Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

marketa11112
13. únor 2015

@annaluciapetrzel jo taky jsem tento monitor dechu koupila, davam mu je do autosedačky, chci mit proste jistotu..... ale ja neverim ani monitorum a i ty kontroluji. byla jsem totiž svědkem v nemocnici, kdy den před propustenim se mimcu zastavilo dychani-- zazila jsem to dvakrát, pak ještě jedne zname z nemocice, když jsem uz byla doma... hruza. pak další zname z nemocnice, když uz ona byla doma, nez prijela sanitka, malého ozivovali sedmkrat. no a pak aby clovek nemel strach.
jinak v inkubatoru mel maly první asi 3 dny také male vypadky, tusim , ze treti den to bylo, když jsem zrovna mela ruce v inkubatoru a tak jsem s vinckem klepala ja sama , aby se opet nadechl. nastesti to stacilo...

sacvi
13. únor 2015

@marketa11112 Dobrý den, náhodou jsem narazila na tuhle diskuzi. Mám dvojčátka narozené taky v 30+5. Za 8dní už budou mít rok. Strach chápu. Taky jsem je měla a ještě mám na monitoru,ale uvidíte, že se to časem zlepší. Taky jsem je kontrolovala, i když monitor byl ok. A jak jsou teď šikovní 😵 😵

Kdyby se vám zdálo, že máte málo mléka tak 100% doporučuju Pískavici (řecké seno) a Benedikt lékařský. Opravdu mi ty bylinky pomohly a mlíka jsem měla dost pro oba 🙂
Pak jsem si to bohužel pokazila sama ☹

marketa11112
13. únor 2015

@sacvi je moc dekuji. to delaji v tabletkách ? nebo jako cajik? vyslu manžela do lekarny, at mame pripraveno 🙂) jste zlata.... 🙂)

a drzim palecky s dvojcatkama, musí to byt skvely, mit je uz takhle veliky -- a navíc dva. muj manzel je z dvojcat, ja v ne trosku doufala.... ale jsem stastna i za toho našeho jednoho raráška ..

sacvi
13. únor 2015

@marketa11112 Ano jsou to tabletky,ale asi všude k dostání nejsou. Snad budete mít štěstí a seženete. V porodce jsme to braly skoro všechny maminky. Některý se rozkojily a přestaly je brát. Já brala 3měsíce.

Jo jsou úúžasní 😵 Řechtají se už na sebe, kam leze jeden leze i druhej 🙂 😵

Dvojky mají na svědomí ženský 😉 Uvolní se jim víc vajíček a je to 😉 🙂 Já otěhotněla a potom otěhotněla znovu 😀 Tomínek je až o 14dní mladší. prý jsem měla ještě dodatečnou ovulaci a už to bylo. Taky mi ho našli až v 13tt 😀

marketa11112
13. únor 2015

@sacvi co? fakt jste nepocali dvojčátka najednou, ale postupne.... ty jo, to je silene. to by me nikdy nenapadlo... 🙂))

pajusek
13. únor 2015

Moje děti - dvojčata se mi narodily taky předčasně v 29tt a jelikož měli vahy 1060g a 1110g a byli nedonošení byli jsme v nemocnici 2 měsíce Kluci museli cvičit Vojtovou metodu a chodila jsem snima na všechny možné vyšetření dnes mají skoro 3.roky a není na nich nic znát jsou šikovní pěkně to zvládli nemají vady nic díky bohu 🙂

marketa11112
13. únor 2015

je to mozne? ještě včera a i dnes rano mi pil maly 70-tku z obou prsu a dnes najednou vypil 100 z jednoho ? je pravda, ze se kojeni prodloužilo-- tedy az po 4 hodinách, protože jsme byli an ocnim a u ediatricky a tam maly jen ucucnul a jeli jsme rychle domu. tam s eteprve napil poradne, ale stejne se mi to nejak nezda....

sacvi
13. únor 2015

@marketa11112 mě taky ne 😀 Každopádně jsem si myslela, že si ze mě dělá srandu 😅 😀

Myslím, že to možný je 🙂

petrvee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
marketa11112
23. únor 2015

holky moc prosim o radu, manzel asi před 10 dny prodelal kratkou virózu, jenze me nakazil. ted uz je mi lepe. malého kojim. ale nakazila jsem zrejme jeho. od včerejška ma rymu, chropti, několikrát uz mi pipnul monior dechu-- nadechl se az po 10 sekundách.
volala jsem k doktorce, ta rekla jen odsávat, strikat vincentku a kojit.....

