Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
26. čer 2008

Tiež si myslím. To hniezdo je suser vec. Ja som malej kúpila v ikei také ružové, má ho okolo celej postieľky. No teraz keď už sa vie postaviť tak po ňom skáče sem tam.

gucz
26. čer 2008

teda nie suser ale super

deina
26. čer 2008

Andulka, mala si pravdu, malemu sa dnes podarilo pretocit sa z chrbatika na brusko. Skusal, skusal a trikrat sa mu to podarilo, sice so strasnym jedovanim sa, ale slo to. Uz len tie rucicky dako poriesit, lebo tie ma aj pri pretacani v puse a potom sa nedvihne. 😀 Zajtra hodim foto, ako mu to slo.

andulka4
26. čer 2008

Juuuuu tak to mám radost 🙂 Paráda je šikovný 😀

elinka27
26. čer 2008

tak som dnes nejak nestihala,lebo som si potrebovala konecne upratat.Jakubko je OK, dnes ziadna teplota aj papat zacal,sice menej ale papa.Aj si cez den trosku pospal a vecer tiez celkom dobre zaspal.Tak si nakoniec predsa ta jeho imunita s tym poradila. 😎

elinka27
26. čer 2008

deina, aj Jakub sa pretacal s rukami v puse, a aj teraz to este niekedy urobi.Maly teraz najnovsie by chcel sediet, nevie este sam,ale uz sa dava do sedu, aj v karicke sa uz chyta za okraje a snazi sa sadnut, taky je pri tom podareny, lebo na to dava vsetky sily a zapaja vsetky svaly az mu zily na krku navieraju co sa tak snazi 😀 a uz asi tyzden sa plazi,ale zatial iba dozadu 😉

andulka4
26. čer 2008

Elinko jsme moc ráda že je v pořádku 🙂
Eli,Deino moc pěkné fotečky 🙂 Kluci jsou pašáci 😝

deina
26. čer 2008

Aj ja som rada, ze je uz Jakubkovi dobre. 🙂

Tak som pridala fotky, ako sa dnes Misulo snazil. 😅 Asi ho musim castejsie davat na podlahu, nech sa ponamaha.

kikimaruska
26. čer 2008

Ahojky. Moc děkujeme za povzbuzení.
argousek: my jsme v Ústí nad Labem a klokánkování se dělá už na JIPU, ale miminko nesmí být zaintubováno...ani mít jiné větší problémy. Monitor na nožičce nebo přídech mít může. Dělá se to tu běžně. Vojtovu metodu určitě cvičit budeme, až k němu budu moct jít na pokoj, tam mě to vše ukáží a naučí. Jinak nedonošenečkové se tam krmí každé 3 hodiny ve dne v noci. A ty mimča jsou většinou přesná jako hodinky. Po 3 hod už koukají, brumlají a nebo i brečí...prostě vědí kdy že přijde čas krmení 🙂 .Jinak my jsme dnes vypili z prsu 25 ml ze své 30 ml dávky mlíčka a jak tu psala nějaká maminka, přestože má hlad a pije, začíná potom usínat a musíme ho probouzet, je to pro něj ještě náročné. Zbytek mu zatím vždycky musí dát sestra sondičkou...Pořád si moc přeju a doufám, že budeme moct plně kojit.

gucz
27. čer 2008

čauko pozerala som si vaše albumy, ako Vám tie detičky krásne rastú 🙂 🙂 🙂 , ani sa nenazdáte a budete ich naháňať po byte ako ja moju 😉

muska1102
27. čer 2008

AHOJTE.ja si tu citam vase pribehy a fotky od zaciatku.a klobuk dole pred vami.nassa mala bola hranicne zrely novoredenec,dali ju do inkubatora koli povrchnemu dychaniu a ja som tri dni plakala na izbe sama.ste Maminy s velkym M .ta odvaha a sila.vase deti vam budu do smrti vdacne.lebo urcite bez vas by to nezvladli.vy ste im davalil silu a chut bojovat.nech sa vam dari a nech ste s detickami stastne.....

