Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

andulka4
27. kvě 2008

Natálko cvičením nic neskazíš.Sama ale dobře víš že každé dítko je jiné a má své tempo.Hold máš lenocha ale hlavně že je zdravý 😀 Ještě se naběhá 😝
Vojtovka je tady na toto naprosto geniální pokud budeš pravidelně cvičit výsledek se dostaví do měsíce.

Dnes jsme byli v poradně a máme 5800g a 62cm
Vojtovka nám pomáhá jelikož krásně paseme koníky a na tygříka udrží hlavu

S Dr jsem se bavila o očkování Hexa vak. a chce nás očkovat až v 6ti měsících.Prý ať nezatíží organismus
Prevenar si prý musíme zaplatit sami....a doporučuje očkovat až ve 2 letech.Jak to máte vy?

natalia3
27. kvě 2008

Dik holky, ja taky nechci at hned chodi, ale kdyby se alespon plazil a chodil po ctyrech, to by mi uplne stacilo...
Ale jeste jednou dik...

andulka4
27. kvě 2008

No aby jsi se nedivila 😝 že ti rovnou začne chodit 😝 Některé děti to tak mají.

natalia3
27. kvě 2008

Ne, to urcite ne, ma totiz jeste strasne slabe nozky, jeste se na nich neudrzi...coz me taky dost mrzi...Mam proste strach.... ☹

womenne
27. kvě 2008

Natali a davaš ho do pavukov?sice mne to neodporučali vraj to škodi na chrbticu a bedra.kamoškyn maly ma rok a nevie štvornoškovat a až teraz začina chodit.
Cvičiš vojtovku?som to nečitala dozadu

natalia3
27. kvě 2008

Jak to myslis do pavukov??? No, vojtovku cvicime teprve 3 tydny...

janina77
27. kvě 2008

natalia, chapem ta. Aj ja mavam take stavy. Nas maly ma korigovane 6,5 mesiaca a este sa sam neotocil z chrbta na brucho. A to cvicime vojtu uz 5 mesiacov, posledny mesiac 3 cviky, boli sme 2 tyzdne na rehab. pobyte a nic. Uz som z toho zufala. Ale na druhej strane je fest zivy, mal obdobie ze "liezol" dopredu, potom dozadu a momentalne nikde, len sa hojda na bruchu. Ja inak neviem, ci to s nim cvicim zle alebo co, na rehabke mi sice vzdy povie ze cvicime dobre, ale ja teda ziadne vyrazne pokroky nevidim ☹. Niekedy si myslim, ze mozno by aj bez toho cvicenia (a plakania) bol tam kde je. Ale to nikdy nevies naisto.

natalia3
27. kvě 2008

No, Tobi se otocil asi 3x v 6 mesici a pak to uz nedelal vubec. Az zase v 9 mesici, se zacal tocit a od te doby vali sudu porad...

andulka4
27. kvě 2008

Janinko a co už malý zvládne?
Já mám taky ten pocit že i kdyby jsme necvičili tak to bude dělat tak jak tak :( Jenže co když ne!!!!!
Na reflexní otáčení nám nereaguje vůbec :( Takže se už dopředu bojéím toho že se přetáčet nebude :(
Všimla jsem si že ale vy už kráááásně sedíte 🙂

Natali a ty máš miminko donošenééé....protože jestli jo tak se ani nedivím že stím nic Dr nedělá. To jen na nedonošené mají svoje tabulky co musí kdy dělat :(U donošených jen řeknou...je línej. Každopádně cvič 🙂

natalia3
27. kvě 2008

Jeste jednou dik, Tobi je narozen 10 dni po termine. Uz musim letet maly se vzbudil Cau Nat

panterka
27. kvě 2008

ahoj holky... andulko, my cvičíme taky to přetáčení a já mám pořád pocit, že mi na to malej nereaguje, chjo ☹ já teda pořád doufám, že reaguje, ale já to nevidím 😒 s prvním prckem jsme necvičili, i když je dřív o 5 týdnů a vyvíjel se normálně... ve 2 měsících pásl koníčky, ve 4 měsících se přetočil na bříško, v 6 měsicích začínal lézt a v 8 měsících se postavil. dodneška nevím, proč jsme necvičili. je fakt, že teď mě to víc nervuje a furt malýho pozoruju a porovnávám, jestli dělá to, co má... 😕

