Nedonošeňátka a jejich vývoj a trápení. Je jejich vývoj zpomalený?

moncicik
24. zář 2007

Ahoj chci si jen tak popovídat s maminkama co se jim miminka narodila předčasně zda je to znát že jsou dříve nebo zda je ten vývoj pomalejší než u donošených dětiček.
Rodila jsem na 36. týdnu a malý měl nezrálé plíce , to jsme dohnali v porodnici ale díky tomu že je nedonošenec tak teď lítáme po doktorech a po vyšetřeních a pořád ho pozorují zda se správně vyvýjí a tak, no není to nic příjemného.Takže bych ráda kdyby jste se podělily o vaše zkušenosti .Moc děkuji.Mona

gucz
23. zář 2008

to je veľmi nepríjemné keď má mimino kašel ☹ , moja malá to chytila od manžela, on je , či skôr už bol, chorý. Teda aspoň si myslím, ale je to aj tým počasím. Možno som ju moc obliekla...., i keď spotená nebola ani raz, no čo, to je jeseň....

gucz
23. zář 2008

Volala som aj s doktorkou, očkovanie sme preložili o týždeň. Ale minule mi povedala, že hlavné je, aby predčasniatka neboli do roka choré, po tom roku už choroby zvládajú lepšie.

deina
23. zář 2008

Nas uz chory bol a vtedy to zvladal dost tazko, dlho mu trvalo, kym sa z toho dostal, chudiatko. 😖 Tak teraz nanho davam velky pozor, snazim sa ho trosku otuzovat.

gucz
23. zář 2008

no aj ja som sa snažila 😉 , aj často vetrám, semtam malá spáva pri otvorenom okne, teda je otvorené na mikrovetranie. A dávam jej aj vitamíny, aj keď nie pravidelne. Dávam jej kvapky cebion multi, ale nechce ich ani za svet, tak sme to trošku flákali. Asi jej ich budem dávať poctivejšie.

deina
23. zář 2008

Nevies o nejakom cisto ovocnom detskom caji? Bez cukru, bez byliniek... Neviem taky najst. Maly pije sice len vodu, ale ked pojdeme von v zime, asi by bolo dobre mat pri sebe nieco teple a henta alergologicka mu bylinky zakazala. Vraj ma pit slaby cierny caj, ale to sa mi nezda ako dobry napad.

gucz
23. zář 2008

no moja tiež pije jedine mlieko, alebo vodu. A ešte chce piť moju kávu s mliekom 😀 , hipky a podobné čajíky nechce. Skús pozrieť v tescu tam majú nejaký bio organics čaj pre deti, ale neviem zloženie. Moja si sem tam chlipne obyčajného ovocného popradského čaju (letná zmes, broskyňový) ale chce ho len keď ho pijem aj ja. No ona je už staršia, tak môže. Skús mu zaliať vriacou vodou fenikel alebo aníz, necelú lyžičku na pol litra vody, to dávala moja mama môjmu bratovi. Pomáha to aj na bruško a pekne to voní

szivem
23. zář 2008

Mario sa dnes zobudil o 3 30h a predvcerom o 5 00h neviem ci to nieje pocasim,normalne na take skore vstavanie nie sme zvyknuty,uz od 2mes.mi spi celu noc,okrem obdobia ked nam isli zubky,to sme sa budili aj 3krat za noc.Je zvlastne ale cez leto mi Mario vypil toho velmi malo,tak 1dcl za den a teraz nestiham varit caj,tie hip-caje nechce uz od narodenia ale varim mu normalne ovocne,tie ma rad.Zajtra ideme na spankove eeg tak nam drzte palce nech dopadne dobre,zatial este chory nebol,mierne ho otuzujem,neobliekam ho prilis teplo a ked sa da tak sme vonku co najdlhsie,niekedy si v kociku aj pospi.

deina
23. zář 2008

Z coho mu varis ovocne caje? Nejake sypane?

Dnes som krpca dost nalahko obliekla, bolo pekne teplo (asi 16-17 stupnov), ale mala som taky pocit, ze to bolo najmenej oblecene dieta v meste. Kamoska mala malu vo fusaku, oproti nam slo dievcatko zababusene v hrubej deke, bunde, kapucni a teplej ciapke... Misulo mal len nohavice, ponozky, capacky, dlhoruckavove body a taky teplejsi pulovrik, ciapku a deku. Ale bolo mu teplucko, vpohode, tak akurat.

szivem
23. zář 2008

normalne ovocne caje kupene v obchode,casto to striedam.Aj u nas dnes bolo fajne teplo,na fusak je este trocha skoro,malemu som obliekla body s kratkym rukavom,triko s dlhym rukavom puncosky,teplaky,ciapku a teplakovu bundicku.Krasne svietilo slnko tak si myslim ze mu bolo fajne teplucko

deina
23. zář 2008

Asi skusim nieco take - nie je niekde obchod, kde by namiesali caj podla vlastneho zelania? 😅

