Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
27. srp 2008

ahojcek,tak my sme boli dnes na rizikovej poradni a doktorka bola nadsena aky je sikovny dokonca napisala do spravy ze predbiehla kalednarny vek vo vsetkych smeroch 😕
a inak uz mame 6ty zub 😝

maly sa sam stavia a chodi o nabytok

bronia vitaj medzi nami, oprav si info v pase mas tam,ze si este tehu 😉

deina
28. srp 2008

No teda, Jakubko je velmi sikovny. 😵

Maxik uz rozprava? To musi byt velmi zlate.

Svokra tvrdi, ze Misko schudol - no ja neviem, nevazila som ho, ale ved on bol taky tucko, tak ked aj trosku schudne, tak to hadam nevadi, nie? Ved mu nic nie je, zdravy je, pekne papa, asi sa viacej hybe.

gucz
28. srp 2008

elinka27 bronia13 je tehotná, Emmuška jej zomrela dávnejšie, neprežila a je z nej anjelik v nebíčku 😔
Inak Jakubko je teda riadna šikulka, ani sa nenazdáš a bude Ti behať po byte. A zúbkov máte rovnako ako my 🙂

deina ja by som sa nestresovala, keď mu chutí papať aj je v pohode. Moja malá tak divne rástla, že najprv pribrala, a potom sa vytiahla (vyzeralo to akoby schudla a pritom narástla) a potom zasa pribrala a zasa sa vytiahla. A máme to tak doteraz. Teraz sa vytiahla do výšky a tiež sa mi zdalo, že je nejak chudšia, aj nohavice sú jej v páse volnejšie, len jej zostali krátke na nožičkách.

Inak my nemáme nič moc nové, akurát vie povedať ham, mama, tata, ká (zvieratko), sem tam povie puva (ako fuha), a napodobňuje telefonovanie a hovorí pri tom apa čo znamená v preklade haló. Ešte napodobňuje každého kto zakašle a akože kašle potom aj pol hodinu, ak si ju niekto všíma. Rada chodí házdať hračky do smetiaka (museli sme schovať), otvára šuflíky a buď vyťahuje alebo tam dáva hračky. A ešte varí s varechou a miskou

gucz
28. srp 2008

deina šup sem s tými fotečkami, som zvedavá 😉

deina
28. srp 2008

To mi je luto, nevedela som, ze Broniina Emmuska je uz anjelik. 😔

Ja sa nestresujem, to len vsetci okolo mna stresuju - presnejsie teda manzel a jeho mama. 😅 Misulo rastie podobnym stylom ako Laura - najprv do sirky a az potom do vysky, potom zase do sirky a tak...

gucz
28. srp 2008

🙂

elinka27
28. srp 2008

bronia prepac,to som fakt nevedela a mrzi ma to, citim sa ako ...

deina ten moj by tiez mohol schudnut uz ho u doktorky nemaju kde vazit bo vaha je len do 10kg 😀

juliet
28. srp 2008

ahoj, chtěla bych se vás zeptat na radu. Mám dvojčátka, narozená o 4 týdny dřív, teď mají 3 kg a můžeme ven. Jak je obléct aby jim nebylo horko nebo zima? Použít i zavinovačku? Máme kočárek s vklládanými taškami, ty jsou také teplé...

rohacka
28. srp 2008

Juliet - ja by som zavinovacku dala a po case skusila, ci nie su vzadu na krku spotene, ak by boli, tak by som zavinovacku otvorila, prip. nechala len volne zatvorenu. Moja babka mi stale hovorila - stari ludia hovorili, ze dieta sa musi vyhriat 🙂 . Beriem s rezervou vsetky babky, ale take male dieta si nevie poriadne udrzat teplotu - takze ja by som radsej teplejsie ako chladnejsie...

My sme s chodenim stale rovnako - Kubko chodi popri nabytku, popri stene - tak, ze sa len opiera dlanami, drzi sa len jednou rukou, ked mu nieco spadne, dvihne si bez spadnutia... ale samostatny krok ani jeden. Uz sa neviem dockat. Cca o tyzden mame ist na neurologiu a naposledy nas odprevadzali, ze najblizsie uz mame prist po svojich.... Ale zato sa nam Kubik rozhovoril jedna radost - vsetko opakuje, okrem zakladnych slov hovori - babika, papika {paprika}, havo, auto, mamika {maminka}, koty {piskoty} a bozkava vsetkych s cmuknutim. Je to strasne zlate. Tie prve slovicka mam velmi rada... A to ma varovali, ze pri hypotonii mozem ocakavat, ze zacne hovorit az okolo 3 rokov. Takze dalsie potvrdenie toho, ze kazde dieta je ine.

