Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

sue250
10. bře 2010

caute baby nezazila som to co vy a drzim vam palce aby vsetko dobre dopadlo ja som mala potrat dvojiciek v 24tt cize sanca na zivot nulova a keby aj tak bolo by to trapenie potom druhe tehu 9m lezat podsita a rodila som po termine ked kazu klud musi byt klud som vdacna bohu za to ze mam krasnu dceru ale pisem vam preto ze moja mama mala 5 porodov jeden potrat do 4m a druhy mrtve dieta v 6m kde musela tlacit pred uciacimi sa lekarmi strasne mozno mame to nejako genticky zakodovane ale ostatne deti cize ja a bratia sme sa narodili predcasne, brat v 7m mal 1,30kg ja v 8mesiaci nejakych 2kg a treti brat v 7m 1.40 no vtedy neboli utz ale sa meral nejako pas, problemy neboli ziadne nechceli sme pit akurat mlieko sunar, feminar jedine co mame poradila sestricka taka co chodila po dedinach kravske mlieko keby toto vedeli lekari na tie casy su v base si viete predstavit mlieko od kravky a hygiena nulova lenze my sme mali take zaludky ))) ze sme z toho rastli a len to sme chceli, nechapal nikto nikdy sme neboli chori, brat ma vysku 1,70 ja ako na 8m co vravia ze je to horsie mam ukoncenu vysoku skolu doktorat a som v poho))) a treti brat tiez, moja mama stale tvrdi ze za socializmu boli lekari prisnejsie kontrolovani nieze by teraz nie ale je to pozvolnejsie ale neviem ako to napisat len je to teraz ine... uplatky...velke nemocnice nestihaju preto ja som si vybrala malu nemocnicu kde vacsinou rodia romske spolobcianky boli sme tam tri biele a vazia si vas robili maximu max.starostlivost lekarov sestriciek predtym som mala potrat na vacsej klinike a nikdy viac. nemocnica na spadnutie ale mala som izbu nadstandard))) ale hodnotim ju na 100% aj viac. pisem jak tatar)))) ale dufam ze ste ma pochopili)))

deina
10. bře 2010

Sue, tak gratulujem ku krasnej dcerke. 🙂 Inak aj u nas v rodine mame predcasne porody (potraty nastastie nie 😔 ) - z manzelovej strany. Obaja jej synovia su predcasny, starsi je narodeny v 7.mesiaci, ziadne nasledky, vsetko vporiadku, mladsi (moj manzel) v 8.mesiaci a tiez je vporiadku. Aj obaja moji chalani su predcasni, ale u nas to nie je vinou genetiky, ale mojich zdravotnych problemov. Ale z rozpravania svokry mam skor ten pocit, ze kedysi tie predcasne porody lekari az tak neriesili - nechodila s detmi na ziadne rizikove poradne, cvicenia, neurologiu, nic. Vtedy ich nechali vyvijat sa pekne svojim tempom. Na jednej strane dobre, ked su tie deti sledovane, na druhej strane sa to obcas podla mna aj prehana a potom lekari zbytocne mamy stresuju.

No a dnes sme boli v rizikovej, tak Misko je uz vyradeny, bola s nim spokojna, ze je velmi sikovny (sla mu dat za odmenu takeho papieroveho konika, hoci on si pytal windows 😀 ) a Matko, to je iny pripad, vobec nespolupracoval. 😅 On totiz chcel spat, takze ked ho dala na brusko, ulozil sa, ze ide spinkat... tak potom spustil taaaky lutostivy plac, ked sme ho tam natahovali, ze nedalo sa nejako viacej ho vysetrit, ale tiez s nim bola spokojna. No a ked tolko plakal, tak mi tie prikrmy vyfucali z hlavy, ale nevadi, aj tak nechcem zacat skor.

stylly
10. bře 2010

andulka:Tak to je dobře 😉

deina
15. bře 2010

Andulka, 30tt, to je nadhera. 😵 😵 😵 Davidek sa kedy narodil? 31tt?

