Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

deina
20. črc 2009

Tak ja som prekvapena a asi aj dost sokovana, Rohacka. To co je za lekarku? 😨 Ved Kubko je taky sikovny. Ktovie, co by hovorila na Misula, ten toho teda vela nenarozprava, malinko a aj to vacsinou len jednoslabicne slova. Myslela som, ze budete pekne vychvaleni.

Poradte, ako prinutim krpca, aby mi neodmietal nove jedla - najma zeleninu a ovocie, nemozem donho dostat nic, co nejedol uz predtym (pred rokom). Nehrozi, zeby zjedol papriku, rajcinu alebo jahody, melon... 😖 To su vzdy take revy, ked mu dam nieco nove, je horsi ako jeho otec. Ten tiez povie, ze toto alebo hento nema rad a pritom to nikdy v zivote nejedol. Ceresne mi zjedol maly, samozrejme, najprv revy, potom som ho prinutila ochutnat, tak zistil, ze je to vlastne dobre... ale vsetko ostatne vypluva. A ja veru nemam trpezlivost skusat to donekonecna, kym mu zachuti... a kedysi to bol taky super jedak.

andulka4
20. črc 2009

Roháčka tak to jsem v šoku 😖 znám spoustu stejně starých dětí a ty nic takového neumí....

Já zas musím pochválit davídka protože ten spojí 2slova úplně bez problémů, pozná a napodobí skoro všechny zvířátka ale všichni ptáčci jsou koko a všechno co má 4nohy(kopítka) je koník 🙂
dokáže přijít ke stolu a tam vidí jak se kouří s kávy a řekne bubu pají (pití pálí) a nebo něco dojí a řekne papani není 😀 je s ním hrozná prča 🙂

umí ukázat všechny části těla a pojmenuje všechny osoby (mama, táta, děda, teta, strýc (týc) )

stýkám se s dětma co jsou narození ve stejný měsíc jako on (myslím leden) a umí úplně všechno jako oni akorát lépe mluvíme

Deinuš to mě mrzí že nechce jíst ovoce, zrovna když to všechno dozrává :( U nás je zas úplně opačný problém. Když vidí někoho jíst vrhá se po něm jako pes a všechno chce ochutnat....akorát je stále hubený

dlouho jsem tu nedávala fotky tak něco vložím 🙂

zítra odjíždím k vám na slovensko holky 🙂

deina
20. črc 2009

Sikulka Davidek. 😵 Jaaaj, keby bol tento nas takyto ukecany, tak by som bola rada. 😅 Ale uz sa snazi, konecne ho aj knizky zacinaju zaujimat, takze uz zacina chytat slovicka - doteraz bol len strasne pohybovo zalozeny, ma uzasnu vydrz napr na chodenie, vcera siel peso hodinu a pol, ale rozpravat? No nic moc.

Kam sa chystate? Dovolenka? 🙂

On mi zje ovocie take, ktore jedol uz aj predtym, teda jablka, hrusky, broskyne, banan, marhule... ale nic nove, take, ze jahody, tie ja milujem alebo melon. 😝 Proste nechce novinky, ani ine jedlo, ked mu dam nieco nove, nechce. Minule sme skusali spenat s vajickom, bez uspechu, alebo taka sosovica, to tiez pluje.

andulka4
20. črc 2009

Deinuš to nevadí hlavně že jí něco 🙂 a u nás je to s chozením taky šílené....lítá jak čert. Vůbec neposlouchá a nechce chodit za ruce :( chodí pak jak on chce a kde chce.....no děs

on vlastně celý den jen chodí a chodí.....babičky už ho nechtějí hlídat :( jsou z něj unavené
když je ale na hřišti tak je to fajn to sedí na písku nebo běhá po trávě

deina
20. črc 2009

Podobne. 😀 Ale vcera siel tak pekne, ze som ho len chvalila, pekne za ruku a pri mne, ked slo auto a chytila som mu ruku, nevzpieral sa... no ale inak cely den len chodi a beha a chodi. Ja by som sa napriklad tak rada dlhsie vykupala v bazene u mamy, ale da sa? Jeho to nebavi. Trosku sa pocvachce a koniec, ovela viac sa mu paci behat okolo bazene a nechat sa spriechat (to je ten lepsi pripad, aspon je blizko). Minule mi pol hodinu sedel v pieskovisku, nechapala som. 😅

gucz
20. črc 2009

čauko baby
andulka malý je krásny a ako narástol 😕 . Super že tak kecá 🙂

deina to s novými druhmi jedla máme narovnako. Ani Laura nové veci do pusy nechce dať, skúšali sme papriku, rajčinku, uhorku, marhuľu, jahodu, melón, čerešne ...... a aj hocičo iné, ale ona to buď nedá do pusy, alebo to ihneď vypľuje. Ale nenútim ju, však jej to neskôr zachutí. Zaujímavé je, že je ochotná vyskúšať všetko, čo je moja mama, teda jej babka. Napríklad mi nechcela jesť chlebík s maslom, ale ako videla babku, že ho je, tak aj ona si vypýtala a odvtedy ho zje.