andulka4
27. čer 2008

Kiki určitě kojit budeš a plně bez příkrmů.Mě taky nikdo nevěřil že se rozkojím když jsem mu prvních 6týdnů dávala láhev a nakonec se to povedlo.Chce to jen čas a vydržet....být trpělivá.Já to vzdávala snad 100x a 100x jsem si říkala že to není možné aby to nešlo.Prsa jsem si mačkala skoro týden než se mi vůbec spustilo mlíko!!!!!Kojení je jedna z nejkrásnějších věcí na světě....MOC VÁM DRŽÍM PĚSTIČKY
KUBÍK JE MACHR 😅

deina
27. čer 2008

Kiki, drzim palce, malinky je sikovny, ked vie (aj ked len trosku) pit z prsa. 😉

Muska, dakujeme. 🙂

sylvar
27. čer 2008

Kiki, tak to je supr zpráva 😉 ať se daří dál

sylvar
27. čer 2008

deina, Miško je šikulka 😵 to je krása

argousek
27. čer 2008

kikimaruška je to šikulka, když takhle dobře pije. Adámek pil taky dobře, vypil si třeba plných 50ml co tenkrát měl dávku ale ne vždy prostě byl třeba unavenej. Já jsem se taky snažila plně kojit, ale nepodařilo se nám to. Myslím, že u mě byl konkrétně problém se spuštěním mléka. Ze začátku musel Adámek hodně tahat a tak mu to moc nešlo. Dobře pil jen když se mi prsa dost nalili. Já jsem to ale nevzdávala a pořád jsme to zkoušeli. Já jsem vlastně ty první 2,5 měsíce jen odstříkávala, protože to byl Adámek v inkubátoru. Pak když jsme se učili kojit, tak nás po týdnu pustili z intermediárního odd. Tam jsme udělali prostě rychlou kariéru 🙂 No a doma jsem si ho před a po pití převažovala. Někdy si vypil někdy ne, tak jsem ho pak dokrmila odstříkaným mlíčkem. Myslím, ale že Adámek byl moc šikovnej, protože mu nevadilo střídat prso a lahvičku. Byl to pro mě ale docela zápřah, protože on nepil tolik, ale chtěl častěji. Takže jsem krmila po 2 hodinách, nejdřív jsem nakojila a pak když vypil podle váhy málo jsem dokrmila odstříkaným a pak jsem běžela honem odstříkat, aby jsem měla do foroty na další odstříkávání. V noci to bylo docela úmorný. Dávala jsem si také mlíčko do mrazáku, když jsem měla dost, dá se to uchovat na tři měsíce. Takže když jsem měla krizi a najednou byla mléka málo, tak jsem si takhle pomáhala. Umělé jsem vůbec nedávala a možná kvůli tomu vůbec Adámek nestůně, nevím, co je na tom pravdy, ale každopádně jsem věřila tomu, že děti krmené mateřským mlékem mají lepší imunitu, tak jsem se činila 🙂 Souhlasím s Andulkou, že je to ta nejkrásnější věc na světe. Někdy se mi i stalo, že mi Adámek položil ruku na prso a hladil mě, to byl opravdu maličký a dělal to asi reflexivně a bylo to krásný. On se pak sám v 6. měsící sám odstavil a já jsem se snažila ještě 2 měsíce odstříkávat a kombinovat umělé mléko a moje mateřské půl na půl. Možná by se ani tenkrát tak brzy neodstavil, ale měl infekci močových cest a trpěl nechutenstvím. Mé doktorce dlouho trvalo než na to přišla, tak jsme spolu docela s jídlem bojovali. Musela jsem mu dávat i stříkačkou na tvrdo do pusy, protože vůbec nechtěl jíst. Nakonec jsme skončili v nemocnici a tam mu to přeléčili antibiotiky a zase začal jíst normálně, ale už nechtěl prso, protože jak vůbec nechtěl jíst, tak jsem ho krmila hlavně z lahvičky, abych viděla kolik vypil a už jsem to nestřídala a pak když jsem mu ho nabídla, tak už ho odmítal. Tenkrát mě to moc mrzelo, dnes jsem ale šťastná i za těch pár měsíců, kdy jsem ho mohla kojit a vím, že jsem proto udělala maximum. Ale když se mě dnes někdo zeptá proč jsem nekojila déle, musím se ze srdce usmát, protože si opravdu neumí představit, co jsem s tím všechno zažila. Myslím, že bych mohla dávat kurzy laktačním sestrám. B

