Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gable
11. čer 2012

@vanule četla jsem, že berete prášky a kvůli nim nemůžete kojit, já mám taky ještě pilule, beru dopegytt na tlak a kojit můžu.... jaké berete?

gable
11. čer 2012

Zdravím vás, rodila jsem první den 33.tt. akutním císařem kvůli mé preeklampsii a komplikací bylo nedostatečné zásobení pupečníkem (průtoky). Maličký měl v den porodu 26.5.2012 1620g a 42cm. Po porodu zhubnul na 1520g a dneska už má 1740g. Zatím je v inkubátoru, ale už jen kvůli teplu. Od začátku dýchal sám a je moc šikovný. Koncem týdne by měl jít na postýlku a já bych měla jet za ním do nemocnice. Vyexpedovali mě hned 4. den po císaři domů a miminko jezdíme navštěvovat, sem tam přiložit k prsu...máme to moc daleko cca 70km,takže to cestování je pro nás náročné. Budu ráda, když mi napíšete, jak to bylo u vás..... Iva

jantarka
11. čer 2012

Ahojte 🙂 Já rodila ve 34tt a malý měl 2,71kg a 48cm jako příjemné překvapení pro všechny 😅 . Těhotenství bylo velmi rizikové a trávila jsem většinu času po nemocnicích. Porod byl rychlý, ale nevyšla mi placenta, tak jsem musela ještě pod narkozu. Matěje hned odnášeli na neonatologii, kde strávil 14 dní. Vzhledem k tomu, že jsem poslední měsíc před porodem byla hospitalizovaná, tak mi stihli píchnout kortikoidy pro dozrání plic, proto se povedlo dýchání bez ventilátoru. Pár dní byl v inkubátoru na kapačkách a sledování, pak se žloutenkou střídavě pod modrým světlem. Mlíčko jsem mu nosila, ale po 4 dnech jsem taky musela odejít. Měli jsme to do Brna přes 60km, takže jsem jezdili jak jen to šlo. Nakonec mě zavolali na 3 dny zpět pro zaučení 😅 a následně jsme šťastní opustili oddělení... 😵 😵 😵

lenocka84
11. čer 2012

@gable ahoj, ako som skor pisala u nas to bolo 34tt+1d, mna ako rodicku oficialne prepustili na 5. den po porode, ale ostavala som v nemocnici ako doprovod. aj ked sa priznam ze na 9.den som to uz ledva psychicky znasala a chcela ist domov, ze budem dochadzat, ale na 10.den mi dali uz krpca na izbu, a zacinalo sa to co bezne mamicky hned v den porodu. po 14.dnoch nas pustali domov s vahou 2470g, porodna bola 2200, schudol na 2170

jantarka
11. čer 2012

@lenocka84 malý měl 2,71kg a odcházeli jsme po 14 dnech s 2,58kg 🙂

lenocka84
11. čer 2012

@jantarka ved som pozerala, celkovo mal dost slusne miery pri narodeni. a co nechcel papat ked tak schudol?
nas by pustili aj skor, ale krpaty nechcel jest, bol sondovany, az po 4dnoch bez sondy zvazovali prepustenie domov.
dnes ma uz 2r, 93cm 15kg, kus chlapa je z neho

gable
11. čer 2012

@lenocka84 já jsem chtěla jít taky na hostovský pokoj, ale je tam stále obsazeno a doktorka i sestřičky mi to rozmlouvaly, že mám být raději doma a vše si v klidu připravit a dát se do pořádku, že pobyt ve špitále by pro mě mohl být deprimující. Zvlášť, když bych za malým docházela jen k inkubátoru.... teď budu čekat až si mě zavolají, nemůžu se dočkat 🙂

gable
11. čer 2012

@jantarka taky máme prcka v Brně a my jsme z Hodonína, posíláme mlíčko nebo ho vozíme 🙂

lenocka84
11. čer 2012

@gable u nas ta nechaju, kym zistia ci dietatko napreduje. kedze nebol na pristrojoch iba vyhrievacie lozko, tak bola sanca ze sa da rychlo dokopy.

