Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gretkab
4. kvě 2011

@zebra41 No on bezne jedol svoju davku 35 ml 45 minut 😉. My sme do neho vacsinou "zduchali" celu dobu jedenia (akoze dobali do licok, steklili pod bradou...), resp. v krizovejsich variantoch (ked sa inak nedalo) bol niekedy napr. ochotny jest na ruke dolu bruchom hopsajuc na fitlopte 😉. Takto dajako to vyzeralo: http://marek.balat.sk/images/gallery/marek/kone... S odstupom casu je to uz aj celkom vtipne 🙂 🙂 🙂.
Ja som inak v nejakom momente (ale to uz bol urcite vacsi, nepamtam si uz vek) zmenila strategiu a zacala mu davat mlieko striktne az po 3 hodinach (cez den), lebo inak som mala pocit, ze nic cely den nerobi, len si po troske cucka. Bolo to potom s papanim o nieco lepsie. Ja som odsavala, cize v tom som mala nejaky rezim a jemu som skratka brala mlieko so sebou, ked sme niekde sli. Ale fakt, ze do roka take ako obchod nehrozilo (co s druhou, ktora sa narodila standardne sme boli asi ako s 2-tyzdnovou uz v pohode v ZOO, no ale ona uz mala starsieho brata, tak sa prisposobovala 😉).

zebra41
4. kvě 2011

@gretkab malinky je zlatucky 🙂) som rada,ze sa uz na tom smejete. ved hadam sa aj my budeme 😝 ale aspon nie som sama a vidim,ze u niektorych deticiek je to normalne. ja som 3 hodky teda dodrziavala - ale on zas papal 1.5 hodiny, co neskor skratil na tych zhruba 45 min...ale tak prejdeme si tym a hadam sa to coskoro upravi 🙂

gretkab
4. kvě 2011

@zebra41 Urcite sa dockate 🙂. Drzim palce!

chikitacmuk
10. kvě 2011

Ahojte,,tak sa k vam pridavam,,nedavno sa mi narodil syncek v 32tt s mierami 2250g a 42cm,,,lezi na JYSke,,zo zaciatku bol v inkubatore, no teraz je uz v poriadku a je v postielke,,nas jediny problem je ze nepapa sam :( sonduju ho,,,cez flasku pije len 2krat denne po asi 40ml,,,chcem sa spytat ako ste to zvladali,,ja som na izbe matiek uz 12 dni a uz nevladzem,,hrozne chcem ist uz domov,,bojim sa ze maly nezacne papat,,,ako dlho ste boli v nemocnici?kedy deticky v tomto tyzdni zacinaju papat uz sami? dakujem za odpoved,,Veronika

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk jeej to je krasna vaha! moj sa narodil v 33+4tt a mal 2.165kg 🙂 tiez ho dali do inkubatora ale iba na den viec nepotreboval, a potom krmenie cez hadicku v nose, ja som odsavala mliecko a nakoniec o dva tyzdne siel domov, uz sa naucil kojit-ale cez klobucik, i ked teraz, keduz viem lepsie, by som vedela aj bez neho..no ale vzdy lepsie ako nic .
dieta v tomto tyzdni je schopne kojit o to neni pochyb. deticky stare uz 28tt su schopne prijimat materske mliecko 😉

lenocka84
10. kvě 2011

@chikitacmuk ahojky, no to ste mali kraaasne miery
moj sa narodil 34tt+1d a mal 2200g a 44cm
papat sa naucil hned, potom ale dostal zltacku a prestal papat, mal sondicku, ale nie vela, a na 14. den nas pustili domov
tiez bola podmienka aby sa naucil papat, ani 2,5kg nemal ked sme sli domov. a doma sa rozjedol bez problemov, z nemocky sme sli s davnou 50ml z flasky, a doma presiel hned na 70ml a potom to uz slo sameee

