Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

lululu
15. únor 2008

ved ano, vzdy je to o propagacii, ale slo o to, ze tam boli vsetky firmy,aj od beby a francuzske mliecko... nuz je to vzdy individualne, ved aj my sme vsetko vyskusali... slo skor o to, co hovorili dr,ake maju skusenosti a tak..nie vzdy je to pravidlo 😉 hoci, aj tak vsetci dookola hovoria, ze najzdravsie je materske.. nuz, urcite to tak aj je, ale nie kazdy ma ten dar kojit a nie kazdy ma zdrave dieta, kt.vie sat.. a ked uz raz ho v nemocnici naucia na umele, tazko sa pak dava materske.. 😒 ale na tom vlastne nezalezi 🙂 len aby chutilo 🙂

sylvar
15. únor 2008

holky, nevíte co je s kotenko a liliankou?

elize
15. únor 2008

ja som včera tiež myslela na Kotenko a Lili, dlho sa neozvala. Dúfam, že preto, že ju má doma a nemá čas na písanie

lendy1
15. únor 2008

sylvar, mrkni sem, to je naposled, co jsem tu na MK v ČR kotenku viděla něco písnout... 😔
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

sylvar
15. únor 2008

jejda...

fairy
15. únor 2008

ahoj holky rada bych se k vam pridala. nase mala se mi narodila v 31+6 dom jsem ji dostala po necelych 14 dnech. Ze zacatku jsem dobre kojila ale ted se mi nak ztraci mliko tak dokrmuji. tento tyden se mi zacala svijet v krecich mate zkusenosti s kolikou nebo refluxem bojim se ze by ho mohla mit. Vcera mi zacala hodne zvracet ale uz ma 6 tydnu a zacalo to az nyni moc dekuji za vase zkusenosti.

elinka27
15. únor 2008

fairy, a nieje to odvtedy co si zacala dokrmovat?alebo grckala aj z tvojho mlieka?lebo my sme mali to iste, a ja som zmenila mlieko a mame ako tak pokoj.Moj maly grckaval cez nos aj 😒

elinka27
15. únor 2008

inak co sa tyka UM v nemocnici tam dostavaju u nas v SR vacsinou Bebu,lebo firma Nestle je sponzorom JISiek, aspon v Trnave urcite,a tak preto maju Bebu od nich a samozrejme je aj lacnejsia. Ale uz vela doktorov co robi s nedonosenymi detickami mi doporucili Nutrilon.Dokonca aj v nemocnici kde ho krmili Bebou mi povedali,ze mam prejst doma na Nutrilon.
Naprikad u mojej pediatricky o nom nechcela ani pocut,lebo asi ma za Bebu nejake body ci co, ale nakoniec som dupla a zatala sa mame Nutrilon a aj pokoj,malemu sa dari lepsie po nom.

susika
15. únor 2008

ahojte.ja tu takto ponocujem, ale konečne som sa ku vám dostala.do teraz som tu riešila problém s režimom, ktorý ako som tu našla má super, tak nejdem nič na tom meniť.

my tiež papame Nutrilon HA a zatial som s ním celkom spokojná a zdá sa, že aj malá.Synovci papali Bebu,no mne menej vonala ao ten nutrilon.

janina77-ahojky,tak ako papáte príkrmy?my už by sme aj mohli, ale dokyna sa naposledy nevyjadrila, tak koncom februára ideme do poradne, tak sa jej na to spýtam, elbo ma už z toho mlieka porazí. s malou bojujem ako o život, kým sa naje.chce to asi zmenu.neviem, či by to mala doktorka navrhnúť, kedy začať, alebo som mohla od zažiatku 6 mesiacov aj sama si to naordinovať?