gucz
28. srp 2008

juliet ja som na prechádzky malú dávala do perinky málokedy, ale zato mala oblečené bodynko s dlhým rukávom a dupky, samozrejme čiapočku. Vždy som mala so sebou aj kabátik, a bola prikrytá buď tenučkou dekou, alebo takým paplónikom do kočíka. Von sme chodili odvtedy, čo nás prepustili z nemocnice, ale len na chvíľu

deina
28. srp 2008

Nebude im v zavinovacke teplo? Podla mna, ked ma tie vkladacie tasky, ktore su teple, tak postaci deka. Ale vezmi so sebou aj dlhe rukavy a pre istotu kabatik, aby im nebolo zima. Vzdy je lepsie vyzliekat ako nemat co obliect. 😉

Ked sme boli u gastro lekarky, sestricka ho isla odvazit a nastavila tam 9kg, ze tolko urcite ma - a nemal, aj som sa cudovala. 😕 Neviem, co sa mu porobilo, ale nevadi, hlavne, ze je zdravy.

bronia13
28. srp 2008

elinka - to nevadi ja to tam nemam napisane asi by som to mala nejak opravit. Emmuska je Anjelikom uz od 25 oktobra, narodila sa 30 septembra a teraz som v 19tt a cakame druhe babetko.

gucz
28. srp 2008

Baby mám novinku, teda dve. Tak dnes som našla malej prerezaný siedmy zúbok, ani som o ňom nevedela. Malá nebola ani umrnčaná ani nič, akurát si včera chytala prštekom ďasno. A novinka číslo dva: malá mi dnes sama prešla zo spálne do obývačky, a teraz si chodí od skrinky k druhej. 🙂 , a aj dnes poriadne capla. Nejak tej odvahy nabrala moc a rozbehla sa, samozrejme capla, to nečakala, to ste mali počuť ten rev, plakala asi 10 minút v kuse.Ani sa nejak extra nebuchla, len ju to asi prekvapilo. Tak som vytiahla kocky (kúpila som jej k Ježiškovi v predstihu) a dala som jej ich. Potom sa upokojila. Ale skúša to chodenie opatrne ďalej 😉 Je pri tom zlatá

gucz
28. srp 2008

No tak už behá ako raketa, aj som ju odfotila, tak kuk do albumu 🙂

elize
28. srp 2008

gucz uzasne, Laurinka je velmi krasna a sikovna 😉 inac ja nemozem darceky na Jeziska kupovat v predstihu, pretoze to do Vianoc nikdy nevydrzim a vsetko rozdam skor. A to potom nie je ono

Juliet, tiez si myslim, ze by im bolo v zavinovacke teplo, staci deka.

Veru Maxik vie povedat "mama, baba, ham, hau, nono" a dnes povedal nieco ako "ata", tak dufam, ze o chvilu z toho bude "tata". Samozrejme nevie slova priradit k predmetom alebo ludom, len tak si rozprava. Ale "mama" hovori vzdy ked odidem 🙂

Bronia vitaj, vazne nechcete vopred vediet pohlavie? Tiez sme sa povodne chceli nechat prekvapit. Ale pri otazke na ultrazvuku ci ho chceme vediet som hned povedala ano 😀 Som straaasne zvedava, nevydrzala som to 😀

deina
28. srp 2008

Krasa a vidim, ze ju to velmi tesi, paci sa jej chodit. 😅

gucz
29. srp 2008

elize Maxík je tiež dobrá šikuľka, tak skoro si rozpráva 🙂 A že tomu nerozumie nevadí, ani sa nenazdáš a bude kecať ako veľký. On si to teraz poctivo nacvičuje 😀 K tomu rozprávaniu, naša ešte vie povedať hapa (ako hopa, že chce ísť na ruky, väčšinou ak sa jej spýtam že chceš ísť hopa? a ona: hapa) a "dá" a nadstaví ruku, keď niečo chce. Ale rozpráva len občas, ak sa jej momentálne chce, má aj nejaké schomoleniny, ale tým nerozumie nikto. 🙂 . Ja som ako mimino bola ukecaná, mama hovorí že som mlela asi od narodenia, ale MM začal rozprávať až po druhom roku. Tak malá bude asi niečo medzi nami.
A s tými darčekmi máš asi pravdu. Mám kúpenú ešte tepláčkovú súpravu, kúpila som jej výhodne adidasku, krásnu ružovú teplučkú. Tá jej do vianoc určite vydrží, lebo by jej bola teraz určite veľká, to som jej kupovala k jari.

