Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

elinka27
17. srp 2008

tak ja som prave dovarila obed, maly je s tatom vonku tak mam cas.Este sa chystam na babovku.

elize ty si teda fakt sikulka 😀 ja som volakedy tiez tak zehlila,ze mi vzdy zostala pamiatka na zehlicku 😉

Andulka,takze ste boli obdivovat krasy SK co? 😉 🙂

Nas maly si najnovsie sadol sam,ked je na styroch dokaze sa sam posadit, normalne parada 😝

andulka4
17. srp 2008

Eli jojo máte krásné hory 🙂 ale na můj vkus trochu draho ☹

elinka27
17. srp 2008

andulka, tak to nielen na tvoj vkus, Tatry su uz drahe aj pre domacich 😒

elinka27
18. srp 2008

babule kde ste?mam pocit,ze trpim samomluvou 🙂

gucz
18. srp 2008

ja sa hlásim, ale len na chvíľku, lebo malá musí mať stály dozor. Ona chvíľu neobsedí a stále dačo vymýšľa. Čo máte nového?

andulka4
18. srp 2008

No já furt něco řeším :(
Teď zas pro změnu to že si David neprohlíží sám hračky(sám si je neudrží)
Dneska jsem byla na RHB a prý je to tou hypotonií.

Lendy prosím tě, měli jste taky ten problém?

deina
18. srp 2008

Ahoj baby. 🙂 Andulka, krasne fotky, maly je zlatucky a tie okale! 😵 Vidim, ze sa rad nosi, to Misulo ani za svet nechce byt v nosici. Mame doma Ergo, ale vydrzi v nom tak 5 minut a koniec, vreskot, plac, musi von. On proste neznesie byt takto napevno, musi sa hybat. A najnovsie zboznuje krabicu od vlhcenych utierok, bud do nej bucha ako na bubon alebo mu ju strcim do ruk a on si ju obzera alebo ju hryzie.

A hypotonia suvisi aj s niecim takym, ze si neobzera hracky? 😨

gucz
18. srp 2008

andulka4 hlavu hore, určite bude lepšie (pevne v to verím).
Viem ako sa asi cítiš, aj keď každá trápenie určite prežívame ináč. Hlavne sa tomu nepoddávaj, malinký to určite vycíti ☹ . Veľmi veľmi Vám držím palčeky, aby to cvičenie ukázalo výsledky čo najskôr. Skús sa spýtať na RHB alebo u Neurológa na nejaký rehabilitačný pobyt. Možno by mu to pomohlo.....
Na mojej už ani nieje vidieť, že bola predčasná, je šikovná, aj keď sama ešte nechodí, bojí sa pustiť. Má 79 cm, a 9200g. A tiež ma pri nej chytali stavy zúfalstva, nechcela držať hlavičku, stále jej prepadávala, som si myslela, že ju ani nikdy neudrží. A teraz mi to príde tak strašne dávno.

lendy1
18. srp 2008

Anet, já do této diskuze už moc nechodím ani číst, takže jsem ti poslala IP 😉

elinka27
19. srp 2008

andulka, veru skus sa opytat za to nic nedas a neboj chce to cas a bude lepsie.Nuz niektorim to ide rychlejsie ine zasa potrebuju viac casu, viem,ze sa to keca pekne ked to neni moj pripad,ale uvidis za par mesiacov si ani nespomenies.Nieje dolezite kedy ale ze vobec 😉

gucz, tak vy ste sikulovci to sa musi nechat, nas ,maly si uz tiez vyzaduje dozor, stale mi niekam uteka vo vsektom sa hrabe a podobne, no snad si casom zvyknem, lebo inak sa zblaznim,teda nebola som na to zvyknuta behat stale za nim a davat pozor,ale dava mi dost zabrat.

