Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

ededik
9. říj 2008

Ahojte kočky,
včera našej Adelke dávali transúfiu. Výsledky krvičky mala horšie. Takže sme ani neklokankovali, ale zase nám žabička pribrala na 1130 g. Dnes by jej malo byť už lepšie, takže sa na ňu strašne tešákujeme.
Kočky, moja švagriná začínala tiež s bielou sladkou activiou + neskôr dala aj smotanový vanilkový zvolenský jogurt.

deina
9. říj 2008

Pribera krasne. 🙂 Tymto tempom ju budete mat coskoro doma.

Na zvolensky som uz myslela, mne chuti viac ako Hollandia, skusime aj ten. Vsetko vyskusame. 😀

gucz
9. říj 2008

ahojky ededik super malinká priberá 🙂 a z tej transfúzie si nič nerob, malinkej to len pomôže a začne ešte rýchlejšie priberať. Aspoň kamarátkina dcérka bola po transfúzke silnejšia, aj mala krajšiu farbu, predtým bola veľmi bledunká. A čo žltačka obišla Vás? dúfam že hej, je to potvora, deti sú po nej veľmi spavé....

k tým jogurtom po aktívii môže dieťatko preháňať, aspoň ja mám takú skúsenosť. Papať môže hociaký biely, na značke veľmi nezáleží. Ja som dávala florian od olmy, ale aj rôzne iné. Moja ho teraz papáva na desiatu, zje celý, niekedy aj dva jogurty. Predtým som jej dávala s ovocím, a to už vypila len trošku mlieka, čo sa postupne potom znižovalo, až ho už po jogurte nechcela.

sylvar
9. říj 2008

ededik, Adélka krásně přibírá 😵

malá jí jedině activii nebo bio od olmy, tak jen bílý, ten sladký nechce 😉

všem maroddům přejem brzké uzdravení, u nás je mlha, teda už ne, už svítí sluníčko,ale před 20minutama ještě mlžilo 😖 my už za sebou máme i kočárkový nákup 😵

gucz
9. říj 2008

aj my máme za sebou nákup, ale to je tak asi všetko, poobede ju bude musieť zobrať von manžel, lebo som nakapatá (nádcha). U nás bolo ráno zamračené, aj riadne pršalo a teraz sa trošku vyčasilo, ale slniečko nesvieti ☹

elinka27
9. říj 2008

deina aj ja to davam 2-3x do tyzdna namiesto ovocnej desiatej.
ededik, tak to je super ze pribera, drzte sa

Jakub je od rada zly ako cert, h oasi roztrhnem ako zabu, nic nechce jest, vsetko vypluva stale by sa len pestovat, ani hrat sa nechce a je upistany 😠 😠

elinka27
9. říj 2008

od rana som chcela napisat

rohacka
9. říj 2008

My sme tiez znova na nic. Po tyzdni sa nam opat zopakovali horucky - opat 3 dni, lenze tentokrat to preslo do soplov, ktore neviem vytiahnut odsavackou a kasla, tak sme sli k lekarke - vraj ma v hrdielku herpesove pluzgieriky, ale uz su na ustupe. Ja mam prave herpes na pere. Asi som ho nakazila. A je mu nanic - len sa na mna driape, place, zlosti sa, dasienka pri ocnych zubov ako pred vybuchom - no proste ☹ . Mali by sme na buduci tyzden ist na ockovanie TBC, ale vraj mame byt pred tym aspon 2 tyzdne bez teplot a antibiotik. Asi nesplname kriteria, tak sa nam to znova posunie. Okrem ineho sme si vsimli, ze Kubkovi sa nejako deformuje hrudnicek, tak sme na to upozornili dnes pediatricku - povedala mi - aj aj som si to vsimla. Myslela som, ze sa mi nieco stane. Mame prist na odber krvi, ci ma dost vapnika a fosforu na tvorbu kosti. Vola sa to vtaci hrudnik. Tak aby sme nemali dost ineho... tak mame aj toto...