a baby?do kedy sa mlieko predpisuje lekárom?ma to tak zaujíma, lebo ja si dávam zatail predpisovať pár balení, a nie že mi dokyna povie, že už je "veľká", že už mi nepredpíše.či to predpisujú lekári individuálne, ako kto chce?či automaticky, ked je dieťa na UM?ked tu niektoré píšete, že ste si "kúpili" mlieko.ono ten nutrilon je dosť drahý na to, že vydrží nejakých 6 dní.ale u nás som ho našla s cenovými rozdielmi v lekárnach až 50 sk na balenie

elinka27
16. únor 2008

susika, ja som kupovala Nutrilon Ha v Seredi a stal 236, a v Trnave 336sk, takze to je dost velky rozdiel!Co sa tyka predpisovania, mas na to narok do 1 roka, potom uz len zo suhlasom revizneho lekara.Nam vydrzi 400g balenie iba cca 4,5dna 😀

janina77
16. únor 2008

susika - prikrmy -- zeleninu, maso, ovocie, kase - bastime jedna radost. To aj ked ma taky "nejedaci" den, teda ked do neho ledva daco dostanem, zeleninu zmasti jedna radost, ale samozrejme z flase.
Ovocie uz zje aj lyzickou, ale ked mame nabity program (lekari a pod.), tak dam z flase, je to rychlejsie a bez boja. Je tu flasu zatial neriesim. Ja som pila kazde rano kakavko z flase aj ako prvacka na ZS, a napriek tomu som normalna 😀.
Zatial som nenasla nic, co by mu vyslovene nevyhovovalo.
Ja myslim, ze uz kludne mozes zacat jednozlozkovu zeleninku, aspon ochutnavat po 1-2 lyzickach. My sme to robili taky tyzden, potom plul vsetko z lyzicky von, tak som rozmixovala, hodila do flase, dala mu, prvykrat zbastil 40 ml, druhy den 80, a dalej sme uz kazdy den min. na 120 ml. Aj ja som uz vtedy mala nervy z mlieka, lebo nechcel, musela som s nim chodit po byte a tak jest, aby daco vypil, ale odkedy zacal s prikrmami, tak bojkot mlieka je minimalny. Uz mu chuti aj to 🙂.

fairy
16. únor 2008

Ahoj holky, no Ellie prave zvracela i po kojeni. ja ziju v londyne a tady mi rekli at koupim jakekoli mleko na dokrmovani nevim zda tu vubec nejake specialni rpo nedonosene deti je tak se musim podivat na internetu. Tak s tim refluxem asi nikdo zkusenost nema ze jo?

janina77
16. únor 2008

fairy - nas maly mal diagnostikovany reflux, ale tak riadne zvracal doteraz asi 4x. My sme mali skor ten "tichy" reflux, ked sa mu vracalo mliecko zo zaludka a drazdilo ho.
pre nedonosene deticky je na Sk mliecko Nenatal, to je z rady Nutrilon, a este Alprem, to je z radu Beba. Nam ked zistili raflux tak nam prestali davat Nenatal, a presli sme na Bebu AR (to bolo este v nemocnici). Podla mna by bolo ale byvalo lepsie davat dalej nenatal a zahutovat ho Nutritonom.
Ale pokial viem, tak tie mliecka pre predcasniatka sa davaju viac-menej len do casu povodneho terminu porodu, teda do 40. gestacneho tyzdna. Ale mozno sa mylim 🙂.
Kolko ma Ellie kg?

fairy
17. únor 2008

Ahoj Jani, Ellie mela 1.86 kdyz se narodila ted ma 2.234. No moc nepribira. Dneska jsme se rozhodli ze opravdu prejdeme na flasku ponevadz mam malo mlika a uz to fakt dal nejde. Jak Vam prisli na to ze mate ten tichy reflux? jaky byly priznaky? Ellie casto ublinkne a breci u toho a pak ma stale skytavku co Vam delali za testy?

janina77
17. únor 2008

fairy - ten reflux zistili este v nemocnici. Ked som ho chovala (z flase), tak mi vecne chrcal, akoby mal sopliky. Tak z toho vzniklo podozrenie na reflux, ze sa mu vracia mliecko spat a on ho vdychne a potom chrci. Urobili sono, a zistili ze ma reflux. lenze on mi takmer vobec nevracal, tak ja som si najskor myslela, ze reflux vobec nema a ze je to len taka blbost. Potom som ale nasla na nete temu tichy reflux (hod do googla), a zistila som ze ma vsetky priznaky - hadze sa, ked papa, caste stikutanie, plac po jedeni alebo pocas jedenia, caste kychanie.
Ozaj na to najlepsie pomahaju opatrenia - zahustene mlieko, viac krat odgrgnut pocas jedenia, po jedeni drzat vo zvislej polohe (aj pol hodinu), sikme lôžko (hlava vyssie). A ked vyggrcne, tak treba dat trosku dietatku napit, aby sa mu stiahla ta kysla chut z pazeraka.