elinka27
20. črc 2009

Jakubko nechce jest rajciny ani papriku,ale napriklad leco spapa v pohode 😝 co sa tyka ceresni tie by mohol stale a najlepsie rovno zo stromu 😀 ale inak co sa tyka jedla celkovo papa menej a on bol znamy tym,ze co pred nim neutieklo to zjedol.Zacal byt priebercivy a vybera si co bude jest v tom je problem,niekedy mam chut ho za to zaskrtit 😠

andulka4
20. črc 2009

Gudz no vysoký on byl vždycky ale hubený je strašně 🙂 máme jenom 11kg
minulý týden jsem ho přestala kojit.....chtěla jsem jen do 18měsíců a představ si že mi přes noc vypije 500ml mlíka a pořát je hubený jak lunt 🙂 Všechno vyběhá

holky s tím jídlem úplně koukám protože D jí úplně všechno
sice je vybíravý že když vidí že jím něco jiného chce zrovna to moje ale já mu to stejně nakonec namíchám a sní oboje

deina
21. črc 2009

Misulo bol tiez ako Jakubko, zjedol vsetko, co nezjedlo vela a este mu bolo malo, no tucko riadny a teraz? Mam pocit, ze je vzdy dookola to iste... 😝 Ale dufam, ze ked bude vidiet viac ludi, ako jedia napr melon, da si aj on, ochutna. Ani neviem, kolko teraz vazi, okolo 12-13kg a merat som ho tiez dlho nemerala. Teraz by najradsej jedol len jogurty, tie miluje, bud zvolensky smotanovy ovocny alebo aj hocijaky iny, moze byt Rajo alebo taky ten Bio, co maju v Bille, ci Activiu, hocico.

elinka27
21. črc 2009

tak Kubko ma rad Kostikov s lentilkami, tie moze aj 5x denne, a trucuje ked mu ho nechcem dat, prve co rano urobi stoji pri ladnicke, na obed stoji pri ladnicke, na olovrat aj veceru, stale pri nej stoji a place ze chce Kostika 😠

deina
21. črc 2009

Moj takto stoji pred skrinou, v ktorej mame chrumky. 😀 Aj tych by vedel pojest kopec, kebyze mu dovolim... a okrem jogurtov ma aj velmi rad syry, mlieko samotne az tak nemusi, pije ho uz len raz (rano 150ml - to je ako 150ml vody, zbytok doplnam prave tymi jogurtami a mliecnymi kasami, aby mal dost mliecnych vyrobkov) ... Velmi som sa potesila, ked zacali opat vyrabat nutrilon bez prichute, on tie prichute velmi nemusi.

Davidek toho vypije dost, to ako vie vypit 500ml za noc? Mas flasky pripravene v chladnicke? 🙂 Niekde som teraz citala taku teoriu, ze kojene deti su zvyknute na to, ze materske mlieko ma rozne chute (podla toho, co matka zje) a deti potom nebyvaju take priebercive, kym nekojene su castejsie priebercive, nutrilon a pod vzdy chuti rovnako.

dvojka
21. črc 2009

Holky,jak vás tady tak čtu tak jsem nějak na vážkách.
Píšete,že vaše dětičky chodí na neurologii,do rizikových poraden.
Jakto,že my jsme tam ani jednou nebyli? 😕 Doktorka mě nikdy nikam neposlala je to normální? 😨

deina
21. črc 2009

Ked nema Anetka ziadny problem, nemusi nikam chodit. S Miskom chodim na neurologiu kvoli tomu, ze bol hypotonicky, naposledy mal uz tonus vporiadku, ale este nechodil, tak v pondelok ideme poslednykrat (dufam). Mala by zhodnotit to, ako chodi a vyradit ho, ak sa jej bude pacit. 🙂 Do rizikovej poradne ideme az v marci, raz do roka - podla lekarky je uplne vporiadku, vsetko tak ako ma byt, vraj sikulka a pod, ale oni si "svoje deti" (ambulacia vlastne patri k neonatologii) sleduju az asi do troch rokov.

