Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ivushqa
2. únor 2014

@adusat moja dcérka je 26+5 tt a sedieť začala štvornožkovať v 9,5 mesiaci( 6,5 korigovane), sedieť v 10. mesiaci a chodiť v 15. mesiaci (teda prvé krôčky), teraz má 17 mesiacov a už chodí celkom slušne🙂

adusat
3. únor 2014

Ivushqa no parada,tak snad aj my kym bude mat rok a pol zacne chodit... dievcence su sikovnejsie zevraj, vy to potvrdzujete,lebo sa narodila o dost skor,ako moj syn a este skor sedkala,my mame dnes rovnych 10mesiacov a este nesedkame,nic,len sa gulame a od vcera zacal akosi viac dzavotat, tak aspon sa trosku vytesujem.. 🙂

vlaadkaa
7. únor 2014

moja dcerka je 32tt teraz ma 13 mesiacov a este nechodi len stvornozkuje 🙂 chodi okolo nabytku popri stene vsade s oporou...stale chodime cvicit vojtovku,ze kym nezacne chodit...tak čakame 🙂

ika_ba
10. únor 2014

moja sa narodila v 36. tyzdni, ked mala 10 mesiacov, tak sa zacala stavat na nozky, vtedy zacala aj stvornozkovat, ale chodit sa jej nechcelo, do toho sa zacala pustat ako rocna, teraz ma 15 mesiacov a beha ako drak, velmi ju chvalia aka je sikovna

zuzankakk
18. únor 2014

Som v 28 tyzdni,lezim v nemocnici s preeklampsiou a pravdepodobne ma prevezu do PO.nase babo ma 800 g.a je tam velka pravdepodobnost ze urobia predcasnu sekciu.viete ma nejako pripravit a ukludnit co ma asi caka?som vystrasena.dakujem

luly3
18. únor 2014

@zuzankakk malinký je ešte drobeček, ale v dnešnej dobe zachranuju také detušky 🙂 🙂 🙂 🙂 ja by som sa snažila nejako vydržať ešte aspoň 3 tt ak by sa dalo... prajem veľa štastíčka a hlavne maličkému bude ho potrebovať 😉 😉 😉

babyboy
18. únor 2014

@zuzankakk zuzi, aj mne sa maly narodil v 29tt a je z neho zdravy a normalny chlapcek. viem, co je to lezat v nemocnici a byt v tej neistote, ale snaz sa mysliet pozitivne, dietatko to vsetko citi. kazdy den, ktory je drobcek v tvojom brusku navyse, je k nezaplateniu. drzim palce!

ivetah
18. únor 2014

@zuzankakk hlavne sa sklus ty skludnit, lieky by ti mohli pomoct udrzat sa este aspon par tyzdnov.... kazdy tyzdne je 250g k dobru pre babo....
a ked to nepomoze a bude musiet ist von, tak pocitaj s tym, ze bude v inkubatore, ale ak je zdravy, tak bude v poriadku. bude potrebovat citit vela tvojej lasky, pit tvoje mliecko, ktore budes odsavat. drzim palce 😉

lenkasaf
18. únor 2014

@ellisa1 Ahoj, jen ti chci říct, že to, že malé dáváte najevo svou lásku jí dáváte nejvíc. Mojí sestře se narodila dcera ve 32 tt, 4 měsíce byly v Ostravě na neonatologickém oddělení, komplikace s dýchaním, hydrocefalus, 4 operace. Malá má za týden 7 let a snaží se to dohánět. Bohužel má také vrozenou oční vadu, takže taky speciální školka, teď už i škola, ranná péče, speciální hračky, cvičit a rehabilitovat musí taky pořád, ale je to naše zlatíčko. Strašně chytrá, ale taky má svou hlavu, kterou když si postaví, tak přes to nejede vlak. Držte se, ten úsměv dítěte za to stojí !!!!

