Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elize
22. říj 2008

Gucz tak to ste mensi nez my. Maxik ma 11 mesiacov 9,6 kg a neuveritelnych 80 cm.
Inac ten mantinel je super 🙂

andulka4
22. říj 2008

Elize já mám doma taky špagetku 🙂 Má 76cm a 8400g

gucz
22. říj 2008

že špagetku 🙂 😀 😉 , okatý krásavec je to 🙂

deina
22. říj 2008

Nas krpec zatial nie je az taky vysoky, ma asi 73cm a takmer 9 kil. Nepriberal dva mesiace, ani gram, ale teraz uz pribral 150g posledny mesiac, to som mu trosku zvysila davky na obed. Ale ked sa furt hybe, tak tazko bude priberat. 😉

Ededik, no krasna je malicka, uz sa zacina zaokruhlovat. 😵

My sme dnes behali po lekaroch. Najprv sme boli v rizikovej ambulacii - celom okay, trochu sa lekarke nepacilo, ze sa nedrzi na vystretych rucickach, ked je na brusku. To som si vsimla uz aj ja a pritom to maly vie, ale ukazat sa nechcel, potvora jedna! Potom som ho vonku krmila vyzivou a lekarka sla okolo, tak sa zastavila, ze aky je zlatucky, s akou chutou papa. 😅

No a este sme sli k ocnej, tam bolo vsetko vporiadku a stretli sme tam sestricku z novorodeneckej JISky, ona je uzasne zlata. Aj teraz bola, najprv nas nespoznala (povyrastol od tych cias 😀 ), ale pamatala si ho - zboznuje svoju pracu a deti, aj to je vidiet, ze rada robi, co robi, aj ten jej pristup k detom je uzasny.

Ake drobucke deti mali vcera v tom programe na CT! Nas maly bol oproti nim valibuk. 🙂

gucz
22. říj 2008

ja som na ten program samozrejme zabudla 😠 😒 😢 , to sa dalo čakať

womenne
22. říj 2008

Ahojte
chcela by som sa spytat ohladom razštepu tvrdeho a mekkeho podnebia bez poškodenia pery.Kamaratke sa narodilo postihnute babo ma vela postihuti ale teraz riešia toto a nema internet takže jej zhanam informacie.chcela by vediet čo ju čaka ake vyšetrenia,pripadne kolko operaci.Mala jej papa pekne nevyteka jej to ani negrcia noštekom,dobre dycha,ma zvyšenu polohu,aby jej bolo lepšie.len je drobunka narodila sa mala cez 2.5kg terajšiu vahu nepoznam ale ešte ju nebudu operovat lebo je drobna,na operaciumusi byt nejaka stanovena vaha?dakujem

elize
22. říj 2008

womenne nemam skusenost, ale tu je link na temu kde to rozoberaju. Autorka ma dietatko po takejto operacii. Je to sice cerstve a je v zahranici, ale snad ti bude vediet povedat co a ako. Kamaratke a jej dietatku drzim palce, nech vsetko dobre dopadne 😉

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

denka28
22. říj 2008

ahojte, nezvyknem sem casto prispievat, ale si vas citam. ahoj deina 😉

my sme sa narodili na 30-31tt.vaha 1750 g.buduci tyzden budeme mat 8mesiacov. mame 8100g a 73cm. pekne rastie, ale ma dost trapi, ze sa neotaca, len malokedy, a ma take tuhe alebo akoby som to nazvala rucicky. chodime na rehab, pomaly sa to zlepsuje, ale fakt len pomaly. este stale mu dominuje prava strana. poradte, co by som mohla robit, aby sa mu to zlepsilo?!

gucz
23. říj 2008

hlavne sa nestresuj, ak poctivo cvičíš s malinkým, tak mu to určite pomôže, uvidíš 😉 . Skús cvičenie na lopte, alebo uvoľňujúce masáže, to by tiež mohlo pomôcť. Alebo sa spýtaj rehabilitačnej sestry, čo by Ti poradila. Mám kamarátku, má dcérku o 9 dní mladšiu ako je moja. Tieť bola strašne taká tuhá, ale celá, narodila sa v 38 týždni, ale podľa pľúcok to mohol byť tak 36.tt. Chodila s ňou na neurológiu k inej doktorke ako ja s malou a tá ich doktorka ich vôbec neposlala na rehabilitácie, s tým, že to sa upraví samé. Aj sa upravilo, malá síce všetko robila neskôr, ale nakoniec všetko zvládla a už krásne bežká. Tým nechcem napísať, aby si necvičila s malinkým, ale len to,že treba maličkému veriť, určite to dobre dopadne 🙂