strasne se bojim....

annaluciapetrzel
23. únor 2015

@marketa11112 hele MUDr ma pravdu. hlavne klid. Teplotu nema?

marketa11112
1. dub 2015

@annaluciapetrzel nakonec to bylrs vir, v nemocnici jse byli 10 dni, pak po privalu cernych spoluobcanu jsme utekli radeji domu..... ted uz je to ok. maly za mesic pribral 1200 g. ted ve 3 mesicich a tydnu - korigovanych jen 5 týdnech ma 56 cm a 4500 g... 🙂)

annaluciapetrzel
2. dub 2015

@marketa11112 tak vidis, to je fajn. my jsme tez byli tedka v nemocnicnici. Komplik angina

marketa11112
2. dub 2015

@annaluciapetrzel ty nemoci jsou fakt protivny.... a dobry ? urcite ano.... vid...

annaluciapetrzel
2. dub 2015

@marketa11112 uz jom ale furt se placame v nejakych bronchitidach

marketa11112
8. dub 2015

kdy jste nechali ockovat nedonosene deti ? je to vhodne dle korigovaného veku ? dekuji

ellenie
16. dub 2015

Ahojte maminy. Od pondelka uz lezim pri malej, je uz v postielke, tak skusame kojit 2x do dna a zvysok krmime z flase. Ale mam "problem" s krmenim. Mala sa tazko pridava, ked sa prisaje, vypije max.10ml a potom sa zacne uz rozculovat, plakat az sa unavy, tak zvysok dokrmim flasou. Lenze tou flasou ju krmim skoro pol hodinu + tym kojenim sa zabavime 15-20 min, takze skoro hodinu pri nej travim len krmenim. Kedze v nemocnici krmia kazde 3hod, tak ked pridem na dalsie krmenie, uz mi nechce vypit vsetko, lebo ubehli este len 1,5 az 2 hod od predosleho krmenia. Ako ste na tom boli vy? Malej furt skusame rozne savicky na flase, aby jej tak pitie dlho netrvalo, ale ziadna nobstala. Z jednej rychlo a vela tecie, z druhej zas pomaly, zaspava atd. Som uz z toho krmenia zufala emoticon ma 1750g, pride mi, ze este nema silu aby sala z prsnika.

konipas
10. kvě 2015

@marketa11112 Očkování u malé hlídá pediatr, začínal až poté, co neuroložka očkování povolila. Myslím, že očkovací kalendář má dcera obecně jiný než donošené děti, budou jí (nekorigovaně) 2 a tzv. živé vakcíny ještě nemá.

konipas
10. kvě 2015

@ellenie Nevím, jestli je to ještě aktuální, ale u malé to bylo podobně - já u ní ležela až o něco později, to už měla cca 2 kg (při 2250 g nám jí propustili domů), ale taky nechtěla sát moc z prsu (někdy 5 ml, někdy i nic), dokrmovala jsem obyčejnou savičkou (úzká, žádné speciální tvarování, ze všech stran stejná), osvědčila se nejlépe - nemá cenu moc experimentovat. A pořád mi připadalo, že to do ní cpu jako do husy (ale přesně podle pokynů sestřiček) - neustále jsem přimačkávala savičku nebo stimulovala malou pod bradičkou a časově to dokrmování vycházelo taky asi na 20 - 30 minut. Jen to kojení jsme zkoušely tak maximálně 10 minut, aby nebyla moc unavená a vůbec ještě sála z té lahvičky. Zkuste vydržet, trpělivost se vyplatí...

marketa11112
10. kvě 2015

@ellenie ja zacinala kojit při vaze kolum 1800 g, maly vypil poprvé 4 ml, pak vica vic, po tdnu uz tak 20 ml a to mu zustalo az k 2200 g, při 2330 byl plne kojeny -- pil po 40 a často. kojeni i dokrmeni lahvičkou trvalo také dlouho. mozna hodinu? postupne se to zrychlovalo..