vanule
11. čer 2012

@gable já jich beru víc, mám vasocardin, ebrantil, furon,agen, prestarium a to vše jsem v nemocnici brala v koňských dávkách (většinou po 3tablety z každé) a jak jsem říkala, víc než malinkou tam drželi mně a plně chápu @lenocka84 když to šlo na psychiku, já už měla sto chutí podepsat revers, už mi vážně hrabalo. 5x denně mi chodili měřit tlak a i přes ty dávky léků jsem neměla pod 140/100 už jsem byla naštvaná sama na sebe. Na jednu stranu ještě, že jsem vždy mohla za Natálkou. Ležela na JIPu 2dny v inkubátoru na sledování (dýchala sama, papala taky), pak jí dali na vyhřivané lůžko, jeden den pod světlem kvůli žloutence až 9den(dřív nebylo místo, pořád hodně miminek) jí přesunuli na neonatologii a já konečně mohla za ní. Domů nás pouštěli 14den, vlastně doktoři pouštěli Natálku a já si vydupala, že chci taky!!!!! jinak bych skončila na psychiatrii. Teď sice chodím jednou za týden na internu, ale tlak doma i u dr. do 130/80 myslím si, že hodně dělalo to nemocniční prostředí (tedy u mě určitě)

lenocka84
11. čer 2012

@vanule jasne ze ano, ja som mavala tlak vzdy ukazkovy 120/80 a u diabetologicky, mala som tehu cukrovku, vzdy vysoky, lebo stres.
a tu je psychika velmi dolezita

vierka0
11. čer 2012

@gable ja som rodila pred polrokom, mala sa mi narodila v 34tt sekciou, kvoli zlym prietokom..kvoli tomu bola tiez hypotroficka, mala iba 1490gramov a 40cm..ja som mohla ostat v nemocnici na sestonedeli ako doprovovod, stravili sme tam 6 tyzdnov kym sme dosiahli prepustaciu vahu 2,20kg..dufam, ze vy budete mat maleho doma skor 🙂

vanule
11. čer 2012

@lenocka84 sestra ani doktoři tomu nechtěli věřit, prostě já nejsem "nemocniční" člověk. A to jsi měla vidět když měřily ten tlak a byl špatný první co bylo převrátily oči v sloup udělay ksicht, jako by každou chvíli mělo být po mně, no to mi taky vůůůůbec nepřidalo, a když se to asi týden opakovalo, tak jsem se jí normálně rozbulela na sesterně a doslova prosila ať mě pustí - ruply mi nervy. Na to staniční sestra na mě vyletěla, že když jsem si pořídila děcko, tak se musím dát do kupy, nebo jestli chci dostat infarkt, no po těhle slovech už mě vážně omývalo!!!

vanule
11. čer 2012

@vierka0 tedy klobouk dolů 6týdnů, já měla co dělat 14dnů a měla jsem toho plné kecky!!!
Každý má můj obdiv kdo vydrží !!!!!!!!!

lenocka84
11. čer 2012

@vanule tak nakricane som dostala aj ja, to je pravda, v zmysle ze teraz to uz nemozem vzdat, ale myslim ze to urobila preto lebo vedela ze na dalsi den mi daju krpceka na izbu, len to nesmela povedat.

lenocka84
11. čer 2012

@vierka0 ako pise vanule, obdiv 😉 😉

kocka co rodila 2dni po mne tam bola tiez cca od 27tt a rodila 34tt, a dalsie 2tt este s malym, prepustali nas v rovnaky den,
a tiez som mala co robit, aby som to vydrzala

vierka0
11. čer 2012

@vanule @lenocka84 no 6 tyzdnov po porode a 5tyzdnov pred porodom, takze 11tyzdnov dokopy 🙂 ale musim povedat, ze v case porodu mi uz slusne prepinalo, takze hned ako ma prepustili ako pacientku a presla som do "rezimu" doprovodu, isla som na vikend domov (poslala ma primarka z novorodeneckeho oddychnut si od nemocnice 🙂 ) a potom som uz kazdu noc travila tam (s vynimkou jednej noci na vianoce a jednej na silvestra) sem tam som sla na obed s manzelom, alebo som odbehla domov zbalit si nejake veci..na izbu mi ju dali asi po styroch tyzdnoch, ako vravis lenocka, uz to bolo uplne ine..

lenocka84
11. čer 2012

@vierka0 ty brdo ze 11tt v nemocke, to by som uz naozaj bola na oddeleni s blaznami. nie je to co zavidiet, ale dni sa hned zmenia ked ms dietatko so sebou na izbe, aj cas ide rychlejsie, aj vacsi klud, psychika sa ukludni.

