Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

jana300
29. únor 2008

tie posilovacky z DIC su aj z bobatha, takze nieco z toho a nieco aj ich vlastne a samozrejme aj na lopte a tejpovanie je tiez v Bobathe. Ona sa narodila predcasne a mala zakrvacanie ktore sa sice vstrebalo ale vplyv to zjavne malo. Priznam ze ani netusim co je mozeckovy syndrom. Ona sa aj postavi ked sa niecoho chyti ale sama to nezvladne. Za rucicky uz celkom pekne prejde. Fyzicky bola trosku pozadu uz od narodenia. Po mentalne je uplne v pohode dokonca aj hygienu zvladnu skor ako niektore zdrave deti co sa cudovali aj lekari nato aky sme spastici - ze sa vobec citi.

jana300
29. únor 2008

chybicka nie nerozprava ale nechodi

lendy1
29. únor 2008

jana, no já si myslím, že pokud je mentálně v pořádku, tak ji prostě ta hlavička donutí chodit, protože to bude sama chtít, jen musí najít ten správný způsob. A má spastický nožičky? Jestli je má jen spastický, tak to není tak špatný, to bych se nebála, že nebude chodit, jen to chce asi čas a trpělivost a moře cvičení. Ale děláš maximum, tak věřím, že to přijde.
Ten mozečkový syndrom-to asi u vás nebude-to nech být. To jsou potíže většinou s koordinací, klepou se dětem ručičky nebo nožky, padají třeba když se postaví, nezvládají se sami pohybovat v prostoru, chůzi ze schodů nebo do schodů..atd-ten malý mozeček má právě na starosti koordinaci-proto mozečkový syndrom. Naše dr. na to měla podezření, ale malému se klepou ruce, jen když se na něco soustředí nebo když něco moc chce (jídlo, hračka...) a to je prý normální projev, který by měl postupně odeznít.

maaja
29. únor 2008

baby, mam z toho chaos ...

moja sestra ma syna, ma uz skoro 13 mesiacov a este sam nechodi a ani to nevyzera ze by sa chystla chodit ....ale stvornozkuj pekne ... a narodil sa presne na termin.... mysleite ze satm rysujenejaky problem ?

ninka1234
29. únor 2008

bambulky skuste sa spojiť s kotenko o to číslo učtu aj my radi prispejeme

jana300
29. únor 2008

Vsetci tvrdia ze chodit bude len to chce cas. Ja by som si to tak strasne zelala a viem ze aj ona. Drzim palce nech Vam to vyjde a budete chodit nacas. Vlastne drzim palce vsetkym maminkam aby deticky boli zdrave

lendy1
1. bře 2008

jana, my když jsme se dozvídali postupně různé diagnózy a prognózy, tak samo, že pro nás bylo nejdůležitější, aby vše nakonec dobře dopadlo a malý byl časem jako ostatní děti. Pak jsem nad tím vším přemýšlela víc a říkala jsem si, že i kdyby nechodil, tak hlavně ať je mentálně v pořádku, protože to mi příjde jako podstatné a důležitější než jestli bude chodit nebo jezdit na vozíčku. Ale to je takové drsné, vím, a já pořád doufám, že dopadneme dobře a i lékaři se k tomu tak staví, i když to riziko tu pořád je. Ale co, budu to řešit, až kdyžtak ten problém nastane.

lululu
1. bře 2008

caute, ja som z toho dost mimo.. dmo je dost silne cafe aj na mna.. nam napr.neurologicka povedala podla sona, ze ischemicko-hypoxicke posk.mozgu..ma to nahnevalo vzala som malych do mt na kontrolne sono ku inej a ta mi povedala, ze je vsetko ok, ze je to blbost..ze moze byt funkcna porucha,ale to sa cvicenim upravi... no napriek tomu mam stale pred ocami tu dg, obzvlast ked viem, co to vsetko znamena..maly lozit zacal zo dna den a mala sa dava na 4 uz 2 mesiace a stale nic...ja neviem, ale tiez sa obvam tej dg, bo stale sme u dotycnej neurologicky, ktora pri kazdom usg vidi to iste,..
jana 300, obdivujem Ta, ze zvladas to cvicenie 3 roky, ja nezvladam 10m..ked som sama a cvicim s malou, maly prilezie ,postavi sa a cvicenie s nou nehrozi.. a kubka uz neudrzim, takze som zvedava, co povedia na rehab., bo bud zacnem ja posilnovat,alebo co...
inak podla mojich info, tak dieta moze " ziskat"-nie je to to spravne slovo, ale snad sa pochopime..- dmo, bo nielen perinatalne je ohrozene.. co take meningitidy v priebehu 1. roka? ved aj to zanecha take nasledky..vlastne do 2 rokov je dieta znacne ohrozene...ci ?

