Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

tiana
3. led 2009

Ahojte maminy, nam sa malicky tiez narodil predcasne v 35tt., momentalne sa s nim trapime, ma 7 tyzdnov a ma reflux. Pred chvilou sa nam opat poblinkal a zvratky nemal ako zvycajne ale mal syto zltu farbu. Domnievame sa ze je to zlc. Sme momentalne v NI a mame dilemu ci ist do nemocnice alebo to preckat(v pondelok ideme na ockovanie). Velmi vas pekne prosime o radu alebo tc na nejake poradenske sluzby pre babatka, kde by nam vedeli pomoct, poradit 24h/d.
Vopred dakujeme za kazdu radu a pomoc.

gucz
3. led 2009

tania Ni ako nitra? skús zavolať na informácie nech Ti dajú číslo na detskú pohotovosť, zavolaj tam a spýtaj sa. Ja keď som bola bezradná, tak som volala do rizikovej ambulancie, ale to bolo doobeda. A raz som aj volala na detskú pohotovosť cez víkend, ale v trnave. Mám číslo len na Trnavu

tiana
3. led 2009

Ahoj Gucz si zlata ale my sme v Severnom Irsku a sme bezbranni. Na pohotovosti by sme travili min 4hod a naozaj si to neviem predstavit s malym ktory je nervozny a musi este kazde 3 h papat, a to je teraz taka hodina ze je ok ale kolo 20:00 to na neho pride a to je celkom nevrly, takze to uz vobec nie. Chceli by sme zavolat na sr na nejake tc kde by nam vedeli aj teraz pomoct nech mozeme byt doma kludni a nemusime maleho nikam vlacit, lebo mame podozrenie ze je chory, i ked horucky nema. Dufame ze to nic nie je aj ked chceli by sme to vediet na 100% ze je to "len" choroba alebo "len" z toho refluxu co ma.

gucz
3. led 2009

pohotovosť trnava +421335938331 (u nás to je 0335938331). Ak sa Ti dá volať na Slovensko bez problémov, tak skús zavolať tam, veď nemusíš hovoriť že si mimo Slovenska. Ja som myslela že si z Bratislavy, máš to v pase

tiana
3. led 2009

No ved to, tu sice mozeme zavolat, ale aj tak by nas poslali na pohotovost, tu sa s tym neparaju. ☹ Zosediviem z toho...
Mnoho dik za t.c. skusime tam zavolat.

tiana
3. led 2009

Tak manzel tam volal a aj ked ta pani co tam bola nebola moc prijemna dostali sme nejake odpovede od nej na nase otazky. Poradila nam aby sme dali cajik njekae slaby a ked bude opat mat grcku zltej farby tak mame ist na pohotovost a tam sa uvidi. Na sr by t o riesili infuziami aby odlahcili traviacemu traktu aspon na 24h. Inak mame davat cajik nejaky pigi alebo tie stare ruske caje. Tak dufame ze nam to pomoze a nebudeme musiet ist na pohotovost. Dakujeme este raz za tc

deina
3. led 2009

Kebyze idete na pohotovost, boli by ste tam 4 hodiny? 😕 To je hrozne, s takym malym babetkom. ☹ Mozno by ti pomohla este tato stranka, kebyze v TT neporadia: http://www.zzz.sk/?page=pohotovost, vies sa tam preklikat k telefonnym cislam.

janina77
3. led 2009

andulka, sedel hned vpohode. Ale ja som ho predtym vobec neskusala davat sediet, len ak sa niecoho drzal, on nie a nie si sadnut, raz som varila tak som to len tak skusila, a dobre som neodpadla - on sedel a hral sa! No a den alebo dva na to sa posadil aj sam z polohy na 4. Sedel pekne, obcas padol dozadu, ale to vacsinou ked sa za dacim nacahoval, do bokov nepadal. Toto som ho odfotila ked som ho posadila a sedel https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... .
Zrejme musi spevniet. A aj on sedaval casto na patach alebo medzi patami, a doteraz si velakrat sadne tak, ze jedna noha pokrcena a druha vystreta.

