Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
22. srp 2009

Rohacka, to mi je luto. ☹ A co ti k tomu DMO povedali? Ked sa to tyka len noziciek, cvicenim sa mu da asi velmi pomoct, ze? Ked pises, ze teraz si to vydriete a potom budete zat uspechy... A ta psychologicka je divna, ved Kubko krasne rozprava, podla toho, co hovoris, nie je priemerny, naopak, je velmi sikovny. 😠 Videla ho hodinu a pol a uz vie, aky je, no uzasne.

andulka4
23. srp 2009

Rohačka normálně ti musím napsat že se divím že k těm doktorům ještě chodíš. Já např v životě s Davidem u žádného psychologa nebyla a doufám že taky nebudu muset. Neuroložka vždy nad náma mávne rukou že měla i horší případy a jak se z toho vylízali 😝 Prostě prď na to....

ad DMO...k tomu se taky nevyjadřuju neb jsme na tom nejspíš stejně ale já si z toho vůbec nic nedělám. Prostě to má jen kreténský název a proto se toho všichni bojí

takže hlavu vzhůru 😀 😀 😀

deina
24. srp 2009

Andulka ma pravdu, kto vas vlastne poslal k psychologicke, Rohacka? Ja by som sa na nu asi tiez vykaslala, nech si hovori, co chce, ved Kubko je sikovny, co uz len moze posudit za 80 min? Nestaci chodit k neurologicke? Mam taky pocit, ze mnoho lekarov sa chyti nedonoseniatka, aby mali dalsieho pacienta... 😖

rohacka
24. srp 2009

Och, baby, keby som nemusela, tak by som tam veru nesla. Ved Kubko ma taky syndrom bieleho plasta ako z ucebnice, takze mne dalsieho doktora veru netreba. Neurologicka ma k nej poslala, vraj zacal chodit az v 19. mesiacoch, a norma pre zdrave dieta je 18 mesiacov, tak chce, nech psychologicka posudi jeho jemnu motoriku a tak, ci zaostava tak ako hruba motorika alebo je to v pohode. Tak co som mala robit????????????????????????
Najradsej by som sa vykaslala na vsetkych doktorov, mne toto k stastiu netreba, ze furt ma ktosi z mojho dietata laboratornu mys, co musi splnat nejake blbe normy ☹ . Ja som tiez neurologicke povedala, ze Kubko je na tom mentalne dobre, ved som mala aj zdrave dieta, takze viem porovnat. Je pravda, ze jemnu motoriku nema az taku super, ako mala Dorotka, ale zasa nie je ani az taka hrozna. Skor som si myslela, ze nas tam pochvalia, ako pekne rozprava a tak..........a aj tak som si len zlizla, ze drzi zle ceruzku a naznaky nesustredenosti a hyperaktivity......... Ved to snad skoro kazde dieta je take, mam pocit. A chlapci zvlast su neposedni.

andulka4
24. srp 2009

Rohačka a máš možnost se stýkat se stejně starýma dětma jako je Kubík? Oni umí toho víc? No však víš jak to myslím....

no a však když začal chodit v 19m tak v normě je protože je o 6týdnů narozen dříve, né?

rohacka
24. srp 2009

Andulka - pohybovo vedia - napr. chodit po schodoch, skakat, poriadne kopat do lopty - co on nevie, ale rozpravanim a vedomostami sa mu nevyrovnaju, to ma vyrazne lepsie. On napr. kope do lopty len ako handrova babika (aby to nahodou loptu nebolelo 😝 ).
A neurologicke som to hovorila, ze mal vlastne 17 mesiacov, ale nebrala do uvahy
😖

deina
25. srp 2009

Ved ked sa narodil o dva mesiace skor, tak v 19 mesiacoch bol v norme. 😨 Nechapem z niektorych lekarov... A ta jedna navsteva neurologicke nestaci? Urcite si jej potom hovorila, aka bola, aj tak tam este musite ist?

