Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

mimi198
9. únor 2009

ahojte, aku mate skusenost s priberanim? moj maly ma celkom dobru vahu 5200g na tri mesiace ale to si priberal tak pol kila za dva tyzdne, teraz si pribral len 200g za dva tyzdne. ale pritom papa vsetko dobre tak neviem cim to moze byt nie je to nejak malo? alebo je to v norme , mozno si uz tak nebude priberat vela ako na zaciatku. co myslite?

tamincek
9. únor 2009

Ahojte.Náš malý sa narodil s váhou 1600g.Teraz má 3,5 mes a váhu 5100g.Tiež zo yačiatku priberal viac,ale to len spinkal.Teraz keď sa viacej hýbe a mrví je to menej. Teda ja si myslím,že to bude aj tým zvvýšeným výdajom energie.A teraz ešte k tomu aj papá menej a je mrzutý, aj Adelka to isté.Očným zúbkom presitajú cez dasienka špičky,ale zdá sa mi to prílš skoro a ešte u nedonosených.Ale deti si nervozne hryzú pestičky a keď im masírujem ďasienká,tak sú kľudné.Ake máte skúsenosti ,kedy začali rásť vám zúbky?Mojej staršej dcére vyšiel prvý až na prvé narodky-očný.Čiže tiež nie podľa poradia ako majú rásť.

mimi198
9. únor 2009

tamincek o zubkoch moc neviem ale nas maly si tiez cato pasticku az celu da do pusinky az s toho zakasle lebo asi mu aj zaskoci slinta ako o dusu. ale pocula som ze moze sa stat ze aj takk skorej uz narostli zubky . ale u predcasnatek neviem mozno v tom nieje rozdiel. maly sa narodil s vahou 2100 a o mesiac skorej. to ti ten tvoj pekne dobehol. kazde dieta je ine a moze kludne byt v takom vyvojovom stadiu ako aj normalne donosene. a niektorym to moze trvat dlhsie vsetko. to je individualne. ved uvidis ked narastu zubky narastu, choroba to nie je, to je priroda.

slluci
9. únor 2009

Děkuji. Na cvičení mi řekli, že je chyba že jsme nezačli dříve, že teď už se nedá moc cvičit, že už je na to velký. Takže jen že se zaklání atd. V podtatě mi skoro nic neřekli. Tak mi přijde že to zdravotnictví je o ničem. Dali nám jen dva cviky, které pořád mění, protože on nechce spolupracovat, ale ani mě nějak zvlášť neprohlídli malého.

mimi198
9. únor 2009

jaj, to som sa chcela este opytat, no tym ze bol maly narodeny predcasne samozrejme mu dali vela vitaminkov uzivat, takze bere dost lieckov a kvapiek a ked mi grcka tak sa mi stalo ze vygrckal take ako pomarancove hrudky v tom mliecku mal ze ci to moze mat aj s tych liekov, berie aj maltofer zelezo to su dost hnede kvapky a ze po rozlozeni v zaludku by to mohlo byt aj ono ci nie? ja neviem nemate niekto s tym skusenosti?

misak70
9. únor 2009

Irasek ja rodila tak brzo prave kvuli preeklampsii je to pekna mrcha.Byla jsem hosp. 3tydny u Apolinare a taky znam nazor dr.Kouskeho 🙂

gucz
9. únor 2009

mimi198 tie oranžové hrudky mávala aj moja malá, neboj, je to normálne z tých liekov. A Laura to vygrckala niekedy aj poobede a pritom dostávala lieky hneď ráno.

1 zúbok nám vyšiel nejak vo februári, to mala malá 6,5 mesiaca a slintala asi do 3,5 mesiaca. A nemusia ísť prvé spodné predné jednotky, kamoškinej malej tiež predčasne narodenej vyšli prvé zúbky až v roku a boli to horné.

ededik
10. únor 2009

AHOJ holky, tak Adelke je už našťastie lepšie, choroba to je o ničom...a najmä keď je taká maličká...
Mám na Vás jednu otázočku, aj keď viem, že mám ešte čas, odkedy ste začali dávať svojim detičkám aj niečo iné, ako MM ????? Od 4 alebo od 6 mesiacov - samozrejme korigovane....

