Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

kristynaw
25. zář 2007

neboj, Buh se postara!🙂

milhaus
25. zář 2007

mna pustili z Trnavy o tyžden domov, rodila som v 35 tt a v inkubatore bola iba den, mala 2780 g a 48 cm, mala dost silnu žltačku a stale iba spala
ma od narodenia pruh ale inak je v norme a ešte ma na jednej obličke zväčšene teliesko a teraz ma tu taha za ponožku na nohe a postavila sa pri mne
vypravat ešte nevie ako ine deti teraz začinaju a sediet sa naučlia neskor až v 7. mesiaci

mimi
25. zář 2007

kotenko, neboj sa, tvoja mala sa urcite nauci sat. Moj maly sa narodil v 32tt, tyzden bol v inkubatore a po mesiaci nas pustili domov z nemocnice. Mliecko som tiez moc nemala a az po dvoch mesiacoch sa maly naucil sat a vtedy sa mi laktacia rozbehla. Ja som si dva mesiace mliecko odsavala a mozno aj tym som ho uplne nestratila.Odsavanie mi trvalo hodinu a bolo ho mozno 40 ml.

CO sa tyka vysetreni, maly ma teraz 13 mesiacov a este stale sme neskoncili. Cvicili sme Vojtovu metodu, tu sme uz sice skoncili, ale ma trosku problemy s chrbatikom, tak nam dr. zakazala ho davat stavat,ale ked sa sam postavi, tak mu tomu nemam branit. Sediet mi zacal az v 11 mesiaci.

Este nas caka neurologia( dufam, ze to uz bude posledne vysetrenie) a ocne. Na ocnom sme teraz nepochodili dobre, ma problemy s ockami a caka nas niekolko operacii. Ale ja pevne verim, ze sa vsetko da do poriadku 🙂

Jedno ma vytaca, ked mi maleho zacnu porovnavat s ostatnymi detmi, darmo vysvetlujem, ze je nedonoseny a ze si ide svojim tempom.Na toto ja potrebujem zelezne nervy...

dashak
25. zář 2007

Kotenko, malou pustili defakto 2 týdny před termínem porodu domů. Takže klidně tvoji malou můžou pustit 2.10. 😉

Tam nejde o to, ty děti držet v nemocnici do jejich původního plánovaného termínu porodu, ale aby měly hmotnost 2,10kg(ČR) a prospívaly, byly schopné samy dýchat a hlavně sami jíst - tzn. buď z flašky nebo kojit. Není prostě možné, aby maminka doma krmila dítě sondou.

Ještě co se týče flašky x stříkačky. Stríkačka je opravdu pro podporu sacího reflexu vhodnější, protože použitím malíčku, které dáš mimi do pusy, se učí sát, protože mu stříkneš mlíčko jen v tom momentě, kdy začne dudlat. Nemám s tím sice žádnou zkušenost, ale myslím, že 4a ano, takže ti to určitě jen doporučí. Já jsem bohužel nekojila, rodila jsem akutním císařem, mlíka jsem měla strašně malinko, za den třeba jen 20-30ml a nakonec se úplně ztratilo ☹

lendy1
25. zář 2007

Ahoj holky,
pro kotenko a moncicik a samozřejmě i pro ostatní:
dneska mi přišla brožurka z Nedoklubka -jmenuje se to: Rodičům nedonošeného miminka-jak zvládnout těžkou životní zkoušku. V brožure odpovídají samý odborníci a jsou tam např.: témata:
Na koho se obrátit o pomoc, pokud předčasný porod u vašeho miminka zanechal následky?
Jak můžete pomoci svému miminku, pokud se začne opožďovat v psychomotorickém vývoji?
Co můžete pro svoje miminko udělat po propuštění z nemocnice domů?
Baby masáže
Homeopatie

Je to jen brožura, ale já jsem ráda za každou radu, pomoc a informaci. Posílají to zdarma, stačí si to vyžádat na jejich internetových stránkách.