Ja tak viem, este z pedagogiky a psychologie, ze este v prvom rocniku na ZS chlapci v jemnej motorike zaostavaju, ked sa porovnaju s dievcatami a nie je to ziadna tragedia. Napr take sme sa ucili, ze chlapec sa skor nauci pismeno tak, ze ma mozno si ho aj "pobehat", nakreslit pismeno kriedou na zem a pobeha po nom, proste su neposednejsi ako dievcata. Tu jemnu motoriku si zlepsia az o nieco neskor (myslim teraz najma pisanie, kreslenie).

Inak vcera ked sme boli na ihrisku s Misulom... on je strasne aktivny, taaak by mi bolo dobre padlo, kebyze sa usadi do piesku ako vsetky ostatne deti, co tam boli a hra sa. 😝 Kamarat Jakubko si tam sedel, mamina mu robila torty a on ich bural, no krasa. 😀 Pridali sa k nim ostatne deti a tisko si tam sedeli a burali. 😅 Len tento krpec musel vsetko prelozit, vsade utekat, uf uf... som myslela, ze tam uz dusu vypustim.

andulka4
25. srp 2009

Rohačka dneska jsme byli na 18m prohlídce. David má 88cm a 12kg. Dr se ptala jak chodí do schodů a jak mu to jde s běháním....no já samo řekla že hůře ale zato tam krásně mluvil. Rovnou mi řekla že má prostě jemnou motoriku lepší a že prostě bude neohrabanější v té hrubé....ale víš co já už na to prdím

ono my tu pořát řešíme nějaké problémy ale jsou to opravdu prkotiny

jsou děti které jsou opravdu nemocné a ani tady nechci ty názvy nemocí psát

hrozně bych tě chtěla podpořit a zlepšit ti náladu protože nějaká pitomá chůze do schodů......no a co tak jí zvládne až ve 3 letech a nebo později však jednou to vůbec poznat nepůjde a to co má v hlavě mu zůstane takže já osobně si myslím že ti ještě Kubík vyrazí dech

deina
27. srp 2009

Trosku vas vyhrabem zo spodku druhej strany... musim sa pochvalit, ja sa taaaak strasne tesim. Bola som dnes u diabetologicky a tentokrat tehotensku cukrovku nemam. 😵 😵 Hned som napiekla jeden kolac.

dvojka
27. srp 2009

Deina.tak to gratuluju,hned je to veselejší,vid? 😵 😉

gucz
27. srp 2009

ahojte kočky
deina gratulujem, som zvedavá ako dopadnem ja 🙂 . Afp testy mi vyšli dobre, tak sa teším 🙂

Pre druhé mimi sme kúpili kočík a Laurika ho hneď znárodnila, teda športovú časť. Dnes ráno sa nechala odviezť do obchodu ako dáma 🙂

deina
27. srp 2009

Dakujem. 🙂 Veru hned je veselsie, aj ta stitna zlaza je nakoniec vporiadku, len jeden hormon znizeny, to vraj nic nie je. Nie je to znizena funkcia stitnej zlazy, tak sa vytesujem.

Gucz, super, ze testy dobre vysli. 🙂 No a teda Laurika aka pohodlna. 😀

nika2
28. srp 2009

Ahojte,
davno som tu nebola a pozeram, ze dalsia tehulka 🙂 Gucz gratulujem. Pozeram , ze je vsetko ok tak drzim palce.

argousek
28. srp 2009

deina a gucz skvělé zprávy těším se s vámi 😀 😀 😀

deina
31. srp 2009

Argousek. 🙂 😵

Baby, ktore mate deti priblizne v Miskovom veku - skusaju same jest? Alebo aj vedia same jest? Misulovi to vobec nejde... ked mal asi 11 mesiacov, velmi chcel jest sam a vtedy som ho v tom velmi nepodporovala, nech to nie je vsade a teraz si to vycitam, lebo nema ziadny zaujem o samostatne jedenie (co by sa mi zislo, ze?). Akoze nic vazne, nejde o zivot, ja viem... 😅 ale vtedy tak velmi chcel a teraz absolutne nie, nic, asi som ho odradila.