Mimi naša berie, dnes som to akurát spočítala dokopy 5 vitamínov + teraz ešte brala antibiotiká a sirup od kašla....+ probiotiká...
Je toho tak veľa, že sa jej to snažím nedávať samozrejme všetko dokopy, už sa nám pred 3 dňami stalo, že sa kopletne z toho vyzvracala....Takže to striedam, maltofer je dosť ťažký na žalúdok, takže ten dávam do každej fľašky po 2 kvapky, dokopy má brať už 10 kvapiek denne. A je úplne normálne aj u našej, že si vygrcne už zrazené mliečko, od maltoferu má aj stolicu tak horčicovo zafarbenú....

deina
10. únor 2009

Ededik, od piateho mesiaca nekorigovane, zacali sme dost skoro, ale viaceri lekari, ktorych som sa pytala, nam to odporucili takto - no ale maly bol strasny zrut, vtedy sa konecne s jedenim upokojil. 😅

To som rada, ze je Adelke uz lepsie. 😵 😵

anelehka
10. únor 2009

ahoj chcem sa k vam pridat,mam nedonoseniatko,je narodeny o 8 tyzdnov skor,mal 2100g a40cm.cele moje tehotenstvo bol jeden stres,hned na zaciatku som zacala krvacat,tak samozrejme hned do nemocky.Doktor na ultrazvuku povedal :je to potratene skuste o 3 mesice,bolo mi do placu,zobrali ma na vycistenie,ale nemali cas,tak ma nechali cakat do druheho dna,ani potom nemali cas,tak som cakala a nakoniec ma poslali este raz na ult.,kde dr.povedal,ze ma cistit netreba,ze som tehotna,skoro som odpadla, Iny dr.povedal,ze vidi dvojicky,ale bol tam len Samko 🙂 .Takmer cele tehotko som behala so zbalenou tasko do nemocky,lebo som krvacala-hematom.Samko je nastastie v poriadku.

tamincek
10. únor 2009

Ededik a aké vitamíny berie Adelka?Lebo naši drobci majú od dr. len Maltofer a 1x týždenne 1kv. Kanavit . Ja som im kúpila Acidum folicum a B-komplex lebo sú anemickí,teda hlavne Adelka.našim deťom moc Maltofer nerobí grckanie a to im dávam do mliečka 5kv.Niekedy trošku vygrckajú hneď po napapaní,ale to sa im stáva aj keď nie je v mlieku Maltofer.Som rada,že Adelke zabrali ATB.Aj naša trošku pokašliva,a to máme isť tento týž. na očkovanie-takže z toho nič nebude...

gucz
10. únor 2009

tamincek moja brala Maltofer (železo), kanavit (vitamín K), vigantol (vitamín D) , cebion (vitamín C v kvapkách), b-komplex (dobré na kožu i na nervové spojenia), acidum folicum (kyselina listová), Nootropil sirup (sirup na mozog na zlepšenie nervových prepojení či čo...?). Tak sme toho tiež mali dosť, a tie liečiky som jej tiež nedávala naraz, lebo ak som jej ich aj šupla do mlieka viac, tak mi ho ani nechcela piť, proste jej také liekové nechutilo.

mimi198
10. únor 2009

ahoj, dnes mi ockovali maleho dostal dve injekcie do noziciek , neviem ci to moze byt s toho ale je dost uplakany dnes a mrzuty, vlastne stale len place co u neho nebyva zvykom. moze to mat s toho ockovania? teplotu zatial nema len na to ma doktor upozornil ze moze dostat teplotu. mozu ho boliet tie nozicky ten vpich?

rohacka
10. únor 2009

Mimi - mozes si byt takmer ista, ze je to z ockovania. Nasi mali taketo stavy obava, ale neboj, cim bude starsi, tym lepsie to bude znasat a aj mrncania bude menej... Aspon u nas to tak bolo. Zvykla som dat studeny mokry obklad na nozicky po ockovani, aj este cely dalsi den, zvykli to mat akesi napuchnute a bolave.

elize
10. únor 2009

Ahojte vsetkym 🙂 vitam nove maminky 🙂

Neviete ako sa dari Janine? Pisala som jej kvoli tej serklazi, no neviem ci uz nahodou nema po nej.

