Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
9. dub 2009

Roháčko i my se přidáváme ke gratulacím....a nezoufej 🙂 Myslím že je šikovný no a ohledně té motoriky nevím co napsat :( tak nějak tuším že u nás to bude taky tak :(

David zatím neumí udělat nic aniž by se nedržel....kleknout, stoupnout, dřepnout atd
na chození to u nás taky není...

mimi198
10. dub 2009

ahojky, chcem sa spytat ked male babatko napr. 5mesacne dostane ovcie kiahne, ci kozy, myslim ze je to to iste. nie je to nebezpecne? vcera u nas bola neter a mala teplotu dnes vysvitlo ze ma ovcie kozy a tak sa bojim ze to maly dostane,a ak ci to nie je este nebezpecne pre take male deti. Neter ma uz 10rokov. Nebol s nou sice vo styku ale prenasa sa to aj vzduchom tak neviem za radu velmi pekne dakujem.

maatkka
10. dub 2009

Rohacka ja ze to ani nejde mat splin pri Kubkovi ved ja som sa nasmiala len ked som si to o nom precitala 😀 A samozrejme sa pripajame ku gratulaciam 🙂
Gucz ked mal moj synovec (narodeny v 41. tyzdni) dva roky hovoril rovnako ak nie slabsie ako Laurinka. Jedine slovo ktore vedel povedat cele bolo autobus 🙂 Inak hovoril tak ze napr. toto si presne pamatam : fta je na ste u - vtacik je na streche uletel... Rozumela mu len segra (jeho mamina) my ostatny sme ho upodozrievali ze hovori nejakym starym indianskym jazykom 😀
Mimi v tych kiahnach sa ja nevyznam ale niekde som citala ze je lepsie ak ich dostane babo ako napr. 10 rocne dieta. No neviem... Drzim vam moc palce aby sa im Andrejko radsej este vyhol.

deina
11. dub 2009

Mimi, tiez tak viem, ze mladsie dieta kiahne zvladne lepsie ako uz starsie alebo dospely. Drzim palce, nech to zvladnete alebo nech ich este ani nedostane.

Rohacka, gratulujem Kubkovi k druhemu rociku. 😵 A je to sikulka, ked takto krasne rozprava.

U nas je to asi ako s Laurikou, hruba motorika super - beha po hocikakom povrchu, po trave, betone, chodnikoch, nevadia ani male kopceky, bez problemov meni smer... sice sa nepozera pod nohy, ale snad na to raz pride. 😀 Zato nerozprava nic, len papa (jest), pa - pa, mam mam (mnam), mama, no-no -- proste stale tie iste slova, nic nove.

Flasku si drzal sam asi okolo 10-11.mesiaca, nejako ma nenapadlo, zeby mohol skor - ale tak sam, zeby si ju naklonil, to este nevie.

gucz
11. dub 2009

maatkka no veď to, malej rozumiem zväčša len ja a MM, dnes mi napr zahlásila, že : papur kakat, teda v slovenskom preklade,chcela hádzať papier do wc-ka 🙂 , dnes jej MM kúpil taký lesklý balón v tvare srdca s obrázkom princeznej, tak mi ho ukazovala a hovorí "teta aj teta", ako že na oboch stranách je obrázok, no proste sranda je s ňou v poslednej dobe.

deina Laura vo veku tvojho Miška rozprávala to isté 😉

ededik
11. dub 2009

Deini, čo to vidíííím ???? Ja sa zbláznim....gratulujéééém.
Baby naša Adelka nie a nie vypiť viac mliečka...maximálne vypije 800 ml za deň...častejšie 750 ml.... vyzerá, že jej to stačí...ale aj tak...Túto dávku pije už asi 2,5 mesiaca...rozmýšľam už celkom vážne nad príkrmami..kdesi som čítala, že je celkom vhodné začať aj ryžovou kašou pripravenou s materského mlieka....
Maatka, už si začala dávať príkrmy ??? Gratulujem k pretáčaniu... naša sa síce pretočí, ale len keď jej trochu ťuknem do zadku... 🙂