My sme mali zase "vesele dni" po ockovani, najprv v ten vecer teplota, na druhy den tiez (38 stupnov), potom na treti den teploty odisli a prislo nieco ine, taky nepokoj, bol uplne iny ako normalne, nepokojny, placlivy - a ten plac sa len stupnoval az do hysterickeho placu. Chudatko moje, nijako som ho nevedela utisit. Nastastie uz to preslo, tak dufam, ze uz bude dobre, dnes bol opat vesely. 🙂 On je nejaky citlivy, zlaticko moje male. 😒

andulka4
15. bře 2010

jj D je v 31tt
doufám že to tentokráte dotáhneme aspon do toho 36tt

gucz
16. bře 2010

ahojte žienky

ja akosi nestíham prispievať, dve deti dajú zabrať. Maličkého kojím, máva koliky, dávam mu teraz sab simplex, tak je lepšie, je to zlatučké bábätko. Laura je nezbednica, vždy keď vidí, že Miška kojím, tak ide robiť niečo, čo vie že robiť nemá, tak napríklad včera si napustila potajme vaňu a vliezla do nej (vyzliekla sa, ostalo na nej len tričko), dnes zasa kefou pucovala záchod tak oduševnele, že som ju musela komplet osprchovať a prezliecť, čo bola celá mokrá.... predvčerom si šla sama robiť kakao, mlieko bolo po celej kuchyni nakvapkané, no proste máme veselo.
Deina ja Ťa strašne obdivujem, že si odsávaš mliečko, teda neviem či ešte odsávaš, ale aj tak, pri dvoch deťoch klobúk dolu. Mne ak by sa Miško neprisal, tak by sme asi rýchlo s odsávaním prestali. Pár krát som si aj chcela odsať do zásoby, ale Laura mi berie odsávačku, že to je na jej cici 😀 , prípadne mi ju prinesie (a to je v skrini schovaná hore, vždy ju nájde), no i tak potom niečo vyvádza, takže zachraňujem domácnosť miesto odsávania. Mliečka mám dosť, len teraz budú behačky po doktoroch (mám problémy so žalúdkom), tak som chcela mať aspoň nejakú núdzovú zásobu, ale zatiaľ mám v mrazničke len 125ml mlieka.

andulka aj ostatné tehulky krásne Vám tie tt nabiehajú, myslím na Vás a prajem Vám tých vysnených 40tt ako sa to aj mne splnilo 🙂

andulka4
16. bře 2010

GUCZ jsem ráda že se ti daří 😀 jsi moooc šikovná že jsi to zvládla až do toho tp....
Laurinka je pěkné kvítko, já už mám ted hrůzu jak to všechno pak zvládnu

argousek
16. bře 2010

gucz nádhera 😉 krásnej klouček 🙂

andulko na mně to už začíná taky doléhat, hlavně jak skloubím oba režimy 😝

andulka4
16. bře 2010

Argi no právě...
D chce furt lítat po venku a já musím koupit ten skate na kočárek-bojím se že na tom nebude chtít být
a bude mi utíkat-no už to vidím jak nechávám kočár někde na chodníku a letím pro něho přes celé sídliště

taky mám strach z nočního kojení----Davida jsem kojila co 2hodiny tak nevím jak pak budu ráno fungovat

no bude to pekelné

deina
16. bře 2010

Zvladnete to, baby, uvidite. 😉 A ako pekne vam tie tt nabiehaju, Argousek, 33tt, to je krasa. 😵

Teda Gucz, Laura je pekne cislo, naozaj. 😀 Mne to Misko tiez robieva, ked vidi, ze k nemu proste nemozem prist, tak hura, ide robit nieco, co nemoze. Potvora mala. Teraz som ho bola uchodit a aj tak sa mu velmi nechcelo spat, casto mi uz na obed nespi, ale napokon zaspal, tak som rada. 🙂 Vsak presiel aspon 3km, patrilo by sa po takej prechadzke zaspat, uz sa na konci aj trosku suchtal.