dvojka
21. črc 2009

tak děkuju .Mě to teda ani nepřišlo,ale moje sestřenka má taky dítě narozený ve 33tt a ta do té rizikové poradny chodí a právě mě nahlodala,že je divný že my tam nechodíme a že taky necvičíme vojtu.I když ona má co říkat,vlastně maj od porodnice s malou cvičit vojtovku a ona necvičí,radši dá malou do chodítka a má vystaráno 😖

Tak at teda dopadnete na kontrole dobře a už tam nemusíte,ted máš určitě starostí víc než dost tak by to přišlo vhod 🙂

deina
21. črc 2009

Dakujem. 🙂 Nastastie sme tam nechodili casto (bola s malym vzdy spokojna), len raz za par mesiacov, to sa dalo - ale vzdy potesi, ked nieco vypadne, takto nam zostane uz len rizikova (raz rocne to prezijem) a imunologia, to je tiez len raz za asi tri-styri mesiace.

gucz
22. črc 2009

andulka 500 ml mlieka za noc, to je aj dosť, ale keď mu chutí, tak prečo nie. Moja pije mlieko ráno po zobudení 150 ml, pred obedným spánkom 180 - 210 ml, a večer pred spaním 210 ml riedkej kaše. Už mi pije kravské mliečko, začali sme po druhých narodeninách, a čomu som sa moc čudovala, tak jej moc chutí. Aj teraz pred chvíľou stála pri chladničke a chcela meko. Dala som jej ale radšej syr do ruky, nech má obmenu. Jogurty milovala, ale teraz ich síce spapá, ale nemusí ich mať a tak isto aj tie tvarohové či smotanové krémy, voľakedy sa za nimi až triasla a teraz nič....

inak som ju merala, má 87 - 88 cm a váži 12 kíl. Tiež nieje tlstá, všetky nohavice jej padajú, musí nosiť tráky, lebo má chudý pás. Pozerala som papiere od lekárky, a vychádza mi to tak, že od januára narástla 8cm a pribrala len kilo. Ale asi ju tam vtedy zle zmerali, sa mi nezdá, žeby mala vtedy len 79 cm

deina
22. črc 2009

Jej, Laura ma uz dva roky? Ako rychlo to leti. 😅 😵

Ako je to s kozim mliekom u malych deti? Nemyslim tak, ze hned pit, ale videla som v Bille vyrobky z kozieho mlieka napr biely jogurt (Nase bio sa to vola), tak by som mozno vyskusala - je v tom velky rozdiel oproti jogurtu z kravskeho mlieka? Neviete? Moj ma teraz toto jogurtove obdobie, tak skusam vselijake, zatial chutia vsetky.

gucz
22. črc 2009

deina myslím si že jogurty a podobné výrobky by papať mohli, ale mlieko kozie by som ešte nedávala, i keď neviem.... až by som mala tú možnosť, mať kozie mlieko, tak by som sa asi spýtala doktorky, či to smie.

deina
22. črc 2009

Priamo kozie mlieko nechcem dat, len tie jogurty som videla, ze by som asi vyskusala. Ktovie, ako to chuti a co na to povie krpec. Pit este stale pije Nutrilon, aspon do 2 rokov aj bude. Jogurt je vzdy nejako upraveny, ze? To by nemusel byt problem.

ededik
22. črc 2009

Ahojte baby, srdečne zdravím...ako sa máte ???? 🙂 🙂 🙂

andulka4
22. črc 2009

Holky pije 250ml před spaním tak kolem 21.00 naposledy večeří v 19.00
no a pak se mi ještě budí v noci 1X někdy 2x a to vypije 200ml a pak ráno zase 200ml ....prostě za večer víc jak půl litru

přes den dám ještě jeden jogurt a nějaký sýr s chlebem

mléko budu dávat až po třetím roce ve dvou určitě néééé

andulka4
22. črc 2009

no a přes den vypije tak 300-400ml neslazeného ovocného čaje nebo vody

mishusha
22. črc 2009

ahojky, pisala som do inej temy, ale ta je dost neaktualna... takze pisem u vas 🙂

chcela by som sa opytat ako ste postupovali pri stravovanii svojich deticiek

kamoska ma synceka, narodil sa v 26tt a teraz uz ma 13mesiacov a nie je si ista, ci moze v stravovani postupovat ako pri normalnom dietati...to znamena, ci mu trebars moze dat uz tvaroh, normalne kravske mlieko, trosku osolit stravu.... ci zaviest aj alergicke potraviny, ovocie...???
budeme vdacne za kazdu radu...