rohacka
12. dub 2009

Ahojte,
dakujeme vsetkym za gratulacie 🙂 .
Deina - nas Kubko tiez takto rozpraval v Miskovom veku, on sa poriadne rozrecnil cca v 1.5 roku.
Gucz - super "hlášky", zasmiala som sa 😀 . To je naozaj strasne zlate obdobie, ked si tak recnia.
Ako som minule pisala, ze Kubko vsetko hadze do kosa, tak minule, ked som ho prebalovala, chytil si holu nozicku a hovori "nožka... nožka...do koša dať" 😀 . Tak som mu vysvetlovala, ze to by bola skoda 😉 .
Salamu vola "salamamka" a naucil sa povedat svoje meno a priezvisko - meno pekne a priezvisko skomolene, ale cele, lebo doteraz hovoril len koncovku.
Ededik - kdesi som citala, ze sa mozu zacat davat zeleninove prikrmy skor, ak treba. Ale ani ryzovou kasou nic nepokazis, ved nedojcene deti ju mozu od ukonc. 4. mesiaca. A niektori lekari tvrdia, ze prikrmovat nedonosenca mozes od skutocneho veku, nie korigovaneho, lebo mlieko pije dietatko od skutocneho narodenia.

ededik
12. dub 2009

Rohacka, hovoríš mu z duše...Ale ešte mám nejaké zásoby mrazeného, tak počkám a potom začnem s mrkvičkou, prípadne s tou kašou.

deina
14. dub 2009

Ededik, dakujem. 🙂

Mne tu manzel stale pili usi s tym, kedy uz konecne zacne Misko hovorit, ze preco este nehovori a pod, ze je uz velky chlapec a ja stale dokola, ze to nie je velky chlapec a pod, teraz ho bavi behanie, az potom zacne s niecim inym.

elinka27
14. dub 2009

deina ani náš ešte nehovorí, a keď sa ma niekto pýta že kedy začne a prečo ešte nehovorí, tak odpovedám,že nemá o čom rozprávať 😀

Inak mi držte päste, zajtra idem do nemocnice a vo štvrtok ma budú operovať, mám naplánovanú operáciu nosových dutín.Budem vraj okolo 2 hodnín v narkóze tak na mňa myslite, bo sa strašne bojím,že sa nepreberiem 😒

deina
14. dub 2009

Tak drzim palce, Elinka, nech to dobre dopadne. 😉 Neboj sa, preberies sa, aj po cisarskom si sa prebrala, no nie? Kubko bude zatial kde?

elinka27
14. dub 2009

no lenže cisarsky mi nerobili v celkovej narkoze 😉 ale v lokalnej, a netreba držať palce ale päste, lebo kolko palcov tolko chyb 🙂

gucz
14. dub 2009

Eli tak Ti držím aj ja päste, aj nohy 🙂

deina
14. dub 2009

Ok, tak teda drzim paste. 😉

To mi nenapadlo, ze cisarsky v lokalnej, ja som mala celkovu narkozu, tak vzdy to beriem tak, ze proste to robia v celkovej narkoze - pricom viem, ze toto je zriedkavejsie.

gucz
17. dub 2009

tak Eli ako? dúfam že si ok 🙂

u nás je akurát búrka, riadna, a malá ako to videla z okna tak vraví "hapala vuda", akože padá vody 😀 , podarená je strašne, alebo našla v špajzovej skrini pohárik s feferónovou pastou a priniesla mi to so slovami " tatova hamma" 😉

gucz
17. dub 2009

padá voda

andulka4
17. dub 2009

ELI budu na tebe myslet

Jinak u nás se mluví: Kde je, co to je, tam je, balon, auo(auto), mama, děda, baba, teta...ale většinou si jen mumlá pod nosem 🙂

maatkka
18. dub 2009

Baby mam otazku taku odveci ale by ma zaujimalo co si myslite o cinskom kalendari pocatia??? Ja sa na tom celkom bavim lebo mi zatial vsetko akosi vychadza ze napr. moja zabka mala byt dievcatko ja som mala byt baba aj moje segry synovec mal byt chlapcek aj segrynej kolegyne syn atd. 🙂 A MM si tu uz podla toho planuje kedy splodime syna 😀 😀 😀

lusilia
19. dub 2009

Matka mne to nevyslo, takze by som a podla toho neriadila 😉

gucz
19. dub 2009

maatkka na mňa a moju malú by to malo sedieť, ale moja mama má byť podľa toho chlap 😀 😀 😀 , ja by som sa na to nespoliehala, však to máš 50 n 50% čo to bude....

barborrkaa
19. dub 2009

ededik,ahoj,moja mala ma tiez otvoreny duktus a teraz v stredu ideme do ba na zakrok.budu jej to zatvarat katetrizacne

dankadina
20. dub 2009

chcela som sa opýtať ako dlho boli vaši chrobáčikovia v nemocnici kým mohli ísť domov. kamarátke sa narodilo bábo v 34 tt má problém s plúckami a nevie kolko asi bude v nemocnici. Ja jej neviem poradit.

