Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elize
31. pro 2007

Ahojte maminky, chcela by som sa spýtať - od kedy vám kázali cvičiť Vojtovu metódu? Nám povedali, že má Maxík slabší svalový tonus a poradili nám jeden cvik a to je všetko. Dokonca krásne dvíha hlavičku a je dosť silný. Vraj slabší svalový tonus má aj veľa donosených bábätiek, len u nich sa to tak nesleduje.

lendy1
31. pro 2007

elize, my měli celkovou hypotonii (snížený sval. tonus) téměř od narození. Cvičit jsme začali od propuštění z nemocnice. Nejdříve též jen jeden cvik-reflexní otáčení, později další-plazení. Ze začátku jsem moc necvičila, pak jsem se na to vybodla úplně a zase se k tomu vrátila kolem cca 3.měsíce. Teď už máme jen mírnou hypotonii zad a jinak je to v pohodě. Též se mi zdál silný dost a nic moc jsem na něm nepozorovala, ale ti dr. vědí co a jak vypadá, tak jsem dala spíš na ně. Každopádně cvič, tím nic nezkazíš, naopak Maxík bude za chvíli v pohodě a hypotonie bude pryč.

lululu
31. pro 2007

lendy ma prekvapiplo, ze ste zacali refl.otacanim-myslis ten cvik na boku? a to refl.plazenie je kt. cvik? z tych och al. nejaky specialny?..nasi su teraz dlhodobo chori, cvicit nemozu uz mesiac. nelozia.. diky

lululu
31. pro 2007

lendy, ak tťo je nieco special , mohla by si mi to popisat pls? ja uz som z toho vsetkeho na nervy

lendy1
31. pro 2007

lululu, no začali jsme reflekxním otáčením jedničkou-to je mačkání bodů mezi žebry a přidržet ramínko a on zvedá a prokopává nožkama, zatínají se mu svaly na břiše, rozhodí ruce a hlavička mu jde do otáčení. To jsme cvičili jako první, pak to plazení a nedávno nám k tomu přidali to otáčení dvojku, to je to, co popisuješ-cvičí se to na boku.
S tím plazením, já v tom pořád plavu, na rehabilitaci mi to ukáží vždy trochu jinak a dělá mi velké potíže udržet Davide v poloze, co má být. Nevím, jestli bych ti to popsala správně, tak raději mrkni na tyto stránky:

http://www.rl-corpus.cz/
najeď na Vojtova metoda, Terapeutický systém a pak na reflexní plazení-tam je to popsané+ i otáčení...

a ještě mrkni na toto:

http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=102
tam je to i s obrázky...

my také necvičíme kvůli nemoci, už jsem z toho nervózní a Davidovi moc nejde přetáčení na bok. Když mu lehce pomůžu tak jo, tak to udělá jak má, ale jinak má zafixován jiný pohybový vzorec a chce se přetáčet přez záda a to mu nejde, tak se u toho vzteká. Jenže když nemůžeme cvičt, tak to je těžký...

lululu
31. pro 2007

diky🙂 my uz necvicime viac ako mesiac, bo operacia,choroba.. a vyzera to ,ze este taky mesiac nebudeme moc..takze tak..
happy new year vsetkym 😉

sofik
1. led 2008

Ahojte! Ja by som sa chcela spytat od kedy zacali vase deticky hovorit mama, baba a tak.

lululu
2. led 2008

moj maly uz tyzden hovori mama baba vava.. domka-dvojca-nic...len piska🙂

sofik
2. led 2008

Moja mala zacala rozpravat mama, baba len na stedry den a na novy rok zacala chodit stvornozky. Som velmi rada ze robi taketo pokroky ale zatial nesedi sama.

petris
3. led 2008

ahojky holky!My už jsme udělali téz pokrok leze úplně skvěle dokonce se staví na kolínka a snaží se stoupat, vydrží sama sedět už celkem dlouho ale neposadí se sama!Jinak má už jeden zoubek a řiká káká takže pořád posloucháme jestli ztoho nezačne třeba řikat mámá nebo táta 😀