gucz
31. srp 2009

deina moja malá je pravý opak Miška, ona chce papať sama už veľmi dlho a pravdu povediac mi to sem tam aj lezie na nervy. Ona sa napapá, ale ak ju kŕmim spapá toho viac. Ak je sama, tak je všade neporiadok. Teda niežeby sa nevedela najesť, ale v polovici jedenia aj zabudne čo vlastne robila a začne sa s tým jedlom hrať. Napríklad jogurt jedla pekne sama, ale posledný mesiac ju musím ním len kŕmiť, lebo vždy pri konci vopchala do kelímku ruku.
Neboj sa Miško si začne pýtať lyžičku aj sám, ale potom Ti možno aj ľúto bude 😉

bibianka
31. srp 2009

Dobrý deň, zdravím všetky maminky nedonoseniatok. Mám otázku ohľadne prípravku Tebokan. Dnes nám ho predpísala neurologička na podporu rozvoja reči a nejak z toho nemám dobrý pocit, aj keď je to bylinkový preparát na báze ginka. V českých príbalových letákoch sa píše, že sa neodporúča deťom mladším ako 12 rokov. Dvojičky majú 15 mesiacov, narodili sa o 7 tyždov skôr. Zdá sa mi, že je priskoro hodnotiť vývoj reči. Malá má 3 slová, malý zatiaľ nič zrozumiteľné, ale chuť "rozprávať" majú. Brali ho vaše detičky?

rohacka
31. srp 2009

Deina - nas maly sa zacal pokusat jest sam az okolo 2 rokov, teraz je to uz celkom fajn, aj ked polievku nezvlada, ale druhe jedlo, jogurt, kasu a pod. aj celkom hej. Samozrejme, s kopou neporiadku. A obcas sa zatne a nechce zobrat lyzicku ani za nic, tak ho jednoducho nakrmim, lebo nemam trpezlivost ho presviedcat a je taky chudy, ze som rada, ze aspon nieco........ Tak asi na kazdeho raz dojde, myslim, ze este v pohode mate cas. V oficialnych tabulkach je az pri veku 3 rokov napisane, ze ma vediet samo sa najest.

Bibianka - my sme nikdy nic nebrali na mozog. Ale na druhej strane kojim doteraz a z casu na cas kupujem Ramu Idea - ta je na rozvoj mozgu, lebo obsahuje omega3 mastne kyseliny. Tak davame na chlebik. Vprirodzenej forme sa omega 3 mastne kyseliny nachadzaju len v materskom mlieku a morskych rybach. Asi by som sa na tvojom mieste este raz spytala tej lekarky, naco je to dobre v ich pripade a ci je to nutne. Ved rozpravat este maju cas a pokial viem, tak dvojicky vraj zvyknu neskor rozpravat.

A este vam pridam nieco na zasmiatie - nazvala som si to, ze hlaska tyzdna nasho Kubka. Dorotka plakala v kupelni, ze chce mamku, kde je mamka. Ja som kojila Kubka v spalni. Kubko to samozrejme pocul, odtrhol sa od prska, dobol mi prstom do lica a krical Dorotke - Mamka je tu! Koji ma!

😀

andulka4
31. srp 2009

Deinuš Davídek umí jíst sám ale většinou ho krmím i já, a sem tam se krmí on. Udělá u toho čurbes a jak píše Gudz sní toho sám méně než když se se lžičkou střídáme 😀

a co nočník? jak vám jde to?

bibianka
31. srp 2009

Spomínala niečo aj o tom, že ako predčasne narodení môžu mať pri nerovnomernom vývin neskôr nejakú poruchu učenia (rôzne tie dys...). Prišlo mi, akoby to mali brať preventívne. Zdá sa mi to divné, vyvíjajú sa podľa korigovaného veku a pokiaľ vie, korigovaný vek sa má brať do úvahy do 2 rokov dieťaťa.

andulka4
31. srp 2009

Bibianka tak nám na vývoj řeči nikdo nic nedal a není taky divu když mluvíme docela slušně. D je o 10tt narozen dříve a ve svých 18m (biologických) už znal víc jak 50slov 🙂 takže to s předčasným porodem asi nesouvisí 😀

rozhodně u něj už korigovaný věk nepočítám....nevidím důvod 😀
v něčem je na tom lépe a v něčem hůře než jeho vrstevníci a tak to má přeci být

bibianka
31. srp 2009

Nuž mne to fakt príde divné s tým Tebokanom. Pochopila by som to u starších detí, ktoré nerozprávajú, ale u takýchto drobcov... 😒

andulka4
31. srp 2009

mě to taky příjde divné....dítě v 15m toho moc nenamluví

já bych jim to nedávala

bibianka
31. srp 2009

Andulko, vďaka za radu. Opýtam sa aj na poradni pediatričky, čo si o tom myslí.