gucz
27. čer 2008

argousek, zasa napíšem to isté, kto to nezažil, ten to nepochopí.... Urobila si preňho čo bolo v tvojich silách, a to je hlavné. Poznám mamičku, ktorá mohla kojiť a proste nezájem, kojila mesiac. Čo by som ja za to dala, keby sa mi malá naučila papať z prsa. Ja som odstrekovala 3 mesiace. Nie je to dlhý čas, ale aspoň niečo. Ale my sme mali viac problémov vtedy v rodine, stres urobil svoje. Myslím, že si skvelá mama

ozaj hoď do albumu nejaké fotky tvojho Adamka

argousek
27. čer 2008

gucz Já myslím, že každá maminka prostě kojit nemůže. Nelíbí se mi to mediální masírování maminek 🙂 Ne každá máma, která kojí, je super a máma, která z jakéhokoliv důvod kojit nemůže, není špatná máma. Zároveň si nikdo vážně neuvědomuje, jakým psychickým stresem maminky nedonošeňátek projdou. Docela mě zarážely některé reakce zdravotních sester a lékařů, když maminka nekojila. Třeba tam s námi byla jedna mamina a ta čekala dvojčátka, při předčasném porodu o jedno přišla a byla asi pod velkým tlakem, že se jí prostě mléko nedělalo a sestry jí to dávaly hrozně sežrat. Přitom bylo vidět, že svoje dítě miluje, ale prostě to nešlo. Hrozně těžko se mi o tom píše, když si na to vzpomenu. Takže hlavně žádné výčitky, když svoje dítě milujete, je jedno jestli ho kojíte nebo ne. Gucz ty jsi pro to udělala taky moc a tři měsíce je až až pro maminku, která odstříkává. Třeba se ti to pak povede při druhým.

argousek
27. čer 2008

Jo a nějakou fotečku určitě vložím, ale nemám nějak čas na to jejich zmenšování. Přes den mi dává Adámek dost zabrat, je celkem hyperaktivní, tak jsem ráda, když si večer natáhnu nohy a jen tak odpočinu 🙂

kikimaruska
27. čer 2008

Ahojky, moc děkujeme všem za přáníčka. Tak jsme to zatím zvládli a jsme už 2 dny bez kyslíčku navíc. Včera jsme se 2,5 hodiny chovali. Sestra i doktor mi několikrát říkali, že už je velký a má velkou potřebu kontaktu, že by potřeboval jít ke mě...jenže budou dělat okna a malovat, tak mě můžou přijmout- až pak. Což bude někdy až koncem příštího týdne, tak musím ještě čekat a dál chodit kolem prázdné postýlky ☹ .
Andulka 4 - já měla nastupovat na mateřskou až koncem června a napsali mi to přesně v den porodu. Tedy nastoupila sem 10.5.08. V nemocnici mi dali na to nějaký papír pro nástup na mateřskou, kde bylo to datum a zdůvodnění- předčasný porod (z roku 1985 - to mi byl 1 rok! 😀 ), který sem dala zaměstnavateli a na účtárně mi to vše udělali.

andulka4
28. čer 2008

Argousku,Gucz jsem na vás pyšná že jste tak dlouho odstříkávaly.Já to měla to samé.Davídek papal co 3 hodiny a já než odstříkala nakrmila tak uběhla hodina.Musela jsem tedy co 2hodiny připravovat jídlo.Těch 6 týdnů bylo STRAŠNÝCH...nakonec se to ale vyplatilo

Kiki myslím na vás 🙂 Jste šikoooovní 😀

Večer vám napíšu můj příběh o kojení...jak mne nechtěli kvůli tomu že odstříkávám a nekojím pustit z nemocnice 😢

Teď musím letět 🙂

deina
28. čer 2008

Argousek, to si krasne bojovala s kojenim, je uzasne, ze si to takto zvladala 6 mesiacov. 🙂 No klobuk dole.