elinka27
29. srp 2008

gucz to je super!,teraz uz ju budes len nahanat 😀
nas Kubo tiez keca o stosest, a vzdy ked za mnou stvornozkuje aby som ho zobrala na ruky tak krici "mam mam" 😀 aj ked place a stazuje sa tak to vykrikuje.Najnovsie ked vonku zbada psa tak na neho krici "ba", vcera mi skoro z kary vyskocil ked jedneho zbadal.

bronia tak drzim paste nech je to vsetko OK

elinka27
29. srp 2008

a ozaj som sa zabudla pochvalit, Jakubko ma uz prve topanocky na prve krôčky 😝 tak uz nech je jesen mu ich obujem. 😀 😝

gucz
29. srp 2008

hmmm ja budem tiež musieť kúpiť nové topánočky čo najskôr. Malá má tie klasické biele kožené, sú super, len už sú jej tesné. Chcem jej kúpiť nejaké členkové, nech má spevnenú nožičku, keď bežká. Má aj také kožené tenisky, ale používame ich na von, len keď sedí v káre

deina
29. srp 2008

Nas krpec ma zatial iba take capacky tenisky do kocika. Bolo mi divne, ked bol iba v ponozkach a vonku napr prsalo. 😅 Ale su strasne zlate.

elinka27
29. srp 2008

ja som kupila take ako biela kava take bledunke kozenne a po clenky na zavazovanie, s ortopedickou podrazkou a vlozkou.Su to tie klasicke na prve krocky,a na zimu uz snad bude lepsie chodit a potom uz mu kupim nejake krajsie zimne.Bo som sa radila a bolo mi povedane,ze pokial zacina chodit mal by mat tieto klasicke co som kupila aby neboli moc tazke.

gucz
29. srp 2008

a kde si kupovala? a čo stáli?

elinka27
29. srp 2008

na Prednadrazi hore v obuvi ak poznas, stali 390sk

gucz
30. srp 2008

No myslím že tam asi cez týždeň vybehnem pozrieť, ja som pozerala v meste, tam čo je teraz banka tuším Čsob, hore, ide sa tam zozadu. Pozerala som dávnejšie, a mali tam klasické topánočky kožené, za 700 korún, čo sa mi zdá trošku moc, keďže malej rýchlo rastie nožička a za chvíľu je tu zima, takže tie topánočky ani riadne nevynosí.

elinka27
30. srp 2008

hej,tam som bola aj ja a nic som nevybrala.Jakub zacina behat ked ho drzim za ruku, a tieto topanky bude mat tak maximalne do novembra,pretoze ked zacne mrznut uz musim dat zimne a tie uz budu rozhodne drahsie ako som pozrala v obchodoch.Tak som povedala,ze topanky na dva mesiace stacia aj za 390sk,hlavne su kvalitne a o to ide.

gucz
30. srp 2008

Asi tam dnes vybehneme. Dávnejšie som malej kúpila na ten dm kupón u Baťu papučky (20,5), dnes som zistila, že sú jej akotak dobré, tak bude mať na doma tie. Ale nie sú až také pevné. Povedali mi tam, že musí mať pred palčekom 1 - 1,5cm volné, tak tam aj má, ale mne to príde dosť divné, zdajú sa mi veľké, ale asi to tak má byť. No každopádne jej aspoň nejakú dobu vydržia. Ale tie kožené aj tak potrebujeme. Tak vybehneme a potom dám info, či sme kúpili, alebo či mali vôbec otvorené dnes.papa

deina
30. srp 2008

Odvazila som dnes rano maleho. 😕 Opat za posledne dva tyzdne nic nepribral, dokonca schudol 100g, takze ked to zhrniem, tak za posledne styri tyzdne nepribral nic, schudol 100g. Myslite, ze to je este stale vporiadku? Inak je podla mna zdravy, vesely, vsetko zje, co mu dam, chuti mu, kaka pravidelne, ziadny problem.

deina
30. srp 2008

A este - on si vobec neobzeral rucky, vlastne iba raz, nezaujimaju ho, zato si vsak velmi obzera nozicky, hra sa s nimi - zeby tie rucicky proste preskocil?

nika2
30. srp 2008

ahojte, chcem sa spytat , kedy ste daly prvy prikrm ked su predcasne narodene?