fairy
18. únor 2008

Diky moc Jani, no Ellie taky takhle chrchla, to znamena ze nemuzes kojit nebo odstriknes a davas tam to zahustovadlo? No jdu dneska k Dr. tak me asi ihned poslou do nemocnice na to Sono, dneska zase hodne zvracela. Cim mu to davas zapit ja vzdycky vidim jak ma chudak horko v pusince.

deina
18. únor 2008

Ale take chrcanie nemusi byt vzdy reflux, ze? Dufam. Nas maly tiez zvykne chrcat, najma po jedle, ale negrcka. Obcas mu nieco vyjde, ale zatial sa mi to zdalo byt normalne, nie je to grckanie. 😕 Vacsinou vtedy, ked sa natahuje alebo tlaci po jedle alebo predtym, ako zacne stikutat.

janina77
18. únor 2008

fairy- ja som nekojila, takze som davala to huste AR mlieko. A ak kojis, tak sa to robi tak, ze najskor trochu odstriekas (20-30 ml), do toho supnes Nutriton (na zahustenie), to das babu spapat (zo zaciatku je to boj), a potom kojis. Aspon tak to ucili v nemocnici baby, ktore kojili. Kym som tam bola (6 tyzdnov), tak sa na izbe s Domim p..restriedali asi 3 deti s touto diagnozou 🙂. Takze som to videla nie raz.
A na to horko v pusine staci dat napit trochu mlieka, cajik to vacsinou nestiahne.
Este k tym opatreniam - prebalovat zasadne pred jedenim.
Napis, ako ste dopadli u Dr.

Deina - neviem ti povedat, ci to MUSI byt reflux. Ale ked som povedala dr. ze chrci, tak to bolo prve, ze ci to nehodou nie je reflux.
Teraz, ked uz prikrmujeme, tak pri papani lyzickou si vse daco potiahne, neviem ako, ale cez nos nie, a chrci. Potom mu dam napit, a prestane. Uz pri papani z flase nechrci.

Inak, toho refluuxu sa nemusite az tak bat, u nas to bolo to najmenej, co nas postretlo, reflux ma 50% deti do pol roka, ale nie vsetci to maju diagnostikovane. A s prikrmami to vymizne. Ja ho uz teraz chovam z flase aj poleziacky.

fairy
18. únor 2008

Ahoj Jani, no tak u Dr jsme moc nedopadla, tady je to zdravotnicvi strasne. Rekl mi ze kdyz pribiva na vaze a ze vypada 'happy' tak to zatim nechame zadny test mi delat nebudou. No tady ten Nutrilon vubec neni je tu jen normalni mleko pro mimca a to ji mam pry davat na dokrmeni ☹ No ja ted me odstrikavam a davam z flasky abych vedela kolik pije protoze moc nepribyva za posledni tyden jen 130gr. jak jste na tom byli s vahou vy a kolik ml mlika jsi davala pamatujes si to jeste ja ji mam ted davat 90ml a bojim se zda to neni moc na tu jeji vahu -2.34kg. Moc diky za radu.

deina
18. únor 2008

Asi sa pre istotu na to chrcanie opytam doktorky, ale maly vyzera byt spokojny, negrcka, len obcas mu nieco vybehne, tak ho zvyknem drzat v trosku zvysenej polohe asi pol hodinu po jedeni. Jedna sestricka mi na to povedala, ze ho rozmaznavam. A co, je to moje babo, kto iny by si ho mal tulkat a pomahat mu? 😕

Mna by tak zaujimalo - co sa stalo, ze ste porodili predcasne? U mna odtiekla plodova voda, ale neviem, preco sa to stalo, ziadne problemy som predtym nemala. Pravdepodobne to vraj bola daka infekcia, aj som sa nakoniec vratila z nemocnice so zapalom pluc.