Ededik - dobre ze jej dali transfuziu, dietatko sa zvykne potom riadne "pobrat" - rozpapa sa pekne, bude ruzovucke a bude pekne priberat. Uz nech ju mate doma...

tamia
9. říj 2008

ahoj roháčka,
možno blbá otázka, ale ako si si to všimla, že sa mu deformuje hrudníček? My sme boli cez zimu v nemocke a tam nám primár na vizite povedal, že má (tú chorobu na kostičkách, ked nie je dostatok vápnika, nepríde mi to na rozum ani za svet). Potom som jej dala urobiť krvné testy u našej gastroenterologičky a bolo všetko v poriadku. ridane ma nastrašil, pako jeden ☹ . Gastoen. sa ma pýtala, že odkial mám takúto info, že by to mohla mať, tú chorobu, a ja som povedala, že od neho a ona že aby som si z neho nič nerobila, že on to tak stále straší. inak malá má od malička trochu iný hrudníček, vraj zvonovitý

deina
9. říj 2008

Zeby primar z detskeho oddelenia v NZ? To je divny chlapik... 😕

Rohacka, to mi je luto, za mate tolkoto starosti naraz, chuda maly.

Zato mna vcera nejaka depka obhanala a krpec akoby to vedel, dnes je uzasny. *klop klop* Asi mu je uz konecne lepsie po tej chorobe. 😵

sylvar
9. říj 2008

jsme dnes v půl šesté přišly domů a malá už je i vykoupaná, venku bylo nádherně, sluníčko, malou jsem nemohla dostat z hřiště 😵

rohačka, ať jste brzo v pohodě, bobíček malinkej 😎

rohacka
9. říj 2008

Tamia, myslis rachitidu? Ako prevencia sa dava Vigantol, ale moze to byt aj vrodene. Ja neviem, Vigantol davam poctivo. Lekarka mi vravela, ze mozno k tomu prispelo aj to, ze je nedonoseny. Kazala mi co najskor s nim plavat, ze to pomaha. Ked som sa na to pytala na rehabilitacii, povedali mi, ze hrudnicek je v jeho veku este vo vyvoji a nemam stresovat. Vsimli sme si to obidvaja s manzelom, aj ked sme boli na kardiologii, tak mi povedali, ze sa mu tazko robi ultrazvuk, lebo ma trochu zdeformovany hrudnicek. Ma to na lavej strane, ako keby tu cast okolo srdiecka trochu vypuklu dopredu. Mozno o 1/2 cm. A nahodou som natrafila na fotky, ked ma asi 4 mesiace a je tam zobleceny, ze to tam este vtedy nemal. Viete co, niekedy sa pytam sama seba, ci som mu to nemohla sposobit cvicenim 😒 . Cvicime uz viac ako rok a v niektorych polohach bol riadne stlaceny na boku.

gucz
10. říj 2008

rohacka myslím že cvičením si mu to určite nespôsobila, veď detské telíčko je pružné. Kamarátkina malá mala opačný problém, ona mala hrudník ako keby vtlačený dovnútra, ale len hrudnú kosť, mala tam takú jamku. Tá kosť jej časom začala tlačiť na srdiečko. Operovali jej to pred začiatkom puberty a to tak, že jej museli polámať rebrá, napraviť to a zafixovať. Jazvu má pod prsiami, takže keď má teraz podprsenku, vidno to nieje. Ak sa to dá u Jakubka upraviť trebars plávaním, tak to je veľmi dobré 🙂

gucz
10. říj 2008

a my máme nové len to, že malá sa začína riadne hnevať, ak jej niečo nedovolím alebo zoberiem a už sa pleskla pár krát aj o zem (že by vzor, tak skoro???)
a ešte som ju ostrihala uplne nakratúčko, lebo nad čelom mala kratučké vlásky, na temene vzadu dlhé (3 - 4 - 5 cm) a keď fúkol vietor, alebo sa roztrapatila, tak vyzerala ako šialený profesor 😀