gucz
23. říj 2008

womenne detičky malinké operujú len v akútnych príépadoch. Mne povedali (malá mala pupočníkový pruh) že najlepšie je operovať po druhom roku, ak je to závažnejšia vec ako rázštep tak aspoň po pol roku, ak je vec kritická, tak samozrejme hneď. Ale samozrejme závisí aj od doktora, od okolností, aj od zdravia dieťatka, man malú nechceli operovať hneď pre stav pľúcok po narodení. Najlepšie je sa pýtať priamo lekára

andulka4
23. říj 2008

Denka já mám Davídka narozeného přesně jak ty malého 🙂 Akorát u nás je zase silnější levá strana. Je to tím že ho převážně beru pravou rukou a on je pak ke mě natočená zleva(beru ho nabalením samozřejmě) Sprvu se nám otáčel jen na levo no a teď když ho beru spíč přes jeho pravou ručku se začal otáčet i na pravo.Dokonce už válí sudy a zvládne se přetáčet i z bříška na záda. Pokus se ho tedy víc jako by zatížit na tu levou stranu ať si uvědomí že jí taky má 🙂

Deino já byla teď taky na nových RHB a tam nám taky řekli že se málo držíme na ručkách. Davídek dělá raději pořád ještě to letadlo....je na bříšku a má nahoře ruce i nohy a třepe s nima

Jinak nám změnili cvik a máme cvičit už tak že má nožku pod bříškem....jako příprava na lezení....jenže já si myslím že na to ječtě zdaleka nemá.

Women asi ti neporadím ale z porodnice vím že se děti mohou operovat pod narkozou po 6měsíci věku.Jenže to vše stejně záleží na lékaři a na stavu toho dítka takže ti asi neporadí nikdo :(

womenne
23. říj 2008

ahojte
dakujem za odpovede včera som jej hladala nejake info aj som našla nejake telefonne čisla.Je to hrozne ked takto trpia deti,ma toho vela vobec jej nepovedali zže by mohla byt postihnuta pritom nema vyvynute pol tvare jedno očko nema,ma razštep a ine ☹ stale na nu myslim chuda ale zvlada to dobre.včera boli v Ba tak som zvedava ako dopadli.

deina
23. říj 2008

Womenne, tusim vo volnej diskusii je tema o postihnutych detickach a tak sa mi zda, ze tam je jedna mamicka, ktorej dcerka ma rovnaky problem, skus ju najst. 😉

Ahoj Denka. 🙂 Vidim, ze Rolko krasne narastol. Asi pomoze len cvicenie a vela trpezlivosti, ked sa to zlepsuje, aj ked len pomaly, tak to bude dobre, uvidis. 😉 Ale treba dalej cvicit a mozno vyskusat napr aj tie masaze, ktore Gucz spomina.

Tato nasa potvorka skoro nic neukazala v rizikovej poradni, zato doma vecer sa riadne predviedol - rozrecnil sa (konecne zacina hovorit slabiky, hura! 😅 , dokonca aj take cosi ako "baba"), sam si sadol a dnes rano sa postavil (chytil sa operadla gauca a tak sa postavil). Skoro som ho utiskala. A vie si tie rucky aj vystriet, ale akosi to casto nerobi, neviem preco. Spytam sa na rehabilitacii, ako by som ho mohla motivovat, nech to robi castejsie. Slabe ich podla mna nema, lebo sa o ne vie dobre opriet napr pri klacani (drzi sa nafukovacieho valca, opiera sa celou svojou vahou o tie rucky) a vie sa aj nimi vytiahnut do statia, tak neviem... ako ho mam motivovat?

tamia
23. říj 2008

ahojte,
chcela by som sa spytat ci nemate nahodou problem s papnim kuskov? my mame a velky, neviem ju to naucit... poradte nejake dobre napady a finty ako na to... uz som z toho hotova a neviem ako dalej...

gucz
23. říj 2008

deina tak už sa postavil, supééééér a že si sadol, to je riadna šikulka, moja sa posadila sama až keď už vedela dlhšie štvornožkovať. 🙂 😉 🙂

rohacka
23. říj 2008

Tamia, skus pozriet toto, Bibka, ktora tam prispieva, je moja znama a viem, ze mali velke problemy s jedenim, pise tam svoje skusenosti, aj ine mamicky.
http://www.radost.sk/chat_page.php?show=list&ac...
V ramci portalu je aj tema Orofacialna stimulacia, mozno by vam pomohlo.