cuckaa
18. únor 2008

Ahojte,chcem sa spytat ci ma niektora z vas skusenosti s ockovanim proti pneumokokom.Tobik ma za sebou 2 davky hexavakciny a 4 davky synagis.Doktorka na pneumologii a na rizikovke nam to odporucila,ale neviem ci to prenho nebude vela.Po hexe mal vysoke horucky a myslim,ze po tejto byvaju tiez horucky.Ak mozte,tak poradte.
Inac dnes sme boli na rehabilitacii v Olomouci a pochvalili nas,ze robi pokroky,tak sa tesim.Nejde to vsetko rychlo,ale ja som stasna aj za to malo.
Deina- ja neviem co sa stalo,ze som predcasne porodila,cele tehotenstvo som nemala ziaden problem,az v 32.tt som dostala kontrakcie a uz to islo samo.Dodnes mi nikto nepovedal preco sa to stalo a asi uz ani nikto nepovie

sylvar
18. únor 2008

já byla riziková, od cca 5.měsíce mi tvrdlo břicho.V 8. měs jsme jeli v sobotu na grilkovačku za prahu, celý den pohoda, přijeli jsme v 22 hod domů, za dveřma mi praskla voda a bylo a jeli jsme a druhý den v 5,20 byla Sofi na světě, apgar 10 10 10, zdravá jen narozená v 36tt

janina77
19. únor 2008

fairy- tak skus zatial aspon tie antirefluxne opatrenia 🙂. A to mnozstvo co ma papat sa mi zda vela. Nas pustali z nemocky s vahou 2,430 kg, a vteda pil 8x 50-70 ml, tak, aby mal denny prijem od 450 do 500 ml. Viem, ze doma som mu vacsinou robila 60 ml mlieka, aspon prve 2 tyzdne. A priberal max. 200g tyzdenne, ale vacsinou menej.

Deina - take sestricky mam "najradsej", vacsinou su to tie, co ani nemaju vlastne dieta. Tym sa vsetky zdaju rozmaznane!
Ja som porodila predcasne kvoli infekcii, ziadne svrbenie, len taky zvyseny vytok, asi mi postupne odtekala plodova voda, ale nezistili mi, ci to bola naozaj voda, trvalo to asi tyzden, a potom horucky a do druheho dna som porodila. A to sme boli na dovci v Chorvatsku, isli sme domov skor o 3 dni, lebo sme uz mali obavy, ze daco nie je ok, a do dvoch dni som porodila. Ale brucho mi tvrdlo od 4. mesiaca, ale moj "doktor" tomu nepripisoval vaznost, dal mi magnezium, a hotovo. Mam na neho pekne nervy!!!

janina77
19. únor 2008

Cucka, my sme ockovali Synagis 4x, Hexavakcinu spolu s prevenarom (to je proti pneumokokom) zatial 1x, a prave dnes ideme na druhu davku. Ockuju to naraz, jednu inj. do jednej nozky, druhu do druhej. My sme s tym nespekulovali, je to uzitocne ockovanie. Po prvej dvojdavke sme nemali ziadne komplikacie, a teraz uvidime, maminy hovoria, ze po tej druhej davke vacsinou byva reakcia. Tak sa tesim na "peknu noc" ☹. Ved uvidime.
A k tym vasim pokrokom blahozelam 🙂.

fairy
19. únor 2008

Tak jsme nakonec vcera jela vecer do nemocnice a tam mi rekli at ji davam mene jidla a zkusit casto delat prestavky a zvysit pod hlavou an spani. No pokud budu chtit diagnozu tak budu muset malou nechat v nemocnici. No vecer uz nemela ty krece takze to vypada ze jsme ji vazne prekrmovali. No to nam tu doporucili to je fakt hruza.
Moje tehotenstvi bylo uplne super nikdy mi nebylo spatne nic me nebolelo az teste pred vanoci to zaclo.
ja jsem najednou dostala strasne svedeni po celem tele to sjme byla 30tt, no moje jaterni testy sly silene nahory tak mysleli ze mam tu Obstetric cholestasis a ze na to nic neni, jenze 29.12. jsem se v noci rpobudila a zacala sjem krvacet. V nemocnici mi zastavili porod a druhy den mi praskla voda a opet mi zastavili porod. No byla jsme v nemocnici celkem 5 dni a pak nakonec 2.1. se opet porod rozjel a tentokrat sjme se zacla otvirat takze se mala za 2.5 hodiny narodila. Dychala sama a byla uplne vporadku, v nemocnici zustala jen 17 dni no tady ani amminka nemuze zustat u ditete takze jsme tam kazdy den musela dojizdet. No bylo to strasne.