S tím krmením stříkačkou, zkoušeli jsme to v porodnici (je to tak jak píše Dashak), ale já jsem nakonec stejně nekojila, takže jsme skončili u lahvičky..

julka.n
25. zář 2007

tak sa pridam hoci uz mam predcasne narodenu dceru ktora ma dnes uz skoro 10 rokov,,,a ani by som nikdy nepovedala ze sa narodila skor,,,tiez to bolo v 36tt a bola skoro meiac v inkubatore mala nizku vahu potom zltacku a tak sa to vlieklo potom nas pustili domov s babom 2400gr ni som nevedela ako ju mam kupat ,,po lekaroch sme ani vela nechodili lebo nastastie nebolo treba ,,,Julka zacala chodit ked mla rok a na dva rôcky uz bola bez plienok v skôlke velmi rychlo dobehla a čo ani nemusela dobiehat deti narodene v normalnych terminoch 🙂 🙂

dashak
25. zář 2007

Lendy, na nedoklubko občas zajdu, ale brožurku od nich jsem si nevyžádala.

O těch masážích tam je i něco konkrétního? Jako kdo je učí nebo přípo popis jak je dělat? a to samé homeopatika...my používali akorát na zuby.

A jak ti ji vlastně poslali? Vyžádala sis to na těch stránkách?

lendy1
25. zář 2007

Dashak, ještě jsem to nečetla celé, jen zběžně o masážích je tam něco o olejích - jaké a kolik, druhy masáží, nějaké celkové info o masážích - proč a pro koho jsou vhodné a je tam seznam+tel. na pár lektorů Baby masáží.

Já jsem s Nedoklubkem chvíli byla ve spojení-potřebovala jsem nějaké rady a nějakého neurolog. odborníka, který by mi přeložil naší zprávu od doktora + rehab.sestry, abych vyzískala také nějaké rady od jiných odborníků, takže jsem jim líčila náš příběh, popovídali jsme si a ptali se mě, jestli nechci zaslat nějaké informace poštou, takže jsem byla pro.

Jo holky, neslyšeli jste o Bobatově metodě? Jde o cvičení s dětmi-něco jak vojtovka, ale prý u toho děti tolik nepláčí a lépe to cvičení zvládají...Marně pátrám po nějakých info, na netu toho moc není....

lendy1
25. zář 2007

Homeopatika: je tam jaké a kolik dávat pro: novorozence, kojence, při reakci na porod císařem, pro dítě v inkubátoru, při potížích s kojením. Je tam ale i e-mail na Mudr, která by poradila víc, tady je prý jen malá ukázka možností.

kotenko
25. zář 2007

, takze Lili je stale v BA na JIS-ke, v nedelu vecer im vracala a vdychla mliecko, to jej sposobilo zapal pluc, bola na tom az tak zle, ze ju museli dat na pristroj a dali jej antibiotika. vraj ma ten pristroj iba na podporu dychania, inak ze si dycha sama. je mi s toho hrozne, uz vraj mohla byt teraz na odd pre nedonosene deti a mohla som tam byt s nou. a ze vcera ani nepapala, dali jej infizku, dnes uz zacali opat s mlieckom a ze sa zatial chytila.
Je mi s toho hrozne. uz nevladzem, uplne ma to zlozilo.
A co je najhorsie, vobec nevie prehltat ani slinky, a lekarka nam povedala, ze sa to mozno uz nikdy ani nenauci

kar.la
25. zář 2007

Ahoj Lendy, o té metodě jsem slyšela. Poprvé, jak jsem se bavila s doktorem ještě na dětském. Tvrdil mi, že se ve světě už od vojtovy metody upouští, protože je pro děti moc drastická a právě cvičí už tady toto. U nás (v Ostravě) vím, že se už v některých stacionářích cvičí, ale údajně je to složité pro rodiče hlavně na pochopení... Moc jsem ti asi neporadila, co? 😅

kili
25. zář 2007

u nás Samka pustili v deň termínu s váhou 2150g a Adamka 6 týždňou po termíne s váhou 1730g.

tamia
25. zář 2007

Ahoj kotenko,

operácia sa podarila?

kotenko
25. zář 2007

tamia, jasne, operacia bola bez komplikacii, uplne jednoducha... Vy sa ako mate?

tamia
25. zář 2007

kotenko,
nap93em ip

dashak
25. zář 2007

Kotenko, to bude dobrý uvidíš 😉 Držíme palečky, ať se malé lépe daří

Lendy, o té bobatově metodě mi nedávno psala nějaká holka a byla taky z Ostravy, tak nevím, jestli to nebyla zrovna kar.la. Zkusím pohledat kde to bylo.