Minuly tyzden sme boli v rizikovej poradni a velmi nas chvalili. Vraj sa mame prist ukazat este v 1,5 roku a potom nas vyradia. Velmi sa tesim 🙂 Som rada, ze sme to zvladli aj bez Vojtovky,na to by som silu asi nemala Dokonca dr. povedala, ze sme popredu o dva mesiace.
Maxik beha ako vietor, uz vie cez 20 slov s vyznamom. Ratam aj take ako je "mnau, mnam, mama, tata, baba, teta, haji, ...) Vie povedat ked chce pit, ked chce spat, ked chce ist von, ked chce pustit radio... Dokonca ked chce kakat prinesie nocnik. Toto vsetko zacal robit posledne dva tyzdne, vlastne od kedy zacal chodit. Neuveritelne 😀 tancujeme spolu kazdy den, citame si rozpravky, spievame si. Teraz si zacinam uzivat matersku. Dokonca rano chyti knizku, pretaca strany, pozera na obrazky a nieco si mrmle. Je pri tom velmi zlaty. Od kedy zacal chodit je samostatnejsi, ja stihnem popri nom vela veci urobit, potom som kludnejsia a to zrejme vyciti aj on a potom je z neho zlaticko. No dost bolo chvaly 😅

Mimi, to bude urcite z toho ockovania. Tiez som davala studeny obklad. Ak je velmi mrzuty, zrejme ho ta nozicka boli. Ak bol Maxik velmi mrzuty zvykla som mu dat aj nurofen, ten je aj od bolesti. Vzdy pomohol.

Ededik, super, ze je choroba na ustupe. Co sa tyka prikrmov, my sme zacali od 5,5 mesiaca - nekorigovane, takze od 3,5 mesiaca korigovane. Nasa dr. povedala, ze traviaci system zacina fungovat od prijatia prvej davky mliecka, preto nie je nutne pri zadavani prikrmov brat ohlad na to, ci je alebo nie je donoseny.

andulka4
10. únor 2009

Eliz no 20 slov to je parádní...to neumí ani 2leté dítě 🙂 To je neuvěřitelně šikovný

ededik
10. únor 2009

Ahoj holky,

tamiček, takže máme vigantol, pyridoxin, maltofer - ten sa berie 2 kvapky na kilo, teraz keď je chorá som jej naordinovala cebion a naposledy, keď sme boli na poradni pre rizikových, tak mi kázali aj kyselinu listovú. Po antibiotikách má určite zničenú mikroflóru, takže ešte dávam aj probiotiká.
Fíha, Deini, Elize tak to už teda nemám veľa času .... 🙂
A čím ste začali ???? Mrkvovou šťavou ???? Naša malá nie je vôbec žiadny žrút...aj keď chvíľky, kedy jej musíme pridávať...

tamincek
11. únor 2009

Vigantol som zabudla napísať,už ho beriem ako samozrejmosť,pri všetkých mojich deťoch 😀 ,Nootropil je zrejme na odporúčanie neurologa a naš ho nemali ani v nemocnici,tak asi ho nepotrebujú.On je na lepšie prekrvenie mozgu.
Mimi,ja som dávala po očkovaní pár dní na nožičku Octanovú masť a malá bola v pohode. U nej sme ani nevedeli,že ju máme,bola taká dobrá-aj po očkovaniach/ale zato teraz.../Octan stiahne opuch a troch aj utlmí bolesť.

andulka4
11. únor 2009

Ededik já začla s příkrmy až po 8měsíci...není kam spěchat. Navíc jste dost předčasně takže bych rozhodně v 5m nezačala....i když Dr tvrdí že to nevadí podle mne je to příliš brzy.

bibova
11. únor 2009

Ahoj holky
jsem ráda, že tahle diskuze existuje. Aspoň si nepřipadám tak bezmocná. Pokaždé když začnu mít nějaký problém, nebo spíš pochyby, tak tady najdu odpovědi. Vlastně se ani nemusím na nic ptát.
Minule jste mi radily ohledně kojení. Naštěstí se to storvnalo a plně kojíme vesele dál. Zítra se dozvím, jestli taky dostatečně přibíráme.
V pondělí jdeme konečně na neurologii a dozvíme se, jestli přeci jen nezačneme vojtovku.
Ohledně pasení se teď už taky nestrachuji. Ve 3 měsících zatím nic moc, ale jak jsem četla je to u nedonošenců docela běžné. A ohledně vitamínů a problémů s podáváním, už jsem si taky přečetla vaše zkušenosti.
Jen jsem vám chtěla poděkovat. Ačkoli sem nepřispívám, tak mi moc pomáháte.