Denka - nas maly sa zacal otacat cca v 9 mesiacoch, ale predchadzalo tomu kopu driny, vsemoznych stimulacii a tak. Treba skusit blikajuce, hracie hracky - tie deti maju radi, ponukat ich zboku, my sme to robili aj tak, ze sme dvihli matrac na jednej strane postele a polozili na tu sikmu plochu a s pomocou ho otacali, aby sa otacal ako keby dole brehom. Urcite ho stimuluj hlavne tak, aby bol casto na brusku - to je najlepsia gymnastika pre babatko. My sme to podcenili, lebo hrozne plakal a nemala som silu to pocuvat a teraz lutujem.. vzhladom k problemom, ktore mame. A skus ho aj otacat tak, ze mu prekrizis nozky ako keby v clenkoch a pomalicky ho pretocis. A zasa naspat. A tak stale dokolecka dokola. Myslim, ze nam to pomohlo.

My sa nemame najlepsie ☹ . Minuly tyzden na mna az prisla kriza z toho vsetkeho, co sa nam navalilo. Boli sme na roznych kontrolach a vysledky su taketo - prepadavanie vnutornych clenkov, nepostavovat, nestimulovat na chodenie, cvicit. Zacinajuci vtaci hrudnik - plavat, cvicit, posilnovat chrbtove a brusne svalstvo. Utekanie ociek - vrodene, takze dali nam okuliare 1.5 dioptrii, ale vraj aj tak budeme musiet ist na operaciu. Okuliare uz mame 2 dni, vdaka Bohu, celkom si zvykol, nedava dole. Len ja si na neho nejako nemozem zvyknut. Okrem toho sme boli komplet vsetci 4 doma chori, prechladnuti a tak, tak to mi este nepridalo ☹ . Nejako sa nam veci komplikuju. Ake ked som videla ten dokument Deti z krabicky, tak aj tak som vdacna, ze sme na tom tak, ako sme. Mohlo to byt aj ovela horsie.

deina
23. říj 2008

To mi je luto, ze sa nemate dobre, Rohacka. ☹ Vela sa toho na vas navalilo. Dufam, ze Jakubkovi to cvicenie pomoze.

Gucz, ani neviem, ako sa do toho sedu dostal - ale uz sa snazi v nom aj vydrzat, hoci este nie dlho. 🙂

Ja zatial jedlo mixujem, tak neviem, ako s kuskami - obcas mu davam kusky napr mrkvu nepomixujem, ale nakrajam na kusky a tie mu davam, zje ich. Ale kebyze ich necham v rozmixovanej zelenine, tak ho napina. Takisto piskoty - ked mu ich dam do ruky a sam ich zuzle (alebo mu davam kusky do pusy), zje ich, ale ked dam rovnako velke kusky do vyzivy, uz ho napina, uz to nezje.

bubinko83
23. říj 2008

deina,kam chodiš do rizikovej poradne? Do Nitry? 😉

deina
23. říj 2008

Nie, do Novych Zamkov, k Dancziovej.

bubinko83
23. říj 2008

Aha,lebo ja chodim do FN do Nitry.A tvoj maly ani neležal v Nitre ked sa narodil?

deina
23. říj 2008

Nie, tu sme boli v NZ, tiez je tu dobre novorodenecke pre rizikove deticky (vedie to Dr Bauer), sem nosia deti aj z okolia (z Komarna napr).

Tamia a kebyze jej davas kusky formou hry? Zeby si nieco vymyslela, napr jej nakrajala vojacikov a pod. To si neskusala?

andulka4
23. říj 2008

Rohačka to je mi líto.....doufám že půjde jen o planý poplach

Deino vy už stojíte? No to je paráááda 🙂 Měla by jsi založit téma super dětííí

deina
23. říj 2008

Dakujeme. 🙂 ♥ ♥ ♥ Vie sa vytiahnut do stoja, ked sa niecoho chyti - este trosku labilne, ale predpokladam, ze o par dni mu to pojde aj lepsie. Motivovala som ho ovladacom... ked uz stvornozkovat nechce a do stoja sa tahal, tak ze ho trosku podporim...