drzim palceky aby ste co najskor boli doma 😉

chikitacmuk
10. kvě 2011

@peepka tak to si ma ukludnila,,,a kedy ti zacal maly papkat?my tu sme uz 12 dni a stale ho sonduju, len 2krat za den papka cez flasku aj to ho unavi,,,bojim sa ze tu budeme mesiac,,aj nas bol v inkubatore len kratko asi 2-3dni ,,teraz je v postielocke,,kazde tri hodiny mu nosim mliecko,,uz si ho aj prebalujem a kupem sama,,len to papanie nas trapi,,myslis ze by sa mohol rozpapkat do tych 10 dni? lebo nam povedali ze staci ak zacne papat a mozme ist domov,,,lebo maly je na tom dobre, aj vahu ma peknu,,teraz ma 2080g,,tak sa modlim k Bohu aby zacal papat 🙂

chikitacmuk
10. kvě 2011

@lenocka84 juuj,,to je super 🙂 tak uz zacinam verit ze aj nas Samko zacne papkat,,ze to nepotrva dlho a pojdeme domov 🙂 ja by som ho chcela uz prilozit k prsniku, ale este mi to nechcu dovolit,,ze by ho to vysililo :( mlieka mam dost, vdaka odsavaniu,,dufam ze doma budeme kojit 🙂

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk no ja som vuk neviem ako to chodi na svk, ALE spravili chybu ze dali flasku, niektore babatka sa potom tazko naucia na prsnik a poradim ti, do naha, babatko skoro do naha, a na seba, vela skusat prisat na prsnik, neviem ci mas niekoho kto sa vyzna, mozno nejaka lakt.poradkyna v okoli alebo niekto. klobucik nechcem radit ale nam pomohol, klobucik som puzivala do 4m potom sa naucil aj bez a kojili sme az do 19m. moj sa tiez naucil az za co ja viem dobrych 12 dni mozno aj viac ..kebzye mi daju klobucik skor tak ideme domov aj skor ale chapem ze sa ho boja davat, je tam vzdy rik ze zena zacne stracat mliecko, u mna to ale nebolo.

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk !!!!!!!!!!!!!!! preboha ani to ho nedavaju na prsnik, jasom sokovana to je neskutocne!! okamzite si ho chod zobrat a este im aj vynadaj!! ako sa ma chudak naucit ked...no zbohom prepac normalne som sa nasrala taki debili! dietatko uz aj v 30tt je schopne kojit! ☹

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk !!!!!!!!!!!!!!! preboha ani to ho nedavaju na prsnik, jasom sokovana to je neskutocne!! okamzite si ho chod zobrat a este im aj vynadaj!! ako sa ma chudak naucit ked...no zbohom prepac normalne som sa nasrala taki debili! dietatko uz aj v 30tt je schopne kojit! ☹

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk mne ho davali hned na druhy den na prsia...potrebuje teplo matky a skin to skin kontakt ako sol!

lenocka84
10. kvě 2011

@chikitacmuk silno drzim prsty, nam sa to uz nepodarilo, a mliecko som stratila cca v 5tt, ale nastastie maly je ok, teraz sme oslavili 1.rocik a je zdravy, mozno viac ako ostatne deticky ktore boli aj kojene aj donosene 😉
a nase druhe meno je Samko 😀

peepka
10. kvě 2011

kojenie nie je predsa o nic narocnejsie ako pitie z flase....to je sila taki debili

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka ani mne ho nechceli davat, lebo hned zaspal, a pri krmeni cez cievku papal krasne ale to mi dovolili raz, ze skuska a ked videli ze to slo tak nedovolili, lebo im je pohodlnejsia flaska ☹

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka dovolim si nesuhlasit, z flase to tecie same, a z prsnika musi tahat, je to urcite zlozitejsie 😉

peepka
10. kvě 2011

@lenocka84 😠 😒 trvaj na svojom je to tvoje dieta, by som im inak dala....a babatko jasne ze je unavene, ale sak treba vediet kedy sa zobudi a je ako tak hore a skusat, ked je schopne pit z flase, bude schopne aj z prsnika, ver mi..moj normalne skusal sat prsnik aj sa velakrat prisal ale nedostatocne, zle..padal mu prsnik z ust atd, no skusali sme kazducky den.