mimi198
12. únor 2009

ked je dieta zaockovane a zacina pokasliavat co sa deje? akoze ci to neieje vtedy zrovna horsie ako ked nie je ockovane. pred ockovanim mu nic nebolo a teraz sa mi zda ze zacina nejako pokasliavat. este chory nebol tak neviem ze co a ako, aky ma mat dieta kasel, nechrci a sopliky zatiall nema take ze by mu tiekli teplotku mal trosku ale to moze byt este z ockovania tak neviem

mimi198
12. únor 2009

ani neviem ci ho mam dat von

dvojka
12. únor 2009

Ahojky holky

Už jsem sem kdysi psala.
Chtěla bych se zeptat,jestli některé zvšich dětiček užívalo taky calciové tobolky a nebo calcium chloratum.
My už najíždíme na 4 měsíc a hodnoty máme pořád nízké 😒
Jináč ve 3 měsících se mi Anetka otáčí ze tad na bok a někdy přepadne na bříško🙂,jenže tam se jí nelíbí,tak se přetočí zse zpět na záda🙂
Koníčky moc nepaseme,ale když má náladu,tak jí to celkem jde.Zato se mi furt točí dokolečka a staví mosty,což asi neni nic tak vyjímečného.

elinka27
13. únor 2009

mimi očkovanie oslabuje trošku imunitu,ale to je vraj dobré lebo dieťa vtedy bojuje s vírusom ktorý sa mu dostal do tela očkovaním a vytvára si protilátky,ale to sa skôr prejaví zvýšnou teplotou.
Pokiaľ pokášliava asi by som sa poradila s lekárkov,veď za to nič nedáš,nechcem ťa strašiť ale môj tiež pokašliaval a mali sme neskôr zápal pridušiek, lebo som si tiež myslela,že to nič nieje 😒 Tak sa radšej opýtaj

dvoja, neviem my sme brali kopec liekov ale toto veru nie,možno niekto iný bude vedieť

elize
13. únor 2009

Ahoj dvojka, tiez sme spominane vitaminy nebrali. My sme od piateho mesiaca nemuseli brat okrem vigantolu nic ine. Tak neviem. Ale Anetka je velmi sikovna. Nas v troch mesiacoch len zacinal past.

Mimi niektore deti po ockovani zvyknu ochoriet. Mojej kamaratky dcera po kazdom ockovani mala sopliky a kasel. Ma dost slabu imunitu, tak preto. Ak sa ti nieco nepozdava urcite zajdi k dr., alebo jej aspon zavolaj. Ak nema teplotu mozes s nim ist von.

dvojka
13. únor 2009

díky holky...
Oni jsou to spíš jen nějaký doplnky ve stravě,ale i tak bych ráda kdyby to už nemusela.

eliz-no Anetka je celkem hubenour,tak je asi víc pohyblivá,,koníčky je pást líná 😀

mimi198
13. únor 2009

no to jeho pokasliavanie je take zvlastne ze neviem ci je to kasel od nemoci je taky kratucky ked ma dudlik tak to nerobi ani ked spinka tak nic, len niekedy ked je aktivny dava si prsteky do puse snazi sa pusinkou akoby rozpravat ved viete ako kazde babo to tak robi tak vtedy tak pokaslava. ako vlastne babo kasle ked je chore. teplota zatial nebola.

mimi198
13. únor 2009

a co mi este robi? strasne sa mi dava do sedu, lezi a dviha chrbatik bez pomoci,uplne sa dvihne skoro na polovicu to tiez neviem ci je dobre.

dvojka
13. únor 2009

mimi-mě řekla doktorka,že když bude dělat něco sama ona,tak jí mám nechat.Taky jsem četla,že by se neměla otáčet z břicha zpátky na záda...No a doktorka řekla,že to nevadí. 🙂

mimi198
13. únor 2009

no ved aj ho nechavam to sa ani neda zakazat mu to, to by som ho tam musela priviazat chudatko ☹ . tiez si myslim ze je lepsie nechat to na neho. niekedy si pripadam taka bezradna ze neviem co sa deje okolo babatka ze sa neviem postarat a dat mu to najlepsie, proste neviem co by bolo dobre urobit aby sa mal dobre.