Gucz, este odsavam, ale uz davam aj Nutrilon 1x denne, uz je toho mlieka nejako menej a maly sa rozjedol. Ale uz ma skoro 6 mesiacov, tak sa tesim, ze sme tolko vydrzali. 🙂

Laura je aka k bracekovi? Neziarlila? Nepises nic take, zda sa, ze ho ma rada, ze? 🙂 To je take zlate, ked sa tie malinke deti maju radi.

andulka4
16. bře 2010

Holky a připravovaly jste nějak sourozence na příchod miminka?

gucz
16. bře 2010

Laurika na malého vôbec nežiarli, práve naopak, ona hocikedy za ním príde a povie "lúbim Ta Mikko", stále ho chodí hladkať a pusinkovať, aj mi ho tým budí potvorka, ale čo jej môžem niečo povedať, keď mu povie "ty si moj milláčik". My sme ju nejak extra nepripravovali, najprv tie reči, že mám v brušku bábo ani nechápala. Potom som jej ukázala na nete nejaký obrázok, kde mala žena brucho priesvitné a bolo tam vidieť bábo, tak sa mi zdá, že to pochopila. Ale to bolo už tak pri konci tehu. No a postieľku som nachystala asi 3 týždne pred pôrodom a vravím jej, že to je pre bábo a ona to prijala a bolo.
Ja som jej po príchode z pôrodnice stále rozprávala, že ju lúbim, že je môj miláčik a zlatko a tak, chodila som sa s ňou túliť pred spaním, aj teraz idem keď náhodou Miško spinká. Tak asi preto nežiarli, neviem, ale každé dieťa je iné, to sa nedá dopredu povedať.....

deina odsávať 6 mesiacov 😕 , si super, fakt 🙂

no a ten režim, nebojte sa, skĺbite to, len to chce trochu času a aj tak, taký drobček aj tak režim zo začiatku nemá. Ja malého po šiestej (o šiestej, siedmej, ôsmej, ako to vyjde) nakojím, ale v spálni a zažnutú mám len malú lampičku. No a potom ide do postieľky a ja preč z izby. Samozrejme keď zamrnčí, tak sa vrátim, dám mu dudu keď si ju vyrazí a tak, ale už ho nevyťahujem a on si na to nejak zvykol, že keď je tma, tak sa spí. Musím si na to zaklopať, ťuk ťuk ťuk , v noci spinkáva pekne, málokedy mrnčí. Ešte tak Lauru naučiť aby nevstávala o piatej - šiestej ráno a bolo by to ideálne

irasek
17. bře 2010

deina a gucz- já když Vás čtu, tak vždycky přemýšlím, že do toho půjdu taky 😀 . Píšete tak pozitivně 😵

deina
22. bře 2010

U nas nastastie tiez nie je ziarlivost, akurat sa Misko musel naucit, ze obcas musi chvilku pockat, ze nema vsetko hned. Ale to nie je na skodu sa naucit. 😅 To sa mu do zivota zide. 🙂

Ale teraz v poslednom case mam pocit, ze akosi nemam cas len na neho. Matko uz cez obedy nespava, tak vtedy mam cas venovat sa iba jemu, ak teda prave nevarim alebo neupratujem. Ale na Misko mam len taku polhodinku vecer, ked uz Matko spi a Misko este nie. ☹

Hm, tak som objednana k reumatologovi, o dva tyzdne. 😒 Som zvedava, co mi povie, ci mi bude robit aj nejake testy... este s tym ukoncenim odsavania pockam, uvidime, ake budu vysledky a mozno mi ich ani vtedy nebude robit, ale ma objedna niekedy na rano na krv. Ale budu blbe, citim to. 😝

Gucz, v tomto veku, co ma Patrik, by som do druhe baba kludne isla. 😉 Este kym sa narodi... to bude rozdiel takmer 3 roky, to je fajn. 🙂 My sme nechceli az takyto maly vekovy rozdiel, plan bol trosku iny (o polroka az rok neskor), ale Matko si zmyslel, ze chce k nam teraz. 😅 Tak ho tu mame a sme radi, ze ho mame, lebo pravdupovediac, uz sme zacinali rozmyslat o tom, ze nam jedno dieta postaci, ze ideme sa pustit do niecoho ineho (domcek vlastny, ten teraz musi pockat).