andulka4
3. led 2009

jANI JOJO PŘESNĚ TAK SEDÍ dAVID...JEN NA PATÁCH A NEBO ŽE MÁ JEDNU NOHU VPŘEDU A DRUHOU VZADU.tAK JAK JE dOMČA NA FOTCE TAK NÁM TO NEJDE :(

gucz
3. led 2009

tiana som rada, že som mohla aspoň takto pomôct, dúfam, že bude malému čoskoro lepšie. Papá na ten reflux špeciálne mliečko?

rohacka
3. led 2009

Andulka - bud spokojna s tym sedenim. Ja som sa na to pytala na rehabke a povedali mi, ze ten sed, ked je jedna noha pokrcena a druha vystreta sa vola "detsky sed" a je to vraj vyborny sed, lebo pri nom je chrbatik rovny, takisto ked sedi medzi patami. Ale ked sedi dietatko s nohami vpredu, ma tendenciu hrbit sa a to nie je dobre. Odporucali mi dokonca, ze ked si sadne s nohami dopredu vystretymi, ze jednu nohu mu mam pokrcit v kolene a vytvorit ten detsky sed. Vy ste hypotonici ako my, takze tendencia k hrbeniu tam je, len ju netreba podporovat. Takze ziadne ☹ , ze takto nesedi, ale 🙂 .

andulka4
3. led 2009

Rohačka mooooc děkuju 🙂 já ho právě vůbec neposazuju.Mám strach ať mu nepoškodím zádíčka a když si začal takhle sedat sám mám pocit že je to brzo že na to ještě ty záda pevné nemá.Ale asi i tím sám posiluje,že?

berunka
3. led 2009

holky jak se ten reflux u mimiska projevuje,jak poznate ze to neni normalni ublinknuti?mala ublinkava ne tedy po kazdem kojeni,ale nekdy treba i 2 hodinky po jidle.davam ji Nutriton ale zatim se mi i po nem ublinkla.

rohacka
4. led 2009

Andulka - ked to robi sam, to je v pohode, len umelo ho nedavaj sediet. On sa posadi len tolkokrat, kolko sam vladze.

Berunka - starsia dcera mala reflux, prejavovalo sa to presne tym - ze vygrcla trosku mliecka aj 2 hodiny po kojeni a bolo to uz mliecko natravene (kusky), bola placliva, nervozna, spokojna len na rukach, kde sa jej mliecko nevracalo naspat alebo ked lezala vyssie. Vraj je to pocit, ako ked dospelaka pali zaha, co naozaj nie je nic prijemne. Casto si pytala papat, aby zahnala to palenie. Davali sme Nutriton, trochu pomohlo, nie uplne. Nutriton by mal zabrat hned, lebo to nie je liek proti refluxu, ale posobi mechanicky - t.j. zahustuje mliecko, aby tak lahko neodislo do pazeraka a do hrdielka. Takze tam netreba cakat, kym zaucinkuje, ale po kazdej davke, kde nutriton je, by malo byt lepsie. Podla mna je to normalne, ked pomoze ciastocne, pretoze nutrilon neodstrani samotny reflux, len dosledky.

elinka27
4. led 2009

aj Jakubko mal skryty reflux a nemal žiadne špeci mlieko,lebo keď sme mu ho skúšali s doktorkou dať paradoxne sa mu to ešte zhoršilo,lebo ho tlačilo bruško a nedokázál to prebytočné odgrgnúť, tak sme to nechali tak a upravilo sa mu to samé okolo 9teho mesiaca.
Teraz grcká len keď je prejedený 😀

berunka
4. led 2009

rohacka takze myslis ze kdyz mi ublinkne jen trochu a nekdy po jidle a nekdy i treba po tech 2 hodinach ale je to normalne tekute tak to neni reflux? obcas place pres den a krouti se u toho ale to nevim jestli to nejsou
prdiky.jinak pres den v klidu spinka a i v noci spi a budi se jen na kojeni.po jidle se tedy krouti a tak jakoby "meci" 😀 a nekdy ma problem si odrihnout. Nutriton ji davam jen nekdy protoze neublinkava po kazdem jidle a nejsou to ani obloukove savle.navic ji musim kapat do nosanku protoze mame trochu rymu a davat fialovou vodicku proti moucnivce.takze mi prijde ze davat ji jeste Nutriton po kazdem jidle akorat b yji to pritizilo jak bych s ni porad manipulovala.