lululu
1. bře 2008

este sa chcem spytat, ako je to s chodenim za ruky? mozem malemu pomahat,ked sa uci chodit? bo on sa hocikde pusti ale behat chce.. nemate niekto skusenost? jana 300- ty si spominala myslim, ze za rucicky drzis.. ci? ako Vam poradili.. vdaka za info

elinka27
1. bře 2008

boze normalne sa mi vlasy dupkom postavili z tej DMO,doteraz ma to ani len nenapadlo a teraz mam dalsieho chrobaka v hlave 😒

jana300
1. bře 2008

lululu - teraz uz ano. Predtym nam to zakazovali. Ale od urciteho veku su za vertikalizovanie ako sami hovoria. Ale keby aj zakazali mala sa mi uz neda odbit ona si jednoducho povie ze chce chodit a hotovo.

jana300
1. bře 2008

lendy - mas pravdu. Samozrejme je lepsie ked je dieta po mentalnej stranke v poriadku a po fyzickej trosku zaostava - aspon ja som toho nazoru. Ale poznam aj opacne nazory.

lululu
1. bře 2008

nevies aky je ten vek? je to vtedy,ked dieta chce? ci ako vlastne?.... diky

tamia
2. bře 2008

jana300,

ahoj, poslala som ti IP

lululu
2. bře 2008

mne? nic nedoslo
☹ ci komu 🙂

elinka27
2. bře 2008

lulu to poslala tamia pre jana300, nie tebe 🙂

lululu
2. bře 2008

oki 😀

deina
3. bře 2008

Baby, prosim vas, kedy priblizne zacali vase babetka vnimat okolie a vas? Pozerat sa na vas? Ja viem, ze kazde babo je ine, ale predsa len... nas maly je pohybovo asi uplne okay, hlavicku dviha uz od troch tyzdnov stale viac a viac a dlhsie ju udrzi, ale uplne nas ignoruje. Ja viem, ze este len teraz by sa mal narodit, ale ked ine uz zvlada, tak preco toto nie? 😕

Z tej DMO mi teraz tiez stavaju vlasy dupkom... 😖

janina77
3. bře 2008

Deina, vobec sa tym netrap. Je to este velmi skoro. Nas Domco este teraz niekedy uplne ignoruje, ale samozrejme su aj chvile, kedy kuka za nami, "debatuje" a podobne.
A ako myslis nevnima? Ani ked na neho hovoris, tak sa neobrati na tu stranu? To by pomalicky mohol zacat, ale ak to bude aj o mesiac, tak sa nic nedeje. A zrejme este nevidi ostro, viac-menej rozoznava len velke kontrasty a svetlo a tmu.
A nad DMO sa netrap, tes sa z jeho pokrokov 🙂.

deina
3. bře 2008

Nereaguje ani na zvuk. Ja viem, ze pocuje, testy mal vporiadku a ked spravim riadny rachot (nieco mi padne v kuchyni), tak sa strhne. Trapi sa tym najma manzel. Najprv sa bal, ci vobec pocuje, ale ked sa potom strhol na rachot, tak uz vie, ze ano, pocuje. 😅 Akosi ho nezaujimame... Ale uz je o dost castejsie hore, to ma tesi a je akysi veselsi, zivsi, takze dufam, ze zanedlho nas zacne vnimat.

bibinka
3. bře 2008

deina- nemám síce nedonosené bábo, ale aj môj Alex nás dokonale ignoroval, keď sme sa na neho dívali, on sa díval ako keby cez nás. desilo ma to. Cmukali sme na neho, lúskali prstami, robili hluk a nič-pohľad sfingy a nič s ním nehlo. Asi sme pre neho neboli zaujímaví, lebo keď došla babka, tak otáčal za ňou hlavu ako divý.
Na rozdiel od prvého syna-ten ma zameral hneď ako mi ho priniesli po sekcii a už ma pohľadom nepustil-dodnes 😅 😅 .
Povedali mi, že je to fyziologické do takého 6-8 týždňa. a naozaj, odbilo mu koniec 6 týždňa a celkom samozrejme a odhodlane sa na mňa pozrel a usmial. My sme boli šťastní, že nás "konečne" berie do úvahy.
tak sa ani ty neboj, maličký si asi dáva načas. Určite aj počuje veeeeľmi dobre. 😉

tribitka
3. bře 2008

deina, nad DMO ani neuvažuj, keby si mala rozmýšľať nad každu chorobou, tak sa zblázniš....
inak, Sofia až prehnane počuje, stačí ked spí a ja idem pre niečo do skrine, už je hore...to má asi po mne, ja mám až príliš vyvinutý sluch..... 😀

janina77
3. bře 2008

Urcite zacne, chce to len trpezlivost. Najskor sa zacne otacat za silnym svetlom. Potom za silnejsim zvukom, potom reagovat na hlas, a az potom pohladom na podnety. Domi zacal reagovat na prvy na kolotoc nad postielkou, a aj to az ked mal cca 3-4 tyzdne korigovaneho veku, takze vskutocnosti mal viac ako 4 mesiace 😉 .