janina77
27. kvě 2008

andulka, tak maly zvladne polohu na brusku, vydrzi sa tak hrat hodne dlho, siahne si za hrackou. Na chrbte sa vytaca do boku, ale robi "luk", to mi jedna rehab. povedala, ze je to zle, a druha (primarka) ze je to dobre, ze on proste ma hypertonus a bude sa tocit takto 😕 No a ako som pisala, lezie alebo plazi sa podla tyzdna 😀 , raz tak, zas tak, zas vobec. A nesedi 😀 , to len na hojdacke, ked sa drzi spagarov, to bolo viac pre fotak 😀. Ale aj v kociku sa snazi posadit. Dava sa na lakte, ale neudrzi sa sediet. Hned sa zvali. Ale to by ma netrapilo.

Inak, pri tom cviceni - na chrbte reaguje krasne, na boku podla mna takmer vobec, a niekedy ho jednoducho ani do tej polohy nedostanem, lebo sa mi 6x vysmykne - zar noha, zas ruka, zas hlava, tak to potom vzdam. A na bruchu cvici fajn.
A ten cvik na chrbte je presne na to, ze by sa natacal do strany (nabok). A ten cvici super uz 5 mesiacov, ale nenatoci sa do strany s pokrcenymi nozkami, len v luku.Tak ja neviem ☹

gucz
27. kvě 2008

baby ono sa vám možno zdá, že dieťatko na to cvičenie nereaguje, ale ono sa mu to najprv musí poprepájať, tie väzby medzi mozgom, končatinami, reflexnými pohybmi a tak. Dôležité je, aby dieťatko po cvičení aspoň hodinu nejedlo, a cvičilo najskôr hodinu po jedle. Ďalej mi bolo povedané, že po cvičení nesmie minimálne 20 minút zaspať, lebo v mozgu sú ešte dozvuky tohto cvičenia. Neviem či je to na 100% pravda, ale ja som sa tým riadila. A ešte by sa s dieťatkom nemalo cvičiť po piatej večer (pár krát sme porušili), ďalej ak má zvýšenú teplotu, alebo je choručké. Po očkovaní sa necvičí 10 dní a po imunoprofilaxii Synagisom sa necvičí 3 dni.
Mne sa tiež zdalo, že to Laure nezaberá, a potom sa zrazu jedného dňa otočila na bok, tak zvláštne sa vykrútila. Po týždni sa začala pretáčať. Potom dlho nič, po mesiaci sa začala plaziť, zasa dlho nič a zrazu za posledný mesiac sa naučila postaviť sa, posadiť sa s pridržiavaním, chodiť štvornožky, aj za obe ruky. Ono to chce asi len čas, kedy sa to v dieťatku prelomí.....
Vydržte, určite bude Vaše úsilie odmenené úspechom

womenne
27. kvě 2008

tak sa u nas hovori choditkam,tak neboj vojtovka to rozhybe hlavne snim cvič a cvič,ja som ajmasirovala každy den po kupani.teraz by som bola rada keby chvilu posedili 😀

gucz
27. kvě 2008

janina aj moja sa vykrúcala akoby do luku. A tak mi aj spáva, taká vykrútená. neboj pretočí sa. A aj moja malá sa najprv začala plaziť, až potom sa snažila sadnúť si. Sadne si bez problémov v káre, chytá sa bokov, alebo v postieľke. Nevie si však sama sadnúť napr. na koberci, sadne si len tak, že stojí pri stole a hodí sa na zadok, alebo je na štyroch a tak nejak si sadne. Neviem či sú to správne pohybové vzorce, ale neurológ bol spokojný, a pri normálne narodených detičkách to nikto ani nesleduje, ako sa hýbu, hlavné je, že sa hýbu. A chodítko - pavúka používam aj ja, mám predsa len dve ruky. Malá mala 8 mesiacov aj niečo, keď ho dostala, ale nebýva tam dlho, ozaj len keď je to nutné