rohacka
4. led 2009

Berunka, ja som Ti napisala, ako to vyzeralo u nas, myslim, ze sa to neda zovseobecnit. Na internete najdes kopec odkazov na reflux, najdes to aj ako skratka GER. Napr. toto som nasla
PRÍZNAKY GER
- opakované vracanie a návrat obsahu žalúdka do úst,
- dráždivosť dieťaťa a nepokojný spánok(niekedy môže byť príčinou aj kolika),
- neprospievanie(v dôsledku nízkeho kalorického prísunu),
-opakované obštrukčné bronchitídy (tiež otitídy),
- čkanie, zachrípnuty hlas,
- plač počas jedla, po jedle,
- krátke papanie alebo častejšie papanie,
- kyslý zápach z úst,
- krátky spánok,
- počas jedenia dieťa vypína chrbátik, odtíska sa od prsníka,
- prehĺtanie naprázdno.
ZMIERNENIE PRÍZNAKOV GER (konzervatívna liečba)
- zahustenie mliečka špeciálnym prípravkom (NUTRITON) alebo podávanie už zahusteného mliečka tzv.antirefluxného, ktoré u detí do jedného roka prepláca poisťovňa, čiže nám ho môže predpísať pediater,
- kŕmenie dieťaťa vo zvislej polohe,
- častejšie kŕmenie v menších dávkach, aby sa obsah žalúdka rýchlejšie strávil alebo čo najdlhšie kŕmenie(dojčenie), pretože počas dojčenia sa potrava nevracia späť, pravdepodobne preto, že satím v pažeráku prebiehajú svalové kontrakcie, ktoré posúvajú potravu do žalúdka a keď sa dieťa pustí prsníka na vyvrátenie zostane málo alebo vôbec nič,
- dbať na to, aby dieťa počas kŕmenia nehltalo vzduch,
- šetrné narábanie s dieťaťom po jedle,
- spánok vo zvýšenej polohe (asi 60 stupňov),
- zvýšená poloha dieťaťa aj po najedení,
- dbať, aby dieťa plakalo čo najmenej, pretože plač zhoršuje prejavy refluxu,
- dôkladné odrgnutie.
Myslim, ze su to vyborne informacie a ked Ti bude sediet viac priznakov, tak to moze byt ono. U nas bola vacsina tychto priznakov. A snazili sme sa robit viacere z opatreni, aby sa to zmiernilo - tak, ako to tuto pisu.

evaviki
4. led 2009

Ahojky,
nas maly sa narodil o 5 tyzdnov skor (podla mna o 6). Po porode mi ho vzali a hned neprilozili ☹, potom som musela do narkozy, takze prvy krat som prikladala maleho az dalsi den (medzitym ho uz stihi krmit materskym mliekom). Sat odo mna nevladal, max. vypil tak 5ml, takze ho stale dokrmovali. Teraz uz sme konecne doma a ja sa snazim rozkojit, sat by uz aj vladal, ale stale mam malo mlieka. Maly zatial papa materske mlieko, kupili sme ho aspon na zaciatok.Nemate nahodou niektora skusenost, ze ste zacali kojit 2 tyzdne po porode? (laktacna poradkyna nevie, co so mnou, kedze nic zatial nezabralo)
Za kazdu radu dakujem. 🙂

berunka
4. led 2009

Evaviki ja nemam zkusenost s tak dlouhou dobou,me malou poprve prinesli po 12hodinach a taky ze zacatku moc nechtela a byla prikrmovana protoze mela necelych 2,2kg.ale nakonec se to povedlo a ted kojim plne a mlika mam vic nez dost.mozna bych ti poradila zkus kojit pres kojici kloboucky.kloboucek se naplni mlickem a prcek nema takovou praci se sanim a i pak mu to jde lepe.mala takhle papa krasne.ja teda kojim pres kloboucek protoze mam mala prsa a kratke bradavky.a hlavne hodne odsavej mlicko,tim si podporujes laktaci.a taky se nestresovat.to mam taky vyzkousene.prvni tyden jsem byla docela vystresovana a bala jsem se jestli je s malou vse ok a hned jsem to pocitila na tvorbe mlika,zatvrdlo mi v mlekovodu.drzim palce at to zvladnete 😉

