Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

dvojka
13. únor 2009

No ono je to právě tím,že jsou narozený dřív a tak furt dumáme,přemýšlíme jestli děláme dobře a co by jsme měly a neměly..
Někdy je to opravdu záhul na psychiku...
Kolik měsíců je malému? 😕 🙂

mimi198
13. únor 2009

má 3.mesiace, inak by mal teprva 2.mesiace. noo prave ono aj ked tie deti su vyvojovo uplne v pohode ale hodne doktori ich tak beru ze su proste predcasne a uz obcas aj oni tak zastrasia a potom clovek nevie. to su vzdy take veci radsej hento, tamto lebo on je skorej , no mozna je to pravda ze radsej opatrnejsie zo vsetkym ale tiez si mysliim ze niekedy je aj lepsie to neprehanat., ze sa to babatko tak citi lepsie .. ze brat ich ako ostatne, aspon tie ktore niesu az tak skoro narodene, ten mesiac si myslim ze niieje este tak velky rozdiel. ty mas o kolko skkorej malu?

dvojka
13. únor 2009

Aneta je o 7 týdnů dřív narozená

mimi198
13. únor 2009

a teraz ma kolko mesiacov?

dvojka
13. únor 2009

včera měla 3 😉

mimi198
13. únor 2009

ty si pisala ze sa ti vie mala otacat, nas to este neumi, mozem sa opytat co to znamena tie nizke hodnoty co si spominala?

ededik
13. únor 2009

čauky, naša malá má 4,5 mesiaca a len teraz začala pásať koníky...otáčať sa ešte nevie...Ale je pravda, že korigovane má len 2 mesiace, takže sa nad tým nevzrušujem...

dvojka
13. únor 2009

no to já právě taky nevim...Jednou za měsíc jí berou moč a zjištujou hodnoty...Jenže doktorka mi doposud nevysvětlila čeho...
Ale mám domění,že jedny léky jsou na podporu metabolizmu a druhé na kosti 🙂 😉

nojo otáčí se,vždy na bok,pak spadne na břicho a pak se otočí rychle zpátky na záda

dvojka
13. únor 2009

ededík-naše první dcera byla donošená a koníčky začla pást přesně když měla4,5 měsíce 😉

ededik
14. únor 2009

No...je to tak, u každého bábätka je to individuálne...
Ja som tiež napr. normálne donosená a chodiť som začala až 1,5 ročná...Za to kecať som začala ako 8 mesačná.... 🙂

maatkka
18. únor 2009

Ahojte devy kde ste vsetky?Som nasu temu nasla az na tretej strane 😲 A tak ze nieco popisem.Napriklad dnes ma napadlo: myslite ze je to s tou imunitou a chorobnostou u predcasniatok take hrozne?Lebo dnes sme boli v rizikovej poradni na synagis a primar sa ako vzdy pytal ci sme boli chori a ja ze nie (klop-klop-klop) a on ze tak zase vsetci zdravucki 😀 Ze by bol uz az prekvapeny keby niekto povedal ze bol tak si uz zvykol ze su vzdy vsetci zdravi.Taaak ma to potesilo.
No ale co ma nepotesilo ze sa mu zdalo ze Lilinka viacej skuli.Sa pytal kedy ideme na ocne ale my sme boli minuly tyzden a teraz ideme az o tri mesiace.Tak neviem ci by sme sa tam nemali ist opytat a ukazat skor???

cmilka
19. únor 2009

maatkka- nas maly tiez od narodenia skuli, narodil sa sice len o 2 tt.skor, ale mali sme problemy s adaptaciou po narodeni (preto tuto temu tiez sledujem 😉 ), mame CTP a CKP, cvicime Vojtu, atd... skulenie moze ist aj na vrub CTP a CKP, takze vojtovkou sa moze "spravit", my sme boli na ocnom ,ked mal maly 7mes. a povedali nam, ze mame prist az ked bude mat rok, lebo skor sa aj tak s tym nic nerobi (nemame vsak ziadnu retinopatiu, neviem,ci ste mali problemy s ockami po narodeni). Teraz ma maly rok,skuli dalej a pp.sa nevyhneme operacii ☹

maatkka
19. únor 2009

Nemali sme ine problemy s ockami len to skulenie.Verila som ze sa to do nejakeho pol roka samo spravi a mne sa zdalo ze skuli uz trosku menej a primar vcera ze viac tak neviem mozno len ked sa na nu pozeral prave viac zaskulila.Sa mi nieco mari ze som citala ze pomoze ked sa striedavo prelepuje raz jedno raz druhe ocko.???

