Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

rohacka
15. dub 2008

Vitaj, Michaeela. Nas maly je o tyzden skorsi - 33+3, 2050 g, 46 cm a tiez sme mali vsetky mozne problemy s pohybom. Cvicis Vojtovku? A chodi Ti po styroch? Nas Kubko sa zacal otacat ako 7 mesacny, potom na 6 tyzdnov prestal a v 9.5 mesiaci zacal znovu. Teraz sa vela neotaca, ale to uz neriesim. Ako 11 mesacny sa zacal plazit a teraz v roku opatrne stvornozkovat. Vidim, ze jeho vyvoj ide pomaly, ale ide, tak sa nad tym uz nezamyslam. Vraj cvicene deti by mali prejst vsetky fazy vyvoja a sadnut si sami by si mali radsej az neskor, ako zacnu stvornozkovat. Nam na rehabilitacii zakazali posadzovat ho, kym si sam nesadne a choditko radikalne odmietli, dieta vraj potom zle doslapuje, trpi chrbtica atd.

elinka27
15. dub 2008

vitaj michaela, je lepsie ak by si sa poradila z neurologom,nam odporucili cvicit vojtivku, neviem ci cvicis aj ty.A ja sa drzim jedneho hesla "radsej neskor ako nikdy" ale priznam sa,ze tiez mi dlho trvalo kym som sa s tym vyrovnala a este teraz ma obcas trapi,preco prave moj Kubko zaostava vo vyvoji, a preco sa musel narodit predcasne.
Ked mi v nemocnici po porode povedali,ze budem predcasne rodit,tak ma napadlo, no fajn aspon to budem mat skor za sebou,ale ake budu nasledky som si uvedomila az ked som maleho videla v inkubatore..

adrolka
16. dub 2008

ahojte maminky!
mám na vás otázku. Moje malé majú nanny prístroj a ešte z neonatologického sme zvyknuté na zvýšenú polohu pri spaní. Pár dní ich už dávam do spacieho vaku namiesto zavynovačiek. ale som si všimla, že sa mi zošmykujú - lebo sú v tej zvýšenej polohe (majú pod matracom vankúš), ony priamo spia na tom monitore, čo som prikryla dekou.
Tá zvýšená poloha je asi kôli môjmu strachu, aby sa mi nezadrhli keď spia, hoci odgrgávam, ale ....teda sa xcem spýtať ako ste tú zvýšenú polohu riešili vy? čo proti tomu zošmyknutiu? možno blbá otázka 😅 😅 😅

deina
16. dub 2008

Hello. 🙂 Predstavte si, kedze je nas maly neustale hladny a nestaci mu uz ani liter mlieka denne, doktorka nam odporucila zacat mu davat trosku mrkvy a neskor zemiak. Na jednej strane sa mi to zda strasne skoro, ale hadam vie, co robi, je to skusena doktorka a je pravda, ze malemu ocividne mlieko uz proste nestaci. Je to taky velky hlados. V rizikovej poradni nam poradili prejst na dvojku nutrilonu, tak som tak spravila, ale ani to mu uz nestaci. Ale vraj vobec nie je tucny, je velky, to je pravda, ale ze ved manzel je tiez velky, mal to po kom zdedit. 🙂

Proti zosmyknutiu? Ja neviem. Neskusala si tie drziaky, ktore sa pouzivaju aj v nemocnici, take latkove? Lebo ta podlozka je dost smyklava, zosmykne sa z nej aj deka, nie? Hoci tu podlozku by si aj tak musela pouzit na tu latkovu podpierku... 😖

