kdy se nočník povede nám ☹

David sice už umí mluvit, počítá do tří, umí barvy ale na nočník si sedne a pak uteče a udělá mi bobek na podlahu ☹

Roháčka moooc gratuluji....Kubík je machr

irasek
3. lis 2009

deina- v lékařském slovníku píšou, že intolerance laktozy je doprovázená průjmy (snad se to tak řekne i Slovensky 😵

U nás už se chodí taky na nočník a po ránu už se vždy podaří vyčurat se do něj. Sedí si na něm a čte si přitom knížku 🙂 . Po odpoledním spánku občas. Bobky taky vychytávám, on se těsně před akcí jakoby zarazí a začne se šklebit, takže tenhle okamžik, když vychytám, tak ho rychle svlíknu a posadim na nočník. Když to nevychytám, tak chodí za mnou a dělá fuj a ukazuje si na správné místo 😉

Rohačka- gratuluji, u nás je to teprve začátek, ale vy už jste v pohodě

dvojka
3. lis 2009

Ahoj holky

Irasek-Díky za optání.No už je to něco lepší,nakonec jsem tam nešla.Jsem pako,ty kapky se maj dávat 3 x denně a já je dávala jen 2 x,tak možná proto se stalo tak zdlouhavým procesem 😲 😀 .Kašle teda furt,ale začala odkašlávat,snad se to nebude horšit.

Rohacka-tý jo,to je Kubík opravdu machr už bez pplen,to valim bulvy a to především proto,že je nemá nai na tu noc 😲

irasek
3. lis 2009

dvojka- tak to bezva, to už je na ústupu. Koukala jsem, že budete mít za pár dní rok, už pečeš dortík? Páťa se u dortu teda předvedl, babička upekla krásný, ovocný a hlavně výborný dort a on plakal, ani si nelízl 😒 . Musela jsem se obětovat a sníst ho já 😀

dvojka
3. lis 2009

Irasek-Já budu dělat nepečený z piškot,ten sklidil úspěch i u Kikči 😀 .Jo ,ale to je fakt jak na potvoru,když má člověk z něčeho velkou radost,tak dětičky to ocení pláčem 😀,teda né vždy ale takové situace byly i u nás 😀

ivig
3. lis 2009

Před třemi lety se mi narodila dcera Eva ve 24.tt s porodní váhou 670g. Bylo to obdodí velmi dlouhé, vyčerpávající, kdy mi velmi pomohla součinnost maminek s podobnou zkušeností. Rozhodla jsem se tedy, že vrátím tuto pomoc novým maminkám a zjistila jsem, že opět dostávám, dostávám mnohem víc, dobrý pocit z pomoci druhým, z toho, že to funguje.
Ráda bych vám i tady představila můj projekt na pomoc nejen BabyKlokánkům (předčasně narozeným miminkům) a jejich maminkám pod záštitou občanského sdružení ZRNKA: http://www.zrnka.cz/?page_id=440
O tom, jak se má moje dcera se můžete dozvědět tady:

https://www.youtube.com/watch?v=oeVg0mytbfw


Potřebujete pomoct, chcete pomoci, budu ráda, když mi napíšete.

deina
3. lis 2009

Rohacka, no to je parada, bez plienok. Gratulujem. 😵 😵 Dlho ste sa o to snazili?

Nuz, tak je mozne, ze ked pije odo mna, vytiahne si len to predne? Ale ked dostane potom este odsate, mal by mat dost aj zadneho... 😨 Ale bolo to len vcera, dnes uz to bolo vporiadku a ako tak rozmyslam, nejedla som nic ine ako inokedy.

Irasek, hnacku (prujem) nema, ale to asi tazko odsledujem, ked mi mlieko tak ci tak nepije. Jedava dost mliecnych vyrobkov, ale asi je to ine, ked zje jogurt a vypije mlieko. Tie licka ma vyhadzane uz strasne dlho, su take draplave s drobnymi cervenymi vyrazkami, niekedy je to vyraznejsie, niekedy su uplne pekne. A ta nasa imunologicka vzdy pride s nejakou teoriou. Najprv, ze je atopik, teraz, ze intolerancia laktozy... mozno som mu ten test mala dat spravit, ale bude mu nejake robit v januari, tak mozno to v nich bude.