andulka4
4. led 2009

Evavik já začala kojit až 6týdnů po porodě....
Kařdou 1,5 hodinu jsem vstávala a odsávala a odsátým rovnou krmila.Odsávání 30ml mi trvalo i 45 minut a pak jsem ho tím 45minut krmila a krmila jsem ho co 3 hodiny takže jsem zase za 1,5 hodinu dělala to samé....odsávala krmila....odsávala krmila

bylo to hoooodně těžké období ale dá se to zvládnout 🙂 držím ti pěstičky 🙂 Můj syn se přisál až na to měl sílu.....a dnes je mu 11měsíců a stále ho 6x denně kojím

andulka4
4. led 2009

ještě jsem zapoměla dodat že když už jsem začala kojit pořídila jsem si kojeneckou váhu ať vím kolik vypije a byla jsem v šoku....nikdy nevypil víc jak 80ml!!!!!!KOjila jsem celých 8měsíců než jsme začali s příkrmy co 2hodinny včetně noci

gabinaf
4. led 2009

Ahoj holky,
zdravím po dlouhé době a přeju jen to nej nej do roku 2009.
Evaviki, náš prcek je o 5,5 týdne, viděla jsem ho poprvé po 16ti hodinách (jenom mně za ním nechtěli pustit v noci o patro níž), poprvé jsme přikládali, když mu byli 3 dny. Bohužel nemám stejnou zkušenost jako Andulka. Ať jsem dělala, co jsem mohla, tak nikdy nebyl kojený. Mně se třeba podařilo za 24 hod odstříkat max. 45ml (bylo jedno, jestli jsem zkoušela odstříkávat po hodinách nebo dnech). Strašně jsem to řešila, když už jsem ho nedonosila, tak mu zlepšit ten špatný start aspoň vlastním mlékem, ale nešlo to. Už z porodnice jsme odcházeli na flašce (poté co mi laktační poradkyně prozkoumala prsa mi oznámila, že v těch prsou skutečně nic není). Dneska už mně to ani nemrzí, nechtěla jsem se víc stresovat tím, že nekojím a časem jsem to hodila za hlavu. Zkus se tím moc netrápit. když to půjde, půjde to, když ne, tak malý na um taky vyroste do krásy 🙂
Co mi ale nejvíc vadilo byly kecy ostatních dokonalých matek, které když viděly, jak pro prcka tahám flašku, tak si občas neodpustily nepěkné poznámky.
Držím pěsti, aby vám to vyšlo

gucz
4. led 2009

evaviky
tak moja je o 6 týždňov skôr a neprisala sa mi nikdy. Kŕmili ju sondou priamo do žalúdka a neskôr boli radi, keď zvládla fľašu, bola taká slabá. Ja som si odsávala tri mesiace každé 3 hodiny a malú tým kŕmila z fľaše. Malá sa nevedela prisať vôbec, ja mám zasa veľmi veľké prsia tak možno preto. A škaredo na mňa nepozeral pre fľašu nikto, kto videl ako som sa s tou odsávačkou trápila, sa ma pýtal prečo to už nevzdám. Ja som stále dúfala, že sa malá prisaje, ale nič. Potom som dávala Bebu, myslím že preto určite nie som zlá mama. Malá nieje z UM chorľavá ani tlstá, a i keď som to kojenie oplakala, tak aj ja som teraz spokojná, že nakoniec chcela tú bebu

evaviki
4. led 2009

Andulka, ale ked ja neodsajem ani 30 ml, maximum bolo 20, po celej noci.. ja uz by som to aj vzdala, ale ked moja mama do mna stale huci, nech mu nic nedavam a iba ho kojim. ale on je potom hladny a nemoze predsa jest 5 ml kazdu hodinu

gabinaf
4. led 2009

Evaviki,
opravdu se nestresuj, ty jsi jeho máma a ty víš nejlíp, jak na tom jsi (tím myslím to mléko 🙂 ). Já si myslím, že je lepší mu dát um a nechat ho prospívat než ho nechat hladovýho