ededik
10. říj 2008

Ahojte kočky,
malinká včera pribrala na 1150 g, je už pekná ružovučká. Trápi ma ale to, že si stále podráždi miesto, kde má zavedenú infúzku, už je to prekladali z nožičky do rúčky, lebo mala teplotu, ale tým že sa dosť mrví, alebo tým
že jej do infúzie dávajú ešte nejaké liečky, tak to ma také troška zapálené. Vy ste s týmto mali aké skúsenosti ???
Dosť sa o ňu bojím, včera som po 1x pochopila, aké je všetko pre ňu namáhavé, keď ju kŕmili, tak sa tak zadýchala, že prístroj začal pípať a hneď nás odtiaľ vykázali. Dúfam, že je ok - strašne mi chýba žabička moja.
Viem, všetko toto musím prekonať a dúfajme že bude lepšie...
Vy ste si týmto všetkým prešli, takže ma chápete... ☹

tamia
10. říj 2008

roháčka, ano rachitídu... ani za svet mi to neprišlo na um 😒 . ako dopadli malého krvné testy?

deina,
nebolo to v NZ... ale mala som tú česť aj s primarom z detského v NZ.... strááášne silny hlas má a vobec mu nevadilo, že malá spí a musela som ju zobudiť aby si ju mohol pozrieť (btedy mala 7 meisacov), lebo bola krpček pri narodení a potom tam "jajkal" že aká je krásna

deina
10. říj 2008

Ededik, ona postupne zosilnie, uvidis a potom uz nebude to papanie pre nu take velmi namahave. Bude vporiadku. 😉

Ten primar z NZ asi velmi nestuduje papiere pacientov, lebo nam povedal, ze Misko sa narodil obezny a preto bude casto chory. 😝

ededik
11. říj 2008

Ahojte kočky,
dnes sme boli za Adelkou, má problémy s dýchaním. Musia jej pridávať a zvyšovať množstvo kyslíka v inkubátore, dnes sme mohli klokankovať len 10 min, aj to mi ju museli hneď brať, lebo dych sa jej znížil pod 80 za minútu, prístroj začal pípať
Strašne som sa vyľakala, aj Vaše detičky mali s týmto problémy??? Má už 2 týždne a 2 dni, pár dní si dýchala už sama, bez problémov a teraz toto. Strašne sa o ňu bojím, ešte sme prišli aj taký nevhodný čas, keď tam nebola jej ošetrujúca lekárka a sestričky neboli oprávnené podávať informácie..
Zatiaľ priberá, aj keď od včera len 10 dkg /má 1190/, problém je možno aj v tom, že je dosť aktívna, už jej dali aj stimulačný vankúš, ale aj tak sa mrví a pučí a málo spinká. Pokiaľ bude mať výsledky horšie, možno ju znova zaintubujú. Ale to je len môj predpoklad... Dokonca už ani z fľašky nemôže piť, lebo predvčerom keď sme tam boli, znova sa zadýchala /asi od toho pitia/ a znova jej kleslo dýchanie. A včera znova.... neviem, čo sa mám o tom myslieť... ☹

deina
11. říj 2008

Je to pre nu este tazsie. To je dobre, ze dokaze dychat aj sama, podla mna jej ale radsej davaju kyslik, aby zosilnela, aby ju to tak nevycerpavalo. Musi nabrat vela sily, aby potom dokazala dychat aj papat samostatne. A ked pribera (hoci len trosicku), tak je dobre. 🙂 Nas maly sa narodil s vahou 1850g a dychal od zaciatku sam, takze s tymto skusenost nemam, myslim si, ze je sikovna, ale musi este oddychovat a naberat silu.

ededik
11. říj 2008

Viem Deini, ale aj tak sa strašne bojím....Asi to chce čas a jednoducho jej musím veriť. Nič iné mi nezostáva...

