Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kili
2. dub 2008

Adamka som na 4 dala len pred pár dňami prvýkrát, ale už sa udrží čoraz dlhšie, dokonca pár minút 😵

cuckaa
2. dub 2008

lululu,máte to šiúlenie výrazné,alebo len mierne?Tobik tiez škúli,ale mame udany len prvy stupen.O dva týždne ideme na očné do BA,tak som zvedava čo nám tam povedia.Daj vedieť ako ste vy dopadli na očnom.Nemá niekto skúsenosti s operáciou očí?

rohacka
2. dub 2008

Ahojte, aj mna by zaujimalo to skulenie. Kubko nam tiez trosku skuli a ma aj sirsi koren nosa, takze vraj to moze skreslovat. A mam pocit, ze niekedy skuli na jedno ocko a niekedy na druhe, tak neviem. Bud. tyzden ideme na ocne. Ktovie, ci nam nedaju okuliare alebo okulzory. No uvidime. Radsej sa teraz potrapime, ako by mal cely zivot skulit.

kili
2. dub 2008

nám na škúlenie povedala dr na Kramároch, že máme striedavo prelepovať jedno a druhé oko ob deň (čiže jeden deň jedno, druhý deň druhé...), vždy pol bdelého času a do najbližšej kontorly, čo je o 3m 😝

kili
2. dub 2008

...ešte som nezačala 😅 , ale pokrok, dnes som kúpila obväz, ktorý dám na to oko 😀
Ale Adamko je zas v nemocnici, takže ten si ešte počká.

elinka27
2. dub 2008

tak maly ma ptozu laveho ocneho viecka a mal by ho rozhybat,ale kedze este nerobi nejak vela veci vedome sotva ho asi prinutim, v dosledku toho mu lave ocko uteka, preto sa asi neskor nevyhneme tomu prelepovaniu aj my,ale teraz mi povedala dokina,ze je este na to maly.No a pokial sa to nezlepsi asi mu to ocko budu operovat.

cuckaa
2. dub 2008

killi a ako to funguje na ocnom na Kramaroch?sme tam objednani o dva tyz.na presnu hodinu.Ako dlho trva asi vysetrenie?Čo vám povedali ako príčinu škulenia?

kili
2. dub 2008

cuckaa, najprv malého rozkvapkajú, to je 3x po 3 vodičky po 5 minútach. Potom sa čaká min. 20minút, ale skôr dlhšie a zoberú malého a vyšetria, to bude príííííšerne vrešťať a potom bude mať také červené očká a bude oťapený a zaspí.
Na škúlenie nepovedala nič, všimla si to, až keď boli už rozkvapkaní a to ževraj nie je moc dobre vidieť a že to máme takto prelepovať.

cuckaa
2. dub 2008

dakujem za info,ešte sa chcem spýtať či je lepšie sa objednať na presnú hodinu alebo prísť doobeda len tak

kili
2. dub 2008

to je asi jedno, je tam vždy veľa ľudí, ale na rozkvapkanie to ide rýchlo a potom sa čaká na vyšetrenie, ale to ide tiež rýchlo.

zusom
2. dub 2008

K tomu škúleniu - Samko tiež škúli od roka nosí okuliare od 2 do 4 rokov som mu prelepovala najskôr striedavo a potom len jedno očko a dosť sa to upravilo. Teraz nosí okuliare cylindre + 1,5 a v nich neškúli. S operáciou ešte stále čakajú, keďže má zvýšený tonus svalstva s tým súvisí aj zmenený tonus svalstva okohybných svalov. Môže sa postupnou úpravou tonusu svalstva (cvičením vojtovky, vývojom) upraviť aj to škúlenie.

elinka27
3. dub 2008

a neviete kde je v Ba ocna klinika?Ja rozmyslam,ze tam pojdem s malym.Vraj je tam dobra starostlivost, to je ta na Kramaroch?

zusom
3. dub 2008

Elinka, očná klinika je na Kramároch na 2 poschodí v lôžkovej časti. Dole sa teba zaregistrovať a oni ti už povedia ako sa tam dostaneš. Pre toho kdo tam prišiel 1.krát je to hotový labirint. A starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni.

deina
3. dub 2008

Ahoj andulka, Misko ma uz dost pevny chrbatik, mozno preto, ze ho davam casto na brusko. Ked si ho davam odrgnut na plece, uz sa vie vyrovnat a aj hlavicku si udrzi dost dlho, ale este nedavno bol tie len take klbko, vzdy sa schulil, ked som si ho dala k sebe. Ale neviem, kedy presne zacal byt takyto pevnejsi, asi odvtedy, co nam doktorka radila davat ho casto na brusko. Sice sa pri tom zvykne jedovat, ale fakt to pomaha. 😉

janina77
3. dub 2008

Tak to ocne na kramaroch - s tym mame skusenosti aj my. Domimu operovali ocka este ako malilinkemu babatku, mal retinopatiu, ale uz je to dobre. Ale na kontroly samozrejme chodime, hoci najblizsiu mame mat az v oktobri 🙂 .

Inak, je to snad jedine miesto, kde aj ked je neskutocne vela ludi v cakarni, tak sme vybaveny za 1,5 hodiny. To nie je vela, lebo najskor nas musia rozkvapakat - 3x po 5 minut, a potom musime cakat 45 minut, kym sa roztiahne zrenicka (ci co sa to roztahuje?). No a vacsinou nas po tom case vezmu, kuknu, ja som pri tom este nikdy nebola, staci mi ten vresk spoza dveri, maleho by som aj tak neudrzala, a neviem, ci by som to vysetrenie zniesla, potom kratka konzultacia s lekarkou a ideme domov.
Teda - aby som neklamala, raz sme tam cakali po zakvapkani asi 1,5 hodiny, ale to bolo fakt ludi do zblbnutia. A boli sme tam uz asi 6x na kontrolu.