michaeela
16. dub 2008

Ahojky,my když jsme byli s malým v neonatologické poradně,to bylo v 6.měsících,tak paní doktorka říkala,že je Petřík uplně v pořádku a že už nemusíme ani odpočítávat těch 6týdnu,takže jsme ani Vojtovku necvičili.Náš malý totiž už v 5měsících začal poskakovat.Když ho chtěla dát paní doktorka do sedu,tak on si zrovna stoupl,byl hodně pevný v nožkach.Já si nedovedu představit,co bych s malým dělala,kdybych ho ani nemohla posadit a nebo ho nedet do chodítka.Myslím ale,že našlapuje dobře a taky vím,že žádný doktor ty chodítka neschvaluje(a to i u normálně narozených dětí).V roku máme jít na tu kontrolu do té poradny,tak jsem sama zvědavá jak dopadneme.Ale vidím,že u těch předčasně narozených dětí jsou tyhle problémy,co máme,asi normální.A kolik tak tedka vážíte?My máme 9,40.Tak moc děkuji za rady,holky,a jsem ráda,že jsem se sem přihlásila.Zatím ahojte

susika
16. dub 2008

ahojte.tak tá moja potrova je dva mesiace skor narodená, ale už mi to pripadá, že ten rozdiel sa akosi skrátil na mesiac.v sobotu mi spadla z postele a za ten krátky čas, čo sme boli v nemocke (2,5 dna) mi začala sama sedieť, lepšie loziť, ešte lepšie vnímať, a pritom aj predtým vnímala všetko veľmi intenzívne, až sa neurologička čudovala a aj na rizikovej poradni bola za to pochválená)eščte lepšioe nakračovať....sme sa tam smiali, že asi to tam bolo niekde v mozgu skryté a že bolo treba len trošku potriasť 🙂 🙂 čierny humor, ale za tie nervy to nestálo.hrozne som sa o nu bála.

janina77
16. dub 2008

adrolka, my mame tiez zvysenu polohu - kvoli refluxu. Ja to mam urobene tak, ze v postielke pod matracom mam naukladane vankusiky a deku, tak aby to bolo plynule vyspadovane, na tom mam polozene nanny, a na tom matrac. Maly sa mi niekedy zosuchne viac, inokedy menej, ale len raz sa stalo, ze zisiel uplne dole, mimo podlozku a mali sme alarm. ked je nanny pod matracom, tak sa to tak nesmyka.

elinka27
16. dub 2008

adrolka, mne sa zasa stalo,ze maly sa mi zosmykol az po perinu 🙂 vyriesili to spacie vaky,ale uz ho teraz nedavam do vyvysenej polohy,pokial sa nevedia pretacat,tak ich skus dat nabok, tak by nemali vdychnut.

adrolka
17. dub 2008

ahojte, bré ránko. Díky za reakcie. Takže Elinka ty už nedávaš do vyvýšenej? ja sa trochu bojím zrušiť vyvýšenú. tak som teraz ráno objednala ten super vankúš čo je dobrý na reflux - tuším som ho tu na tejto téme našla - ten polský. jeden taký už máme a dávam ich obidve na to, keď si len tak ležkajú na našej posteli. 🙂

pappo
17. dub 2008

caute baby nepoznate niekto Mudr. Vicianovu z rizikovej poradne pre nedonosenych na kramaroch? ma k nej ist zrusila som antolsku tam sa o nas vobec nestarali ako by som potrebovala.

pappo
17. dub 2008

kolko vam prespia deti denne moje su stale nekludne ak neratam noc cez den ledva 4 hodiny

elinka27
17. dub 2008

adrolka, nedavam malemu sa to uz zlepsilo, a pomaly to ustupuje.Ale predtym mi grckaval aj cez nos.Nam pomohli homeopatika

Inak malemu nasli v nose stafylokoka, a preto ma vraj stale nadchu 😒

pappo
17. dub 2008

elinka a ake homeopatika porad

elinka27
17. dub 2008

tak nam poradili antimonium crudum 9ch a davam mu 3granulky 2x denne,grcka ale uz menej a nema uz kyselinu.

tribitka
17. dub 2008

elinka, aj my sme mali zlatého stafylokoka v nose..... 😠

janina77
18. dub 2008

pappo - dr. Vicianovu velmi chvalia, ja som ju stretla len 2x na oddeleni v nemocnici ked sme tam este lezali. Bola mila a ked sme sa nieco opytali, rada vysvetlila. Inak ona viedla (mozno aj vedie) poradnu v casopise Mama a ja k malickym babatkam.