Nam uz vela doktorov nezostalo. S Miskom chodime do rizikovej ambulancie (uz iba 1x do roka, aj k ocnej), na neurologiu ideme, az ked bude mat 3 roky, pravidelne chodime len sem na imunologiu (odkedy mal obstrukcnu bronchitidu). To len Matko sa pridal, takze zase... rizikova, klasicka poradna, ocna a uvidime, ci aj neurologia, to podla toho, co povie rizikova doktorka (lebo podla nasej ma tonus vporiadku, ale po porode bol lahko hypotonicky).

andulka4
4. lis 2009

Deinuš u nás je jen neurologie jinak nic. Žádná imunologie, alergologie ani riziková poradna. Myslím si že je na tom vaše zdravotnictví o dost lépe.

rohacka
4. lis 2009

Deina - cele to trvalo 1/2 roka, zacali sme v cca 2 rokoch posadenim na nocnik pred spanim a po spani, ak bola sucha plienka. Nechavala som tomu volny priebeh, lebo Dorotku som dost tlacila a nebolo to dobre. A Kubko uplne bez problemov. Ale na druhej strane - ma aj priklad - starsiu sestru, to je omnoho lahsie v mnohych veciach, lebo opakuje po nej.
K tomu prednemu mlieku - predneho mlieka je dost malo, len niekolko mililitrov, takze ak pije a este potom odsajes, tak naozaj musi dostat aj zadne mlieko. Stava sa to skor u deti, ktore chvilocku piju, potom sa zlostia, tak ich mamka prelozi na druhy prsnik, zasa si len trosku pocmukaju a maju dost - vtedy vypiju predne mlieko z oboch prsnikov a maju zelenu stolicu. Myslim, ze nemusis mat obavy.

A pridavam dnesne hlasky
Kubko hovori Dorotke - "Dojotka, chod na žáchod, to je ždjavé"! - preklad - Dorotka, chod na zachod, to je zdrave.
A ked sme prisli z prechadzky, hovori jej - "Boji sme v Kaušjande a žmujžoj som že až" - preklad - Boli sme v Kauflande a zmrzol som že až.
😀

andulka4
4. lis 2009

Rohacka prosím tě pamatuješ si kdy se K naučil mluvit i s předložkama? Já vím že je na to u nás času dost, ale už se tomu jeho mluvení začínám smát 😀

on prostě řekne "maminko nama utíká peš" v překladu maminko za náma utíká pes 😀 .......prostě předložku vynechá

už se jakžtakž naučil skloˇnovat, jako že říká toto je maminky, tatánka, Davídka atd
nebo řekne že tatínek je v práci a tam pracuje ale bez předložek 😝

No a nočník.....já už se s nočníkem snažím pár dnů bojovat ale zatím tam do něj jen prdne a to je všechno.....vyčurá a vykaká se mi na podlahu 😅

rohacka
4. lis 2009

Andulka - pozerala som zapisky z kalendara, tak Kubko zacal pouzivat predlozky po 2. narodeninach. A s nocnikom sa neponahlaj, ma kooopu casu. Aj ked je fajn nekupovat plienky, usetrime 😀

petrach
4. lis 2009

ahoj holky,
jdu si k vam pro radu..kdo jste nekojili ale odsavali,malí mi ted pije 3x denne mlíko a 2x ma příkrm,obed a odpolední svačinu ovoce,,ja odsavam cca 6x denne,mlíka je tím padem hodne,mrazím,ale stejne ho vubec nepotřebuju a doted jsem vozila do porodnice,ale už nemužu,že už je moc velky a to mlíko pro malošky moc silne,tak nevím jak ted odsavat,kolikrat..abych ubrala,nebo jak jste to delali vy?

a ješte jeden dotaz..jak jste zařazovali příkrmy,naše dr by nejradši aby jedl už vše a to se mi nezda,např. chce at dam na noc kaši,ale on spí i po mlíku do 5 do rana,není to zbytečne?

díky za info
😉

deina
4. lis 2009

Petrach, este nie som tam kde ty, tiez odsavam, ale dostala som raz taku radu, ze postaci odsat zakazdym o trosicku menej (napr o 10ml) a potom sa ti bude postupne tvorit menej mlieka. A to zamrazene mlieko nevyuzivas?

Jasne, kasa je zbytocna, ked ti pekne spinka aj po mlieku, podla mna ju nepotrebuje.

Jeeej, zlaty Kubko. 😵 😵 😵

A ze predlozky tu riesite! 😀 U nas sa stale hovori len nejakou hatlaninou...

