Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

dominica
26. lis 2007

No, ale mne sa tým, že nekaká sám v noci na kakanie nebudí, už skoro ani na jedenie. Ale asi som to trošku nepochopila jak si to myslela, ale ten nočník by som prijala, len neviem ako teraz na to, či to vôbec ide po takom čase s rúrkou.

kili
26. lis 2007

domi, tak to neviem ako je to s tou rúrkou. Ale za vyskúšanie nič nedáš, princíp je taký, že ho zaguličkuješ, pritiahneš kolienka k brušku, to už možno budeš cítiť, ako je to pre neho najlepšie. Ja ešte niekedy roztiahnem zadočke.

dominica
26. lis 2007

vďaka, lenže neviem, či ho napadne, že má tlačiť, ale už som rozmýšľala, že kúpim nočník, lebo ešte nemáme.
Ináč, pozerala som tvoje albumy a drobci sú neskutoční 🙂

kili
26. lis 2007

domi, Ďakujem 🙂

na normálnom nočníku sa ti bude ťažko, lebo má tie okraje aby stál a tak sa nedá dať medzi nohy. Najlepšie je nejaká miska so širokým okrajom.
Myslím že rýchlo pochopí, že má tlačiť, lebo to bude pre neho pohodlnejšie a prirodzenejšie, naši ako som ich začala dávať na nočník tak automaticky začali kakať tam.

dominica
26. lis 2007

a ty si kde kúpila ten nočník? Videla som ti ho v albume.

kili
26. lis 2007

ono je to čínsky nočníček kúpený cez net. Na www.mokosha.info je v pravo hore odkaz na shop a tam ho nájdeš. Ale pre 7 mesačné dieťa je už asi dosť malý a je ti to zbytočné kupovať, aj keď nie je drahý, s poštovným to výde do 200,-
Skús ak máš doma misku so zaobleným okrajom.

dominica
26. lis 2007

a ako zvládaš byť pri tých drobcoch tak dĺho hore? Ja už uvažujem, že idem spať a to môj malý vydrží ráno do 8:30 spať. A všimla som si, že si dosť často aj na nete, obdivujem ťa. Alexovi to moje "četovanie" už vadí a "pizúka", takže to budem musieť obmedziť.

dominica
26. lis 2007

k tomu nočníku: ok, voľačo vymyslím

4a
26. lis 2007

se teda picnu, kopíruju:

Ale priznám sa, že na bruško ho moc nedávam. Nemyslím si, že je to nutné, aby dieťa muselo loziť. V Afrike dieťa v roku vyberú zo šatky, dajú na zem a za pár dní sa naučí chodiť, do vtedy sa zeme nedotkne

Tak si o té africe něco přečti😉 Jsme primáti a přes lezení se dítě dostane do pokleku a pak do stoje.....

kili
26. lis 2007

už idem spať, len som tu riešila príkrmy 😝

teraz som bola dosť často na nete, lebo Adamko bol v nemocnici 3 týždne a tak som mala v podtate leháro. Samko prespí celú noc, zobudí sa len o 6tej na kakanie a potom až o 7,30-8mej na jedenie. Ale po návrate z nemocnice aj Adamko už prespí celú noc, takže sa to celkom dá, ale dni sú peklo, no dúfam, že sa to niekedy ustáli a bude to v pohode ako predtým.

kili
26. lis 2007

4a, už ma prosím nechaj a nerieš všetko, lebo to robím inak ako ty.

Zas sa neriadím tým, čo som napísala, len si nemyslím, že to lezenie nie je zas tak dôležité a každé dieťa má svoje tempo. Napr. katrinin jeden liezol a druhý nie ale neskôr sa hneď postavil.

dominica
26. lis 2007

tak držím palce a veľa trpezlivosti - ja ju už občas strácam keď malý plače pre nič za nič a vynucuje si a keď zájdem do inej izby a nevidí ma tak bude reváááť.
A dobrú nocku a pekné sníčky, idem nahovoriť muža, nech ideme aj my hajať.

4a
26. lis 2007

kili,
doma by ti měl tloustnout, dávej mu nedonošenecký mlíko a nech ho hodně spát a nerozptyluj,ale na druhou stranu ho na jídlo buď. V tý nemocnici fakt svítí jak truby celou noc aby měli děti pod kontrolou 😒

kili
26. lis 2007

4a, jeho vyruší úplne všetko, je dosť precitlivelý. Jedna sestrička hovorila, že jedol o 11tej a potom až o 6tej. Ono sú tam aj iné deti. Primárka hovorila, že tam nesvietia.
Nedonosenecké mlieko som už prestala dávať, a už sa k nemu vrátiť asi nebudem môcť. Ale niekedy musel z neho preisť na normálne.