denka28
11. bře 2014

@adusat chodit zacal ked mal 21 mesiacov 🙂

gween
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
adusat
12. bře 2014

my mame teraz zaciatkom aprila rok a nic nerobi,nestvornozkuje,aj ked ho stale na to nabadam,proste na tie kolena nie a nie.. plazi sa dopredu tak,ze len rukami,nohy len taha za sebou. boli ste aj na nejakej rehabilitacii,myslim nejake rehabilitacne centra,,kde sdetmi aj dva tyzdne v kuse cvicia?? lebo doktorka z amb.pre rizikovych novorodencov nam to uz odporuca..

ivetah
12. bře 2014

@adusat chodite plavat? dost to babetkam pomaha ...

adusat
12. bře 2014

@ivetah nechodime plavat,lebo ma problem s oblickou,tak nemozme. pocula som o tom, isli by sme hned,ale bohuzial.. ☹

renata9
13. bře 2014

@adusat ahoj,neviem v v ktorom tt je tvoje dieťaťko narodené,ale ked si to tak spätne premietnem,tak si spomínam že moja malá tiež v roku ešte neštvornožkovala.....................a nejak v 14 mesiacoch korigovane začala a potom to už nabralo rýchly spád,začala sa stavať,chodiť okolo stola,potom dlllhhhhhhhhhooooooo po kolenách a nakoniec v 18 mesiacoch korigovane /21mes normáne / začala sama chodiť...................tiež som ju silila,nabádala na všeličo,posúvala nožičky aby štvornožkovala a nič...............nakoniec som to nechala na ňu a oplatilo sa...........hlavu hore,to príde a ani nevieš ako..............teda pokiaľ nemalo tvoje bábo nejakú vážnu diagnozu

kikaski
13. bře 2014

@adusat my sme boli na rehabilitačnom pobyte keď malá malinká 5 mesiacov, 10 dní cvičila stále, plus masáže, perličkový kúpel...vy cvičíte doma? my sme začali v 4 mesiacoch, v 9 tich mesiacoch som to ukončila sama, malá sa vtedy postavila...teraz má presne rok, štvornožkuje, chodí popri nábytku, postojí aj sama...ťažko povedať, čo by bolo, keby sme necvičili, alebo koľko pomohol ten pobyt...pokiaľ dieťatko nemá nejakú diagnozu a podľa neurologičky je ok, tak ono si aj samé všetko zvládne, možno pomalšie ale zvládne...my sme však cvičili poctivo, aj keď to stálo veľa usilia a plaču, malinká je taká bojazlivá, možno to má zase nejaké iné nevýhody...ale dúfam, že sa osmelí 🙂

adusat
13. bře 2014

@renata9 syn je narodeny v 33tt, teraz bude mat rok 3.aprila. mne tiez povedala doktorka ze teraz to uz je na nom,on uz musi prist na to ako zacat lozit po styroch atd... vaznu diagnozu chvalabohu nemame,len cez vianoce bol dost vazne chory,boli sme 2 tyzdne v nemocnici,tak aj ta choroba ho posunula zas o nieco naspet... ale snad pride na vsetko sam a bude dobre.

adusat
13. bře 2014

@kikaski my sme cvicili vojtovku do 8.mesiaca,potom ked sa sam pretacal uz ,tak na rehabilitacii povedali ze uz ju cvicit nemusime. tak len ho davam do sedu a tak,nic uz necvici. a tvoja sa v ktorom tyzdni narodila?

motovidlo
13. bře 2014

@adusat Ahoj, rehabka na dva týždne je buď v Dunajskej Lužnej (je to preplácané zdravotnou poisťovňou, iba ty si platíš ako doprovod stravu a nejaké málo za ubytko), alebo potom súkromné - Renona a Adeli. Ale tam sa to pohybuje okolo 2000 € 😒 Maminy to chvália, osobnú skúsenosť však nemám, my sme boli len v Lužnej.
Inak, môj syn je tiež narodený predčasne, v 32tt, a ešte má aj hydrocefalus. 😉 Do takého 12-13 mesiaca to bola katastrofa, ani sa neplazil, ani sa poriadne nepretočil, nič. A potom to šlo ako z dela - sedenie, štvornožkovanie, chodenie popri nábytku a v 18 mesiacoch (16 korigovane) začal sám chodiť. Takže ešte nie je nič stratené, nezúfaj 🙂
Ak chceš viac info o Lužnej, v pohode sa popýtaj, alebo skús pozrieť MK, myslím, že je na to osobná téma.