Ked stlacite alt a c.3, napisu sa vam srdiecka? ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ Mne to nejde, tieto len kopirujem... na notebooku to asi nefunguje. 😔

To utekanie ociek - do urcite veku sa to este moze napravit, ze? Miskovi jedno ocko uteka, ale zatial nas s tym neznepokojovala ocna, vraj sa to spravi. Dufam, trosku sa toho bojim, lebo jeho otca kvoli tomu aj operovali, ked bol malinky, ci v tom nemoze byt aj daka dedicnost.

Andulka, co cvicite na to, aby sa vedel Davidek pekne vystriet na ruckach? Teda aby si rucky vystrel, ked je na brusku. Tiez len reflexne plazenie?

andulka4
23. říj 2008

Jojo reflex plazení. Akorát mu teď dávám nohu pod tělo jako by lezl.No moc mi to nejde.
A kdy jste začali lozit po 4ech? To mi uniklo a taky dodatečně blahopřeji 🙂

gucz
24. říj 2008

deina, rohacka utekanie očiek je nepríjemné, ale ak sa to dá napraviť opreráciou, tak je to ešte dobré myslím 😒 , horšie by bolo ak by sa to napraviť nedalo, ale samozrejme viem čo je to pre maminku ak dieťatku dačo je, malá mala byť tiež oprerovaná, tesne pred piatym mesiacom života, no nakoniec som to odvolala (začali ju očkovať synagisom, po očkovaní sa určitú dobu operovať nesmie). Ja som tiež zvedavá, ako dopadneme s očkami u pedooftalmologičky, naposledy mala malá na očkách trojky dioptrie na oboch . Teraz ideme tretieho decembra na kontrolu, tak dúfam, že sa jej tie dioptrie znížia aspoň, ak by nezmizli (povedala, že z toho môže vyrásť, tak dúfam)

deina
24. říj 2008

Andulka, nie, este po styroch nelozi, len sa plazi - ako vojak na manevroch, velmi je rychly. 😅 Viac sa taha do stoja ako do stvornozkovania, co mi je trochu luto (lebo ked zvladne stvornozkovanie, uz nemusime cvicit), ale co s nim, ved on na to raz pride, uz niekedy vidim aj naznaky, ze sa snazi. K tomu asi potrebuje tie rucky riadne vystriet.

deina
24. říj 2008

To je pravda, ked sa da nieco spravit operaciou, nie je to prijemne, ale aspon sa s tym da nieco robit. Ale dufam, ze to nebude treba, ze sa to naozaj same upravi. 🙂

Tento maly je taka potvorka - ucim ho uz niekolko tyzdnov davat pa-pa a nic, len obcas rucku vystrie, ukazujem mu lampu a nic, neukaze na nu, ale to, kde mam ukryty zarucny list od kavovaru vie a vzdy ho odtial vytiahne. Uz vyzera hrozne. 😀 Toto si pamata!

andulka4
24. říj 2008

Deino tak to máme stejné...dr se dost diví že neumíme BABABA, nepo že nezamává ručkou papá. Je ale fakt že od holek co se sněma kamarádím to 8mi měsíční děti už umí. Jenže problém je v tom že Dr ho jako nedonošeného snad ani nebere 😠 a já pak řeším kraviny

deina
24. říj 2008

Bababa je co? Myslis tym hovorenie slabik? To robi len asi tri dni a teraz stale baba baba, podareny je, nie vzdy k tomu prida aj hlas, niekedy to hovori len tak napradzno. 😅

Nasa doktorka sa zatial necudovala, ze nevie pa-pa alebo neukaze na predmety (kde je svetlo som ho ucila, nic 😝 ), skusala len to, ako chyta hracky, ci pekne pouziva prsty a to vie, tak asi dobre, staci. Ved raz sa to nauci, nebudem ho stresovat, ani seba. Mne sa zda, ze pohybovo je na tom velmi dobre, ale v tychto veciach (pa-pa a pod) mu tie dva mesiace chybaju, ale pojde aj to.

deina
24. říj 2008

Andulka, ale tvoj Davidek ma tak nadherne oci, vyzera ako uplne neviniatko, anjelik. Viem si predstavit, co s nimi bude robit, ked bude starsi (nieco vyvedie a potom na teba hodi tie okale... 😀 ze ja nic, ja som to nebol, mami 😵 ).