andulka4
27. kvě 2008

No ale já kojím co 2 hodiny takže hodinové pauzy dělat nemůžu.David mi taky na ten cvik nereaguje je do luku a mě řekla rehabka že je to špatně a že cvik vyměníme....že je neefektivní a na nic když na něj nereaguje.Tak tedy nevím. Spíš bych řekla že je to dítě od dítěte a mu se ten cvik nelíbí řve u toho jak tur a tečou mu velké slzy....prostě on to cvičit nebude.Skoušela na něj několik jiných stimulů jak ho popohnat ale i přesto to nedělá a nohy nezvedne. Tedy jen sem tam na pravo jo.

Zrovna přemýšlím nad tím do jakého kočárku ho dám když už má 62cm a jestli nebude ani v 8mi měsících sedět tak budu nahraná. Jani nebo ty už ho máš ve sportáku?/naležačku

gucz
27. kvě 2008

andulka moja sa pretáčala tak, že natiahla ručičku ľavú za hračko na pravej strane nad hlavičkou, pretočila sa polovicou tela, hornou a potom sebou tak nejak švihla a bola na bruchu. Dávaj malému hračky vedľa hlavičky, trošku vyššie (nad pleco) aby sa snažil k nej dostať. Ale to už asi robíš nie?

andulka4
27. kvě 2008

Gucz no nedělám. On zatím hračku do ruky neveme :( A tak nějak ho zatím baví jen hrazdička nebo kolotoč. Ležící hračky nepozoruje....tedy nešahá po nich. To bude dělat až tak za měsíc, né?

gucz
27. kvě 2008

Asi áno veď sama uvidíš, kedy ho začnú zaujímať hračky, alebo iné veci z jeho okolia. Potom ho môžeš takto stimulovať, ja som malej vždy dačo ukazovala, aj vtedy, ak ležala na brušku, hoc to bol aj krém proti zapareninám 🙂 , a ona sa po čase snažila si to zobrať, aj keď zo začiatku iba žmolila rúčkou plachtu na posteli. Potom sa jej podarilo pohnúť ručičkou dopredu, asi 1,5 cm, aj to som považovala za obrovský úspech. Lebo som vedela, že to chce (hračku) a bude sa snažiť ju získať

andulka4
27. kvě 2008

Já už jsem z toho co kdo a kdy dělá úplně hotová :(
Můj prvořadý úkol je ať drží pevně hlavičku....pak začnu řešit přetáčení. 😝
Každé dítě je jiné a jak už jsem psala výše to jen mi s nedonošenci jsme pod drobnohledem :( V debatě V kolika sedí vaše dítě jsem si přečetla že některé děti si sedli až v 10ti měsících a to jsou naprosto zdravé a donošené děti. A Dr to nijak nevzrušuje....prostě řeknou ono je líné. Nám by už přidali 10cviků navíc a podle mě i CT hlavy jestli je dítko normální. Neříkám že to cvičení a Dr je nanic to né, je to určitě k dobru Jen si myslím že stejně jako jsou obrovské rozdíly mezi donošenci budou i mezi našimi dětmi.

No a proto maminky hodně sil a trpělivosti....za pár let se tomu snad už jen zasmějeme 🙂

janina77
27. kvě 2008

andulka, este je skoro, aby sa nacahovala za hrackami. Domco este taraz ked je na chrbte, tak berie len hracky, co mu nahodou tuknu do ruky, ked ich ma na dosah. Co je nad nim si berie. A ked je na bruchu, tak to zacal po hrackach siahat asi pred 2 tyzdnami.
Mam super kocik- Gesslein Future, ma tak urobenu sportovu cast, ze na lezato je vpodstate dookola ako vanicka a ma to 90 cm. mozes kuknut do albumu, mam tam teraz cerstve fotky aj kocika, ako teraz chodime. Sportak nalezato. Len ked strajkuje, tak do polosedu, kym nezaspi. a sup lezkat.
Gucz, hodim do albumu fotku ako sa ohyba, za nejake 2 dni ju zas vymazem, tak sa kukni, ci to aj tvoja robila 🙂.