Ahoj Lendíku!jak se máte?Už jsme dlouho nebyli venku, Davídek už musí být pořádný chlapan,vid 🙂

lendy1
3. led 2008

petris, tak super, každý pokrok a každá nová věc potěší, viď? Já mám vždy hroznou radost, když se Dvídek něco naučí, že bych ho pak umačkala 😀 😵
Nám zoubky zatím rostou, ještě se nevyklubali, ale vyloženě si to "užíváme" - ručičky narvané v puse, pláč, slintání...atd.
S tím jak se máte atd...to je asi na mě, že jo, žádnou jinou Lenku s Davídkem jsem tu nenašla 😀 Trošku mě právě zarazli to : už jsme nebyli dlouho venku...tak proto se ptám tak blbě 😝
Ten náš nedonošenec měl na 6.měsíční prohlídce 8,8kg a 74cm-fakt vyloženě vypadá jak nedonošený dítě 😀
Ale mám s ním teď trochu trápení. Pořád se mi nechce moc točit na bok a na bříško, sice se plazí, i když teď taky trochu stávkuje a jak se plazil dopředu a dozadu, tak teď jen dokola. Dlouho jsme necvičili kvůli nemoci, tak jsme včera začali a dneska se už zase přetáčel před koupáním sám-když je svlečený, tak mu to jde. Nevím, jestli je nějaký zaseknutí tím necvičením, nebo se zase objeví ten jeho vývoj po delším cvičení skokově nebo jestli jde o nějakou stagnaci nebo problém. Jsem z toho nervózní. Ale zase se chce přetáčet z bříška na záda, tak v tom mám všem hokej, že něco dělá něco ne...
Ale jinak je šikovný, říká: ba, jemnou motoriku má skvělou, jen ta hrubá motorika mu dělá potíže. No dle neurologa odpovídá korig. věku, tak na jednu stranu má se vším ještě čas...
Ale jinak je to moje Sluníčko a už mi příjde takový jiný-vnímavější a takový "dospělejší", že už to není jen to miminko, co leží a spí. Je to sranda, fakt 😀
Tak ať se mají ty naši mrňousové jen a jen dobře...

sylvar
4. led 2008

Tak Sofinka měla v 7.měsících a týdnu 8 kilo a 71 cm a to se narodila v 36tt 2600g, hned shubla na 2390g, nic jsme necvičily, vyvíjí se v pohodě, dělá to,co vrstevníci stejně staří, ppovídá mami, tata a ty různé zvuky ga la váááá atd.
přetáčet z bříška zpět se naučila koncem šestého měsíce

lendy, opravdu míry nedonošence 😀

lululu
4. led 2008

lendy: ja som z toho necvicenia tiez trochu nervozna,ale neda sa inak..po mesiaci bez choroby sa zacalo cvicita choroba sa vratila, dr.nam pov.,ze to nema vyznam, bo treba ju riadne doliecit a pak este aspon take 2t pockat.. aj ked mala boal v poho stale napredovala a ked sme ju zobrali na rehabilitaciu po mesiaci, sa tam zacala triast,normalne hysak,odvtedy ma ten hypertonus a dk,dovtedy bola ok, a nie je to len vyplod mojej fantazie.. tak mam na jednej strane strach pokracovat,bo je uz velm i vnimava a normalne to zanechalo na nej take tiky.. d

dokedy sa cvicia tieklasicke 3 cviky, uz by som rada presla na take krajsie veci ako ste hovorili .. na po.,ze nich budu ucit lozit od februara, tak chcem vediet,ci sa aj popritom este cvicia tie klasiky.. diky..

maly sa nam dava na nohy,sa sam postavil v postielke, na bruchu nebude ani za nic, tak neviem ako s tym lozenim... ta opeacna pauza ho nejak zmenila... ved uvidime co povie rehab...

lululu
4. led 2008

a lendy 😀 nasi tolko nemaju ani teraz🙂 😀 co mu davas? 🙂 alebo to ma geneticku predispoziciu 🙂 po ockovi?

ivusa1
5. led 2008

Ahoj holky. Chtěla bych se k vám přidat a zeptat se jak to vypadalo když jste předčasně porodili, kdy vám dali miminko domů a tak. Já jsem porodila na Štědrý den ve 29+0, je to kluk Lukášek a je zdravý jen má sondičku do bříška na jídlo a má u nosánku hadičku na dýchání, kterou už mu sundávají, Jinak je zdraví, zatím se nic jiného neukázalo 😉 Každý den za ním jezdíme. Už se moc těším až ho budeme mít doma.

sofik
5. led 2008

Ahoj! Ja som rodila v 32tt a malu mi dali domov presne po mesiaci. Musela dosiahnut aspon 36tt takze tvoj Lukasek bude v nemocnici asi este 7 tyzdnov alebo aspon aby mal vahu nad 2100. Za malou som chodila do porodnice asi 2 tyzdne dokial bola v inkubatore akonahle ju prelozili do postielky tak ma zavolali a lezala som s nou este 2 tyzdne na nedonosenecko oddeleni. Kolko mal maly porodnu vahu a kde si rodila?