gucz
1. zář 2009

bibianka zdá sa mi priskoro posudzovať reč.... neviem. My sme brali na mozog sirup Nootropil, ale to malá brala od narodenia nejak do roka a potom sme prestali. Neviem presne prečo jej to dali, nemala krvácanie do mozgu, myslím že jej to dali kvôli hypotónii + cvičenie vojtu a pomohlo, momentálne jej nič nieje, tonus je v norme, aj psychomotorický vývoj, z rizikovej poradne nás vyradili v roku a z neurológie myslím v roku a pol. No a s tou rečou, je to individuálne, malá do dvoch rokov hovorila len tie také základné slová ako mama, baba, dede, tata, daj , ham, hajá, hačá a podobné, no a okolo druhých narodenín sa jej rozviazal jazyk a začala kecať moc a pekne. Normálne sa tomu všetci čudujú ako pekne rozpráva.
A nočník, sama chodí na nočník, aj cikať, aj kakať, má ho v obývačke. Plienku má len na spanie a keď ideme autom pre istotu. Som zvedavá ako to bude, keď bude chladnejšie, ona totižto celé leto doma behá len v šatkách či tričku bez nohavičiek, tie má len sem tam a na potrebu ide sama od seba, len mi zahlási čo spravila. Tak keď bude mať nohavičky a nohavice, dúfam že si nebude myslieť, že má plienku.

mimi198
1. zář 2009

ahojte ked sa tu tak bavite aj o nocnikoch odkedy ste tak zacali s nocnikom? v ktorom mesiaci alebo ako ste na to isli? je lepsie zacat skor alebo neskor?

a este nieco, maly zacina nejako pokasliavat moze to znamenat ze musi byt vzdy chore a mat teploty? alebo to moze byt len take jednodnove nachladnutie toto neviem presne nikdy ze kedy s nim treba utekat k doktorovi, lebo niekedy moze aj zo sliniek alebo co no neviem.

gucz
1. zář 2009

mimi ja som nočníkom malú netrápila skoro, až keď začalo teraz leto sme skúsili, ale nechápala čo má robiť. Tak sme to odložili a skúsili o dva týždne neskôr. No takže to pochopila až po druhých narodeninách a už chodí pekne sama. Samozrejme boli na začiatku aj nehody, ale keď sa podarilo do nočníka, tak sme moc chválili a ak kúsok kinder čokoládky dostala. A to zabralo, keď sa vycikala tak kričala mama kolá (ako čokoláda) cikaláááá!!!! To sme jej dávali len kúštek a ona sa moc tešila. Po týždni stačila len pochvala a teraz keď spraví čo má jej stačí keď sa usmejem a je rada.

gucz
1. zář 2009

mimi keby mu kašlík neprechádzal tak o 3 dni tak by som išla k lekárke aj bez teplôt.

argousek
1. zář 2009

bibianka my tebokan bereme, ale Adámkovi jsou skorem tři roky, dřív jsme ho nebrali. Také mi to přijde divné, že vám to napsali už teď. Ale máš pravdu, že to je přírovní preparát (doplněk stravy ne lék) takže by to škodit nemělo.

jinak já jsem začala nočník dávat už kolem 15 měsíců, ale jen jsme to zkoušeli, nenutila jsem ho, ale zvyknul si na to a nijak mu to nevadilo. Dávala jsem ho vždy po spinkání a po každém jídle, občas jsme trefili i kakání. Ale říkat si začal až teď kolem třetího roku 🙂

jinak Deina Adámek se taky moc nekrmí, dávám mu já a občas to zkouší sám. Ale myslím, že je důležité, aby to pak dítě umělo do školky, jinak bych to neřešila. Začne sám, až bude chtít 😉

gucz
2. zář 2009

argousek gratulujem k tehu 🙂 🙂 🙂