lusilia
20. dub 2009

Dankadina, ja som bola s malym dva tyzdne, ale to velmi zalezi od babatkovho zdravotneho stavu, pokial bude stabilizovany, nemaju ho tam preco dlho drzat, ale viem, ze niektore deticky su tam aj mesiac, dva, takze tazko povedat...

maatkka
20. dub 2009

My sme boli dva mesiace ale nasa pusinka sa narodila este o mesiac skor ako babo tvojej kamosky. Zalezi od celkoveho zdravotneho stavu - hlavne musi vediet samozrejme samo dychat musi si vediet udrzat telesnu teplotu ak bolo v inkubatore musi sa vediet samo napapat (s tym sme mali napr. my problem Lilinka bola taka slabucka ze ju museli dost dlho sondovat) a malo by dosiahnut urcitu hmotnost. Ale v 34. tt by uz s tymto nemal byt problem tak si myslim ze ak nebudu ine komplikacie neostanu v nemocnici dlho. Tvojej kamaratka a jej babu zelam skory navrat domov a vela vela zdravicka. Mozno keby potrebovala nieco vediet kukne sem? Ale 34 tt by mal byt fajn. Ja som sa narodila v 33 a okrem toho ze sme boli v nemocke asi tri tyzdne som bola vo vsetkom ako donosene babo.

gucz
20. dub 2009

dankadina moja mala tiež problémy s pľúckami a bola narodená v 34tt, boli sme v nemocnici tri týždne a jeden deň, ale to je prípad od prípadu iné, niektoré detičky sú kratšie, iné aj dva mesiace, záleží od stavu dieťatka

deina
20. dub 2009

My sme boli v nemocnici takmer 3 tyzdne, najma kvoli dlhotrvajucej zltacke, inak problemy nemal. Narodil sa v 32tt.

Maatka, mne ten kalendar tiez nevysiel, Misulo mal byt podla neho baba. A teraz mi vychadza chalan, tak uvidime...

Davidek je aky ukecany, no zlaticko. 😵 Ja by som uz taak chcela, aby aj Misulo nieco hovoril, on sice keca vela, ale nerozumiet mu, vacsinou to nie su slova.

rohacka
20. dub 2009

Mne v porodnici povedali, ze mam ratat priblizne ze budeme v nemocke do riadneho terminu, kedy sa mal narodit. A nakoniec sme boli 5 tyzdnov, takze o tyzden skor, kedze je 34.tt. Ale naozaj to zalezi od pripadu k pripadu, my sme mali dost komplikacie, nasi kamosi uz boli davno doma 🙂.

mimi198
20. dub 2009

ahojte maminky, trosku sa vaas opytam bokom od temy. ked ste zacinali s prikrmamy, po akej dobe ste zacali napr. s maskom a ryzou alebo polievkou? zacala som davat zatial len prikrmy od hipp a to len zeleninove cize mrkva , zemiacik a cuketa, a davam mu ovocnu stavu alebo mu dam jablcko s nastruhanym piskotom to tak na olovrant. neviem nejake napady alebo postup co by bolo najlepsie s cim zacat a tak,, poradite? dakujem velmi pekne.

dankadina, my sme boli v nemocke taktiez 3tyzdne, nechcelo sa mu papat bol slabucky. drzim palceky nech to zvladnu....

rohacka
20. dub 2009

Mimi - pozri si stranku www.babetko.sk, sekciu vyziva, zaciname papat - tam mas rozpisy mesiac po mesiaci, co mas kedy pridat. Ja som isla podla toho a odporucam. Maso som si stale uvarila do zasoby, rozmixovala, dala do nadobky na ladove kocky a len do zeleniny pridavala po 1/2 kocky zozaciatku a potom po 1 kocke. Super urychlenie, velmi sa mi to osvedcilo. Aj uvarenu zeleninu som mala stale v kockach, niekedy uz zmiesanu, niekedy osobitne viac druhov zeleninky - takze som vybrala napr. 1 kocku mrkvy, 1 kocku hrasku a 1 kocku zemiakov + maso, rozmrazit v teplom kupeli a bolo.

elinka27
20. dub 2009

čaute, som živá, včera ma pustili z nemocnice, ale teda fit sa ešte necítim, v stredu idem na kontrolu a majú mi vybrať štihy a fólie čo fixujú prepážku aby sa dobre zrástla.Mala som v pravej nosnej dutine cystu veľkú 3 cm a ešte mi aj prepážku naprávali, v celkovej anestézii som bola okolo 2 hodín.Teraz som na tabletkách bo ma to bolí a tŕpne mi celá pravá strana hlavy a mám ešte aj závrate. 😖 ale som doma to je hlavné.