Ale dnes bolo tak krasne, takto by mohlo byt do Vianoc - potom troska snehu do Silvestra - a po Novom roku zase 15 stupnov a postupne viac. 😵

gucz
23. zář 2008

No aj my sme boli dnes tak vonku, bez fusaku, bez deky, malá mala pančušky, nohavice, tričko s dlhým rukávom, svetrík a bundičku, ešte teda topánky a tenkú čiapku. Na slnku bolo teplo, ale keď sa zamračilo, tak som bola rada, že som jej tú bundu dala. Teraz išiel MM s ňou na chvíľku.
deina ja mám rada, keď je zima, nevadí mi ani keď mrzne, akurát teda že nemusí pršať a byť zamračené. Nech je chladno ale pekne, a okolo vianoc kopa snehu, to by sa mi páčilo. Môj otec vyhrabal malej veľké sánky, tak sa teším, ako ju budem v nich voziť (majú aj operadlo)

janama001
23. zář 2008

ahojte tak my sme dnes prvy krat papali nieco ine ako mliecko - mixovanu mrkvicku. tvarila sa pri tom kadejako dokonca sa nam podarilo nezakyckat sa. dnes mame pol rocka a mozno preto je dnes janinka ukazkova pekne papa spinka nie je mrzuta tak dufam ze jej to vydrzi a aj vecer pekne zaspinka (aj ked s tym problem nemame - klop, klop, klop aby som neuriekla ) a bude spat az do rana. no nic ideme sa este trosku pohrat a potom sa kupkat.
jej gucz u vas aj slnko svieti u nas som slniecko daky ten tyzden nevidela a von je tak okolo 8 stupnov tak sa babusime ale aj v tejto zime chodime von 2x do dna lebo najlepsie spinka ked sa kocikujeme - ale aspon mam pohyb

szivem
23. zář 2008

to nie je zly napad namiesat caj podla vlastneho zelania,ale este som nepocula ze by take niekto robil.Nejake "babky korenarky" by mali vediet ktora bylinka na co sluzi a mozno by vedela nieco namiesat.Len ci by babo taky caj vypilo,ved bylinkove caje su take specificke.Zima,plno snehu,zubate slnko-to by sa mi pacilo,ale nie clapanica a mrholenie

deina
23. zář 2008

Taka zima nevadi ani mne, ked svieti slnko. Popritom moze byt aj chladno, aj sneh, cencule... ale u nas je taka pekna zima zriedkakedy, casto tu prsi a potom vsade sama clapkanica. 😝

Babky-korenarky. 😅 Ale to by slo, tusim nejaka na trznici nieco podobne aj predavala...

gucz
23. zář 2008

deina skús sa na čajové zmesi spýtať normálne v lekárni, alebo, nemáte tam nejaký obchod s čajmi? Ako je tu v TT v tescu sunny tea? Alebo mu dávaj len vodu, veď môže byť vlažná. Moja minulú zimu nepila čajíky a sme tu 😎 😉 .

deina
23. zář 2008

Ja viem, ze mu voda staci, to len... stale nieco vymyslam. 😅

gucz
23. zář 2008

aj ja som taká 😖 😀 , neboj
teraz rozmýšľam či nemám malej kúpiť k Ježiškovi takú látkovú (handrovú) bábiku. Má dve bábiky, aj ich vláči kade tade, ale jedna je tvrdá a druhá je moc veľká, tak neviem.... Ona rada vozí bábo v káričke. Nájdem foto a hodím do albumu

gucz
23. zář 2008

No už je tam tá fotka hodená, všimnite si ten výraz v tvári, že to pozeráš mama, čo? 😵

elinka27
24. zář 2008

tak aj Kubo už dlhšie pokašliava, zajtra ideme na poradňu na očkovanie, tak jej poviem o tom.
Neviem čo sa deje,malý nemá ani teploty ani mu nič nieje ale už dve noci po sebe poriadne nespal.Včera zaspal okolo 20tej a potom sa zobudil za hodinu a do polnoci bol hore a nie a nie spať 😠
Teraz má zasa nervy,že píšem a to som si len nachvíľku sem sadla bo včera som tu ani vôbec nebola.On by teraz len behal a držal ma pri tom za ruku,keď chcem niečo spraviť nemám šancu iba keď spím a aj to je u nás cez deň vzácny jav 🙂

gucz, na 5kg jablk som našla aj ja recept,včera som výživu urobila,ale to len tak nejakých 11 výživ.To stačí,ja keď mám čerstvé ovocie dávam najprv to.A zvyšok jabĺk sa dnes chystám zavariť.