A k tým primátom. Človek je primát, a najprv sa učí chodiť po štyroch, ale rodí sa asi o rok skôr, lebo potom by to bolo nemožné, takže v podstate je možno normálne, že ten rok je ešte vo vonkajšom brušku 😕

4a
26. lis 2007

a teď vůbec nerozumím co jsi chtěla říct 😕

4a
26. lis 2007

jo, ale sama jsi psala, že mu dáváš doma nedonošenecký a v nemocnici mu dávali obyč. Tak tomu už nerozumím vůbec, proč je problém se k němu vrátit. ALe případnou krupicí mu fakt nepomůžeš přibrat, jen mu zaděláš na problémy. Ale to už ti tady holky psaly 😉

katrin
27. lis 2007

Kili, aby som ťa uviedla do omylu, u nás sa naozaj Maťko najprv postavil, ale lozí (ešte stále nechodí ani jeden), Miško lozí vďaka cvičeniu. Myslím, že lozenie je pre dieťa dôležité. Síce pri vývoji môže určitú fázu preskočiť, ale nie je to dobré na chrbticu.

tamia
27. lis 2007

kili,
viem, že ty mi ve+mi neporadíš, lebo tovji ešte nelezú, ale myslela som, že by mohli maminy starších detí...

kili
27. lis 2007

však ja si nemyslím, že bude najprv chodiť a až potom loziť. Len jeho to proste na brušku nezaújma. Myslím, že keď začne sedieť, čo sa furt snaží a ťahá do sedu, tak potom sa bude chcieť už aj premiestňovať a začne loziť. Pokiaľ bude jeho jediná poloha ako pasenie koníkov, tak to ho vôbec nezaújma, lebo si nevie nič chytiť.

nissanek
29. lis 2007

Ahoj, tak jsem byli na prvnim neurologickem vysetreni (Kristynka se narodila 36+5, takze uplne nedonosenatko neni, ale doktorce se nezdal jeji vyvoj) a budeme chodit na rehabilitace - zvedani hlavicky a predilekce hlavy do prava. Jinak mame pry sikovnou holcicku, uz se na nas smeje na cely kolo. Diky za podporu (Lendy 🙂 a drzim vsem palce s mrnouskama.

lendy1
29. lis 2007

nissanek, tak vidíš, to bude v pohodě, hlavně poctivě cvičte i když to není jednoduchý, ale je to fakt důležitý a ono se to vše srovná. My jsme teď udělali docela pokroky-malýmu pořád padala hlavička dozadu jako novorozenci no a najednou-ze dne na den se krásně přitahuje (ale zas moc ho za ty ručky netahám-se to nemá) do sedu a hlavičku udrží úplně perfektně a na bříšku krásně pase koníky, vydrží už dlouho, natahuje se na bříšku po hračkách, takže nějaký pokrok tu je, ale pořád cvičíme a cvičíme a snad to časem bude dobrý. Je to vše na hooooodně dlouho, ale co, klidně ať si dá načas, hlavně když bude pomalu zvládat, to co má a jestli to bude o 2 měsíce dýl, to je detail, stejně na to má nárok, když je nedonošenej. Mám teď z něj opravdu radost.

lululu
29. lis 2007

mozete mi prosim poradit.. co Vam poradili, aby ste sa zbavili akralnej hypertonie? myslim, ze ste nieco hovorili o hladkani.. vdaka

elize
30. lis 2007

no tak tu čítam, čo nás všetko ešte čaká ☹ a som z toho trošku smutná. Max sa narodil presne o 2 mesiace skôr. Zatiaľ je v nemocnici v inkubátore, ale včera sa prvýkrát prisal k cicíku a pekne začína priberať. Nezje ešte celú svoju dávku, časť z nej mu sondujú, ale aj to je pokrok.
Môžete mi prosím napísať po akej dobe vám dieťatko pustili z nemocnice domov? Resp. akú mal váhu? Dr. povedala, že ak sa naučí pekne papať a priberie môže ísť domov, snáď to bude do Vianoc 😉

petrule28
30. lis 2007

Ahoj,u nás v Č. Budějovicích pouští s váhou 1900g, ale mimi musí být bu´d kojeno nebo být na umělé výživě... Nám kojení trvalo déle, ale naučili jsme se to...
Hodně štěstí, ať jste u stromečku všichni pohromadě.

