Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

rohacka
7. zář 2010

Hanncca
precitaj si toto k bolavym bradavkam
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/bolave...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/08/dojcen...

mne velmi pomohol este pri prved dcere na vyliecenie 100percentny Tea tree oil - cajovnikovy olej z lekarne- len jednu kvapku rozotriet po bradavke po dojceni, pred dalsim dojcenim netreba umyvat. Osobne este odporucam medzitym pouzivat este nejaku lanolinovu speci masticku na bradavky (Avent, alebo aj DM drogeria maju za velmi nizku cenu, aj ine znacky), prip. Bepanthen masticku. Toto je na vyliecenie, ale najlepsie by bolo zistit, z coho sa to robi, ci len z toho, ze mas prve dietatko a bradavky nie su zvyknute na niekolkohodinove cmulanie denne, ale je tam ragada alebo iny problem.

meleri
7. zář 2010

deino,

děkuji. máme jít k jinému dr, tak bych to chtěla probrat s ním...ale už mě to fakt hodně trápí. za chvíli je tady zima, a já už se klepu jak to bude dál. my jsme taky hodně venku, on by ani bez toho nevydržel, ale i tak je to prostě na prd. imunita se asi vyšetřuje že se bere krev?

deina
7. zář 2010

Ano, Meleri, berie sa krv a tam potom tie Ig sa tusim vysetruju, ani neviem, velmi sa v tom nevyznam. Miskovi na imunologii vyslo, ze ma znizenu imunitu, ale bolo to len nieco prechodne, to sa vraj do 2 rokov upravi. Neviem, ci sa to upravilo, asi ona, on mi tak ci tak chory nebyval. On ti byva ako chory? Dychacie cesty a tak?

meleri
7. zář 2010

deino,
aha, takže tak. doufám že ho na to pošlou. sice to bude něco, brát mu krev.... ☹ jo u nás se to pohnojilo tím očkováním na spalničky, zarděnky, takže už toto očkování dávat nebudu, až v 6 letech. od té doby je pořád nemocný. nic vážného, pořád nachlazení, rýma, průdušky, vždycky se uzdraví a pak je nemocný znova. no a v létě ted měl měsíc průjem a ke konci i zvracel. ted se to zklidnilo...včera už jsem byla zase vystrašená protože si pořád škrábal oči, aby to nebyl zánět spojivek, ale dneska bohudíky v pořádku...

deina
7. zář 2010

To je ockovanie, ktoreho sa aj ja obavam. Starsi zaockovany je, ale mladsiemu to chcem posunut, najskor po 2. narodeninach, skor ho asi zaockovat nedam. 😒 On mi blbo znasa aj hexu a to ani nie je ziva vakcina...

Myslim, ze zakladne testy moze urobit aj pediatricka, imunologicka urobi este plus nejake testy na alergie (len z krvi).

meleri
7. zář 2010

deino,
to se ti nedivím, my měli vysoké horečky a taky jakoby nějakou nemoc z toho. fuj. mluvila jsem s trochu jinou, mín striktní doktorkou a říkala že u druhého dítěte můžu klidně dát poprvé v šesti letech....že se nic nestane...
např moje kamarádka dávala všecko očkovat v 18 měsících synovi, a zdravější dítě jsem neviděla....ale já mám strach, přecejen, ten tetanus a obrnu bych dala, ale ne hned, tak ve 2 3 měsících.

děkuji ti. poptáme se na to všecko.