lululu
5. led 2008

nas tiez tak,po dosiahnuti 38.t. a museli sa sami vediet napapat...

sofik
5. led 2008

A este musi dobre priberat kazdy den pretoze moja mala stala asi 3 dni na jednej hodnote tak mi ten pobyt predlzili. Ale teraz ma 10 mesiacov a vazi 9kg a meria 72cm. Je sice mensia ale mne to nevadi hlavne pri noseni.

nissanek
5. led 2008

ahoj holky co cvičíte vojtovku, chci se zeptat jak zvládáte cvičení reflexního plazení, když jste na to samy. Tak jak mi to ukazovala rehabilitační sestra tak potřebuju 3-4 ruce. Ona mi sice radila, že tu jednu ruku nahradim svýma žebrama (prý jí mám tak držet hlavičku ve správném úhlu), ale já mám pocit, že na ní dost ležím. A hlavně se strašně mrská, takže to nejde udržet. Pohle rebab. ses. bych měla stimulovat bod na lokýtku (1 ruka), na patičce (2. ruka), přidržovat zadeček na podložce a klopit hlavičku k podložce (dá se zvládnout dohromady 3. rukou). Když je doma manžel, tak cvičíme všichni, ale sama vynechávám tu patičku.

lululu
5. led 2008

nam o paticke nikto nic nepovedal..jednou rukou sme drzali zadok a hlavu a druhou laket.. neviem si to inak predstavit... ocividne kazde rehab.centrum ma svoje"metody" 🙂

nissanek
5. led 2008

aha, tak to máme asi nějakou hyperaktivní rebailitační sestru 😀 , no určitě teda nic nekazím, když patičku sama vynechávám...

lendy1
5. led 2008

ahoj,
niss, asi tak 😉 😀 my třeba nemačkáme při plazení vůbec nic, jen ho napolohuju, zalehnu a je to 😀
Četla jsem knížku o Vojtovce a tam vždy ukazovali, jak ten cvik má vypadat a u tohoto cviku tam mačkali body na různých místech anebo taky vůbec...a vše je O.K.

sylvar 😀 To buď ráda, že nemusíte cvičit 😝 - je to hnus, ale co se dá dělat...

lululu, no Davča je na UM, ze začátku přibýral i 1/2kg za týden!!!!!, ale je fakt, že oba s manželem jsme hodně vysocí, takže to na to má asi taky vliv. Jinak mi jsme už začali cvičit a je to vidět- začal se o malinko víc a líp přetáčet ze zad na bříško, ale jen když není moc oblečenej a hlavně se teď neustále překuluje z bříška na záda-jakmile ho dám na bříško, šup a za chvíli leží na bříšku...
lululu, podle mě se u vojtovky právě cvičí jen 3 cviky, reflexní otáčení 1 a 2 a pak to plazení, ale třeba je to jinak....tu knížku už jsem vrátila do knihovny, tak tam nemůžu mrknout, jak to je, ale pamatuji si, že tam dopodrobna rozebírali jen tyto 3 cviky...takže se to cvičí asi do té doby, dokud se musí...pak se asi přechází na Bobatha, ale třeba tohle se tady u nás vůbec necvičí, tahle metoda je hodně rozšířená na Moravě a je to cvičení na jiném principu než Vojta...hlavně děti u toho nepláčí a je to takové zábavnější, alespoň co jsem slyšela a četla...

ivusa, nás pouštěli po 3 týdnech s porodní váhou-takže s 2,5kg, ale kdyby byl O.K. a nemusel lítat po nemocnicích, tak jdeme i dřív...ale všude to je jinak...malého máte v Praze, když se narodil tak brzy? Většinou pouští, když je vše O.K., když mimčo přibírá (ať s MM nebo UM) a víš jak se o něj starat, i když někde zase pouští až v původním termínu porodu...hlavně ať je Lukášek zdráv a neboj, dočkáte se a za chvíli je s vámi doma 😉 😵

lululu
5. led 2008

lendy 😀 super, ze tak rastie 🙂)) aj my sme na UM.. a moc Ti place pri cviceni? a aj hlavu fixujes? ci ako? mne uz z toho vyhrava, nie ze by som teraz cvicila, al e u mna momentalne vecna dilema

petris
6. led 2008

Lendy moc se omlouvám,ale mám tady kamarádku která má stejně starého Davídka a na téhle malé fotce jste jim hrozně podobný tak jsem si to spletla,vís 😀
Jinak si nedělej ztoho nic že stagnuje jelikož Terezka, také se otáčela pořád na bříško a pak zničeho nic přestala a nedělala to tak dva měsíce a pak to začla dělat stím, že už začla lézt!A musím se znovu pochlubit, už si sama včera i sedla, tento týden dělá takových pokroků, že jsem ztoho na větvi 😀 mám radost 🙂