Ideme do stvrtka svokrovcom na vidiek 😀 , tak na mna myslite nech to prezijem u nich bez ujmy na zdravi, oni maleho vzdy celeho vyoblizuju ani ruky si neumyju a mna ide porazit,ale co uz.Ked k nim ideme hovorim tomu "posilnovanie imunity" 😝

lenk
19. srp 2008

ahoj holky , rodila jsem 4.7. a měla jsem spravně rodit 21.8.Došlo u male krvaceni do mozečku. ktere se pak střebalo . Nerozumim tomu ,jak to mam chapat že moje ditě bude zaostale... to jako psichycky ?? nebo fizicky. znamena to že z moji dcery nebude žadna doktorka?? že bude naštěvovat zvš??Nebo de oto že třeba nezačne chodit v tu dobu co jiny děti už chodi?,

gucz
19. srp 2008

lenk:
neviem k akému krvácaniu došlo u tvojej dcérky, alebo čo ti vlastne povedali. Moja sa mala narodiť 24,8 a narodila sa 15.7 minulý rok. Tiež mala trošku krvičky v hlavine, zistili to na ultrazvuku, ale vstrebala sa. Doktor mi povedal, že si z toho nemám robiť hlavu, detský mozog je schopný obnovy, poškodené bunky nahradia iné, aspoň ich funkciu. Neboj sa malú bude určite sledovať neurológ, budete chodiť po kontrolách (aj my sme sa nabehali) a budú malinkú kontrolovať, ako napreduje vývoj. Možno Ti kázali cvičiť, možno nie, veď uvidíš. Možno bude vývoj trošku pozadu, ale keďže sa narodila skôr, tak by som sa tomu ani nečudovala, aj moja zaostávala o 1,5 mesiaca, dohnala to nejak po 10 mesiaci veku. Držím palčeky maličkej a aj Tebe, budem na Vás myslieť. Napíš potom ako sa Vám darí 🙂

gucz
19. srp 2008

elinka dúfam že to podporovanie imunity v zdraví prežijete 😀 , hlavne sa snaž si oddýchnuť, keď bude mať kto dávať na malého pozor (zamestnaj svokru)
Ono ešte len teraz začína sranda, budeš mať pocit, že Ti rastú oči aj na chrbte, malí lezúni sa nezdajú, nájdu aj čo by sme my nenašli, moja poctivo zbierala omrvinky a podobné somarinky, keď začala štvornožkovať. A počkaj keď sa naučí otvárať šuflíky a skrinky, to sa ešte len za ním nabeháš, takže jednoznačne oddychuj na návšteve kým sa dá, a ak sa samozrejme dá 🙂

gucz
19. srp 2008

my sme boli dnes na kontrole na kardiológii, dieročka medzi predsieňami sa zmenšila z 4,0 mm na 3,8 mm. Malá tam vrieskala ako divá, nechcela si dať spraviť ultrazvuk, eeg tiež hodne dlho trvalo kým jej natočili, lebo sa trepala... normálne som bola spotená ako čuňa keď sme odtiaľ išli. Kontrola nás čaká vďakabohu až za rok.

deina
19. srp 2008

Tak prijemne posilnovanie imunity prajem, Elinka. 😅 Nech to v zdravi prezijete obaja.

My sme dnes boli u imunologicky, maleho tam poslali po tom zapale priedusiek - take divne to tam bolo. Doktorka bola fajn (konecne nefrflala, ze je tucny, asi fakt zostihlel 🙂) a vysledky testov mal dobre, nastastie. Mal tam nieco slabsie,ale ze to je normalne u malych deti, lebo sa im imunita este len vyvija, ale imunoglobuliny a protilatky mal vporiadku (to som si vydychla, ja ich v poriadku nemam, mam problemy s imunitou). Napriek tomu sa unho vraj zacinaju objavovat prve priznaky alergie - vraj v dospelosti nieco mat asi bude. Teraz sa to prejavuje iba na kozi, zas ma taky suchy fliacik na brusku a je dost vyhadzany od sliniek, vraj normalne az takto vyhadzane deticky od slin nie su. Ja mam problemy s imunitou (Sjogrenov syndrom - autoimunita) a manzel ma chronicky zapal hornych dychacich ciest + zistenu akusi alergiu na travu (hoci sa nikdy neprejavila), tak sme sa nasli a z toho vyplyva, ze asi to Misula neobide. 😔 No ale ked to bude len taka alergia ako ma manzel, tak to je okay, to sa da.

deina
19. srp 2008

Ozaj, v Kike mali super akciu na Multiway, tak sme jeden objednali - cerveny. 😅 Stal nejakych 3600sk a pride sice az o mesiac, ale nesuri nas to. Neodolala som mu. 😀

andulka4
19. srp 2008

Holky díky za podporu 🙂
No byla jsem včera na RHB a vše mi vysvětlila 🙂
Nedokáže si prohlížet ruce jelikož má ty záda tak slabé že je na nich nestabilní a tím pádem se bojí natáhnout ruce pořádně :(

Až posílí záda a bude se na nich cítět stabilně tak dokáže předmět udržet.