A mne maly prespi ako kedy. Spava 3x denne, doobeda od tristvrte hodiny az do 2 hodin, poobede vonku v kociku 2 hodiny (ale budi sa medzi tym, iba ak vkuse chodim tak prespi vkuse), a potom este podvecer polhodinu az hodinu. Dokopy v priemere 4,5-5 hodin. A to je starsi ako tvoje. No a v noci prespi dokpy 10-11 hodin s jednym krmenim nadranom. (teraz je zas spln, tak spi v noci horsie, budi sa skor)

Inak, nechodite niekto na Kramare k neurologicke Brozmanovej?

andulka4
18. dub 2008

Pappo já jsem úplně nešťastná mě Davídek ráno vstane v 8 ráno a usne v 23hod večer :( Celý den nespí, jen když sním jdu ven tak zabere v kočárku. Dokonce mi už 5dní nic jiného nedělá než řve....řve a řve. Dokonce musím kojit co 2 hodiny. Uklidní se jenom u prsa :(

Holky poraďte mi čím to je? Masíruju mu bříško, dávam kapky, používám rektální trubičku....bavím ho hračkama atd.
On ale furt řve. Uklidní se jenom u prsa ale to je pak přepitý a blinká.

duskaf
18. dub 2008

andulka, ono to postupne pomaly prejde, uvidíš, náš Danko takto plakal, normálne si mi to pripomenula, len plakal a plakal, ale potom ako mávnutím čarovného prútika prestal, pribral, zosilnel, koliky prestali abolo dobre a potom bol už len usmievavý, spokojný, ako vymenený. viem, že je to únavné, ja si pamätám ako som už nevládala, striedali sme sa s manželom a nosili ho anosili, dnes viem, že keby som mala vtedy šatku, bolo by všetko lepšie, jednoduchšie, teraz si užívam nosenie mojej malej v šatke, neskúsiš to? U nás v Košiciach nosia aj nedonoseniatka, celkom malinkaté.

michaeela
19. dub 2008

Andulka,my jsme měli s tím pláčem taky šílené potíže,máme taky předčasně narozeného chlapečka.Mysleli jsme s manželem,že se z toho zblazníme,já jsem taky měla náběhy na to,že jsem si byla u doktorky pro prášky na uklidnění,ale nakonec jsem si je nevzala.Ani nevím jak jsme to všechno zvládli,nejhorší bylo,že první dítě bylo nejhodnější pod sluncem,Kačenka do ted ani neumí plakat,ale za to Petula nám to vynahradil.Nám se moc osvědčil Baby Vak,jedna paní nám ho doporučila a opravdu to zabralo,malý tam byl klidnější.Pediatři říkají,že pro nedonošenátka je to taková náhrada maminčiného bříška.

elinka27
19. dub 2008

andulka,veru my sme to mali podobne, a teraz uz sa to ukludnilo a maly uz zacal spavat aj doma.Predtym spal len vonku 🙂

ladek
20. dub 2008

Ahojky 🙂 Chci se vas zeptat !?Mam chlapecka narozeneho na 34 tydnu 😲 Zatim lezeme jen pozadu,zacina si stoupat,roku urcite neuteceme to nam bude za 14 dni 😀 Myslim,ze to by bylo celkem v poradku 😉 Take pozorujete,ze jsou mysli o to co se narodili drive pozadu 😒 Zatim delame jen pa,pa a to jen obcas ☹

kili
20. dub 2008

andulka, ja som ako obohratá deska, už som sa aj bála ti poradiť šatku, ale keď už to tu spomenula dushaf. Mohlo by to zabrať, u prsa sa možno ukludní lebo je to mazlenie, tak by sa mohol aj v šatke. Mohla by si to skúsiť, doporučujem elastickú. Včera som našla, že aj moju značku Hoppediz už majú elastickú, som s ňou moc spokojná.