elinka27
8. zář 2010

ahojte,tak sa hlasim konecne som si nasla minutku 😎 obe moje deti spinkaju a ja nemozem ani za svet, neda sa mi 😀 no neni to na porazenie?Potom ked pride unava uz sa zasa nebude dat.Inak s kojenim si myslim,ze dobre akurat teda neviem ci ju dobre prikladam,ale snad ano,lebo sa napapa a doktorka ju vazila a pribera.Len ju dost casto po jedle boli asi brusko,lebo aj pri papani obcas potrebuje prestavku aby sa vyprdela 🙂 a casto mava stikutku,tak potom zasa nemoze spat.Tak uz neviem chuda male co by som jej na to dala.Grckat negrcka,ale zda sa mi obcas ze ked si grgne co je inak vzacny jav ze ma kyselinu.Tak asi preto je po papani nekludna

rohacka
8. zář 2010

Elinka - super, neboj, postupne sa to vyvrbi....
Co sa tyak prestavky na vyprdkanie - je to uplne normalne, tym, ze dietatko pije mliecko, teda daju sa do pohybu sacie svaly a cely traviaci system zacne pracovat, tak zacnu pracovat aj crievka a dietatko moze prerusit dojcenie, napina nozicky, niekedy cele ocervenie, moze zacat tahat bradavku - proste prestane pit a po case sa vyprdka alebo vykaka. Tak to ma byt. Ked funguje prijimanie potravy, funguje aj vylucovanie 😎. Stikutka je tiez v pohode, malym detom velmi nevadi. Vacsinou dieta stikuta, ked sa mu odgrcne a to mu podrazdi branicu, alebo je dietatku zima, napr. pri prebalovani. V takom pripade treba dat dietatku este trosku zapit (najlepsie z toho isteho prsnika, ako naposledy pilo), prip. dat ponozky, zabalit do teplej deky a trosku ponosit, nech sa prehreje (podla toho z coho predpokladame stikutanie). Ked je nepokojna po papani alebo ked zvykne mat kyselinu po papani, je dobre, ak sa babatko, ked sa odklada z prsnika, aby sa nepolozilo na rovnu podlozku, ale na nejaku vyvysenu plochu, kym ho mozeme zobrat normalne na ruky a nechat ho odgrnut. Dietatku staci, ze je par sekund rovno po papani a kedze zvierac pazeraka je este nedostatocne uzatvoreny, mliecko sa okamzite vrati naspat a dietatko zacne ckat a kolotoc cicikania a ukludnovania moze zacat. Proste ked kojis, maj pri sebe pripravenu poskladanu deku, vyssi vankus, alebo vankus na dojcenie a poloz si ju tam. Na ten cas, kym sa obriadis po dojceni. Potom zober na ruky a nos vo zvysenej polohe, aj dlhsie. Mliecko sa v brusku po case ustali a uz tak lahko nevychadza hore.

hanncca
8. zář 2010

@hanncca na kyčlích jsme dopadli dobře. Další KO ve 4.měsících 🙂

hanncca
8. zář 2010

@rohacka moc díky. Zatím se mi to zlepšilo. Snad lepší technikou 🙂 ale stejně díky za odkazy

stylly
8. zář 2010

Ahojky maminky a nedonošenátka 🙂
@hanncca gratuluji k super kontrole a k váze

Jinak Andreasek teď tak špatně spí,.jsem z toho neštastná ☹ ☹ ☹ ☹ asi zoubky,..budíme se pořád 😝 😔

hanncca
9. zář 2010

ahoj holky, tak jak se máte? Co dětičky? U nás dobré, Míša je hodný a pořád hezky spinká. I když občas se hezky rozkřičí, ale v noci většinou spí. Dneska kolem 3hod.ráno se hëmžil v postýlce a broukal a koukal a když jsem k němu šla, tak si strkal prstíky do pusinky hlady...A ne aby křičel, že má hlad. On si hezky leží v postýlce a nic... 🙂 tak jsem ho hned nakrmila a byla spokojenost 🙂
Holky, co máte starší mimča, nám je 6týdnů. Co nás tak čeká? Jaká vyšetření ještě? a nějaké zdravotní problémy mají Vaše mimča? Doufám, že teda ne. Ale abych byla připravená..
Jaká měla Vaše dítka apgar skore po narození, víte to? Náš měl myslim 7-7-8, takže celkem obstojné.
Přeji hezký den. Pa

hanncca
9. zář 2010

@ivanka85 ahoj, tak co je u vás nového?