Takže myslím že to bude časem ok 🙂

Lenk: Na tak stupidní otázku jestli bude tvé dítě navštěvovat zvláštní školu když je předčasně narozené ti neodpovím 😉

deina
19. srp 2008

Andulka, mna tak este napadlo, ked nevidis vysledky s tymto cvicenim, mozno by mu zabralo ine cvicenie? 😕

Nas maly ma tiez slabsi chrbatik, tam sa mu ta hypotonia prejavuje, ale posilujeme, tak sa hadam da doporiadku.

Predcasne narodene deti vraj byvaju velmi inteligentne. 😉 Vid Darwin alebo Isaac Newton a neviem, kto este.

andulka4
19. srp 2008

Deino a jaký cvik cvičíte?

Uvažuju ještě o Bobathovi. Každopádně je to prý na stejném principu. V září jedu na kontrolu k neuroložce a ta Bobatha cvičí tak se jí optám.

deina
19. srp 2008

Skusim ti ho opisat:

polozim si Misula pred seba na stol, tak, ze je nozickami ku mne, lezi na brusku, nohy mu visia dole. Drzim ho pod lopatkami a pritisknem hornu polovicu tela na stol, on potom zacne kopat nozickami a dviha hore zadocek. Tym vraj posilnuje chrbtove svaly - len nam to akosi nejde, on je neuveritelne silny. Zozaciatku to slo, teraz uz bojuje, dviha sa, vzpiera, neudrzim ho, este viac zosilnel.

A potom mame to cvicenie, ktore mate asi aj vy - reflexne nieco, drzim mu ruku a nohy do kriza.

andulka4
19. srp 2008

Aha tak to cvíčo neznám to není Vojta 🙂
No moc jsem to nepochopila :( Jako že mu vysí nohy dolu ze stolu?

deina
19. srp 2008

Ano, visia mu nohy dole, len hornu polku tela ma na stole. A ked ho pritlacis, zacne kopat a dvihat ritu. Skus, vidno pritom, ako mu svaly pracuju.

andulka4
19. srp 2008

a ručky má v jaképoloze?

deina
19. srp 2008

Pred sebou ich ma, len tak volne,tie nie su dolezite pri tomto cviceni.

andulka4
19. srp 2008

A pochopila jsem to OK že mu jako tlačíš v oblasti lopatek dolů jako by do stolu záda?

deina
19. srp 2008

Ano, tak. To preto,ze tak je to prenho lahsie akoby sa mal dvihat na rucickach - ide o to, aby lezal a nedvihal sa, tak sa mu lepsie cvici.

fajn
19. srp 2008

deina a andulka tak takhle cvičíme taky že malé visí ale jedna noha ze stolu a druhou má jakoby podsebou a pak to zase vystřídáme. Taky posilujeme záda. Asi je to taky Vojta co popisuje Deina

andulka4
19. srp 2008

No to Vojta není. To na tom stole!

Vojta má reflexní plazení a 2x reflexní otáčení.....tedy aspoň si myslím

deina
20. srp 2008

Tiez myslim, ze toto nie je vojta, ale len nejaky rehabilitacny cvik. Ten druhy, ktory mame, Vojtovka je, to bude to reflexne plazenie alebo take nieco. Skusila si to, Andulka?

janina77
21. srp 2008

Ahojte maminy, idem na vas s mojou dilemou:
Maly sa vsade stavia, aj by chodil kolo nabytku, keby sme mali taky vhodny 😀 - v postielke chodi dookola pomalicky, ale presuva sa no a vcera ho chytila moja mamina za ruky a on prekracoval ako pan, riadne sa chytal chodit za ruky. Citala som par nazorov, ze nie je vhodne takto chodit s dietatom za ruky, ale nikde som sa nedocitala PRECO.
Tak sa chcem spytat vas, co si o tom myslite. Nieze by som tak chcela maleho ucit chodit - ved este sam nestoji, tak predsa nemoze sam chodit, (zato stvornozkuje ako gula), ale ci mu to moze ako "zabava" nejak uskodit, alebo to uskodi len mojej chrbtici, ked ho tak budem vodit.
Dakujem vam za vase nazory, pripadne odkazy na nejake mudre stranky, kde sa to rozobera.