Mas pravdu, ten stres po porode a kojenie, to velmi dokopy nejde. Mne sa darilo odsavat iba mesiac. 😖 Slo to celkom dobre, nie na kazde jedenie, ale zozaciatku mal MM aspon 2-3x denne, neskor som bola rada, ked to bolo 1-2x denne. Tesila som sa, ze pojdeme domov a tam sa v klude, bez sestriciek a lekarok ("skuste odstriekavat tak, aby mal maly kazdu druhu davku materske mlieko" - a co som ja dojka na povel? 😕 ) a neviem, koho este, sa rozkojime. Maly sa na konci pobytu v nemocnici aj prisal, tesila som sa, lenze som bohuzial bola po porode riadne chora. Ked sme prisli domov, sla som k lekarke a bol z toho napokon zapal pluc. Aj tak som odsavala, hoci mlieko som mu svoje nedavala (bola som na antibiotikach), ale potom z nicoho nic, mlieko odislo. Asi tak za 2-3 dni, bolo ho stale menej a potom uz nic. 😕 A presne vtedy mi lieky konecne zabrali, tak neviem, ci to tiez nemalo daky vplyv... 😖 Skoda. ☹

Kiki, maly je sikovny, zachvilku budete doma, uvidis! 😉

andulka4
28. čer 2008

U nás to bylo s kojením tak že ráno po porodu mi na pokoj donesly TV s instruktážním videem o kojení.No to jsem nejprve brala jako vtip.Vůbec jsem ani nedoufala že bych někdy kojila. Když jsem druhý den ráno přišla k inkubátoru za svým synem bylo mi jasné že jediné co můžu pro něj udělat, je to že se pokusím tu laktaci rozběhnout. Prsa jsem si mačkala co 2hodiny včetně noci. Za 1 den jsem NAMAČKALA asi 5ml no prostě hrůza vůbec mi to nešlo.Pořád jsem brečela. Vždy mi řekli že se musím snažit víc že to je k ničemu že to není ani na jednu dávku....a já se snažila.....na druhý den už to bylo 7ml za den ,pak 20ml a pak se mi najednou prsa nalila a už to bylo 50ml za den atd....Davídek byl 6dní v inkubátoru ztoho většinou dostával MM od jiných maminek plus to moje. Když jej převezli na oddělení ke mě na pokoj byla jsem už zvyklá vstávat co 2hodiny a odstříkávat. Vždy jsem odstříkala jen na tu další dávku. Asi po týdnu jsem už odsála i na více dávek....
Ostatní maminky buďto kojily plně nebo dokrmovaly nebo dávaly UV.Já jsem byla ale soběstačná a v podstatě se tam o mě nikdo nestaral.
Po 14ti dnech mi bylo slíbeno že po vyšetření půjdu domů.Protože jsem věřila že poslední oční kontrola Davídka dopadne dobře už jsem se pomalu balila.Manžel si vzal volno a měl pro nás přijet.Ráno mě ale čekalo rozčarování na které nikdy nezapomenu. Zneklidněla jsem už když nás vynechali při vizitě :( To jsem nechápala protože jsem věděla od sester že vyšetření dopadlo OK.Tak jsem čekala že nám donesou nějaké papíry a půjdeme domů....

andulka4
28. čer 2008

Asi za hodinu po vizitě za mnou přišla vedoucí sestra a řekla mi že se paní primářka rozhodla že mne domů nepustí že když mám tolik mléka budu tam tak dlouho dokud se malý nepřisaje a neodejdeme plně kojeni. Tak jsem se rozplakala a zavolala manželovi že si tažky zase vybaluju že tam zůstáváme. Byl hrozně naštvaný ale přesto přijel.Nechali jsme si zavolat primářku osobně a ta mi zdělila že mi nevěří že budu doma odstříkávat že je to pracné a že si tím neudržím laktaci atd
No prostě to pro mne byla rána do srdce.Jak si nějaká kráva může myslet že bych pro své dítě nechtěla to nejlepší.Nejhorší na tom bylo že nás ta paní primářka nikdy neviděla a rozhodla o tom někde u stolu.Bylo mi úplně jasné že si jako oddělení chtějí zlepšit procenta matek co odchází z dětma plně kojenýma domů....prostě hnus....prostě statistika pro jejich oddělení....o tom jak jsou šikovní že naučí nedonošence kojit

Nejhorší na tom všem je že pokud by byl Davídek na UV jsme daleko dříve doma.V té nemocnici měli propouštěcí váhu 2100 a nás tam nechali déle....