ivanka85
9. zář 2010

@hanncca ahoj, no dnes sme celkom dobri, u nas bolo cely den zamracene a mrholilo, takze aj maly bol ospaly, dnes rano mi prvykrat vypil 170ml, tolko este nevypil a na obed zase a teraz vecer zase, ale uz aj trosku vygrckol, lebo ju vypil rychlo..ten Espumisan, co nam dr odporucila trosku pomaha, aspon mame ten pocit🙂teraz sa sli s ockom prejst a ja mam nakazane si podriemat, ale vidis zavislacka hned uteka na net🙂
ja som inac ani nevedela o apgar skore, len tu na MK som sa o nom dozvedela, cize ani neviem, ake maly mal, myslis, ze to bude mat v prepustacej sprave z nemocnice?ak ano, tak si to zistim..
v stredu mame tri mesiace a vazime 6kilo, dr sme sa pacili, ani sme neurobili nejaku pohromu, ako zvykneme🙂
a to skore ti povedali po porode hned?

alenka83
9. zář 2010

ahoj holky,

mohla bych se vás, jakožto zkušených zeptat, na pár otázek? kamarádce se narodil chlapeček v neukončeném 32 týdnu, tudíž nestihla nastoupit na mateřskou, jak to je? Co je potřeba udělat ohledně papírování? Jak je to se zaměstnavatelem a s RL?

Mám dále dotaz. Malý má 1590gramů a 41 cm, prý dýchá sám, jen mu včera museli přifouknout trošku kyslíku. Když ho chtěli přiložit k prsu, nevěděl co s tím, dá se pak ještě rozkojit? Jak dlouho byly vaše dítka v inkubátoru, než vám je dali? Pustili vás domů s tím, abyste tam docházeli nebo jste tam s dětma byly celou dobu? Jak dlouho a jaká vyšetření budou dělat, když je malý nedonošený? Děkuji moc za odpovědi!

hanncca
9. zář 2010

@ivanka85 Tak to je super, že už takhle pije. Ty mu dáváš espumizan? to je na nadýmání, že jo? To jsi teda závislák, místo odpočinku jdeš na net 😀 nevíš, jak by měli nedonošenci přibívat na váze? 6kg ve 3měsících je ok? my máme 6týdnů+2dny a dneska vážil 3535g!!! apgar jsem vyčetla až z propouštěcí zprávy, kterou jsem dávala pediatrovi, takže se zeptej, určitě ti to řeknou. Jinak já ani nevím, jak Míša pije, teda kolik vypije. Ze začátku jsem ho vážila pořád, před i po kojení, abych věděla, kolik vypil. Ale teď ho vážím jednou denně před koupáním, abych věděla, že přibrá na váze. Nevíš taky, jak je to s psycho-motorickým vývojem nedonošených dětí?? Já ještě manžela doma nemám, ještě je v práci, ale zítra má volno, tak snad bude s náma doma a vyrazíme na procházku 🙂

alenka83
9. zář 2010

jo a abgar score měl 9-10-10.