susika
19. únor 2008

janina-diky.tiež bola mojua skúsenosť, že ked som jej dala mrkvičku, tak spráskala na prvýkrát hned 70 ml. a nič jej potom nebolo, tak super. viac som sa jej bála dať, ked sa vraví, že len 2-3 lyžičky na prýkrát.a doliala som ju potom čajom, mlieko som as bála. može sa po mrkve alebo ovocí doplniť mlieko?nepreženie ju?

očkovanie prevenarom a haxavakcinou už máme tiež za sebou. prvú dostala ešte taký drobček, ked nás prepustili z nemocky a druhú mala o 6 týždnov na to.po prvej žiadna reakcia a po druhej mi chytila horúčky. ale "len" 38 stupnov.sestrička povedala, žekeby mala 38,3, tak jej mám dať paralen, do vtedy nie. a tiež mi zamietla čipky, vraj sa nejako nelúbia s tým očkovaním. a koncom mesiaca ideme na posledný synagis.po nom nemala žaidnu reakciu. a doky vravela, že ani nebývajú, lebo že to sú už naočkované protilátky a nie ako pri hexe a prevenare, kde sa protilátky v tele len vytvárajú.

cuckaa-ahojky. tak to je super, že vás pochválili. aj ja sa vytešujem z každej dorbnosti.a naposledy chválili, že super napreduje, tak som rada a už čakám na den, ked povedia "koniec s cvičením".aj ked malej to asi bude chýbať, lebo je to také mrvidlo.ale aký cirkus som narobila, ked sa mi pred pár týždnami sama prvýkrát otočila. 🙂 🙂

deina-tiež neviem prečo som predčasne porodila.celé tehulkovanie mi nič nebolo až na sone v 30-tom tt lekár vraví, že bábo je malinké, tak na 28tt, že čo sa udialo, nešla mu výživa.tak na druhý den hned ráno som sa hlásila v špitáli a tam som už aj ostala.všetko trvalo len 2 týždne, z toho stresu som chytila vyšší tlak a už to išlo.ale malá sa narodila spontánne, živá, zdravá, len menšia. a žihadlo od narodenia 🙂

vikvik
19. únor 2008

ahoj Helco, to teda koukam :( moc drzim palce at je Ellie brzo jak rybicka a zadny reflux a ani nic jineho ji netrapi... jinak znami taky rodili driv a maly taky dost blinkal a podlozili mu matraci v postylce a moc mu to pomohlo plus mensi davky jidla a casteji. tak to snad ma neco do sebe.
ja na zdravotnictvi v UK nadavam uz od zacatku a ted jeste vic... vsechno se jim zda normalni, vsechno je priroda a oni s tim nemuzou nic delat (se divim, ze tu vubec leci rakovinu). jesteze litam kazdy mesic domu, jinak uz mam covece asi taky odrozeno a tady mi odmitli zkontrolovat i pitomy cipek, ze to tady nedelaji a ze by jim to stejne nic nereklo. chapes to? tak se jenom modlim, abych nemela zadne komplikace pri porodu a mala byla v poradku.

fairy
20. únor 2008

Diky Vikvik, uz jsem zjistila ze mala nesnasi moje mliko vcera jsem ji davala cely den jen ten Aptamil a to snasela dobre tak se ndeska zkusim zeptat na to zahustovadlo na me mleko ale je to tu hruza. at ti taky vsechno dopadne dobre drzim pesti s porodem.

lula5
20. únor 2008

Caute babulky, Kili zdravim ta... kamoska co si jej dala vecicky uz ide v piatok domov, maly krasne pribera atym, ze bol v termine len malinky tak vyzera byt uplne fit.

Inak posledny prispevok Kotenka (niekto ju tu spominal):
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

bobulka34
21. únor 2008

co sa tyka toho ockovania na pneumo, malu zaockovali prvy krat spolu s druhou davkou infanrixhexa a tyzden po synagise a celkom v pohode, nemala teploty, trosku nervozna, ale to tazko povedat ci to bolo z toho. My sme prisli domov, dala som panadol a nechala v klude, ani vonku sme neboli a hlavne 2-3 dni NEKUPAT