kar.la
25. zář 2007

Dashi, tak já to nebyla 😉 Bohužel o ni nevím víc než to, co jsem napsala 😅

moncicik
autor
25. zář 2007

Ahojda holky to je dobře že sem začíná psát vícero maminek.
Tak jsem dnes už nevydrřžela s tím blinkáním a zavolala sestře ta mi řekla ať si zajedu na dětskou kliniku a kolotoč začal.....v 9 ráno nám udělali ultrazvuk břicha nezjistili nic, vše bylo o.k pak nas odveleli na odběry 😖 zas jsem musela koukat jak malýmu berou krev z žílky na hlavičcce ☹ a dle krve zjistili že máme nějak moc draslíku v těle tak nás poslali na ekg kvuli tomu že by mohla být srdeční vada-to budu vědět zítra.Ale prý je to málo pravděpodobné.No vypadli jsme od tamtud ve tři hodiny odpoledne 🙄 a jsem uplně vyřízená.Takže závěr je že s blinkáním na ekg ale prý je to asi tím že se moc přejídá.takže snad uffffffffff 🙂

Kotenko , drž se!

Holky když já chodila k inkubátoru až tak silná jsem nebyla...vždycky když jsem ho uviděla vehnalo mi to slzy do očí a měla jsem co dělat abych se tam nesložila.Můj manžel to bral skvěle přes tuo sklo si s ním povídal říkal mu jak se měl a tak ale já nebyla schopná, strašně jsem se o něj bála.Pokaždé navštěvě mi MUDr. řekl co už překonal ale taky říkal co se mu zas objevilo a furt mluvil jen o jeho vývoji jako o nezralém a tak..nejhůř mi asi bylo když jsem vešla mezi ty inkubátory a jeho byl prázdný a on nikde ...to se ve mě zastavil svět, ale naštěstí byl jen někde na vyšetření a oni mi to zapomněli říct.Když mi ho poprvě dali ve vozíčku a řekli že si ho můžu odvést na pokoj , uplně jsem se klepala štěstím a pak jsem ho na pokoji držela a brečela jak malá holka , radostí a štěstím že ho po tak dlouhé době můžu vůbec držet v náručí.Pláč se nedal zastavit a on byl tak krásný , klidný a v pohodě 😎
Pak jsem si holt musela dodavat sílu, před každým vyšetřením abych ustala i tu nejhorší zprávu , furt jsem si říkala i to nejhorší není zas tak zlé to zvládnem!Naštěstí je relativně vše o.k.
Pár duležitých vyšetření máme ještě před sebou , takže se snažím 🙂

Mám už jedno dítko uplně zdravé, dokonce jsem ho přenášela a tak jsem si neuměla představit jaké to je prožívat si něco takového ale jsme rodina která drží hodně spolu a to mě podporuje a dodává sílu. 🙂

leni96
25. zář 2007

Ahoj moncicik, taky mám předčasně narozené mimi, holčičku ve 26 tt, užili sme si toho hodně a obzvlášť malá. Když jsem ji viděla poprvé v inkubátoru, bylo mi hrozně, vyčítala jsem si to, že za to můžu já a že musí takový malý tvoreček tak trpět. Necelé tři měsíce jsme za malou jezdili a dívali se na ni přes její domeček. Taky se nám jednou stalo, že jsme přijeli a za malou nás nemohli hned pustit, protože dostala nějakou infekci, no hrůza. Seděli sme na chodbě a čekali až budem moct jít za ní. A když nás tam konečně pustili, tak se stalo to, že nám přestala dýchat, začala modrat, no mně už napadaly ty nejhorší varianty, ale všechno dobře dopadlo. Teď je Lenička už doma, pěkně papá, máme 3kg. Vím, že toho máme ještě hodně před sebou, vyšetření a kontroly a tak, ale musíme věřit, že to všechno zvládnem. Ona moc bojovala za to, aby tu mohla být s námi, tak teď se to už všechno musí vydržet. Za dva týdny jedem na kontroly do Brna, tak jsem zvědavá jak nám to dopadne. Zatím pa Lenka
🙂

leni96
25. zář 2007

Hlavně přeju všem prckům móóóóc zdravíčka 😉 .