gucz
27. kvě 2008

Máš pravdu, plne súhlasím. Mám kamarátku, má dcérku o 9 dní mladšiu ako je moja, pozná ju aj aniel. Malá sa narodila v 38 týždni, sama sedí, ale sa neposadí, pretáčať sa začala až v deviatich mesiacoch, neplazí sa, neštvornožkuje, ani sa nestavia na nožičky a jej lekárka (neurologička) v tom problém nevidí, ani cvičiť ich neposlala. To len tie naše deťúrence sú ostrosledované drahokamy 🙂 . A moja hlavičku pevne držala až po piatom mesiaci a prevalovať sa začala až nejak po šiestich mesiačkoch. Chce to len čas.papa idem hajať, čo ak bude malá vyvádzať ako minulú noc..... 😖

gucz
27. kvě 2008

janina77 presne tak isto, potom už len dala kolienko, to horné na podložku a nejak sebou švihla a bola na brušku. Doteraz mi tak spáva v noci, akurát má pokrčené nožičky. Ak sa bude dať, tak vyfotím aj ja, fotím totiž mobilom.

andulka4
27. kvě 2008

Jani ten kočárek je geniální...fakt moc pěkný 🙂
Kolik malý měří a váží?
Myslím že je hlavní problém v tom že je kluk 😀 Když oni jsou váááážně hrozně leniví 😝

janina77
27. kvě 2008

andulka, ano, on je strasny pohodak, taky lenosko. Ked ho necham trapit sameho, ze ani za svet nepodam hracku, aj ked sa certi, nech si k nej dolezie, tak si radsej najde inu, alebo zacne zut prsty 😀. No a teraz sa nam tlacia prve dva spodne zuby, tak aj dnes sme mali urevany den. Zaujimave, ze vonku, na tej horucave v kociku nezakryty bol spokojny 😀.
Domco je drobcek, ma nieco cez 6kg, a meria nejak do 70 cm.

andulka4
27. kvě 2008

No to už ale drobček nenííí to už je macek 🙂 Máš vážně moc pěkné fotky 🙂 Je nádherný....uvidíš že se to přes léto všechno naučí. Budete se válet na dece a bude větší pohoda 🙂 Aspoň mne to sluníčko dobíjí 🙂 Na ty děti to musí působit taky tak 😝

janina77
27. kvě 2008

jasne, uz sa na to tesim 🙂 (na tej deke).
Idem do hajá, dobru noc 😉 .

bleschka
28. kvě 2008

Lici Kubík se narodil 32+6tt a domů jsme šli 37+3tt. Museli jsme mít aspoň 2,3kg, abysme mohli domů.
Celý měsíc jsem ho krmila stříkačkou přes prst, občas dostal sondičku, láhev jsem nechtěla, protože jsem pořád doufala, že se rozkojím, ale poslední 2 dny, než jsme šli domů, jsem to už vzdala a dala mu lahev. Pil z ní hned krásně. Teď doma pije nejraději a nejrychleji z antikolikové MAM. 🙂
My jsme šli z porodnice do dětského centra - kojeneckého ústavu a tam mu dali taky ten velký kulatý dudlík. Taky jsem myslela, že je moc velký a donesla jsem mu ten plochý ortodontický, ale ten si v pusince neudržel, a na ten kulatý si zvykl, takže ho používáme i teď doma. Je to teda ten latexový, protože silikonový jsem takový kulatý zatím nesehnala.

leni96
28. kvě 2008

Ahoj holky, tak včera jsme byli na kontrole v rizikovce. Pan doktor malou chválil, že na svůj korig. věk dělá to co má. Ptala jsem se na sezení a to mi řekl, že až začne ještě líp lozit, že pak si už bez problémů i sama sedne, a že má na to ještě čas, no mám z ní velkou radost. Za necelé dva týdny máme rok, myslela jsem si, že už bude malá u dortu sama sedět, ale to asi nestihnem 😅 .
Jinak vám všem přeju hodně trpělivosti, oni se to ti naši prckové všechno naučí, jen to chce čas 😉 papa Lenka.

licina
28. kvě 2008

bleschka:
Já se ndeska zeptám na to krmení ze stříkačky. Jak se to dělá???