ellenie
25. kvě 2015

Mamicky, poradte, ako sa spravte starat o predcasniatko. Minuly tyzden sme sa s malou vratili domov do Prahy a na druhy den sme uz lezali 2 dni v nemocnici, v poradni doktorka namerala malej zvysenu teplotu a mala sopliky tak nas hned poslala na Karlak do nemocky na pozorovanie, v sobotu nas prepustili. Odvtedy mam strach malu vziat co i von, len aby sa mi nepochorela a znova sme nemuseli ist do nemocky. Len v kuse jej meram teplotu jak blazon, kontrolujem ci sa jej nieco na telicku nevyhodilo atd, atd, pripadam si uz jak hysterka.

konipas
17. čer 2015

@ellenie Věřím, že už to není aktuální, ale já jsem rozhodně "v kuse" nekontrolovala nic. Když se mi zdála malá na omak teplejší nebo když se mi na ní nezdálo něco jiného, tak jsem měřila nebo sledovala nějaký ten pupínek, jak se mění v čase, ale "preventivně" ne. Jako alergička mám doporučeno čistit (svůj) nos Vincentkou, proto asi i malé častěji stříkám do nosu mořskou vodu ve spreji (teď už jsem přešla i na dětskou variantu Vincentky) a když se mi zdá, že začíná rýma, změním ji za hypertonický roztok (vyšší koncentrace, ke zmírnění otoku sliznic). Nejlepší bude řídit se "selským rozumem", případně se zeptejte pediatra. Nám procházky doporučoval, pouze výlety MHD a do míst, kde je větší koncentrace lidí jsme odložili na později.

veroushek
25. zář 2015

Ahoj holky, chci se přidat do diskuze. Matyášek se narodil 8.9. 2015 32 +5tt. Stihli jsme maturaci plic, takže sám dýchal, už je po různých peripetiích plně kojen 🙂 s teplotou bojujem a zvládli jsme žloutenku a to solárko v inkubátoru. Teď ho ukrutně trápí prdíky a MOUČNIVKA!! Máte někdo s moučšnivkou zkušenosti? Jo a pusinka mu smrdí jak starej zatuchlej hadr:( to asi ta moučnivka, že? je to druh plísně... co s tím nejefektivněji dělat? je mi ho líto. máme tedy problémy se sáním, protože ho to bolí. Jinak bojujem s bojtovkou. jsem trapička no.. ale je to potřeba.. Dík za odpovědi 🙂

mickazevsi
27. zář 2015

@veroushek Ahoj, mi si domů pořídili knížku Narodilo se předčasně a tam je věta, že neexistuje snad nedonošené miminko, kterého by netrápilo bříško. Doporučují tam Sab simplex. Nám hodně pomohl Pupík gel, který nám doporučila pediatrička a od té doby, co přikrmujeme PreBebou discharge, tak máme klid (obsahuje laktobakterie 🙂 ). S Vojtovkou jsme také bojovali, ale už ji pomalu vypouštíme a máme jen Bobath koncept. A Vojtovka, z mojí zkušenosti není zas tak špatná, malá se u ní pěkně vyprdíkovala a ze začátku i vykadila 😅 . S kojením neporadím, já odsávám a dáváme z lahvičky.

tremex
9. říj 2015

Veroushek: Me dvojcatka se narodily v 25+3TT mely mene nez kilo prdiku jsme si uzili vice ne dost Chlapecek jimi trpel vyrazne vice nez holcicka. pamatuju si jak jsem cele noci prolezel s chlapeckem na brise a zahrival mu brisko, to mu pomahalo. Take jsme cvicili nozickama at maji streva pohyb + mazali brisko fenistilem, do sunaru jsme pridavali detske laktobacilky http://www.lekarna.cz/swiss-laktobacilky-baby-c... a taky jsme davali kapky proti prdikum Espumisan http://www.espumisan-kapky.cz/co-proti-nadymani...
Ale priznam se bez muceni, ze nejvice detem od prdiku pomahala klasicka trubickova metoda. Pro odpurce trubickovani zduraznuji, ze se nikdy nedostavily zadne problemy, ze by deti neumely nebo nechtely kakat bez trubicky. http://www.nunynek.cz/cs/hracky/pece-o-dite/kou...
Moucnivku jsme nastesti nezazili. Cviceni jsme si uzili mnoho a cvicili jsme Vojtovku i Bobatha. Nyní máme 4,5R Deti jsou na to jak se narodily sikovne a resime uplne jine problemy nez zpocatku. Nechci to motat sem do vlakna o necem jinem.
Co se tyce nemoci tak jsme orpavdu prvni rok (Ockovali nam Synagis) v podstate chodili ven jen po doktorech a kdyz bylo opravdu hezky. Bylo to dost tezke vydrzet zavreni doma. Navstev jsme moc nemeli ale deti byly celkem zdrave. Ockovani bylo taky dlouho odkladane a pri zive vakcine nedopadlo vse jak melo, ale to je na dlouhy pribeh. Preji Vam vsem aby Vam vasi mali prospivali a rostli ve velke a silne a zdrave lidi.