cmilka
19. únor 2009

skulenie sa moze upravit az do jedneho roka, prelepovanie sa zacina tiez az po roku, myslim, ze pri tupozrakosti (vtedy sa prelepuje zdrave ocko). Boze, niekedy by si lekari mohli davat pozor na take nevinne poznamky, lebo hned mame chrobakov v hlave 🙂 🙂

andulka4
21. únor 2009

Holky no tedy tady je to ale mrtvé 🙂

Co je nového?????Jak se máte?????

Mám dotaz pro ty co kojily...Kdy jste přestaly?

rohacka
21. únor 2009

Andulka - este sme neprestali a zatial sa ani nechystame. Kubko pride, sibalsky na mna pozrie a povie - MJECKO 😀 , no nedaj mu 🙂 .

Maatkka - to prelepovanie Ti musi odporucit lekarka, ja som si myslela, ze budeme prelepovat, ale dostali sme len okuliare a uz po 3 mesiacoch sa nam skulenie zlepsilo. Ale aj tak vraj budeme musiet ist na operaciu, vraj vrodene skulenie sa neda odstranit okuliarmi uplne, len vo vynimocnych pripadoch.
A k imunite - mne sa zda, ze naozaj mu chyba ten 9. mesiac v brusku, vraj vtedy sa vytvara imunita - mam pocit, ze chyti kazdy bacil, co okolo neho prebehne. Dorotka ma 4 roky, ale bola menej krat chora ako on. Ale len 2 x sme brali antibiotika, tak lekarka ma ukludnovala, ze nad takymi beznymi prechladnutiami a chorobami, ktore prejdu bez antibiotik, sa nemam trapit.

My vela nemame noveho. Kubko uz krajsie chodi, to ma tesi, lebo neurologicka si nas pozvala uz o 2 mesiace, ze chce vidiet vyvoj chodze. Uz vacsinu dna pochoduje po byte. Cvicime o106, ale aj tak sa mi zda, ze hrudnik je horsi ako bol a nozky su nezmenene 😖 Boli sme 5 x v solnej jaskyni, tak snad trochu zvysime imunitu a nebude tak casto chory.

andulka4
21. únor 2009

Rohačka jak cvičíte na ty nožky?

Já už necvičím vůbec...

Jinak nevím jestli ta donošenost souvisí s imunitou ale David nebyl ještě ani jednou nemocný...klep, klep

rohacka
21. únor 2009

Andulka, cvicime toto - vsetko proti plochym noham
1. http://www.khouri.sk/ort_ploche2.htm
s tym, ze ja ho mam na rukach, on pozera rozpravku na DVD a ja s nim cvicim, co sa z toho da
2. chodime po vyrobenom chodnicku - t.j. igelitove vrece naplnene naplocho gastanmi, krupami, psenicou, ryzou, hrachom a este neviem cim vsetkym - mozes pozriet v mojom druhom albume, tam som to fotila pre dve mamky s rovnakym problemom
3. gulame medzi chodidlami gumenu gulicku s vycnelkami - jezka
4. tapkame nozickami o seba
5. hladime prstekami jednej nozky chodidlo druhej
6. chodime po povraze natiahnutom na zemi
7. na zemi tenisova lopticka, gulame po nej nozickou
8. skusame chodit po spickach - ale to mu este nejde - treba vraj aj chodit po patach a po bocnej hrane nohy - to nezvladame
9. a okrem cvicenia chodime aj doma v pevnych topanockach s ortopedickou vlozkou alebo s riadne vyvysenou klenbou
To mi napada, dufam, ze som nic nezabudla.