sylvar
3. bře 2008

Sofi měla taky asi 2 měsíce nepřítomný pohled, kukala zkrz nás, nereagovala na zvuky, přítel byl na nervy, že určitě neslyší, pořád u ní mluvil nahlas a jí to bylo fuk, pak se začala lekat když něco upadlo nebo se tlesklo a bylo jasné, že slyší.Zlomilo se to kolem 2.,3.měsíce, a ještě pořád protáčela očička, vypadalo to strašně 😖 ale je to už v poho hodně dlouho

deina
3. bře 2008

Bibinka, to je ono, pohlad sfingy - vobec ho nezaujimame. 😅

Aj u nas je manzel dost nestatny z toho, ze nereaguje. Vlastne ak reaguju deticky okolo 6-8 tyzdnov, tak u nas to bude + 2 mesiace este, ze?

janina77
3. bře 2008

Tak ako pises, ku vsetkemu "normalnemu" kludne priratuvaj 2 mesiace.
Nas maly napriklad doteraz na nas zareaguje usmevom tak raz za tyzden, ale kazdy den sa usmieva na niektore hracky, a najsmiesnejsia sa mu zda hola stena alebo plafon, do toho by cumel aj pol hodinu a miestami sa na nu usmeje. Nerozumiem tomu, ale netrapim sa. Ma cas.
No a co sa tych muzov tyka - u nas je to skor naopak. Skor muz ma drzi hore, na vsetko sa diva pozitivne, a ozaj je to velka pomoc 😉 .

susika
3. bře 2008

ahojte.tak trošku som tu prebehla vašu temu. ja som sa tiež napočúvala kadečoho. a malá sa mi pred mesiacom začala otáčať a už pomaly začína loziť.neviem, v akom veku detičky začínajú štvornožkovať, lebo synovec už v jej veku chodil. aj ona by rada, ale nechcem ju dať.na nohách stájí úplne super, aj sa udrží, ale predsa tie dva mesiace....ešte nech vydrží.cvičíme o sto šeť, niekedy aj menej, lebo už ma to nevbaví a niekedy mám toho plné zuby, aj ked nám kázali len 3x za den.ale ona cvičí aj sama a ked má otvárať ruku, tak u má stále otvorenú, tak potom neviem.
a ozaj, raz tu bola téma, že ako dlho trvajú tie protilátky v synagise. tak som sa na to pýtala. 4-6 týždnov, akurát do dalšej injekcie.my sme už malý poslednú. na kontrolu ideme o 4 mesiace, tak som zvedavá, ako sa dorbec bude držať

janina77
3. bře 2008

susika, super, ze sa uz pretacate! My sme este 1,5 mesiaca oproti vam pozadu, takze dufam, ze coskoro sa zacne aj Domi pretacat. Hoci on by uz najradsej sedel. Ked place a nic ine nepomaha, tak ho polozim lezat a chytim za rucicky, hned sa zacne pritahovat, uplne az do sedu a je ticho. To je velka zabava. Len ja sa tomu snazim vyhybat, ale ked niet inej pomoci...
A lozi ti uz normalne dopredu? alebo sa zacala posuvat dozadu? Lebo to vraj ide detickam skor.

janina77
3. bře 2008

susika, a este som sa chcela opytat - co vseto cvicite? reflex. otacanie a este nieco?
My ked robime to otacanie, tak najskor tiez len lezi, ruky otvorene, a po takych 20 sek. zacne stahovat tie brusne svaly. Tak neviem, ci robim chybu ja, alebo mu uz vobec nevadi to napolohovanie 😕

susika
3. bře 2008

ahoj Jani.my máme ten cvik na chrbte, čo držíš bod na hrudníku, potom na bruchu-asi lezenie a potom koncom januára nám pridali cvik naboku.ona robí všetko ako má aj nožičkou naboku kope ako má ruku má otvárať a zatvárať.ona ju má otvorenú a úplne volnú.vraj to je dobre.tak neviem. a otáčať sa mi začala asi 4 dni po tom, ako sme to otáčanie azčali cvičiť, tak už vyvádza mesiac🙂))tak super.no, dozadu ona ide ako rak už dávno, zo dva mesiace.a dopredu lezie, ked jej držím nohy na zemi, lebo onak s nimi šermuje v lufte.
no, jej tiež asi to polohovanie nevadí.neurologička vraví, že bude mať dbru povahu,ked je taká flegmoška 🙂