Dnes sme boli v poradni s Matkom, takze 50cm a 3190g, parada. 😅 😅 Pekne nam podrastol.

andulka4
4. lis 2009

Peti rozhodně zamražuj....pak použiješ do kaší, polévek a jiného jídla
akorát budeš muset nafouknout mražák

andulka4
4. lis 2009

Deinuš překrááásné míry

irasek
4. lis 2009

petrach taky radim, zatim zamrazit, udělat později z toho třeba kaši. I když chápu Tě, páč já měla mlíka plný mrazák a vždycky jsem ho vyhazovala po třech měsících. Takže já ho využívala, aby ho dával manžel, když jsem byla pryč (to bylo asi 3x 🙂 ) Když jsem přestala kojit, tak mi totiž začal odmítat i nemléčnou kaši, takže ve finále jsem vylila úplně všechno ☹ .

deina- super míry, my měli v 1 měsíci 2640g, takže to jste obříci, jen tak dál 😀

andulka- vždyť mluví davídek suprově, já jsem z něho nadšená (asi se opakuji, co?). Náš Páťa začal "skloňovat" a tak mi tady chodí po bytě a ukazuje na věci a komentuje to: maminy, táty, maminy, táty... A největší sranda je, když přijde k sušáku na prádlo a tam je věcí, který musí přiřadit 🙂 . A taky ho baví jen tak na mě volat mami a směje se, páč vůbec nic nechce

andulka4
4. lis 2009

Irasek jojo na kluka mluví víc jak slušně a hlavně jde mu rozumět 😎
je to s ním naprostá sranda.....včera jsme se ho ptali jak vypadá bubák a on odpověděl "tož tak" 😀

málem jsem se počurala smíchy

na to že je nedonošený se to strašně rychle přehouplo a všechno dohnal.....já to říkám furt že nám ty děcka ještě vytřou zrak 😝

lulia
4. lis 2009

ahojte.chcem sa vas opytat mam chlapceka narodeneho 31 tyzdni a uz sa pusta chodit nie je to skoro?

dvojka
4. lis 2009

Lulia-no je to celkem brzy,ale bud ráda 🙂 ,že máš tak šikovný dítko.
Jo,ještě a leze?

Holky když jsme u toho mluvení,koukám na Áňu jak puk,ona začala nějak povídat.Už si umí říct o jídlo,říká ňam,pak jí jde děda,táta,bába,pápá a asi ještě dalších 9 slov,kterým vůbec nerozumím.Musim jí pochválit,páč Kika takhle nemluvila.
No na Davídka nemáme o tom žádná 😀 ,ale i tak to potěší.

Deina-teda to je malej hezky vykrmenej,to už též nevypadá na nedonošence.

Irasek-jak píšeš o tom mluvení Páti 😀 ,tohle dělala Kika a zůstalo jí to doted.pokaždý když věšim prádlo ona podává a popisuje jednotlivé věci komu patří.

Petrach-přiklánim se k názorům a radám holek,též bych zamrazovala.Já zamrozovala a stejně jako Irasek pak po 3 měsících vylejvala 😀 ,takže jak pravil Andulčin Davídek "tož tak" 😀

andulka4
4. lis 2009

Dvoji co blázníš vždyť Anča bude mít teprve rok 🙂
myslím že je třída

Lulia na blbou otázku neodpovídám 😝

petrach
4. lis 2009

holky mrazím ale je toho desne moc,mražak plny jen mlíka,dam denne i 3 sklinky,ted sem se domluvila s jednou holčinou že si bere pro sveho kluka,odstavil se sam a její nechce a moje z flašky jo,ma 6 mesícu..ješte i tak toho mám dost..

deina
5. lis 2009

Petrach, ako si sa dopracovala k tomu, ze ho mas tolko? 😅 Ja mam pocit, ze od vcera ho mam menej. A nieco na mna lezie, mozno to bude tym, asi som prechladla. Neviem kedy, kde a ako, pretoze si davam velky pozor, von chodim dobre oblecena (hm, som viac naobliekana ako Misko, ten je otuzilec) a momentalne ani nie sme velmi medzi ludmi. Akurat sme boli vcera v tej poradni a potom ma to chytilo, no ale tak rychlo, zeby som nieco tam chytila, to asi nie je mozne. Obavam sa, ze mam zase rozvratenu imunitu, takto to bolo aj pri Miskovi, velmi sa mi po porode oslabila a skoncilo to zapalom pluc. Dufam, ze tentokrat to take nebude, uz sa dopujem C vitaminom, cajom... Som zvedava, co mi povie reumatolog, mozno bude mat nejaky tip ako pomoct. Jaaaj, stve ma to, nemozem byt teraz chora. 😠