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka my uz teraz mliecka malo, krpaty ma uz 1 rok ale verim ze druhe bude viac kojene, ked jedneho dna bude 😉

chikitacmuk
10. kvě 2011

@peepka vcera som sa tam s nimi hadala, ze ho chcem prilozit k prsniku ale neuspela som,,ze pre jeho dobro nie,,lebo ho to unavi hrozne a bude slaby,,oplakala som to :( je to moje dieta a rozhofuju o nom iny :( to ma stve,,ale co mam robit??nechcu mi ho prilozit,,,ze pockame este 2-3 dni,,,ale ved uz ma 12dni, myslim ze uz by to mohol skusit,,verim ze po prilozeni by sa to naucil rychlejsie ako z tej ich flasky 😠 😠 z ktorej mam nervy, lebo ja chcem doma kojit,,,oni mi ho tu naucia na flasku aja potom co doma??budem odsavat cele dne asi,,ach jaj,,,no verim teda ze za 2-3dni sa rozpapka a pustia nas do 10dni domkov,,lebo uz to tu nevydrziiim :( mam depky z toho ze nie som doma,,,

peepka
10. kvě 2011

@lenocka84 skusala si pit z flase? 😉 ja ano :d asame to netecie, dieta stale musi sat. tecie to mozno rychlejsie a hned ale rozdiel ozaj nevidim.

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka no zase zavisi aky je cumel, avent musis sat aby tieklo, ale tie klasicke nuk, mam,a podobne tam to doslova tecie
moj maly sa musel naucit pit z aventky, ked som vymenila cumle, ale naucil sa 😉

peepka
10. kvě 2011

@chikitacmuk je to tvoje dieta, nemaju pravo hentak o tom rozhodovat, normalne by som sla a zobrala si ho a robila s nim co len chcem, ja som stravila dva tyzdne na tomto oddeleni a videla deticky este mensie od mojho na prsniku mamickam...sice nie vsetky..niektore mamky chceli rovno um.no ale tie co chceli kojit, personal to velmi podproval, snazil sa denne skusali...
normalne chod , povedz ze chces svoje dieta na izbu ci neviem akoto mate, alebo tam chod, prebal, vyber ho , vyzlec sa a priloz si ho, oni to to nemozu zakazat. u nas sa im tiez nepacilo ze ja som tam sedela tri hodiny a maly spal na mojej hrudi,holej, ale tak co mohli..moje dieta to je nie ich.

peepka
10. kvě 2011

@lenocka84 cooo no tak to je sranda to som nevedela 🙂

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka my sme presli roznymi cumlami, avent sa odporuca pre deti ktore su kojene, lebo im to najviac pripomina satie. tiez som nevedela, alepostupne sme zistili 🙂
ved kazdy sa ucime, a dokonca cely zivot 🙂 ale sledujem ze druhe babo uz nebudes mat predcasniatko, krasny tt ti uz svieti 🙂

peepka
10. kvě 2011

@lenocka84 mas pravdu ucime sa cely zivot 🙂 tiez by som vela veci zmenila co sa maleho tykalo ked sa narodil , nic som netusila vsetko bolo nove 🙂 a ano druhy bude nastastie donoseny..len dufam ze nie prenoseny lebo uz teraz mam take pocity ze uz by mohol von, muz si normalne bere dovcu lebo uz nevladzem pri malom 😒 no ja musim ist s malym von, zatim papa

lenocka84
10. kvě 2011

@peepka pekny dniiiik 😉

duracelko
12. kvě 2011

@chikitacmuk ja som krmila flašou, ver ináč to nejde lebo tieto malinké babatka nevládzu sat cez prsník. ja som skúšala si ho prikladať aj v nemocnici, stále som si to vynucovala že chcem skusit. prvý krát nesal vôbec, druhý krát vypil 15ml. sme doma najprv som tiež odsávala a dávala cez flašu mám nuk, na striedačku skúsala som aj dojčit. teraz sa už len dojčíme, velmi sa mu to páči. dokáže byt nacucnutý aj hodinu, pekne si pri mne aj pospinká. môj je taký všestraný vie sa napapat aj cez flašu aj cez prsník, ale ten mu viac chutí. vidíš že dá sa dojčiť, aj predčasne narodené babatko. vydrž to este v nemocnici 😝 😝