hanncca
9. zář 2010

@alenka83 ahoj, tak já to měla s mateřskou takhle. V práci jsme nahlásila, že jsem porodila, přičemž papír na mateřskou už jsem jim dávno před tím poslala. Sociálka by si měla vyplnit datum porodu, protože tam je uvedený pouze předpokládaný termín porodu. Ale sociálka, kam ten papír na mateřskou poslali z práce ho chtěla znova. takže mi na gyndě museli vystavit nový papír, kde byl uveden pouze skutečný termín porodu (žádný předpokládaný termín porodu jsem tam nevyplňovala). A nástup na mateřskou je tedy den porodu. Rodný list vystaví normálně na matrice v místě narození. A malého musí přihlásit na zdravotní pojišťovnu. Pak ať si zažádá o porodné. Jinak snad žádné jiné papírování!!Co se týče zdravotního stavu toho miminka...Podle mě měl apgar skore super. Náš Míša měl 7-7-8, po porodu ho převáželi na nedonošeneckou JIP do Prahy a na noc mu pomáhali taky s dýcháním. Tak bych řekla, že je na tom dobře, ale každé mimčo je jiné. Míša se narodil v úterý a v neděli ten samý týden mi ho dali k prsu a chytil se. Musela jsem odstříkávat, aby se začlo tvořit mlíčko. To ať kamarádka určitě dělá. Ale to jí určitě řekli i v porodnici! Pokud se nepřisál hned, laktace se dá rozjet. Ať pravidelně odstříkává cca 2-3 hodiny, jako by kojila a mlíčko by se mělo začít tvořit! Hlavně ať to nevzdává. Malý se to určitě naučí taky...A s propuštěním....bylo nám řečeno, že propouští až "ukončený 35týden". ale v praze pro nás neměli místo, tam byl míša týden, pak ho převezli zpátky tam, kde jsem rodila a tam jsme byli další 4 dny už spolu. takže nás pustili domů celkem brzo. ale míša měl dobrou porodní váhu...32+6tt a 2480g 49cm!!! na vyšetření nás doktor pošle na neurologii (nedonošenecká poradna), jinak o jiných vyšetřeních zatím nemluvil. takže to je z mé zkušenosti asi vše. každopádně ať se kamarádka nebojí na nic zeptat!!!

stylly
9. zář 2010

@alenka83 ahojky ,.tak my byli v nemocnici přes měsíc ,šli jsme domů cca po 10dnech po termínu porodu,byl cca 10dnů na jip(měli jsme infekci)a pak na intermediálu..nechtěl papat a měl kolísavou saturaci 😒 Po pár cvičení vojtovky v nemocnici se ale rozpapal a vše bylo ok.VJ jsme pak doma necvičili. Vyšetření jsme podstupodali cca půl roku a ještě dobíhají některá kontrolní ač už jsme naprosto ok 😉 navíc jsme vše dohnali a předběhli jsme korigovaný věk takže by nám nikdo nehádal,že jsme se narodili dřív 😉

stylly
9. zář 2010

@hanncca my měli 10-10-10 😀 😀 😀 šikulka

hanncca
9. zář 2010

@stylly no tak to je luxusní skore 🙂

stylly
9. zář 2010

@hanncca jo byl superovej,.než ho napadla ta hnusná infekce cca 3dny měl antibiotika 😠 😠

stylly
9. zář 2010

Nás dokonce po měsíci vyřadili z rizikové poradny 😀 😝 😀

hanncca
9. zář 2010

@stylly a jaká byla porodní váha?

hanncca
9. zář 2010

@stylly vyřadili, jo? 🙂 to je hezké!!! Já porodila dřív, protože jsem měla nějakou infekci, která předčasný porod vyvolává, i proto dělali malýmu testy, ale infekce se na něj naštěstí nepřenesla!!

stylly
9. zář 2010

@hanncca 1850g a 40cm 33+6tt

hanncca
9. zář 2010

@stylly tak docela slušná váha. Ten náš Míša byl teda při narození skutečnej obr!! 😀

stylly
9. zář 2010

@hanncca no já měla špatnou placentu a v nemocnici jsem ležela od 28tt 😖 😖 😖 kvůli tvrdnutí na kapačkách 😖 😖 😖

hanncca
9. zář 2010

@stylly a rodila jsi 33tt? ty jo, 5 týdnů v nemocnici... ☹ já byla doma, ale klidový režim, taky tvrdnutí. ale v neděli před porodem jsem myla okna, procházka, pak skotačení s manželem...a bylo to...a začlo se rodit...tak pro příště vím, že klidový režim je klidový režim!!!

stylly
9. zář 2010

@hanncca no to byl očistec 😝 😠 ☹ ale na to zlé člověk zapomene když pak drží v ruce to prtě 😵 😵 😵 😵 😵