gucz
24. zář 2008

ahojky aj ja by som jej radšej dávala čerstvé ovocie ale ona ho nechce. Sem tam zje výživu, ale ani to jej moc nebere. Chcela by jesť hlavne jogurty a kukuričné chrumky, to si myslí že by jej stačilo. Poprípade chce jesť to čo mám ja, v sobotu mi zjedla polovicu taniera špagiet, čo som si uvarila. Ale kebyže to uvarím jej, tak to nechce. Je to malá mrška 🙂

deina
24. zář 2008

Akurat sme sa vratili od neurologicky - maly je sikovny, uzasny. 😵 Zacala hovorit o tom, ze zachvilku sa bude plazit a ja, ze on sa uz dlhsie plazi a akoby nam pocul, hned sa aj predviedol, takze z neho bola nadsena. Povedala taku zaujimavu rec, ze stvornozkovanie suvisi aj s vyvojom reci - vtedy sa zapajaju obe hemisfery. Deti, ktore nestvornozkuju, maju castesjie problem s vyvojom reci. A ze ked zacne krpec stvornozkovat, uz nemusime cvicit. 😵

gucz
24. zář 2008

deina to je super!!!!! a ešte jedna vec sa hovorí, že keď pri štvornožkovaní bude striedať rúčky a nôžky proti sebe, tak nebudú problémy ani s chôdzou.

elinka27
24. zář 2008

gucz ako myslíš že prti sebe?

gucz
24. zář 2008

no že ide najprv ľavou rukou a pravou nohou a potom pravou rukou a ľavou nohou. Teda že končatiny strieda. Niektoré deti sa posúvajú bokom a podobne.
Kamarátke to tak povedala neurologička, lebo sa bála, či sa malá vôbec naučí chodiť. Je rovnako stará ako moja a ešte nechodí, len štvorkuje. Nechce jej chodiť ani za ruky vôbec. No a tá neurologička jej tak povedala, že keď strieda nôžky a rúčky, tak že chodiť bude. Dúfam že pochopíš ako to myslím, lebo lepšie to asi už nevysvetlím

elinka27
24. zář 2008

jasne už som to pochopila 🙂 no my tiež ešte nechodíme za ruky,nechce sa mu radšej sa posadí a ide po štyroch,ale popri nábytku sa pokúša.

som mu musela podstrihnúť ofinu,bo už nič cez ňu nevidel 😀

gucz
24. zář 2008

no vy máte vlasy aj za nás, moja má na hlavičke len také páperie, sa ma pýtajú, či som ju ostrihala, ale ja nemám čo strihať, som rada, že tam má aspoň pár vláskov 😀

deina
24. zář 2008

Este hovorila aj to, ze uplne staci, ked zacnu deti chodit okolo 15-18teho mesiaca. Inak je zlata, aj je mila, aj taka povzbudiva. A Misulovi sa strasne pacila jej sestricka, rehotal sa tam s nou - neviem, co sa mu tak velmi pacilo. 😅

Nas tiez nema bohviekolko vlasov s vynimkou jednej strany - ma na boku hlavicky nevus, taky tmavy flak a tam mu vlasy riadne rastu, su huste a dlhe. Tie som uz dvakrat strihala.

elinka27
24. zář 2008

tak my ideme zajtra na poradnu a budu ho aj ockovat, tak dufam,ze nebude mat teploty ako vzdy 😒

dnes sme boli pozroet v materskom centre a malemu sa pacilo,bolo tam kopec hraciek co nepozna a tak sa pekne vyhral.

elize
24. zář 2008

Deina perfektne!!! Tesim sa s tebou 🙂

Ako casto chodite k neurologicke? My len raz za 3 - 4 mesiace. Necvicime vojtovku a Maxik robi vsetko co deti v jeho veku, vraj nie je pozadu. No ale aj tak, ved sa narodil o dva mesiace skor 😕

Ste ma potesili co hovoria neurologovia o tom stvornozkovani 🙂 to znamena, ze budeme rozpravat a chodit o 106 🙂 🙂 🙂 Maxik chodi za ruky velmi rad, riadne nas uz bolia krize 😒 ale casto naslapuje na spicky, tak ho radsej necham nech sa plazi. Asi bude z neho baletak. Snad ked bude mat pevnejsiu tu chodzu tak bude naslapovat pekne. Inac je velmi rychly, nohy mu idu popredu a telo az potom. Jednoducho nestiham mu 😅

Janama to je fakt super, ze sa pri prvom prikrme Janka nezakyckala. No náš to mal az za usami 😀 Len tak dalej 😉

deina
24. zář 2008

Nechodime casto, raz za dva-tri mesiace asi? Teraz ideme az ked bude mat rok. 😅 A ze necaka, ze uz vtedy bude chodit, nema sa vobec ponahlat.

Jakubkovi drzim zajtra palce, nech ho tentokrat horucky obidu. 😉