My chodime k dr. Tomcikovej, teda uz je primarka, skvela lekarka, nemam na nu najmensiu kritiku. Ku komu chodite vy?

lululu
3. dub 2008

cuckaa.. kubko skuli tak mierne sa mi zda,ale este sme tam neboli ..bud.t.sa chystam,bo nejak nic nestiham..

tie okuliare od roka? si neviem predstavit,bo kubko stale pada,ked sa pohybuje okolo nabytku, a ja nestiham zachytit 😒

elinka27
3. dub 2008

a tam sa vobec neda objednat na hodinu?

elize
3. dub 2008

janina, aj my chodíme k Tomčíkovej. Je veľmi zlatá a milá. Nevedela som, že je už primárkou

janina77
3. dub 2008

elize, ano od januara je primarka.

elinka - my sme sa nikdy na hodinu neobjednavali, ani nam to neponukli 😕

cuckaa
3. dub 2008

ahojte,
tak nam ponukli objednat sa na hodinu,ale za priplatok 200 Sk.Kedze mame to Ba dost daleko,tak sme sa objednali na hodinu,ale neviem ci to aj tak bude.

elize
4. dub 2008

cuckaa, tak daj potom vedieť ako to dopadlo.

Nechodíte niektorá k detskej kardiologičke na Antolskú? Musíme sa tam objednať, ale neviem sa tam už týždeň dovolať. Doktorka sa vola Krč-Turbová, tiež veľmi milá osôbka 😀

ranul
4. dub 2008

Ahojte !

Mamičky chcem sa opýtať, nedávali ste niektorá (od neuroóga) detičkám nootropil, resp. iný liek obsahujúci piracetam? Ako Vám na to reagovali?

A ako najľahšie podať lieky dietatku? Ten syrup je neskutočne horký a malá po ňom vždy strašne zvracia. Už som ho riedila vodou a dávam ho v malých dávkach, ale nezlepšuje sa to.

kili
4. dub 2008

ranul, skús striekačkou do kútika úst

elinka27
4. dub 2008

ranul my ho pijeme, a davam mu to do trosky mlieka na lyzicke inak mi to nevypije.A tiez mi po nom vracal,ale uz to preslo asi si zvykol.

Ozaj cvicite niektora z vojtovky ten cvik kde sa musi zatlacit pod bradavkou druhy rebrova kost a malo by sa vraj prehlbit dychanie a on by mal zdvihnut nohy?Ak viete ktory myslim,mohli by ste mi ten cvik presnejsie popisat, lebo mam pocit ze som ho nejak nepochopila a neviem co este mam fixovat,ci staci len ten bod zatlacit?

tribitka
4. dub 2008

elize , ja sa tiež snažím tej doktore nejakú dobu dovolať...

kili
4. dub 2008

elinka, nám to ukázala tak, že dieťa leží predomnou priečne a celou rukou, teda bokom dlane tlačím ten bod bližšie pri mne a prstami pridržiavam hlavičku, aby ju neotáčal smerom odomňa, ku mne môže a na konci pretočím dieťa smerom odomňa, aby sa dotočilo, lebo je to cvik na otáčanie.

elinka27
4. dub 2008

jaaaj,uz viem, ja som nevedela ze co mam robit tou druhou rukou 😀

elinka27
4. dub 2008

len mne teda ukazovala ze jednou rukou mu drzim tu hlavicku aby ju neotacal odomna, a prstom druhej ruky mu tlacim ten bod, on ma vraj prehlbit dychanie a zacne dvihat nohy hore.Ale pretocit mi ho nekazala.

lendy1
4. dub 2008

elinka, reflexní otáčení máš tady popsané + obrázky:
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=106
http://www.rl-corpus.cz/RO.htm

ve zkratce:
držíš mu hlavu, hlava je natočená směrem k tobě pod úhlem cca 30st (já ji mám podepřenou srolovaným ručníkem), hlava je v protažení páteře, zmáčkneš ho cca 2 cm pod bradavkou mezi žebry, silným stiskem směrujícím k protilehlému rameni. Rukou, kterou máš zapřenou o hlavu můžeš využít k přidržení ramínka.

reakce: mimčo se rozdýchá (to uvidíš na břiše), začne zvedat nohy, bude je mít ohnuté v kolenou a velmi nepatrně bude stáčet pánev. Zároveň s tím bude chtít rozhodit ruce nahoru, oči mu půjdou na druhou stranu, kam bude chtít otočit i hlavu (na tu stranu, co mu bráníš rukou)

jinak každá mamina to cvičí trošku jinak, záleží na reahabilitaci jak ti to ukáží a taky na potřebě daného cviku pro dítě. Základ je vždy stejný, akorát můžou být malé odchylky a různé triky, jak na děti vyzrát, aby správně reagovali.

kili
4. dub 2008

elinka, niekto pretáča niekto nie, mne povedala, že je lepšie pretočiť, lebo tým bodom sa vlastne stimuluje to pretáčanie a tak sa mu vlastne hovorí "pretoč sa, pretoč sa, pretoč sa" a napokon nič, tak je lepšie pretočiť. Aj naši mali dvýhať nohy, o prehĺbení nič nehovorila, aj tak by som nevedela, čo to je 😕