Když jsem přišla domů vklidu jsem před každým odstříkáním nejprve Davida přiložila k prsu a až po 6ti týdnech/3týdny co jsme byli doma se přisál a od té doby flašku neměl 🙂

Strašně mám to kojení vydřené a budu kojit co to půjde

Nechápu ženy co nechtějí kojit 😖

argousek
29. čer 2008

andulko4 tak to je síla. To bych měla asi taky hrozný vztek. Já mám z intermediárního odd. taky horší zkušenosti. Na JIPCE byli super. Já jsem ze začátku taky nosila pomálu mlíčka, ale byli tam hrozně hodné sestry a vždycky mě povzbuzovaly, že každá kapka je pro Adámka moc důležitá. Já jsem chtěla, aby dostával jen moje mlíčko, tak jsem se taky takhle činila. A navíc jsem věděla, jak jsi to tam sama psala, že to je jediné, co pro něj můžu udělat. Když mě převáželi z Pelhřimova do Brna, primář mi slíbil, že tam pak budu moci zůstat s miminkem. Bylo pro mě potom hrozné překvapení, když mi po porodu řekli, že jakmile se zahojím, tak mě propustí, že nemají lůžka. Hrozně jsem to vobrečela, i když jsem s Adámkem nemohla být, když byl na JIPCE, ale měla jsem to k němu ale blízko. A oni mi řekli, že tam nemůžu zůstat. To bylo hrozný. Museli jsme honem vyřešit, jak to udělat, protože jsem to měla do Brna 150km a spojení špatný. Hledali jsme i nájem v Brně, ale nikdo nechtěl nic krátkodobě pronajmout, když jsme jim řekli, že to je tak na 2-3 měsíce. No a pak se nám nabídla manželova teta, která bydlí na půl cesty do Brna, že můžu zatím bydlet u ní a jezdit do Brna z Jihlavy. To bylo skvělý, ale každopádně jsem nasedla ráno na autobus a vrátila se třeba až o páte. Takže to jsem odstříkávat nemohla a doháněla jsem to přes nos. Takže jsem pak vypadala docela dobře 🙂 kruhy pod očima, bledá a strhaná. Po třech měsících když mě viděla kamarádka, tak mi řekla, že je na mě vidět, že jsem rodila. Nevěděla, že jsem rodila předčasně, myslela, že jsem tak týden po porodu, jak jsem byla strhaná.

mm2008
29. čer 2008

Dobre rano maminy. Mozem sa k vam pridat? Mam uz trochu starsieho syna, ale taktiez predcasne v 31+0 TT s vahou 1760 gr a 41 cm.
Od narodenia dychal sam, apgar mal hned 10 uz v 1. minute. V nemocke sme boli 6 tyzdnom kvoli silnej zltacke. Papanie nebol problem, kojenie, najskor odstriekavanie, potom po 3 mesiacoch sa "chytil", ale ja som uz nemala dost mliecka - kvoli mojej chorobe. Vyvoj bol primerany, od 3. mesiaca sme cvicili Vojtu, chodit zacal 13 mesacny.
Trosku sme sa potrapili s recou - do dvoch rokov hovoril velmi malo, najviac zacal rozpravat po 3 rokoch, ked zacal chodit do skolky.

Teraz je uz z neho druhak - uspesne ukoncil 1. rocnik ZS a mame z neho velku radost.

Takze maminy, drzim palce, aby z Vasich predcasne narodenych deticiek vyrastli zdrave deticky, ved su to velki bojovnici 😀 uz od narodenia 🙂

andulka4
29. čer 2008

Holky prosím vás poradíte mi?
Davídek už konečně objevil hračky.Už do nich cíleně bouchá....jupí.Myslím že je to v normě když odečtu 2měsíce 😝 Jen nevím jestli 😝 to dělá správně. Zdá se mi u toho dost zaťatý.Tedy přesněji řečeno má stále ruce v pěst když se do nich snaží bouchnout.Hrozně se začne rozčilovat když mu to nejde.,,,,,,,pokud mu je ale dám trochu na bok a nemá je na středu tak ruce otevře a hračku krásně chytí. Jen ale tou jednou rukou 😕 Myslíte že ty začátky mají takové být?