dashak
25. zář 2007

Tak koukám na ten odkaz o bobath metodě a fakt mají centrum v Ostravě, kde bydlím 😕 Škoda, že jsem to nevěděla tehdy. Ale ještě stále hledám ten příspěvek, který mi někdo psal, jenže se mi to zatím nepodařilo

kili
25. zář 2007

leni, sme bol na Antolskej chvíľku spolu, teda Adamko bol vedľa v miestnosti cez to okno. To ti naozaj pekne priberá 🙂 . Adamko má teraz len 2500g a Samko 4kg a to sú o 3 mesiace starší.

kar.la
26. zář 2007

Holky, porovnání metod najdete tady, tak koukněte:
http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=492

Dashi, tu metodu cvičí ve stacionáři v Porubě, ale údajně ne pro všechna mimča je vhodná. Psala jsem do tématu uchopování hraček, že jsem se bavila se sestřičkou přímo z toho stacionáře a prý nejdříve provede paní primářka vyšetření a následně rozhodne, která metoda je vhodná.

lendy1
26. zář 2007

Kar.lo,
díky moc, teď jsem to přelouskala a je to přesně, jak jsem si myslela, jen škoda, že u nás v Liberci tu Bobatovu metodu nikdo necvičí, ach jo. Ta Vojtovka mi přídá jako hrozná drasťárna-já prostě na to nemám, abych s ním cvičila několikrát denně a on u toho tak moc plakal. Snažím se ho motivovat jinak a myslím, že to pomáhá též. Navíc jsem někde i četla, že není prokázené, že Vojtovkou se to srovná nebo se mimča srovnají sama, tak nevím...
Jo a mimochodem, Adélka je moc pěkňoučká a držím Vám moc palce 😉

Dashak, kdyby jsi ještě něco o Bobotově metodě našla, tak moc prosím o zaslání. Děkuji moc...

Včera jsme byli na kontrole ve 3.měsících a Davídek má 6,7kg!!!! a to porodní váha byla 2,5kg. Podle váhy by nikdo nevěřil, že je nedonošený, 5.měsíční klučík, co ležel vedle něj vypadal skoro stejně...

Když tady čtu některé příspěvky, tak mám úplně slzy v očích a to jsem si myslela, jak špatně jsme na tom...Přeji vám všem - a hlavně Kotence hodně síly to vše zvládnout.

dashak
26. zář 2007

Lendy, no já stále pátrám, která holka (byla taky z Ostravy) mi o tom bobathovi psala. Nemůžu si zaboha vzpomenout co to bylo za diskuzi a ten vyhledávač taky není zrovna pomoc, musíš ten výraz zadat přesně, nehledá to třeba jen část výrazu. V historii jsem taky zatím nic nenašla, ale budu hledat dál.

Co se týče vojtění, pro mě to byl teda fakt drasťák a ze začátku jsem to moc nehrotila, malá ale furt spožďovala s vývojem a neuroložka mě zdrbala, že 1x denně nestačí, že musím 3-4x denně radši v kratších intervalech. A pak to už teda zafungovalo a dostali jsme se dál.

Jinak my byli včera na 18 měsíční prohlídce, máme 75cm a 8,650kg

dashak
26. zář 2007

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Konečně jsem našla kdo psal o tom bobatovi! Byla to ale fuška a zvláštní, že ve vyhledávači mi to vůbec nevyjelo, když jsem zadala "bobatova"

Píše o tom na str.2 hned první příspěvek evaje. Vložím to i do toho tématu bobathova metoda

lendy1
26. zář 2007

Dashak, jsi skvělá, díky moc. Zkusím evaje napsat do IP. Ještě jednou díky 🙂

kotenko
27. zář 2007

Ahojte, tak Lili sa ma uz lepsie, nastastie, uz jej nedavaju oblbovaky (konecne), dycha si krasne sama, ale kedze ma stale zapal pluc, tak ma pristroj iba na podporu, aby sa moc nenamahala. Ma uz krasnych 2 330 gramov (keby bola zdravucka tak uz s nou ideme domov), vcera pribrala 90 gramov, co je dooost, ale to nevadi. Na reflux jej davaju antirefluxne mliecko a zahustuju jej ho, tak ze zatial je to s refluxom OK, nastastie... Inak nemame nic noveho, stale je v BA, v sobotu idem za nou, uz sa na nu straaasne tesim.

moncicik
autor
27. zář 2007

Kotenko:věřím že se z toho Lili brzo dostane a pujdete domů.Krásně přibírá a ten ošklivý zapal plic určitě brzo překoná ..drž se a Lili ať je brzo zdravá !