saiimonka
17. lis 2015

Ahoj maminky, nečetla jsem každý příspěvek , dala jsem si spíš vyhledat diskuze , kde je něco o V-P Shuntu, máme dcerku narozenou v 31+1 týdnu, v lednu 2015, s váhou 1630 g a délkou 40 cm, měla krvácení do mozku III stupně, do III komory. Těhotenství bylo bezproblémové, přesto porod předčasný. Rodila jsem na Obilním Trhu v Brně, po týdnu malou převezli do Dětské nemocnice (moje zkušenosti s dětskou nemocnicí tu raději nebudu popisovat, protože bych se musela rozčílit) , napřed Anet zavedli port na odsávání mozkomíšního pokud, po týdnu mně ošetřující lékař tvrdil, že nebude třeba zavést V-P Shunt . 2 hod na to přišel operatér , že se Shunt bude zavádět. Četla jsem tu příspěvek maminky, která psala, že její dítko mělo krvácení IV. stupně a má také zavedený shunt.Chtěla jsem se zeptat, zda má nějaké následky? Malá se plazí (10 měsíců bio, 8 korigo.) doleze si kam chce ,ale na čtyři se jí moc nechce, už začínám propadat panice... 😒 neurolog, pediatr i RHB ji moc chválí ..tak nevím 😖 🙂

tremex
17. lis 2015

Saiimonka: vydržte ona se jednoho dne prostě zvedne a udělá hned 10 kroků jako náš kluk ten se vyvíjí ve skocích, porad nic a najednou hop a je to. Jeho sestřička dvojče na to zase jde pomaličku a postupně. Chlapeček měl taky krvácení do mozku narodili se v 25tt měli méně než kilo. Tvrdili nám, že nebude chodit a nyní běhá jako čert. Ani holčička je větší rychlík všechno umí o měsíce dříve. Ale zase to beru že kluk má za sebou dvě operace a ty ho dost zpozdily. Jestli můžu poradit tak doporučuji ne srovnávat vůbec s jakýmkoli jinými dětmi. Každé má svou rychlost vývoje. Doktoři to sledují a pokud chválí, je to super. Nás chválí jen náš pediatr, ostatní a to i v rodině nás pouze poučují co by děti měly a kdy umět. Preji hodně sil a vydržte bude líp!

nonnni
17. lis 2015

@saiimonka ja tedy nemam takhle moc nedonosene deti, ale mohu ti otevrene napsat, ze v osmi mesici neleze spouta deti, ktere si neprosly tolika problemy, jako tvoje holcicka🙂 Opravdu je moc sikovna! 😉

saiimonka
17. lis 2015

@tremex děkuji za povzbuzení.U nás teda opravdu chválí..i neurolog se divil,že je na tom tak dobře,že vývoj jde dopředu a že půjde,že možná bude hemipareticky syndrom ale i to se prý dá hodně vycvičit,cvičíme opravdu poctivě. I když teda musím uznat ze jsem z toho dost unavená...chlapa mám introverta,poslední dobou semnou prohodí sotva pár slov a tak s tím sama svádím vnitřní boj ☹ nebýt jeho tak jsem začátek nezvládla, ale asi vidí,že vše zvládám tak na vše kašle.Dnes se mi malá sapala po PC tak se snažila na kolena,asi ji budu muset dávat věci do výšky 🙂 Můžu se zeptat jaké měl zákroky?

saiimonka
17. lis 2015

@nonnni tak ono to asi není tak úplně lezení,spíš se plazí..ale u toho střídá nožky a "leze" jako závodník.Bojím se právě aby ji to jen takhle nestačilo.Ale děkuju za podporu 🙂