Lulia, ved bud rada, tes sa. 😅 😅

Preco vlastne moze byt mrazene mlieko v mrazaku len 3 mesiace?

dvojka
5. lis 2009

ahojte

Deina-to bude i tím počasím,nevim teda jak na Slovensku,ale tady je příšerně. 😖 a k tomu mlíčku.Víš že ani nevim proč jen tři měsíce 😀 😕 ?Jestli pak třeba se kazí 😅 ,no on to někdo vědět bude 😀

Andul-no jasně 😀 ,oni ty naše nedonošátka jsou všichni moc šikovný,radost pohledět 😵

Petrach-ty jsi hotová pojízdná mlíkárna 😀 ,co takhle mlíčko prodávat?Do porodnic?Nemáš tu možnost?Každá kačka dobrá

deina
5. lis 2009

Petrach tusim spominala, ze ho do porodnice davala, ale uz nemoze, lebo je malinky velky.

Pocasie je teda hnusne, dnes som si povedala, ze nikam nejdeme, ja sa budem dopovat Ceckom a cez obed si lahnem, ked deti spia. 🙂

Tie vase ukecane deti vam normalne zavidim - v dobrom, samozrejme, velmi su zlate, sikovne. 😵 U nas ked to pojde dalej tak ako doteraz, tak krpec bude vediet skor citat ako hovorit, potvora mala. Hm a teraz mi sem dotiahol cely svoj vozovy park, tatrovku, terenak, autobus jeden, druhy... a ze "dis dis" ("dis" je autobus a napr kvety su "gingi", neviem, kde na tieto slova chodi...) a "tam", tak teda idem tam. 😅

dvojka
5. lis 2009

deina- 😀 no vidíš to,má svůj slovník 😀 ,mluvit mluví tak co.On to časem dopiluje,počkej napřes rok Matěj už bude velkej parták a jak spolu budou debatovat 😵 😀

A pokud ven nemusíš tak raděj snad ani nechoď,i když vim že to musí být těžký se dvěmi dětmi být zavřená doma 😒

maatkka
5. lis 2009

Ahojte maminky...
Rohacka ty si spominala ze idete s Kubkom na tu operaciu ociek kvoli skuleniu... Vies uz nieco o tom blizsie mas nejake info??? Velmi by som ti bola vdacna za cokolvek podrobnejsie o tom. Dnes nas ocna sokla tym ze uz na jar chce malej zoperovat tie ocka - povolit ocny sval. No cakala som to ale ked je to uz take oficialne nejak to na mna dolahlo... Keby si mi aj napisala ked budete mat potom aby som sa aspon trochu psychycky pripravila bola by som ti veeeeeeeeeeeeeeeeeelmi vdacna - velmi by si mi pomohla... My mame ist na ko este v marci a tam sa o tom dozvieme blizsie ale aspon nieco keby som uz pred tym vedela... Vopred vdaka...

petrach
5. lis 2009

holky ja ho vozila,ale oni berou jen do 6+ mesícu veku dítete,pak by ho nemohli davat prckum na jipce že je silné,ale teda vozila jsem ho zadarmo,oni by ho platili i radi,ale me to přišlo dost blbé,po tom jak mi vypiplali Šimonka jsem jim dlužní víc než to mlíko 😉
ted si bere mlíko jedna holčina..ale zas si říkám proč si tak ničit prsa,ikdyž jim už asi nic nepomuže 😀

deina mela jsem hodne krizí na mlíko,ale pokažde jsem ho rozjela,ale byla to fuška..odsavala jsem 8x denne i hodinu ruční odsavačkou,když nejde elektrickou,tak ruční vetšinou jo,ale trva třeba 10 minut,než začne tect
a pak homeopatika a ješte kdybys mela krizi skus řecké seno..neboli pískavici..čajovou lžičku 3x denne rozmíchat v 1dc vody,je to hnusné,ale učinné..
doufám že se brzo uzdravíš,jsi dobrá jak to zvládáš 😉 máš krasne kluky

holky kdy vám tak prckove začli plazit se a lozit? jsem hrozná,když jsem se dočkala otačení,chci zas víc 😀