Jinak super tady na neonatoligii je, že jsem měla malýho s inkubátorem u sebe, to bylo super... mohla jsem si ho kdykoliv vyndat, koupali jsme, přebalovali. To udělá hodně. Ty jsi taky s malým v nemocnici ??

lendy1
30. lis 2007

lulu, k té okrajové hypertonii: já jsem dala na rady holek a na ručkách ji máme pryč a na nožkách se to prý pomalu rozpouští.
Dávala jsem malého do peřin, pokud se mi vzpínal při oblékání, tak jsem ho hladila od prstíků směrem výš (na ručkách i nožkách) dokud mu ta ručka nebo nožka úplně nepovolila, pak jsem ho po koupání přejížděla tím dětským štětináčkovým kartáčkem a jinak Vojtovka a cvičit. Jo a když se mi začal při cvičení vzpínat na patách, tak jsem dostala bezve radu-hodit mu ty nožky ze stolu dolů, aby se na nich nemohl vzpínat. A jinak teď jsem si koupila knížku o baby masážích a praktikujeme toto, sice jen po koupání, ale malému se to mooooc líbí a myslím, že to trochu k tomu uvolnění svalíků pomáhá.

Elize, nás pustila s 2,5kg (měli jsme takovou i porodní váhu), ale musel Davídek přibírat a pěkně jíst a být O.K.

Petrule, tak to máte u vás super, to se jen tak někde nevidí.
To já jsem se v Ml. Boleslavi na něj mohla na JIP kdykoliv jít jen podívat (i když nebyl na přístrojích), v Praze též a u nás v Lbc i když byl malý už jen na vyhřívaný postýlce, tak jsem za ním mohla jen na krmení 😠

petris
30. lis 2007

Ahoj Zezulko!Četla jsem tvůj příběh a zaujal mě tím, že jsem byla ve stejné nebo podobné situaci jako ty!Moje malá se narodila ve 27 týdnu a měla 900 g, jelikož jsem měla Help syndrom a u něho je záchrana císařský řez!Byla jako tvoje malá také v Motole, bylo to neskutečný a nekonečný.Jezdili jsme též za ní každý den.Asi 3 týdny nebo déle nepřijímala stravu a doktoři jí našli ještě ke všemu nějaký nález na játrech a nechtělo se jí uzavřít srdíčko.Takže jsme toho měli hodně před sebou....doktoři nám řikali, že jestli to bude nádor na tich játrech takže bude muset na operaci,ale vzhledem k tomu že nepřijímá stravu, tak by umřela.V tu chvíli jsem byla před zhroucením, viděla jsem vše černě jelikož nebylo nic pozitivního.A ještě jsem zapoměla, že bez přístroje sama nedýchala.Pak nám začli malou dávat aspon na chvilku na klokánkování a začlo se to trochu obracet v dobrém.Po měsíci už nás dali z Jirpu na Jsp a za 2 a půl měsíce nás pouštěli domu.Malou musíme brát samozřejmě podle korigovaného věku a né kalendářního a podle toho neni vůbec opožděná.Je to bojovnice, a všichni řikali že mám štěstí, že máme holčičku, že ty jsou bojovný 🙂 Nakonec v játrech se ukázalo, že je to jen Hemangion.TAkže věřím, že tvůj příběh také dopadně dobře a držím palce

elize
30. lis 2007

Nie som s nim v nemocnici 😢 ale strasne by som chcela. Pre mamicky maju len 5 miest Ja byvam od nemocnice 5 minut autom, preto mne umoznene s nim byt nebolo. U nas nie su maminy priamo s babatkami na izbe. Ale za miminkami mozeme prist kedykolvek.
Petrule, to by som brala mat postel priamo pri inkubatore 🙂

kili
30. lis 2007

petris, si viem predstaviť, ako si sa cítila. Ja som preplakala 2 dni, keď mi povedali, že Adamko má možno neviliečiteľnú poruchu obličiek a dosť možné že umrie. a to som sa pri tom musela starať o druhého 😖 . Napokon to bolo naozaj len s nedonosenosti, síce obaja priberajú pomaly, ale priberajú. V 8mich mesiacoch majú Samko 5kg a Adamko 3,5kg.

petris
30. lis 2007

To chápu!Já už jsem si myslela, že je vše za námi..chodíme též jako ostatní mamči co tady psali na rehabilitace, neurologii, a pořád na různé kontroly, a tam mi řekli , že Terezka je skvělá atd. tak jsem doufala, že nic hrozného už nás nečeká ale byli jsme ted na ušním a zjistili, že neslyší ani jedno ucho, takže nám to vše začíná znova!Akorát je divný ,že jsem tohle nečekala jelikož když na ní zavoláme tak se otočí, vůbec tomu nerozumím 🙄

kili
30. lis 2007

petris, a jak je stará?
Možno len výsledky vyšli zle, že vtedy nereagovala. Teda neviem, ako sa to kontroluje, ale pochybyť by určite mohli.