Mas viac casu, ked necvicis?
Myslim,ze je zdravy aj preto, ze nema surodenca. Aspon u nas je to tak, ze sa casto nakazia jeden od druheho, resp. ze Kubko sa mi nakazi, ked chodime pre Dorotku do skolky a tak.

andulka4
21. únor 2009

Rohačka jojo to máš pravdu určitě to Dorotka donáší ze školky ale myslím si že to s tím že je nedonošený nesouvisí

jsi šikulka že kojíš tak dlouho...já jsem hotová protože kojím už jen ráno ale zato v noci chce i 6x :( ....jsem už po tom roce strašně unavená

jinak času mám mnohem víc od doby co necvičíme a strašně se mi psychicky ulevilo...
minulý týden jsme byli cvičit Bobatha a něco málo nám ukázali na posílení trupu ale nakonec nám RHB řekla že je na chůzi připraven a že už je to jen na něm

deina
23. únor 2009

Ahojte baby, ako sa mate? 🙂 Neukazujete sa tu casto. My sme boli na tyzden v Terchovej na dovolenke, bolo tam krasne, ale inak nic nove nemame. Misulak sa nauci kazdu koninu, ale nic seriozne zatial. 😀

rohacka
23. únor 2009

Veru, nejako to tu uticha. My sme prave 3 zo 4 doma chori, takze nic moc. Ja aj deti mame nadchu a kasel. Ta solna jaskyna nejako nepomohla 😒 . Ale mame jednu milu prihodu - Kubko papal v stolicke a spadol mu tanierik s kockami chleba, co jedol, na zem. Ja som to utierala na zemi a on mi hovori - PEPAC, MAMI. Skoro som odpadla od prekvapenia, ale bolo to velmi mile. A este ten previnily vyraz k tomu 😀 .

Chcem sa zaroven spytat - viem, ze vela deti tu berie Pyridoxin - my berieme od narodenia, najprv 2 x 1/2 tbl., teraz 1 x 1/2 tbl., obcas zabudnem. Neviete, naco to je v pripade nasich nedonosencov? Kvoli krvnemu obrazu ci kvoli svalom? A nepovedali Vam, dokedy to treba brat? My uz do poradne nechodime a k lekarke sa - dufam - nechystame.

gucz
23. únor 2009

rohacka aj my sme brali pyridoxin, už ho malej vysadili, myslím že v roku. Nám ho dali na nervové spojenia, na podporu nervových prepojení, teda tak mi to aspoň bolo vysvetlené, tak neviem.....

inak my sme všetci zdraví, klop klop klop.... tešíme sa snežiku a užívame si prechádzky po vonku. Dnes sme boli 2x, poobede sme boli pešo, nevzali sme ani sánky a malá mi prešla pešo takmer polovicu dediny, a späť. Normálne som zostala v nemom úžase... Je riadne výmyselná a každú chvíľu sa dačo nové naučí, ale neviem čo také by som Vám napísala. Snaží sa sama papať, vie si zobliecť pančuchy i tepláky, zobuje i obuje si nemotorne papupe (papuče), vie vyliezť a posadiť sa na stoličku v kuchyni, aj sa prisunie za stôl. Všetko čo robím ja chce robiť aj ona, strašne moooc mi chce pri všetkom "pomáhať ". Ale samozrejme vie si aj postaviť hlavičku, aj sa pekne hnevá ak sa jej niečo znepáči, väčšinou ak jej dačo nedovolím. Konečne mi začala pekne piť vodu aj z pohárika avent aj z fľašky, keď má naliate trošku v šálke tak aj to vie vypiť. No a dnes 1x pila trošku kakaa z UM mlieka, ale nejak moc ju to neoslovilo. Momentálne jej veľmi chutí tvrdý syr a sama vie pekne spapať tescáčika (taký dezert ako termix)

bubinko83
23. únor 2009

baby,kedy vam začaly babenka sedkat?

andulka4
23. únor 2009

Ahoj Holky
pyridoxin jsme dostali od neuroložky před vánocema abrali jsme ho asi jen měsíc....zdálo se mi že večer před spaním hodně mrká očičkama a když po měsíci přestal přestala jsem mu to dávat.....je to na urovnání svalových křečí

jinak já to mám s Davídkem doma už šílené...nic ho nebaví doma to zná, takže si vůbec neodpočinu :( Pořát mě někde tahááá...má prodrané tepláky nejen on ale i já 🙂

minulý týden jsme byli na roční prohlídce a poprvé nám ho Dr měřila ve stoje u dveří...má 9800g a 79cm
musel udělat paci paci, pápá a brmbrm...