andulka4
4. led 2009

tak to já s Gabinaf nesouhlasím ......to mlíko tam máš!!!!!!Jsou ženy co normálně kojí a nic neodstříkají protože to neumí nebo jim to nejde!!!!!!!Prostě ho krm jen z prsu a mlíko se ti začne neuvěřitelně rychle tvořit

já odstříkávala taky tak málo jak píšeš.....a za 14dní se mi to rozjelo....musíš setrvat a přikládat

berunka
4. led 2009

souhlasim s andulkou.me teda odsavani odsavackou jde,ale kdyz se stresujes hned se to projevi na mlicku a nic ti nepotece.ja jsem to mela par dni taky,tvrda prsa,bolest,porad jsem byla ve sprse a rozmairovavala,mala se mi odtahovala od prsa protoze nic neteklo.pak jsem se snazila psychicky zklidnil,rekla jsem si ze to delam pro malou a opravdu muzu rict,ze se to ze dne na den spravilo.proste davej mimiska k prsu hodne casto.i kdyby ti jen ucucnul i to je dobre.protoze si bude zvykat a bude prso hledat.a hlavne to nevzdavej a spis si rikej ze i to male prisati je pokrok a pujde to uvidis 😉

gabinaf
4. led 2009

Ani nejsem překvapená 🙂
mně se např. prsa NIKDY nenalila. proč? Nevím. Vyrostly a nic z toho. Já jsem se pokoušela odstříkávat několik měsíců a stejně bylo max 45ml za 24 hodin. Myslím, že 3 měsíčnímu dítěti by to nestačilo a je jenom rozumné to zkušet, ale být připravená i na to, že to nevyjde. Přikládala jsem taky několik měsíců. Malý měl výborný sací reflex, dělali jsme to prý dobře, ale asi jsem nebyla mlékárna. Já chápu, že se razí teorie že "breast is best", ale ne každá na to má. A je špatný, pokud je pohled takový, že pokud nekojim, tak jsem špatná máma. Nejsem, jenom nemám výbavu.
Jak jsem psala, prcek nebyl vlastně nikdy kojený (tu drobotinu, co se mi podařilo odstříkat jsem mu dávala) a není nemocný (2x rýma, nikdy nezvracel, tím myslím i ublinknutí, nikdy neměl průjem a nikdy neměl teplotu). Nemyslím, že je to v mléce, teď mluvím o imunitě

andulka4
4. led 2009

Důležité je každou novou maminku podpořit a říct jí že kojení je velmi složitá věc i maminky donošených mají s kojením problémy.Někdy to opravdu nejde....ale já věřím že se Eva pěkně rozkojí. Pokud máš i doma fajn zázemí....všichni ti rádi pomůžou 🙂 Tvá maminka má pravdu 🙂 Doporučuji ti malého přikládat co 2hodiny....včetně noci samozřejmě 🙂 a pij hodně čaje, vodu atd....udělej maximum co můžeš 🙂 Než se definitivně ukáže jestli to jde nebo ne. Upřímně mě měl každý za blázna co vše pro kojení dělám(to vstávání, po každém jídle převažování, zapisování co vypil, taky 3záněty s horečkama) a vidíš vydržela jsem a asi po 4měsících jsem si to už jen vychutnávala 🙂

evaviki
4. led 2009

No problem je ten, ze ja ani nemam pocit, ze by sa mi prsia nejak nalievali mliekom, ani ma nebolia, nic... Nenarastli pocas tehu a ani po porode. Prsia mam dost male, tak neviem, ci to nemozem byt tym.
A neviem si predstavit, ze by som ho ba kojila, ved ked pojdeme k detskej doktorke, tak ho bude vazit. A myslim, ze kvoli tomu, ze je nedonoseny, si da dost pozor na to, aby pekne priberal. Dennu davku by mal mat 1/6 vahy, to je momentalne cca 340ml. No a ak sa mne tvori 10ml kazde tri hodiny, tak by zjedol tak 80ml za den odo mna. Co sa mi zda fakt malo