vanule
11. čer 2012

@vierka0 šmarjá 11týdnů, tak to nevím jako co by mě domů propuštěli. Ale je fakt, že s miminkem to bylo hned jiné, nakonec jsme byly spolu jen 4dny (a to na slova doktora aby jsem se zaučila pečovat) a Natálku propouštěli protože neviděli důvod proč by nemohla. Ale já byl po celou dobu vedena na šestinedělí oddělení a tam nechtěli o propuštění ani slyšet, dokud se mi nezlepší tlak, takže myslím, že bych tam byla ještě teď. A jak se daří Ninušce???

vierka0
11. čer 2012

@vanule drzi sa, este rehabilitujeme, akurat dnes sme boli, tak vraj si vedie dobre, pretaca sa nam uz na brusko asi mesiac, akurat zacala tahat nozky pod zadocek, takze uz sa jej tak raz podarilo otocit aj na chrbatik a odvtedy zistila, ze aj plazit sa tak da, sikovnica to je 🙂 tak my sme mali aj ine komplikacie, mala silny selest, ma defekt komoroveho septa (dierka medzi srdcovymi komorami), ale chvalabohu sa to drzi, podla kardiologicky sa to uzavrie, este sme prekonali aj novorodenecku hemoragiu - chrbatik mala jednu modrinu z toho co lezala v inkubatore, nastastie sa to prejavilo len hematomami na kozi, bali sme sa, ci nezakrvaca do mozgu alebo vnutorne..tak vy ste mali krasnu vahu, malo komplikacii, takze vas pustili dost rychlo 🙂

vanule
11. čer 2012

@vierka0 dětská doktorka mi říkala, že holčičky jsou v tomhle od přírody velké bojovnice a jak vidím Ninka tomu tvrzení dělá čest! což je moooooc dobře 😵 😵 😵 tak jen tak dál. Držím vám palečky ať jde všechno bez komplikací 😉 a hlavně hoooodně zdravíčka, to je nejdůležitější

vierka0
11. čer 2012

@vanule joj, dakujeme, aj vy sa drzte 🙂

hula
12. čer 2012

@gable ahoj ja som porodila spontanne v 30 tt 12.5 Samka ,s vahou 1320 g a 385 cm,najskor sme lezali na jyske a teraz pred tyzdnom nas prelozili na predcasne teraz ma vahu 1690 g a tiez sme stale v inkubatore ale koli tomu ze Samko si nevie este udychat dycha samozrejme sam ale dycha raz plytko a raz moc silno tak este cakame pokym sa mu to neupravvi uplne,zajtra nas caka kontrola koli ockam diagnostikovali nam totiz retinopatiu,tak cakam na zajtra aky bude vysledok ak nie moc dobry pojdeme na operaciu do BA.tiez dochadzam ale nie vela cca 25 km mliecko nosim teda snazim sa lebo moc ho naozaj nemam a kazda kvapka mi je vzacna.

lenka5731
13. čer 2012

holky, nevíte o nějaké uzavřené diskusi nedonošenců (33+1)..? taky bych ráda přispěla a na spoustu věcí se zeptala, ale nechci veřejně.. 😒

argousek
13. čer 2012

na facebooku je Nedonošené děti aneb zázrak je na světě 🙂

an1ta
13. čer 2012

@lenka5731 skus napisat berryvajt , ona zalozila sukromnu skupinu pre nedonosencov tu na mk 😉

mimi
13. čer 2012

ahojte zienky, prosim vas kolko vam babetka priberaju tyzdenne? Mne sa mala na rodila o 5 tyzdnov skor a akosi zacala pomalsie priberat, za tri tyzdne mi pribrala 250g a predtym za tyzden pribrala 350g.Beriete aj vy Encephabol?

vanule
13. čer 2012

@mimi tak první týden přibrala 150g další týden 200g a zítra jdeme na další, tak jsem zvědaví, protože teď nám nějak po mlíčku (nutrilon nenatal) ublinkává 😒 😖

mimi
13. čer 2012

@vanule moja mala ma 2 mesiaciky a akosi pomalsie zacala priberat, nechapem preco a ci to je OK. A neskusas malu kojit? MY sme uz presli cisto na kojenie, neviem, ci si malo vytiahne, ked tak slabsie pribera 😒

vanule
13. čer 2012

@mimi kojit bohužel nemůžu beru léky na vysoký tlak 😒 ale zítra se musím taky doktorky zeptat co s tím ublinkáváním