kili
20. dub 2008

ladek, moji sa narodili o 3m skôr a mám pocit, že sú pozadu v myslení o dosť viac. Zatiaľ neurobí ani papa, ale nejak ho to ani neučíme, neviem či ho to učia aj ostatný. Adamko je prípad sám o sebe, ten je na úrovni možno 4m dieťaťa, ale fakt to neviem posúdiť, keďže som iné deti ešte nevidela.

zusom
20. dub 2008

pappo, k Dr.Vicianovej chodím so synom 6 rokov a je veľmi dobrá. Má prehľad a vie poradiť. Môžem len doporučiť.

janina77, Dr. Brozmanovú poznám tiež, k tej nedoporučujem. Možno je odborníčka, ale prístup k matkám má hrozný. Keď mal môj syn 7 mesiacov stanovila mu zlú diagnozu. Bola to diagnóza nezlučitelná so životom a povedala mi, že nemalo význam ho operovať. Táto diagnóza sa mu nikdy na CT nepotvrdila, ale mne to stačilo k tomu, aby som sa zosypala a vlastne zbytočne. Potom som sa dozvedela, ze aj veľa iných mamičiek malo s ňou takéto skúsenosti (katastrofické diagnózy a prognózy) a čas ukázal, že to nebolo až také zlé.

elinka27
21. dub 2008

tak som tu dlho nebola,ale idem sa pochvalit, odkedy cvicime vojtovku maly je taky zivsi.A dokonca sa zacal aj plazit.Vie sa tak 1-2x odrazit dohami dopredu,ale dozadu mu to ide lepsie plazi sa ako rak 😀

elize
21. dub 2008

elinka, super pokrok 🙂 náš Maxinko sa snaží, ale zatiaľ sa len pokúša odrážať rukami a nohami. Trošku sa posunie dopredu, ale hneď sa unaví a potom sa začne čertiť. My nič necvičíme, neurológ povedal, že máme hraničný svalový tonus a nie je s vývojom pozadu. Ja by som s ním radšej cvičila 😅 A ako cvičíte?

andulka4
22. dub 2008

Ahoj Elize nán Dr řekl taky že máme hraniční sval.tonus a nemusíme cvičit. Já ale přesto aspoň přes týden cvičím...o víkendu nemáme kdy jsme u babiček 🙂 V pondělí jedene po měsíci na neurologickou kontrolu, zak jsem zvědavá jestli nám cvičení naordinujou. Ale myslím že jo. Davídek je pořát takový gumový.Kdy tobě začal Maxík držet hlavičku a byl pevnější. Dost mne to trápí....nedá se dobře nosit :( A máme už 4600 g takže je docela i těžký.

elize
22. dub 2008

Ahoj Andulka, Maxík začal držať hlavičku asi v 2 mesiacoch, ale len keď sme ho držali na rukách, jedna ruka musela byť samozerjme v strehu. Koníčky pasie od 2,5 mesiaca. Bez držania hlavičky ho z ľahu dvíhame asi od 4. mesiaca. Dosť často ho dávam na bruško. Poukladám pred neho hračky a upútavam jeho pozornosť, aby vydržal čo najdlhšie. V posledných týždňoch sa mu na brušku veľmi páči. Do vtedy sa mu to veľmi nepáčilo. Kúpili sme taký nafukovací valec a každý deň ho cez neho preložím (samozrejme mu držím telíčko, aby sa neprevrátil). Vtedy dvíha hlavičku a dokonca aj pol chrbátika. Možno toto tomu pomohlo. Valec môžeš nahradiť fitloptou. Taktiež máme jednu naťahovaciu hračku. Keď si ju chytí tak mu ju naťahujem. On priťahuje ručičku k sebe a tým ju posiluje. Striedam obe rúčky. Veľmi sa mu to páči. Možno takéto hry napomohli k tomu, že sa mu tak darí 😉

malalady
24. dub 2008

ahojte 🙂

kili
24. dub 2008

vytaj 🙂
o koľko skôr sa ti narodil?