deina
11. říj 2008

Tomu rozumiem, ale Adelka je sikovna a ocividne bojuje, ta to vsetko krasne zvladne.

ededik
11. říj 2008

🙂 ☹ 🙂

bufina
11. říj 2008

Ahojte, naše Nikolka se narodila v 35+2tt, všechno bylo ok, tak jsme šli za 5 dní domů. Na neurologii nám automaticky nasadili cvičení, Vojtovu metodu. Teď byl malé rok 25.9., měla se narodit 28.10. Zatím nechodí, ale už si začíná stoupat u nábytku a dělá to stejný co její kamarádka narozená v termínu, jen o 14 dnů mladší. Ale přezto nám pokaždé doktorka při kontrole ve zdravotním průkazu zakřížkuje psychomotorický vývoj nepřiměřený. A nikdy mně to nevysvětlila proč. Máte to někdo taky tak, nebo je doktorka blbá?

gucz
11. říj 2008

bufina moja malá začala chodiť presne na predpokladaný deň pôrodu, teda samozrejme o rok. mala teda 13,5 mesiaca a tiež jej neurológ píše záver pmv v poriadku v norme a diagnóza iné zaostávanie vo vývoji. Nič si z toho nerob.

ededik neboj, malinká to zvládne, papanie a dýchanie spolu musí skorigovať, v brušku to miminko zvládne( akože) až v 34 - 36 týždni vývoja. Tak sa nelakaj, a ak by ju aj zaintubovali naspäť, určite by to bolo pre ňu lepšie, oddýchla by si a nabrala by viac síl. Všetko chce len čas 🙂

andulka4
11. říj 2008

Bufi to vůbec neřeš 🙂 Já měla sraz s holkama s porodnice a zatímco jeden klučík v 8mi měsících nesedí, druhý už stojí v 8mi měsících u nábytku 🙂 Každý má své tempo a Dr ti tím spíš zbytečně připomíná že je nedonošená.

Ededik myslím na vás....vše chce čas 🙂 Uvidíš za pár měsíců bude dobřa 🙂

bufina
11. říj 2008

Díky. Jsem to pořád nechápala, že nás vždy pochválí jak se malá pěkně vyvíjí a nakonec napíše tohle. Akorát mě vyděsí, co je špatně. U dětí narozených v termínu každej doktor mávne rukou a řekne že to dožene a u předčasně narozených s tím dělají takovou vědu.

bufina
11. říj 2008

Taky si pořád říkám že se každý dítě vyvíjí vlastním tempem. Asi před měsícem jsme byli na neurologii a malá se do té doby spíš plazila než lezla. Doktorka mě sprdla, že musíme víc cvičit a posilovat záda, že proto neleze, že je má slabý. A za dva dny malá krásně lezla a to jsme ani ještě nezačali cvičit. Ale hodně mamin říká že na neurologii rádi přehánějí.

andulka4
11. říj 2008

Bufi nám vždy na neurologii pohrdavě zdělili že by toho mohl zvládnout víc :( Už jsem to dávno hodila za hlavu 🙂 Zajímá mě jediná věc...a to až jednou bude chodit tak ať chodí správně a ať nemá pohybové problémy. Cvičení beru jako nutné zlo 😠

deina
11. říj 2008

Ano, u deti narodenych v termine sa tak na tabulky neprihliada ako u nedonosenych deti. My mame stastie na dobru neurologicku, som tomu rada. Neopytas sa jej, preco to tam pise?

ladek
11. říj 2008

Ja se pridam 🙂 Nas broucek se narodil na 34 tydnu ☹ Sestricka na rehabilitaci nam rekla,ze na chozeni ma cas do 18 mesicu 😉 Chodime od 15 mesicu 🙂 no spis to chozeni nejak preskocil,zacal hned behat 😀 😀 😀 Na neurologii jdeme za mesic a doufam,ze uz nas vyskrtnou 🙂 andulka4 z toho si nic nedelej to zname 🙂 🙂 🙂