deina
22. bře 2010

Vidim, ze mi vypadavaju pismenka... 😝

nissanek
23. bře 2010

Ahoj, urcite jste to uz resily, ale diskuze je dlouha...Dneska mi doktorka rekla, ze Julce mam normalne ted zacit davat prikrmy (mrkev), ze to pry ma i pro nedonosenatka vyhody jako energie, ziviny..... Mela jsem pocit (a snad mi to rikali i v porodnici), ze se ma i pro prikrmy pocitat korigovany vek. To by pro nas znamenalo jeste min 1 mesic pockat. Porad plne kojim, krasne prospiva (dnesni vaha 6250g), jak jste zacaly s prikrmama vy? diky za odpoved

deina
23. bře 2010

Nissanek, ja som na 6.mesiac zacala, ale to uz asi 2 tyzdne dostaval aj mm, aj um a odrazu mu nejako prestalo stacit. Stale by bol len jedol a jedol... Ale ak ti pekne pribera, je plne kojena a spokojna, kludne pockaj, ved ona ti "povie", kedy bude potrebovat aj zeleninu. 😉 Niektori lekari povedia, ze ist podla kalendarneho veku, niektori, ze podla korigovaneho, no nezhodnu sa. Podla mna budes vidiet, ked jej mlieko prestane stacit.

ajko75
24. bře 2010

Ahojte, aj ja mám syna narodeného predčasne 27+5, teraz má štyri mesiace, korigovaný vek má 6 týždňov.
Chcela by som sa Vás spýtať ako je to s očkovaním? lebo zatiaľ nám nikto nič nepovedal ☹ Už sme začali cvičiť aj vojtovku ale zatiaľ len dva cviky, a mne sa to zdá málo......neviete mi poradiť nejaké cviky na celkovú stimuláciu ?
ďakujem

deina
25. bře 2010

S ockovanim neporadim, moji nie su az taki predcasni, ockuju ich viac menej ako ostatne deti. Ale to cvicenie, uvidis, ze vojtovka pomoze, chce to len trpezlivost. 😉 Celkom fajn knizka na cvicenie je aj tato: http://www.grada.cz/katalog/kniha/cviceni-s-mim... , tusim existuje verzia aj pre starsie deti.

tinuskaha
25. bře 2010

Ajko75 a ja mam predcasne narodeneho syna(26tt)a tiez sme na zaciatku cvicili len 2 cviky vlastne stale 2 teraz cvicime na fit lopte.
No a s ockovanim moj mal 1ockovanie v 10mesiacoch korigovane.

ajko75
26. bře 2010

Dakujem za odprucanu knihu.....
Si ma upokojila ze aj vy len tak cvicite,ale pomaha mu to, ze? Ako pozerám vy ste boli dlho v nemocnici ☹ my nastastie len dva mesiace ale uplne to stacilo ☹ a podla akeho veku sa zacina s prikrmami? korigovany ci kalendarny

tinuskaha
26. bře 2010

S prikrmami sa zacina podla korigovaneho veku.

Deina ja som poslala muza kupit tu knihu maju ju aj u nas v knihkupectvach ale nie vsetkych asi 3 a vsade len po jednej knihe.Tak uvidime ci ju kupi.Dik za tip 😉

deina
26. bře 2010

U nas zase odporucaju prikrmovat podla kalendarneho veku, takze si mozeme vybrat... 😅 Ale podla mna je velky rozdiel, ci sa dieta narodi v 26tt alebo v 33-34tt, pri vacsom predcasniatku by som bola opatrnejsia. Ja by som zacala podla dietata, to vidno, ci mu staci alebo nie.

rohacka
26. bře 2010

Ajko - zaklad Vojtovej metody su dva cviky - reflexne otacanie a reflexne plazenie, takze toto je urcite v pohode. My cvicime uz viac ako 2.5 roka a stale sa nam striedaju 2 alebo 3 cviky z vojtovky. Odporucam Ti hlavne davam maleho vela na brusko - to je pre dieta najlepsia gymnastika. A este baby masaze - vyborne aj pre hypotonikov aj pre hypotonikov. Ja som sa to naucila z casopisov, vela sa da najst aj na webe. Tusim na stranke www.akosatorobi.sk je aj video masaze dietatka.
Ja som cvicila aj cvicim podla knihy Cvicime s kojenci a batolatami (Iva Dolinkova) - su tam hlavne cviky na lopte.
Prikrmovanie sme uz viackrat riesili - kazdy Ti povie inac. Daj na svoju intuiciu. Ja som zvolila kompromis - nas maly je 6 tyzdnov dopredu, tak sme zacali 3 tyzdne po ukoncenom 6. mesiaci (bol dojceny).