začíná vkládat tvary do hrnce ale stavění kostek ho nezajímá...umí jen říct bum a shodí je
začal pěkně mluvit takže zvládne...mama, děda, babi, těta, gaga, haf atd

ale jak dělají zvířátka ho nezajímá

jo a konečně jsem ho naučila ukazovat kde má nos, oči a pusinku (někdy to ale poplete)

taky když řeknu čači tak najde mojí naušnici na uších 🙂

Holky potřebuji nějaké nápady na hry!!!!Už jsem unavená přemýšlet :( Snažím se vždy udělat několik her za den ale nápady docházejí...

andulka4
23. únor 2009

Bubinko poprvé si sedl sám v 10,5měsících...čili kolem 8měsíce

bubinko83
23. únor 2009

a ako to vypada ked sa babo uči sadat si? asi nie z lahu? 😒

rohacka
23. únor 2009

Andulka - tak to su pekne pokroky. A kocky - nas Kubko konecne postavil vezu niekedy v 1.5 roku.
Napady na hry - skusame si pred zrkadlom hocijake ciapky a klobuky, co su v byte, letne, zimne, dospelacke; fukame bublifuk, hrame na hudobne nastroje, co mame doma, dam mu misky opacne a bucha s vareskami do toho, kotulame si loptu, kopeme do lopty tak, ze ja ho drzim za obe ruky, cvicime drepy, kolo, kolo, mlynske, hrame sa s modelinou - ja urobim gulicku a on ju znici 😀 alebo hadika a on trha, dam mu male hracky do nejakeho sacka alebo textilnej tasky a vybera, nacvicujeme na odrazadle, hra sa s teglikami od jogurtov, vieckami z PET flias - dam mu hocijake misticky a on si tam uklada, dam mu velke koralky a hadze ich do prazdnej flasticky, robime furik - chytim ho za nohy a on sa snazi ist na rukach, malujeme prstovymi farbami a hrubymi voskovkami, skaceme na fitlopte, citame leporela a uz neviem co... Ked mi napadne, napisem este.

Bubinko - Kubko zacal sediet v roku, hned ako zacal chodit po styroch. Sadnut si ma sam, z tzv. sikmeho sedu.

bubinko83
23. únor 2009

rohačka to fakt až v roku? Som zvedava ako to zvladne Filipko,lebo on sa via stavia na nohy ako do sedu.Ale ja ho tak nedavam 😲

deina
23. únor 2009

Bubinko, nas maly si sada z polohy na styroch, tak mu to ide asi najlahsie. Zacal s tym, ked mal 9 mesiacov.

Andulka, no Davidko je aky sikovny. 😵 My mame doma demolatora - nebude nic nikam vkladat a kocky stavat ani nahodou, vsetko rozobera, co sa da (penove puzzle, drevene puzzle, kocku na vkladanie...), kocky, ktore mu poskladam, ihned zhadzuje (a strasne sa mu paci, aky hluk to robi). Obcas ukaze pa-pa, ale castejsie len povie, to asi vzdy, ukaze, aky je velky, povie mama, no-no, papa (jest), pa-pa, ta (ta, ukaze prstom a berte ma tam ihned) a to je asi tak vsetko. Ale hlavne, ze je stastny a spokojny. 🙂

gucz
24. únor 2009

moja si sadla sama tiež z polohy na 4 a neviem či nemala až nejakých 11 mesiacov , teda 9,5 korigovane, ale zvládala sedieť sama podstatne skôr, ale nedávala som ju sedieť kým si nesadla sama.
andulka a zvieratká nezaujímajú ani Lauru, všetky sú pre ňu havo a robia hav. Miluje psov, musíme sa na prechádzke zastaviť pri každej bráne, i psa u mojich rodičov miluje, ten chudáčik pred ňou už miluje. Ale zasa vežu vedela postaviť už okolo roku. Každé dieťa je na niečo iné... napr my síce rozprávame, ale len také základy, spája dve slová ale určite nerozprávame tak krásne ako Rohackin Jakubko