A Ivusa klidně se můžeš podívat do mého alba, jak vypadají těžce nedonošený, a celkově myslím, že na této stránce máš hodně příkladů 🙂 My jsme šli domu až za 2 a půl měsíce a narodila se ve 27 tt.
Teď bude mít ke konci ledna rok a vází 7800g a měří 68 cm.

janina77
7. led 2008

Ivus - moj maly sa narodil v 24.tt, s porodnou vahou 800g, mozes si pozriet fotocky. Z nemocnice sme isli domov po 2,5 mesiaci, ked mal vahu takmer 2,5 kg. Mozno by sme isli aj skor, ale musel na operaciu oci a este operaciu pruhu - kyla. Teraz ma 5,5 mesiaca a vazi 4 kg.
Mame z neho velku radost, dnes sa zacal usmievat, sem-tam sa pretoci z bruska na chrbat, pasie konicky, a neskutocne so sebou stale sije.
Teraz musite byt silni a verit, ze vsetko bude dobre!
Drzim vam paste.
Pridaj nejake foto do albumu 🙂.

ivusa1
8. led 2008

Ahoj holky.
Lukášek měl 1300g, a 40 cm když se narodil. Teď má trošku víc než porodní váhu, leží v Praze a je na tom docela dobře, nebere žádné léky, jen má zavedenou sondičku do bříška kvůli jídlu a na nos mu nasazují pro podporu dýchání, protože se sám zapomíná. Dnes začínáme 32 týden, a má přes 1300g, tak snad až si udrží dýchání sám a trošku přibere, tak nám ho dají domů.
Když vám mimča přeložili na jiné oddělení, tak jste šli do nemocnice si lehnout a zkoušet kojení? Jsem na to zvědavá. Doma se pak budu strašně moc bát, aby nepřestal dýchat. Tak snad nás ve 36 týdnu pustí pokud nebudou komplikace. A kde ležela vaše mimča? Je strašně krásný když vám ho dají na pochování 🙂

cuckaa
8. led 2008

ahojte,
nebola som tu strasne dlho,ale akosi nebol cas.Mali sme toho vela,najprv som bola v malym v Martine na dvojtyzdnovom pobyte/ucit sa cvicit vojtovu metodu.Pobyt mi dal vela,hlavne po psychickej stranke.Utesovali ma tam,ze ked budem spravne cvicit,tak by sa vsetko malo dostat do normalnych kolaji.Doma som cvicila,ale aj tak mi to nedalo a minuly tyzden sme boli v Olomouci na konzultacii a tam nam povedali,ze maly ma podla nich DMO/dolne koncatiny.Strasne som sa toho bala a nakoniec je to tu.Tobik ma este vzdy dost tuhe nohy a vsetko smeruje k tomu.Nevedeli nam vsak este povedat ako to bude dalej,nechcu nas strasit,ale ani nam davat zbytocne nadeje.Do Olomouca budeme chodit raz do mesiaca,vraveli ze jedine tam sa mozem naucit cvitit kavalitne vojtovu metodu a ta by mala maleho pomoct.Vsetko zalezi od rozsahu krvacania,ktore mal po porode.Neostava mi nic ine,len verit a dufat,ze sa raz postavi na nohy.Doktorka vravela,ze pozitivum je ze aspon trocha dviha nohy a pritahuje si ich k telu.Je skoda,ze sme tam nezacali chodit hned od narodenia,ale teraz ideme zachranit to co sa zachranit este da.Drzte nam palce,lebo som obcas v koncoch.Keby nebolo toho dost,tak teraz maly chytil nejaku virozu,vysoke teploty,kasel,takze nemozme cvicit.Ja som tiez chora,takze to speje jedine k depke.Nevadi zivot ide dalej,zazraky sa deju.
Prajem vela zdravicka vsetkych detickam.papa.

lululu
8. led 2008

cucka, takze budete chodit len do olomouca? co robi Tvoj maly? myslim co dokaze? ked povedali , ze DMO

lululu
8. led 2008

cucka-- akoze v Mt zle ucia Vojtovku? ci ako? nerozumiem

petris
9. led 2008

Ivusa moje Terezka ležela v Motole!Bez cpapíku byla až tak za měsíc a půl co se narodila, jinak ho měla pořád, taky jsme se báli, že nám doma přestane dýchat, ale v poho , pořídili jsme monitor dechu!