bobicek5
28. bře 2010

Ahoj Luke, zaujal ma tvoj prispevok. A to z toho dovodu, ze sme v nemocnici prechadzali rovnakym problemom. Az na to, ze moji chlapci boli o polovicu mensi ako tvoje babo. 2,4 kg je uplne naaadherna vaha, s tym si ziadne starosti nerob. My sme mali Dr., ktora ma plne podporovala v postupnom prejdeni na kojenie. Chlapci mali prvych par dni sondu, neskor striekacku a v troch tyzdnoch sa ucili sat. Cize pekelne obdobie, no stalo za to. Tiez sme prvych par dni praktizovali striedanie striekacky a prsnika, avsak postupne ma Dr. donutila len kojit. Neviem, kde sa v nich ta sila na satie brala, proste vladali papat. Tak sa toho neboj a prejdi na prsnik. Bez snahy sa len tak nieco nepodari. Drzim vam palce.

ajko75
31. bře 2010

Rohacka - velmi pekne dakujem 😉 😉

maatkka
1. dub 2010

Rohacka ako vam dopadli tie vysledky z krvi? Dufam ze sa vam nepotvrdil ten nedostatok vitaminu D. My uz vigantol 2 tyzden neberieme - nasa dr. tvrdi ze uz netreba ze ma Lili zrastenu fontanelu... tak dufam ze je to tak.

rohacka
1. dub 2010

Maatkka - potvrdilo sa nam, ze mame malo D. Norma je 30 - 80, Kubko ma 27. Dostali sme opat Vigantol 2 - 3 kvapky denne. Vapnika a fosforu ma dost, ale vraj vit. D pomaha ich ukladaniu do kosti. O 2 tyzdne ideme na kontrolny odber, tak som zvedava, ako dopadneme. A to sme brali Vigantol do roka kazdy den a v druhom roku celu zimu. Vraj niektori pediatri uz davaju Vigantol pocas celej doby rastu dietata.

Dlhsie som nepisala, tak vam aspon napisem nase novinky. Boli sme na rehabke na kontrole, konecne po pol roku niekto zobral do uvahy moje podozrenia, ze maly ma kratsiu jednu nohu. Potvrdili mi to, tak ma hned poslali do Kosic k ortopedickej proteticke. Ideme tam 5.5. (Maatkka - v ten den budeme stresovat obe, vsak 😉 ). Kubko zacal pred par tyzdnami sam chodit po schodoch smerom hore, tesim sa, ze vidno nejaky pokrok. Od 2.5 roka chodi po schodoch s pomocou, ale sam nevedel, ale uz mu to pomalicky ide. Z jeho chodze som hotova. Mam pocit, ze sa to vobec nelepsi, ze chodi jednoducho hrozne, vobec nepouziva ruky pri chodzi tak ako ma a hlavu ma o 30 cm blizsie k cielu ako nohy (proste mu nohy nestihaju za jeho snahou kdesi sa dostat). Uz teraz vyrazne vidno, ze jednoducho tam ta DMO je a koniec debat. Nechapem, preco mi to 2 lekarky vyvratili, ked aj ja ako laik vidim, ze takto zdrave dieta jednoducho nechodi. Aj mierne staca spicky dovnutra (hlavne v tazkych topankach). Nuz, mam momentalne krizu 😔 .

rohacka
1. dub 2010

Este som zabudla - Kubko bude mat za chvilu 3 roky, takze by som mala nastupit do prace, ale prislo mi rozhodnutie, ze mi predlzuju rodicovsku dovolenku do 5.5 roka dietata z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdravotneho stavu. Takze makame dalej....

andulka4
1. dub 2010

Rohačka nemůžeš tu jeho chůzi nehrát na foťák a přehrát na Youtube?
dost by mne zajímalo jak chodí....

jinak nic si z toho nedělej-třebas z něj nebude vrcholový sportovec ale rozhodně nebude blbej a to je důležitější