Argi no tak to tě obdivuji ještě víc to klobouk dolů....ta cesta tam a zpět a tak dlouho to muselo být strašné. ☹ ☹ ☹ Ani si netroufám říct že si to dovedu představit ☹

andulka4
29. čer 2008

Holky mám dotaz....můžete mi prosím poradit?
Davídek jak bouchá do hraček tak pokud mu je dám na hrazdičku do středu moc mu to nejde.Zatne ruce v pěst a bouchá tak jako by zaťatě.Někdy se mu i nepodaří do nich bouchnout a tak se rozpláče.Když mu je ale dám na stranu levou nebo pravou tak to se jich dotýká bez problému.Chytá je a má ruku otevřenou. Nevíte zda je to tak v začátcích u každého a nebo je to tou hypotonii. Mám hrozný strach ať nemáme DMO ☹ Myslím že to je asi noční můrou každé maminky nedonošeňátka.

Ještě bych si chtěla povzdechnout a postěžovat že se mi zdá že to cvičení k ničemu nevede a že bez něj by to bylo stejný.Samozřejmě budeme cvičit dál.....ale myslím si že mu to ten krk neposiluje ani ty záda. Kdybych já cvičila jak on tak už mám svaly že se nevejdu do dveří 😒

argousek
29. čer 2008

andulko já si myslím, že je Davídek šikovnej. Já už si to přesně nepamatuju, přece je to už docela dlouho, ale myslím, že je důležitý, že se snaží do toho chrastidla strefovat. Jsou vám korigovaně tři měsíce, takže já myslím, že bude Davídek ručičky pomalu rozevírat. Ještě bych na unáhlený úvahy počkala, pokud máš pochybnosti, tak se při další prohlídce zeptej doktorky. Ale myslím si, že DMO by jsi poznala, Davídek by měl ty ručičky spíš pokroucený a to pořád. Tak se neboj, dej mu čas. Myslím, že je teď důležitý, že se snaží do těch hraček bouchat a pak si je začne i osahávat. Je to pro něj něco nového, že do něčeho bouchne a ono to vydá zvuk. A cvičení určitě neházej za hlavu a snaž se cvičit opravdu poctivě. Pokud se ti zdá, že děláš něco špatně, tak se zeptej rehabky, jestli se může podívat, jestli to děláš dobře. I když se ti třeba zdá, že nevidíš výsledek, tak si vytváří Davídek ty správné pohybové vzorce, jinak by se mu mohly vytvořit jinak a dělal by něco špatně. Držím pěsti a neklesej na mysli, nadechni se a běž dál 🙂

janina77
29. čer 2008

andulka, tymi hrackami a hrazdickou sa netrap. My sme mali taku hrazdicku, kde hracky dociahne az teraz, bolo mu to vysoko, a nesahal teda po nich. Skus mu davat do rucky hrkalyk, ci ich bude drzat a hrkat s nimi. Dolezite je, aby vedel hracky uchopovat. U nas to islo dost tazko, ale moja mama mu stale vkladala hrkalky do ruk, riadne mu otvorila dlan, vlozila hrkalku, a robila to do omrzenia, kym kym sa to nenaucil. Inak, prve co chytal dobre, boli stipce na pradlo 😀.

No a s tym cvicenim - mam podobne pocity. Akurat, ze ho uz v 2 polohach ani neudrzim, to v tych, co je ref. otacanie, a kedze sa uz vie otacat sam, tak ak sa ani za svet nechce dat zapolohovat, tak to proste vzdavam. Udrzim ho jedine na bruchu -ref.plazenie, tak cvicime aspon to, aj ked v tychto horucavach sa nam to vacsinou dari len 1-2x denne. ☹

Ale cvicim s nim na lopte, v bazene, na koberci kadeco ine, taku dojcensku gymnastiku, aby sme tie svaliky posilovali.