kikaski
13. bře 2014

@adusat Ja som rodila v 34tt pre dozretú placentu. Maličká mala rok teraz. Nás ešte nútia cvičiť, kým nezačne samostatne chodiť, tak to robia v MT. Teraz cvičíme len jeden cvik, aby si odvykla od špičkovania, lebo sem tam sa jej to ešte prihodí, keď kráča popri nábytku. Keď vám povedali, že netreba, tak netreba, asi vedia, čo robia. Ja si stále myslím, že nie vždy je dobré to siliť. Akurát my sme vychytali taku nemocnicu, kde všetci musia až kým nezačne dieťa chodiť. Nám teraz povedali, že je akosi popredu, že zase také skoré státie je záťaž na chrbticu, predsa je predčasniatko a začala sa stavať skoro...No tak čo má človek robiť. Nevyhovieme im nikdy asi 🙂 Neboj bude všetko ok, má času 🙂









te

renata9
13. bře 2014

@adusat a ešte som zabudla napísať,že ja som s malou necvičila skoro nič,iba možno nejaké dva týždne a potom som prestala..................nevidela som dôvod ju mordovať a seba tiež,mala som tú možnosť porovnávať so synom a ked som videla,že robí to čo on tak som prestala................nechala som to na ňu a všetko dobehla aj bez cvičenia

tslobik
13. bře 2014

@renata9 Môžem sa ťa spýtať prečo sa malinká narodila v 28. týždni?

tslobik
13. bře 2014

Dievčatá,chcem sa spýtať, keď sa napr. prvé dieťa narodilo predčasne, je veľká pravdepodobnosť, že by aj druhé tehotenstvo skončilo predč.pôrodom?

renata9
13. bře 2014

@tslobik aaaaaaaaaaa Brezovanka..............................nikto nevie ani dr............sama osobne si myslím,že to boli stresy ale to je len moja domnienka ................túto odpoved sa už nikdy nedozviem 😒

renata9
13. bře 2014

@tslobik na toto asi jednoznačná odpoved nieje................mne sa syn narodil v termíne a dcéra predčasne..........ale sú tu na fore mamičky,ktoré prvé porodili predčasne a druhé v termíne

tslobik
13. bře 2014

@renata9 Ešte len taká Brezovanka - začiatočníčka 😀 Bývam tu len 3 mesiace. A rodila si na Myjave? Lebo mám len o mesiac mladšieho syna....

renata9
13. bře 2014

@tslobik ano rodila som na My ale malú mi hned po pôrode odviezli do Ba a domov prišla až po 80 dňoch..................a ty máš predčasníka syna?

tslobik
13. bře 2014

@renata9 nie,nemám narodil sa v 37.tt., ale hrozilo mi už od 29 tt....tak som ležala na Myjave. A nerodila si náhodou v noci? Lebo keď som tam ležala, tak bol rozruch jednu noc kvôli predčas.pôrodu.

renata9
13. bře 2014

@tslobik no tak to som mohla byť ja,rodila som v nedelu v noci,malá sa narodila o 1:28 hod

adusat
13. bře 2014

@motovidlo Dakujem za info. Tu Renonu som si uz pozerala,sa mi to tam paci,ale ked som si teraz precitala cenu,tak asi z toho nic.. uvidime,co poovedia dr.. na konci mesiaca ideme na neurologiu,tak sa spytam,co ona povie. A v Luznej su v pohode tie cvicenia? Neni to tam nejake drsne pre tie deturence moc?