deina
23. črc 2009

Mishusha, traviaca sustava sa vyvija uz od narodenia a mnohi lekari preto nepozeraju na korigovany vek pri stravovani (ved uz po narodeni papali mlieko, hoci mali byt este v brusku) a doporucuju, ze kludne mozes ist ako pri donosenom dietati. Samozrejme, az po roku pomaly, nove skusat dlhsie, napr jahody najprv len po troske, potom trosku viac, na treti den celu davku a sledovat reakcie. Aspon ja som to takto robila. Kravske mlieko mi este nepije, ale pouzivam ho do varenia, solim (trosku), nekorenim, tvaroh davam...

mimi198
26. črc 2009

ahojte babulky, moj maly uz bude mat 9.mesiacov a este sa mi ani neda na styri, co ma trapi nemal by to uz vediet? lozit by este nemusel som citala ze to niektore deticky aj preskocia ale on sa mi velmi ani na styri neda ked ho dam ja do takej polohy tak tam vydrzi ale nevie co ma robit tak spadne, ale sam od seba sa neda.iba sa mi toci na brusku a po rukach a snazi sa na tom brusku doplazit k hrackam. ako ste to mali vy? ci sa mam obavat alebo nie. a na nozicky sa mi troska dviha ale tiez uz deti v jeho veku uz sa ucia pomaly chodit a on ked ho dam na nozicky tak ho drzim a len tak na mieste preslapuje nevie co s nozkama a este nie je ani stabilny v nozickach a ked tak tak ide do zadu do predu ho ani nenapadne.

mimi198
26. črc 2009

lebo ked som aj citala ze niektore deticky uz staly sami v postielke aj v siestom alebo siedmom mesiaci tak som na to pozerala ako puk... kde by sa mi on tak postavil on si este ani sam nesadne. ja neviem je to v poriadku? lebo mame ist aj k neurologovi v auguste nech tam nemam sok ze co mi povie.

dvojka
26. črc 2009

mimi-naše malá se vyhoupne na čtyři,ale vydrží se houpat jen malou chvilku aa pak taky přepadne 😉 na gauči jí to jde líp,ale na zemi se bojí
Na nohy si taky nestoupá,v prostoru si taky nesedne,dneska se jí poprvé povedo sednout si ze čtyř.Jinak se posadí jedině v postýlce či v kočáru když se něčeho chytne.
Myslim,že to je v pořádku...Neboj 😉

deina
26. črc 2009

Mimi, podla mna sa nemusis obavat, o kolko skor je narodeny? Moj sa tiez dlho plazil, niekolko mesiacov a nie a nie na styri. Sice sa na styri dal, ale nestvornozkoval - plazil sa od siedmeho mesiaca az do takmer 11-teho, ked zacal stvornozkovat. Chodili sme k neurologicke a nebol ziadny problem, proste len potreboval spevnit rucky - ono to pride, ked bude pripraveny, uvidis. Aj cvicite?

My mame dnes hrozny den, tak sa bojim. 😢 Misulo od rana kriva, dokonca niekedy je to az take, ze straca rovnovahu a padne, neviem, co sa mu stalo. Uz sme boli aj na pohotovosti, aj na ortopedii, vsetko vyzera byt vporiadku, ze moze ist o nejaku virozu, nevyzera to na nieco vaznejsie - napriek tomu to vyzera hrozne, ze stoji a chce spravit krok, ale nejde to a spadne. 😔 Potom, ked sa rozchodi, uz chodi pekne a je to dobre, ale ked dlhsie sedi a potom chce chodit, tak mu to ide tazko.

dvojka
26. črc 2009

deina-a neštíplo ho něco..No možná se to zdá jako hloupost,ale kdo ví...Nebo nebyli jste očkovaný?

deina
26. črc 2009

Dvojka, aj to je mozne, ma na nozicke vyrazku, dostal na to fenistil kvapky aj gel - ale neviem, mne sa to zda ako vyrazka po ustipnuti, manzel skor, ze to vyzera len ako poprhelnie a doktorka povedala, ze keby to bolo ustipnutie, mal by viac ako vyrazku (mal by aj teplotu, opuchy a pod). Ockovany bol davno, pred asi troma mesiacmi.