duracelko
12. kvě 2011

@chikitacmuk moj malý prišiel z nemocnici a mal dávku 50-55 ml, a už vypije 100 ml. dojčím každé 3 hodiny, malý je tak nastavený z nemocnice, pospí si a budí sa zhruba po troch hodinách. v noci mi spinká aj dlhšie, vtedy ho po troch hodinách už nebudím ako zo začiatku. treba dieťatko krmit pravidelne aby pekne priberali cez prsník by málo vypil, aj by sa unavil, a rýchlo zaspal. chce to čas... ked budeš doma budete sa už len dojčiť uvdiíš 🙂

uvinka
15. kvě 2011

@chikitacmuk ahoj, Tiež mám dcérku predčasne narodenú 33+4,pôrodná váha 1830g, 42cm. Tiež som mliečko odsávala a nosila maličkej. S počiatku bola len sondovaná, potom pridali fľašku, ktorá ju v začiatkoch veľmi vysilovala. Ale postupne naberala na sile a to vďaka sondám, ktoré aj mňa neskutočne hnevali a tiež somsa nevedela dočkať kedy už bude papkať sama a to ti poviem, že na kojenie som nemala ani pomylenie, keďže som sama videla, že nevládze ani tú fľašku vypiť. Prvýkrát mi malinkú priložili mesiac od pôrodu, vypila 35ml a potom bola taká unavená, že dalšie papanie nebola schopná piť z fľašky,takže opäť sonda. Na druhý deň mi ju opäť priložili, opäť hrozná únava,odchádzala som na izbu matiek s veľkým plačom že som musela kojiť. Asi ti to príde nepochopiteľné. Ale keď si nepotiahne dosť a aj to ho vysilí tak nebude priberať.Chcem ti len povedať, aby si vydržala s odsávaním a keď maličký naberie na sile potom mu bude jedno odkiaľ papká. Moja maličká má teraz 10 mesiacov, 10 kg a je stále kojená. Všetko prišlo samo a plne kojiť som začala keď mala 2 mesiace. Toľko moja skúsenosť. Vydrž a prajem veľa sily.

chikitacmuk
15. kvě 2011

@uvinka velmi pekne dakujem 🙂 rada si precitam podobne pribehy a nazory inych,,,nas Samko od piatku konecne zacal pit plne z flasky 🙂 po 40-50ml ale niekedy stiahne aj 60-70ml(ale len sestrickam)-oni to vedia,,mne to az tak nejde, lebo mi zaspava,,,skusili sme uz aj prilozit, prvy raz vypil 40ml a teda fakt ho to vycerpalo, druhy raz len 10ml a dnes 15ml,,,sondu uz ma len raz za den, inak z flasky krmime,,,som rada ze sa tak snazi,,vazime uz 2210kg 🙂 co je parada verim ze do tyzdna max. do dvoch sme doma,,len ma trapi jedna vec,,doteraz som odsavala rucnou aventkou, islo to celkom fajn,,ale kupila som si elektricku medelu,,,prvy raz super, ze 50ml 🙂 som sa potesila,,a na druhy den mi stvrdol prsnik a zacal ma strasne boliet, aj bradavka,,ale fakt moc,,,odstrekujem z neho aj ked to boli,,,no uz mi akosi moc mliecko nejde,,max. tych 20ml,,,tak sa bojim zapalu,,,nemam teploty ani nic,,dnes som odsala a trochu povolilo, ale stale boli,,hrce nemam ani nic,,len proste ked ho stisknem tak boli,,neviem ci to je od tej odsavacky abo od maleho ze ked tahal tak ja som si prsnik z celej sily stlacala aby mu nieco tieklo do pusy,,tak teraz neviem,,,a mam obavy,,lebo zapal prsnika je to posledne co nam chyba :(

uvinka
15. kvě 2011

@chikitacmuk ja som odsávala len ručnou aventkou a nemala som žiadne problémy tak ti neviem povedať. Samko je šikovný, myslím si že 2 týždne sú veľa. Tú jednu sondu čo má za deň mu zrušia a potom nie je dôvod aby vás tam držali, ked nemá žiadne iné problémy. O chvíľu ste doma. Moja Vivien, keď 4 dni papkala sama- teda 4 dni keď bola bez sondy nás pustili domov. Ja som rodila v Trnave, neviem kde si ty, možno sú všade iné zvyky. Drž sa, papa